Reklama
Z WATYKANU
4
ZE ŚWIATA
5
6
Z KRAJU
7
8-11
W MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II
Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie organizuje 18. każdego miesiąca spotkania poświęcone swojemu patronowi. Gościem spotkania, które odbyło się 18 września br., był ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”.
12-13
WIZYTA OJCA ŚWIĘTEGO W ASYŻU
Ojciec Święty Franciszek udał się 4 października br. do Asyżu, aby stanąć oko w oko z ubogim świętym, którego imię przyjął jako papież.
14-15
Repertuar muzyczny bp. Antoniego Długosza wzbogacił się w tym roku o nową płytę pt. „Franciszkowym śladem”, którą otwiera tango „San Damiano”. Cała płyta, ale szczególnie ten utwór, jest zadedykowana papieżowi Franciszkowi. Jak wyjaśnił bp Antoni Długosz, chcieliśmy wyrazić swoją miłość do Ojca Świętego.
Jestem pod ogromnym wrażeniem rozmowy z Ojcem Świętym Franciszkiem, którą przeprowadzili redaktorzy jezuickiego czasopisma „La Civiltŕ Cattolica”.
15-17
Z ŁODZI DO ZIEMI ŚWIĘTEJ
Niemal 200 osób uczestniczyło w pielgrzymce archidiecezji łódzkiej do Ziemi Świętej. Tygodniowemu pobytowi w ojczyźnie Jezusa przewodniczył metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski.
18-19
20-21
WIARA I ŻYCIE
Metropolita częstochowski abp Wacław Depo obchodził 27 września br. swoje 60. urodziny, a 28 września - imieniny. Z tej okazji 26 września spotkał się z kapłanami, zakonnikami, zakonnicami i wiernymi świeckimi w kościele Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.
23
LITURGIA TYGODNIA
Słowa Ewangelii według świętego Łukasza (Łk 17, 5-10)
24-25
ROK WIARY
Znamiennym zjawiskiem naszych czasów jest ateizm. Ta doktryna lub postawa wyrażająca się w negacji Boga porywa dziś wielu ludzi, stając się antywiarą, gdyż odrzuca wewnętrzną i życiową więź z Bogiem.
Ciągle zaczynam od nowa - poprzez pokutę - choć czasem w drodze upadam - dobrze, gdy z pragnieniem powrotu. - Wciąż jednak słyszę te słowa, że kochać, to znaczy powstawać”.
26
36-37
„OBÓZ NA PRZEMYSŁOWEJ" W ŁODZI
„Obóz na Przemysłowej” - tak nazywa się hitlerowski twór utworzony w roku 1942 w Łodzi na terenie żydowskiego getta, obóz dla polskich dzieci. Pochłonął tysiące ofiar w wieku od niemowlęctwa do 16 lat.
38-39
40-41
42-43
WYDARZENIA
est to jedyny znany mi przypadek zachowania tak obszernego zbioru korespondencji więźnia okresu stalinowskiego z rodziną - mówił podczas spotkania, które odbyło się 23 września br. w auli redakcji „Niedzieli” w Częstochowie, dr Wojciech Frazik z Instytutu Pamięci Narodowej.
Kim była pewna kobieta, na pierwszy rzut oka niepozorna, ale w rzeczywistości odważna i niestrudzona, która w niełatwych czasach zaborów stała się matką sierot i nie tylko sierot, która - aż po daleką Syberię - niosła przede wszystkim orędzie Ewangelii, ale także dar opieki i wychowania dzieci, którym zaszczepiała miłość do Boga i ojczyzny?
44
PREZENTACJE
Był rok 1923. Śląsk dopiero co pozbył się kajdan niemieckiej dominacji. Państwo polskie również zajęte było porządkowaniem swych struktur. Społeczeństwo borykało się z niezliczoną ilością podziałów.
