Reklama
edytorial
Zacznę od relacji z pokazu mody w Rzymie, z którego dochód miał być przeznaczony na cel charytatywny. Na wybiegu pojawiały się modelki w najróżniejszych kreacjach. W pewnym momencie zebrani przeżyli szok.
Trzeba pogratulować Kościołowi katowickiemu pięknej uroczystości, która w niedzielę 21 sierpnia br
3
z Watykanu
4
tragedia we Włoszech
W nocy 24 sierpnia, o godz. 3.36, we Włoszech miało miejsce trzęsienie ziemi, które objęło prowincje Ascoli Piceno i Rieti.
5
„Znamienny jest widok dziecka, które przyzwyczajone do dotykowych ekranów usiłuje rączką przesuwać ilustracje w oglądanej książce”
7
z Polski
9
papież Franciszek powiedział
Homilia papieża Franciszka wygłoszona podczas Mszy św. na Campus Misericordiae w Brzegach, 31 lipca 2016
10-11
temat numeru: św. Matka Teresa z Kalkuty
Białe sari z niebieskimi lamówkami rzuca się w oczy, kiedy mijamy na ulicy siostry, które mają na sobie ten tak bardzo specyficzny strój zakonny
Kardynał Angelo Comastri znał Matkę Teresę kilkadziesiąt lat. Był zafascynowany tą prostą zakonnicą, która całe swoje życie poświęciła najuboższym i najbardziej potrzebującym pomocy; dała im przede wszystkim to, czego potrzebuje każdy człowiek – bezgraniczną miłość.
Skopje, stolica Macedonii, leży w środku Bałkanów, przy drodze łączącej Belgrad z Atenami. Miasto zamieszkane głównie przez wiernych prawosławia i muzułmańską mniejszość ma dziś powód do zgodnego świętowania – kanonizację najsławniejszej jego obywatelki i dumy całej Macedonii – Matki Teresy z Kalkuty
12-17
Teraz, kiedy z okazji kanonizacji Matki Teresy z Kalkuty oczy całego świata są zwrócone na jej postać, warto przypomnieć, że ta skromna zakonnica kilkakrotnie odwiedziła Polskę i pielgrzymowała na Jasną Górę.
Z okazji 150. rocznicy śmierci św. Marii de Mattias, założycielki Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa, biskup senior Antoni Długosz przewodniczył 20 sierpnia br. Mszy św. w kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie-Kiedrzynie.
18-19
film o ks. Władysławie Bukowińskim • z kazachstanu
Wkrótce będziemy mogli obejrzeć film „Człowiek Boga” – o ks. Władysławie Bukowińskim, który posługiwał m.in. w Kazachstanie i z powodu swojej gorliwości kapłańskiej był skazywany na sowieckie łagry i więzienia.
20-21
Smoleńsk • 10 kwietnia 2010
Film „Smoleńsk” wchodzi do kin 9 września 2016 r.
22-24
24-25
zawierzenie • 1946 - 2016
„Zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie to zwycięstwo Najświętszej Maryi Panny”. Te słowa kard. Augusta Hlonda, wypowiedziane na łożu śmierci, były prorocze.
26
8 września • Matki Bożej Siewnej
Obchodzenie urodzin jest częścią naszej pamięci. Nie jest ona głęboka, bo zwyczaj w naszej kulturze jest raczej świeży. Czy powinniśmy nadać urodzinom Matki Bożej bardziej uroczysty charakter?