Podczas XVII Pielgrzymki „Niedzieli” na Jasną Górę, która odbyła się 21 września br., swoją osobą i talentem śpiewaczym ubogacił spotkanie 15-letni Dominik Fijałkowski ze Świebodzina.
46
FELIETONY
Homolobby staje się coraz bardziej agresywne. Gejowscy frontmani dążą do zakazania terapii osób homoseksualnych, które chcą się jej poddać, a także do zakazania niewygodnych dla homolobby badań i publikacji.
Czasami mam dość polskiej polityki i najchętniej uciekłbym od niej jak najdalej. Wiem, że to nie jest właściwa postawa obywatelska, wiem, że nie należy tak robić.
47
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
49
TRASA KONCERTOWA Z PIOSENKAMI ANNY GERMAN
Przez całe lato 2013 r. Królewska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Jacka Pawełczaka zagrała kilkanaście koncertów z repertuarem Anny German, po raz pierwszy od 30 lat wykonywanym przez orkiestrę symfoniczną.
50-51
LISTY DO „NIEDZIELI"
Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.
52
MIĘDZYNARODOWE MISTRZOSTWA POLSKI KSIĘŻY W TENISIE
Tenisowe zmagania wśród księży cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Oficjalną stronę internetową mistrzostw odwiedziło ponad 12 tys. internautów niemal z całego świata, nie wykluczając Stolicy Apostolskiej.
53
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Polecamy ciasto ze śliwkami, które w tym roku szczególnie obrodziły. Przepis nadesłała p. Monika Gorowa ze Świebodzina, z diec. zielonogórsko-gorzowskiej.
54
NIEDZIELA MŁODYCH
55-58
Będziemy trwać przy Maryi Jasnogórskiej od godz. 19 w dniu 12 października i razem z całym światem modlić się na różańcu, słuchać słowa Bożego, włączać się w modlitwę świata o pokój, Boże łaski i rozwój królestwa Bożego na ziemi.
67-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Czterech kapłanów z diecezji bielsko-żywieckiej i jeden świecki współpracownik „Niedzieli na Podbeskidziu” otrzymali dyplomy i medale „Mater Verbi” 2013 dla osób zaangażowanych w dzieło apostolatu Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.
W żywieckiej konkatedrze 22 września odprawiono Mszę św. dziękczynną za beatyfikację bł. Małgorzaty Szewczyk, założycielki Zgromadzenia Sióstr Serafitek, obecnego w Żywcu już 120 lat.
W Grojcu k. Oświęcimia można dotknąć pszczelarstwa w praktyce i teorii. Krzysztof Zych, mistrz pszczelarski, stworzył tu nie tylko pasiekę, ale i niepowtarzalne muzeum archiwizujące to, co z produkcją miodu się wiąże.
Grupowy dom stałego pobytu dla osób niepełnosprawnych intelektualnie został uroczyście oddany do użytku i poświęcony.
Niedziela częstochowska
W Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie przy ul. Św. Barbary 41 rozpoczął się nowy rok formacyjny. Choć formacja w seminarium przebiega według wypracowanych już form i sposobów, to jednak ten rok dla częstochowskiej wspólnoty seminaryjnej przynosi wiele nowego
Od 19 marca 2013 r. - inauguracji pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka - minęło już ponad pół roku, a my wciąż jesteśmy pod wrażeniem niezwykle ciekawej osobowości nowego Papieża oraz wyboru przez niego imienia, które nie jest bez znaczenia.
Miesiąc październik poświęcony jest modlitwie różańcowej. To ulubiona modlitwa wielu z nas. Towarzyszy nam ona w różnych ważnych chwilach. Poprosiliśmy naszych Czytelników o ich świadectwa
W częstochowskich Alejach NMP, w których „się dzieje” wiele, choć niekoniecznie interesujących rzeczy, pojawiły się ostatnio plakaty - reprodukcje malarstwa opatrzone komiksowymi dialogami przedstawionych na nich postaci. Autorem prac jest artysta nazywający siebie „Sztuczne fiołki”, a prezentacja odbywa się w ramach Festiwalu ART.eria, który zorganizowała Fundacja Kulturoholizm.