27
Jubileusz 300-lecia Koronacji • Żywa Korona Maryi
Korony na Cudownym Obrazie Matki Bożej Jasnogórskiej są niemal nieodłącznym elementem. Zwyczaj koronacji ma swoją bardzo konkretną i długą historię. 8 września 2016 r. rozpoczynamy świętowanie jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego obrazu z Jasnej Góry
28-29
Apel Jasnogórski • 24 sierpnia 2016
„Przed obrazem Matki Bożej otrzymałem dar spojrzenia Matki, która jest przede wszystkim Matką narodu polskiego, tego szlachetnego narodu, który wiele wycierpiał, a który dzięki mocy wiary i Jej macierzyńskiej ręki zawsze podnosił się na nowo”
30-31
liturgia tygodnia
32-33
poradnik duszpasterski
Życie religijne bez przeżyć, wzruszeń, uczuć, bez smutku i żalu, bez radości i uniesień byłoby niepełne i niedojrzałe.
34
przyczyny dzisiejszych skutków
Wszyscy rozmówcy „Recydywy?” zwracają uwagę na liczne podobieństwa między rządami Jana Olszewskiego i Beaty Szydło.
36-37
z prasy zagranicznej
41
Ponad połowa światowej populacji – 54 proc. – pozytywnie ocenia papieża Franciszka. Obecny Ojciec Święty ma niewielki, bo tylko 12-procentowy odsetek ocen negatywnych, a 34 proc. badanych nie podjęło się oceny jego osoby i niezdecydowanie tłumaczyło niewiedzą
41
o. Alberto Beretta • kandydat na ołtarze
Wiele już pisaliśmy o Giannie Beretcie Molli, świętej lekarce, natomiast stosunkowo niewiele o jej bracie – o. Albercie Beretcie, wyjątkowym lekarzu i misjonarzu Brazylii, słudze Bożym.
44-45
przychodnia dla bezdomnych
Według obliczeń z ubiegłego roku zleconych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w Polsce żyje blisko 40 tys. bezdomnych. 80 proc. z nich to mężczyźni, a wśród pozostałych 2 proc. stanowią dzieci.
46-47
48
Niedziela Młodych
Michael Patrick (Paddy) Kelly – irlandzki muzyk, który przed laty występował w legendarnym zespole The Kelly Family, kolejny raz odwiedził Polskę.
Nawet nie wyobrażasz sobie, jak bardzo ucieszył mnie Twój ostatni SMS. Cieszę się, że u Ciebie wszystko dobrze. Wiem również, że będziesz zaskoczony tym listem.
Bóg prowadził mnie przez dary, których mi stopniowo udzielał. Zaskakiwał splotami sytuacji – jak w makramach
50-53
54
Czy Matka Teresa z Kalkuty miała tajemnicę własnej świętości? Kim według niej są ubodzy i samotni? Jakie przesłanie zostawiła?
Cukinia idealnie nadaje się na pikle, do zaprawy na zimę. Są słodko-kwaśne i chrupiące. Można je podawać do obiadu albo na kanapki
Hasło: „Błogosławieni miłosierni”
57-68
Niedziela bielsko-żywiecka
20 sierpnia na Trójstyku w Jaworzynce-Trzycatku po raz 8. odbyło się doroczne Spotkanie Trzech Narodów – Polaków, Czechów i Słowaków
Zabytkowy cmentarz parafii Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej przechodzi gruntowną renowację.
„Rozkręć wiarę” i „Razem raźniej” – to hasła projektów „rowerowych”, którymi zajęli się ks. Grzegorz Kierpiec, wikary w żywieckiej parafii konkatedralnej i ks. Zygmunt Mizia, wikary z parafii Chrystusa Króla w Bielsku-Białej Leszczynach
Niedziela częstochowska
To jakże wyraziste zdanie usłyszeliśmy z ust prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podczas obchodów 24. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze w lipcu 2015 r.
Wakacje bez korzystania z telefonu, telewizora i Internetu: Czy to jest możliwe? Okazuje się, że tak
Tak pieszczotliwie zwracali się do śp. ks. kan. Rajmunda Frydrycha jego wychowankowie. Ten wielce zasłużony dla naszej archidiecezji kapłan urodził się 8 sierpnia 1929 r. w Konopiskach, a zmarł 7 czerwca br. w Domu Księży im. Jana Pawła II w Częstochowie
Niedziela podlaska
W czwartek 8 września obchodzimy święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (Matki Bożej Siewnej).