Niedziela podlaska
Używając poetyckiej przenośni, można powiedzieć, że „świat przepełniony jest słowem”. Złośliwi dopowiedzą natychmiast, że jest po prostu „przegadany”.
W uroczystość Matki Bożej Bolesnej przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim odsłonięto pomnik katyńsko-smoleński. Wydarzenie transmitowane było na cały świat dzięki obecności Telewizji Trwam.
W dniach 21-23 września odbyło się spotkanie Zespołów przy Konferencjach Episkopatów Polski i Litwy z udziałem biskupów z Łotwy i Białorusi.
Niedziela kielecka
Tak szybkiego tempa prac nie spodziewał się nikt. W 2012 r. w odpust Matki Bożej Siewnej w piotrkowickim sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej święcono pierwszą kaplicę, która stanowiła początek realizacji idei Ogrodu Różańcowego - budowy 20 kaplic na rozległym terenie wokół sanktuarium.
Z ks. dr. Grzegorzem Kaliszewskim, rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, rozmawia Agnieszka Dziarmaga
Przybyły do Kielc tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej, z myślą o utworzeniu szkoły. Wojna przekreśliła ich plany. W trudnych latach okupacji pozostały z mieszkańcami, niosąc pomoc uchodźcom, więźniom i dzieciom.
Niedziela małopolska
Naszym obowiązkiem jest zrobić wszystko albo przynajmniej jak najwięcej, by dzieci, które przychodzą na świat, znalazły swój dom; miejsce, gdzie zostanie im zapewnione życie i wzrastanie w atmosferze miłości
O Uniwersytecie Trzeciego Wieku działającym przy krakowskiej Akademii Ignatianum rozmawiamy z jego pomysłodawcą i dyrektorem, o. Romanem Darowskim SJ
W bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kopernika w Krakowie znajdują się relikwie kogoś, kto, choć sam nie był z wykształcenia lekarzem, poświęcił się chorującym na trąd Malgaszom.
Niedziela lubelska
Rozmowa o finansach Kościoła z dyrektorem ekonomicznym archidiecezji lubelskiej w latach 1998 - 2013.
Spotkania modlitewne i kulturalne, związane ze świętem Podwyższenia Krzyża Świętego, od dawna gromadzą w bazylice Ojców Dominikanów w Lublinie rzesze wiernych.
Siedemdziesiąta rocznica śmierci kpt. Mikołaja Komarewicza, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w Kolonii Szczekarków jesienią 1943 r., stała się okazją do przypomnienia osoby i bohaterskich czynów żołnierza.
Niedziela legnicka
Październik jest miesiącem, w którym częściej bierzemy do ręki różaniec. W tym czasie we wszystkich kościołach gromadzą się wierni na wspólną modlitwę różańcową.
W katedrze legnickiej 17 września odbyły się uroczystości związane z 74. rocznicą napaści Armii Czerwonej na Polskę. Mszy św. sprawowanej w południe w intencji Polaków zamordowanych przez Sowietów przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy.
W 2010 r. Kościół w Polsce zaczął realizować program duszpasterski „Kościół domem i szkołą komunii”. Od tego czasu w parafiach i diecezjach stawiamy trzy duże, programowe kroki: „W komunii z Bogiem”, „Kościół naszym domem” oraz „Być solą ziemi”. J
Niedziela łódzka
Uroczysta Msza św. sprawowana w bazylice jasnogórskiej zainaugurowała XVII Pielgrzymkę Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę.
Ten dom jest dla wszystkich jawnym owocem wiary w Boga, jest następstwem głębokiej wiary ludzi, którzy wiedzą, że bez uczynków jest ona martwa - podkreślił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z okazji oddania i poświęcenia Domu Duszpasterskiego i Świetlicy Środowiskowej w parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu.