Widowisko historyczne miało na celu przypomnieć mieszkańcom miasta zasłużoną dla Węgrowa, jak również dla Polski i Europy postać Jana Dobrogosta Krasińskiego.
Decyzją biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa 1 września 2016 r. nowym redaktorem odpowiedzialnym „Niedzieli Podlaskiej” został mianowany ks. Marcin Gołębiewski. Zastępuje on ks. Mariusza Boguszewskiego, który blisko 6 lat pracował na tym stanowisku
Z ks. Krzysztofem Mielnickim – dyrektorem Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie – rozmawia Edyta Hartman
Niedziela kielecka
Przez studia w seminarium i posługę kapłańską związany był z diecezją częstochowską, ale parafia Żarnowiec pamięta swojego Błogosławionego i rozwija jego kult.
Od 4 do 10 września Wiślica staje się centrum ważnych obchodów diecezjalnych – 1050-lecia Chrztu Polski i 50-lecia koronacji figury Matki Bożej Łokietkowej, która miała miejsce 16 lipca 1966 r.
Przygotowywał drogę Chrystusowi, głosił Jego nadejście. Nie bał się ludzi, którzy „mogą zabić ciało, ale duszy zabić nie mogą”. Za bezkompromisowość, za mówienie prawdy poniósł męczeńską śmierć. Św. Jan Chrzciciel jest patronem podkrakowskich Proszowic
Niedziela małopolska
Zapraszamy naszych Czytelników na XXIV Pielgrzymkę Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej, w niedzielę, 4 września.
Korzystając ze sprzyjającej wędrówkom pogody, warto wybrać się na turystyczny podbój Małopolski
Na progu nowego roku szkolnego rozmowa z odpowiedzialną za małopolską oświatę kurator Barbarą Nowak
Niedziela lubelska
Początek nowego roku szkolnego to czas, w którym smutek z powodu kończących się wakacji przeplata się z radością wejścia w kolejny etap edukacji.
Za sprawą Caritas Archidiecezji Lubelskiej 28 sierpnia na Placu Teatralnym przy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zrobiło się kolorowo i gwarnie. W ostatnią wakacyjną niedzielę odbył się tam ogólnopolski finał akcji „Tornister pełen uśmiechów”.
Matka Boża w obrazie Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w kazimierskim kościele Ojców Franciszkanów od ponad 400 lat otaczana jest wielką czcią przez wiernych.
Niedziela łódzka
Lekkie czołgi polskie z wojny obronnej 1939 r. – 7TP i tankietka – to niewątpliwe atrakcje II Pikniku Historycznego przy Katedrze, który w sobotę 27 lipca zorganizowała we współudziale z Akcją Katolicką Archidiecezji Łódzkiej, rekonstruktorami i poszukiwaczami, redakcja „Niedzieli Łódzkiej”.
Z Ojcem Franciszkaninem, penitencjarzem papieskim – spowiednikiem w jednej z bazylik w Rzymie, rozmawia Anna Skopińska.
Niedziela przemyska
Dziś chciałbym przytoczyć świadectwo dziewczyny złożone podczas wakacyjnej „Ewangelizacji Bieszczadów”. Oceniamy ludzi bardzo powierzchownie, stąd rodzą się pokusy czarno-białej wizji człowieka.
Jak co roku ewangelizatorzy naszej archidiecezji zjechali się do Polańczyka, by pod okiem Matki Bożej Pięknej Miłości nieść Dobrą Nowinę w Bieszczadach.
Pan Bóg dał nam Maryję, Matkę Miłosierdzia, żeby się nami opiekowała, ciągle wlewała w nasze serca nowe nadzieje, pokazywała nam, że można zwyciężyć szatana – mówił abp Adam Szal, który przewodniczył sumie odpustowej w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sanktuarium Matki Bożej Bolesneju Ojców Dominikanów w Jarosławiu.
Już po raz drugi pielgrzymi z Żurawicy i Przemyśla odwiedzili sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy w diecezji zamojsko-lubaczowskiej. 8 sierpnia odbyło się tam spotkanie Rodziny Radia Maryja.
Niedziela rzeszowska
Życiodajne Źródło – to hasło diecezjalnego spotkania młodych w Cmolasie, które odbywało się w dniach 18-20 sierpnia br.
W tym tygodniu będziemy obchodzić święto Narodzenia Matki Bożej, nazywane popularnie Matki Boskiej Siewnej. To najlepsza okazja, aby wybrać się do Szydłowa, gdzie na coroczny odpust 8 września przybywają tysiące pielgrzymów z Litwy, Polski i innych okolicznych krajów.
Z Markiem Stefańskim, dyrektorem artystycznym Festiwalu Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa, rozmawia ks. Rafał Przędzik.
Niedziela sandomierska
Organizatorzy Radosnego Misyjnego Grania w Kłyżowie mieli mały jubileusz. Piąty raz bowiem zainaugurowano imprezę dobroczynną mającą na celu promowanie idei posługi misyjnej, będącą także okazją do zbierania datków na pomoc w organizowaniu pracy misyjnej ks. Wiesława Podgórskiego w Ekwadorze.
Tydzień temu zamieściliśmy wywiad ks. Adama Stachowicza z Joanną Owanek, która pracuje jako misjonarka w Ugandzie. Dziś prezentujemy rozmowę z jej koleżanką – Ewą Maziarz, która także jest świecką misjonarką kombonianką.
Podczas Dni Misyjnych w diecezjach przed wyjazdem do Krakowa młodzi ludzie, którzy przybyli z różnych krajów do Polski, mieli możliwość zapoznania się z kulturą, historią i tradycją danego regionu.
Niedziela sosnowiecka
Zanurzając się po drodze w tajemnicę Bożego Miłosierdzia i wspominając Światowe Dni Młodzieży, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej na Jasną Górę dotarła jubileuszowa, 25. Piesza Pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej.
Według przekazów pierwsza kapliczka w Zimnodole powstała w okresie powstania styczniowego 1863/1864 r.
W drodze na Światowe Dni Młodzieży z francuskiego Lisieux do wspólnoty „Betlejem” w Jaworznie przybyła św. Teresa od Dzieciątka Jezus – jej relikwie adorowane były w Krakowie przez młodych z całego świata.
Niedziela świdnicka
Na tę chwilę czekaliśmy trzynaście lat. W niedzielę 4 września br. papież Franciszek ogłosi bł. Matkę Teresę świętą. Ta albańska zakonnica była matką wszystkich ubogich.
W Strzegomiu trwał od 11 do 14 sierpnia 25. Międzynarodowy Festiwal Folkloru, na którym zaprezentowało się blisko trzydzieści zespołów folklorystycznych z kraju i zagranicy.
Aby być prawdziwym uczniem Chrystusa, trzeba spełnić pewne warunki. Przypomnijmy je. Warunek pierwszy wyrażony jest w słowach: „Jeśli kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem” (Łk 14,26).
Powszechnie wiadomo że, Symbol wiary składa się z trzech części, odpowiadających zasadniczo Trzem Osobom Trójcy Świętej. Wierzymy w Boga, który jest Ojcem i Synem, i Duchem Świętym.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Główną przyczyną narodzenia się Maryi było Jej boskie macierzyństwo. Maryja została niepokalanie poczęta i zachowana od wszelkiej zmazy grzechu. Będąc posłuszną woli Bożej, stała się później matką Boga.
Do Szczecina do parafii pw. św. Stanisława Kostki Matka Teresa przybyła 10 czerwca 1987 r. o godz. 17.15, na dzień przed wizytą Jana Pawła II w Szczecinie. Na jej przybycie oczekiwali kapłani wraz z siostrami urszulankami i z wieloma wiernymi.