Kościół katolicki w Niemczech był najważniejszą grupą w społeczeństwie niemieckim, która w sytuacji terroru zachowała swoje instytucje i swój system wartości. Dlatego nazizm bardzo wcześnie dostrzegł w Kościele największą przeszkodę w realizacji swoich totalitarnych planów.
Niedziela przemyska
Licząca siedem wieków figura Matki Bożej Bolesnej z Bazyliki Ojców Dominikanów, w niedzielę 15 września otrzymała nowe korony pobłogosławione przez papieża Franciszka.
Dzień 17 września we franciszkańskich wspólnotach zakonnych przeżywany jest jako święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Sam bowiem seraficki Ojciec św. Franciszek od momentu swojego nawrócenia wielką czcią i nabożeństwem pałał do Chrystusa Ukrzyżowanego.
Ważnym świadkiem wiary jest dla chrześcijan Jan Apostoł, syn Zebedeusza i Salome, uczeń Jana Chrzciciela. Wraz ze swym starszym bratem Jakubem stał się jednym z pierwszych uczniów Jezusa Chrystusa. W czwartej Ewangelii występuje pod imieniem „uczeń, którego Jezus miłował”.
Niedziela rzeszowska
To hasło odpustu w bazylice Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu w dniach 12-15 września br. Jednym z jego gości był nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.
Najstarszy różaniec miał pochodzić z siódmego wieku i znaleziono go w grobie świątobliwej opatki Gertrudy z Nivelles w Belgii. Różaniec zwany był psałterzem Maryi, a modlitwę na nim porównywano do ofiarowania Maryi róż...
Jak co roku trzecia niedziela września była czasem, kiedy cały region rzeszowski kierował swoje myśli ku miejscu pamięci w lesie turzańskim. To właśnie tam jesienią 1944 r. oprawcy z NKWD zabijali skrytobójczo więźniów obozu przejściowego w Trzebusce.
Niedziela sandomierska
Przed kościołem w Łukowcu (gm. Koprzywnica) odsłonięto tablicę upamiętniającą przewoźników wiślanych, rozstrzelanych przez Niemców 13 września 1939 r.
Październik to miesiąc Różańca. Dlaczego tak lubimy tę modlitwę? Dlaczego przypisujemy jej taką skuteczność?
Z ks. Augustynem Łyko, diecezjalnym opiekunem Kół Różańcowych, rozmawia Katarzyna Woynarowska
Caritas Diecezji Sandomierskiej od lat prowadzi program długoterminowej pomocy skierowany do dzieci - uczniów podstawówek, gimnazjów i szkół średnich. Program nosi nazwę „Skrzydła"
Niedziela sosnowiecka
W sobotę, 21 września odbyła się XVII Pielgrzymka Pracowników, Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę, pod hasłem „Głosić Chrystusa wszystkim”.
Odkąd w Sosnowcu powstało Centrum Targowo-Konferencyjne „Expo Silesia”, w stolicy Zagłębia pojawia się coraz więcej imprez wystawienniczych promujących różne dziedziny gospodarki i kultury. W tym roku, 21-22 września przyszedł czas na pierwsze duże targi „Sacro Silesia”, nad którymi honorowy patronat objął biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.
Wrześniowe pielgrzymowanie parafii dekanatu olkuskiego do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej ma już 12-letnią tradycję.
Niedziela świdnicka
Trzy lata temu, 10 października 2010 r., zakończył się pierwszy w diecezji świdnickiej proces beatyfikacyjny. Choć dużo mówiło się o ks. Gerhardzie Hirschfelderze, dziś niewiele osób pamięta, kim była ta wielka postać.