Z ks. Jarosławem Giżyckim TChr, kapelanem Polaków Żytomierszczyzny, rozmawia Leszek Wątróbski.
Niedziela toruńska
Ponoć taka natura Polaków, że ciągle narzekają. I chyba coś w tym jest. Jak świeci słońce to nam za ciepło, jak się ochłodzi to za zimno.
Do sanktuarium Matki Bożej w Lubawie-Lipach 28 sierpnia przybyli rolnicy z całej diecezji wraz ze swoimi duszpasterzami, aby złożyć doroczne dziękczynienie Bogu za plony pól, sadów i ogrodów.
Pracują w różnych miejscach. Czasem znamy ich z sąsiedztwa. Są wytrwali w tym, co robią. A robią rzeczy małe, zwyczajne: są z drugim człowiekiem, idą do niego, podają szklankę wody. Albo przynoszą Pana Jezusa. Leczą lub karmią.
Niedziela warszawska
Gdy pielgrzymi w wielokilometrowych kolumnach opuszczali podkrakowskie Brzegi, rozpoczęła się druga część Światowych Dni Młodzieży – roznoszenie doświadczeń na cały świat. Ta część będzie trwać i to długo.
Taniec, zabawa, konferencje, praca w grupach i modlitwa – tak wyglądały cztery sierpniowe dni Max Festiwalu w Niepokalanowie, mieście św. Maksymiliana.
Niedziela wrocławska
Historia ewangelizacji Ślęży nie rozpoczęła się wczoraj. Chrześcijaństwo trafiło tu za sprawą sprowadzonych przez Piotra Włosta z Francji w XII wieku augustianów. To od góry wziął nazwę Śląsk, to tu kształtowały się początki państwowości polskiego Śląska.
31 sierpnia br. przypada 20. rocznica święceń biskupich abp. seniora Mariana Gołębiewskiego. Jubilat jest znakomitym biblistą, który przez lata posługi starał się zaszczepić wiernym pasję czytania Pisma Świętego.
Przed nami nowy rok szkolny. Jakie zmiany czekają uczniów, nauczycieli i szkoły z Romanem Kowalczykiem, dolnośląskim kuratorem oświaty, rozmawia Krzysztof Kunert.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Długa jest lista tych, którzy dla sprawy Bożej narażali się na wprost niewiarygodne trudności. Ludzie ci nigdy nie wierzyli w to, że Bóg zawsze jest po stronie wielkich zastępów i dlatego w Jego imieniu, w niewielkich walecznych oddziałach i pojedynczo, podejmowali wielkie ryzyko.
Miesiąc sierpień od wielu już lat w naszej ojczyźnie jest miesiącem trzeźwości, ale też miesiącem wielu zwycięstw w historii naszego narodu. Takim zwycięstwem jest udział i podjęcie walki z uzależnieniami, szczególnie od alkoholu.
Delegacje gmin powiatu biłgorajskiego, mieszkańcy Biłgoraja, zaproszeni goście oraz samorządowcy i posłowie uczestniczyli w Powiatowym Święcie Plonów, które odbyło się 21 sierpnia na obiektach biłgorajskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Nareszcie koniec wakacji! Wszystko wróci do normy: liście opadną z drzew, dni staną się krótsze, dzieci pójdą do szkół, studenci niedługo na uczelnie, a pogoda na powrót stanie się pochmurna i deszczowa. Nareszcie?
Z ks. kan. Stanisławem Czerwińskim, kustoszem sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie – o zbliżającym się jubileuszu, „Parlamencie Jakubowym” i planach na przyszłość – rozmawia Waldemar Hass.
O inicjatywie sztafetowego rajdu rowerowego z ks. Łukaszem Grzendzickim rozmawia ks. Adrian Put.