170-osobowa grupa wiernych z całego Dolnego Śląska uczestniczyła w samolotowej pielgrzymce do Wilna przygotowanej dla uczczenia 90. rocznicy urodzin pochodzącego właśnie z ziemi wileńskiej kard. Henryka Gulbinowicza.
Podczas tegorocznej XVII Pielgrzymki Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę ks. inf. Ireneusz Skubiśwręczył Medale „Mater Verbi” osobom zaangażowanym w apostolat Słowa i tkwiącym w obszarze medialnym Kościoła polskiego.
Spróbujmy poprzez pryzmat Ewangelii popatrzeć na naszego Mistrza, który nas odkupił i który osobiście powołał nas do grona prezbiterów.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
21 września w sanktuarium św. Rafała Kalinowskiego w Nowogardzie zgromadzili się na pielgrzymce Sybiracy, Wołyniacy oraz Kresowianie.
Podczas tegorocznej XVII Pielgrzymki Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę ks. inf. Ireneusz Skubiś wręczył Medale „Mater Verbi” osobom zaangażowanym w apostolat Słowa i tkwiącym w obszarze medialnym Kościoła polskiego.
W dniu 12 września br. odbyła się uroczystość upamiętniająca 190. rocznicę urodzin Kornela Ujejskiego, polskiego poety, wieszcza, piewcy narodowego oraz wielkiego patrioty.
Niedziela toruńska
22 września w parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Toruniu świętowano 35-lecie Domowego Kościoła w parafii oraz Toruniu, a także 40-lecie ruchu w Polsce.
22 września w Chełmży odbyła się konferencja pt. „Droga do świętości bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego”. W ten sposób zakończono w Chełmży rok obchodów 100-lecia urodzin bł. Stefana. Mszy św. w chełmżyńskiej konkatedrze przewodniczył biskup Józef Szamocki.
Niedziela warszawska
Spotkania i wystawy. Pokazy filmowe oraz happeningi i koncerty. Ale przede wszystkim dyskusje wierzących z agnostykami o relacjach wiary z kulturą, nauką i społeczeństwem - będą najważniejszymi wydarzeniami pierwszego w historii Warszawy „Dziedzińca dialogu”.
Dom Arcybiskupów Warszawskich otworzył swoje podwoje. Zwiedzający mogli zobaczyć pomieszczenia, w których 60 lat temu Służba Bezpieczeństwa aresztowała Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego
Rozmowa z prof. Piotrem Glińskim, socjologiem, ekonomistą, prawdopodobnym kandydatem na prezydenta Warszawy
Niedziela wrocławska
Wierni z terenu całej archidiecezji wrocławskiej odpowiedzieli na zaproszenie swojego Pasterza i licznie zgromadzili się na Jasnej Górze podczas trzynastej już diecezjalnej pielgrzymki.
Po raz 10. Katolickie Radio Rodzina zorganizowało jednodniową pielgrzymkę do sanktuariów Europy. Tym razem specjalnym samolotem do Wilna wraz z kard. Henrykiem Gulbinowiczem obchodzącym swoje 90. urodziny udało się 168 osób.
„Różaniec jest duchową bronią w walce ze złem, z wszelką przemocą, w zmaganiach o pokój w sercach, rodzinach, społeczeństwie i na świecie” - mówił błogosławiony Jan Paweł II.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Podczas tegorocznej pielgrzymki Pracowników, Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę medale „Mater Verbi” oraz dyplomy otrzymali kapłani oraz osoby świeckie z diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
W Zamościu 19 października br. zostały zainaugurowane 9. Dni Kultury Chrześcijańskiej. Rozpoczęły się w Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego.
Rozmowa o wartości sakramentu chrztu świętego, łasce Bożej i radości z Nowego Życia
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Jubileusz 50-lecia obecności i posługi w naszej diecezji obchodzi Zgromadzenie Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo (siostry felicjanki).
O małych i wielkich cudach Programu „Skrzydła”
Rozmowa z dyrektorem Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Biskupiej