Reklama
Z Jasnej Góry
5
temat numeru
Ziemia Święta to nie tylko historyczne miejsca naznaczone obecnością Chrystusa, to także nasi bracia i siostry chrześcijanie, którzy nierzadko są potomkami bezpośrednio słuchających nauk Jezusa z Nazaretu.
Zanim będziemy mogli mówić o przyszłości tego regionu, musimy zadbać o teraźniejszość, a tą jest w tej chwili potrzeba pomocy humanitarnej na podstawowym poziomie – podkreśla ks. Piotr Żelazko, wikariusz patriarchalny Jerozolimy dla katolików języka hebrajskiego.
Ziemia Święta zajmuje szczególne miejsce na mapie geografii zbawienia, historii Kościoła i świata. Tam wszystko się zaczęło.
6-10
treści wiary
Obecność postu oraz innych wyrzeczeń w Biblii jawi się jako coś naturalnego, zwyczajnego.
No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...
W zachowaniu i słowach Mojżesza widać miłość względem narodu wybranego. Nie ukrywa on prawdy, ale nie proponuje też żadnej „łapówki”.
12-15
16
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Jana J 2, 13-25
Z pewnością wszyscy chcemy żyć szczęśliwie i nie ma wśród nas nikogo, kto nie zgodziłby się z tym. Być szczęśliwym to wielkie pragnienie człowieka.
Pewien rabin w synagodze w Miami na Florydzie opowiadał, że we wspólnocie żydowskiej w małej miejscowości koło Radomia był poważny problem: jeden z Żydów notorycznie nie zachowywał szabatu.
Kiedy wchodzimy do kościoła, zwracamy uwagę na jego wnętrze. Gdy wchodzimy do pięknej świątyni, bogato zdobionej, zachwycamy się artyzmem i wrażliwością artystów, którzy na miarę swoich możliwości czynili wszystko, aby oddać chwałę Temu, dla Którego owa świątynia powstała.
Ten młody święty jest jednym z najpiękniejszych owoców duchowości salezjańskiej.
17-20
życie Kościoła
Msze św., konferencje naukowe, koncerty, wieczory wspomnień – to tylko niektóre z wydarzeń, które odbędą się w tym roku w Polsce i za granicą w związku z 40. rocznicą porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
W Rzymie, Warszawie, Poznaniu i w wielu innych miastach ludzie modlą się i wspominają bezdomnych, których życie na ulicy doprowadziło do śmierci. Inicjatywa narodziła się po śmierci bezdomnej Modesty Valenti.
Rekolekcje, koncerty, codzienna ewangelizacja każdego napotkanego człowieka i nieustanne zabieganie o to, by pokazać Kościół, który nadąża za współczesnym światem – to codzienność ks. Pawła Gołofita, moderatora Chełmskiego Centrum Ewangelizacji.
24-29
moim zdaniem
Wyrzeczenia wielkopostne nie muszą polegać na rezygnacji ze słodyczy. Warto ograniczyć korzystanie z ekranów, z martwicy traconego życia przyklejonego do małowartościowych treści.
Trwająca właśnie walka polskich rolników to w istocie walka o wolność i byt całego narodu.
36-37
niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
niedziela z kulturą
Wiatr zmian przewietrzył Telewizję Polską i po łomoczących wciąż okiennicach Teatru Telewizji trudno osądzić, jaka wizja repertuaru będzie nam serwowana.
Chcę się dziś podzielić kilkoma obrazkami z życia. Zwłaszcza ten najświeższy przekonał mnie, że warto poruszyć ten niebłahy temat. Czy porusza on czytelników równie mocno jak mnie?
52-61
dobre rady
Związek na odległość wydaje się czymś trudnym i taki też jest. Co zrobić, aby przetrwał i pozostał szczęśliwy?
Chociaż trudno sobie to wyobrazić, są ich setki bilionów. Mowa o mikroorganizmach zasiedlających ludzki organizm, czyli mikrobiocie, na którą składają się bakterie, wirusy, grzyby zamieszkujące poszczególne części naszego organizmu.
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
Gosayna Karam mieszka w Nazarecie. Opowiada o swoim życiu w tym zróżnicowanym kulturowo i wyznaniowo świecie.
Luigi i Maria Beltrame Quattrocchi są pierwszą parą małżonków wspólnie ogłoszonych błogosławionymi.
Najwyższy czas, abyśmy wzięli się za siebie i oczyścili na wiosnę organizm!
Nasze nerki działają jak filtr w akwarium: czyszczą wodę, w której zanurzone są komórki. Choroby nerek postępują powoli, dlatego łatwo je przeoczyć.
Wielkimi krokami zbliżamy się do najpiękniejszej pory roku. Co na siebie włożyć w sezonie 2024? O co wzbogacić swoją garderobę?
Dzień Kobiet to okazja nie tylko do świętowania, ale również do zadbania o swój organizm. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Przedwiośnie to dobry czas na zwiedzanie polskich miast. W dłuższe już dni, z mniejszą niż latem liczbą turystów, Wrocław zaprasza do przechadzek ulicami pełnymi uroku.
66-79
Niedziela Plus
...znajduje się Kujawska Jerozolima?
Pasja Bożych, szalonych ludzi doprowadziła do powstania miejsca, jakiego nie było w mieście i diecezji – opowiadamy historię Domu Miłosierdzia w Koszalinie.
Nie tylko dzisiaj modlitwa za ojczyznę jest jak najbardziej potrzebna – przekonuje ks. Jan Gębarowski, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Wojniczu.
W Wielkim Poście możemy zrobić coś dobrego dla chorych i seniorów. Jałmużna to nie tylko materialne wsparcie, to także czas poświęcony drugiemu człowiekowi.
Podejmujący się tej inicjatywy biorą w duchową opiekę małżeństwo w kryzysie i codziennie modlą się o jego uratowanie.
Po raz pierwszy w archidiecezji katowickiej liturgia w Wielkim Poście będzie sprawowana w tzw. kościołach stacyjnych.
Zdigitalizowane zasoby archiwalne są już dostępne on-line.
Niech ten udział we wspólnej modlitwie będzie mocnym, jasnym, klarownym świadectwem naszego przywiązania do Krzyża i tego, że chcemy dalej iść za Chrystusem, Panem naszym – powiedział na rozpoczęcie Drogi Krzyżowej bp Damian Bryl.
Bez względu na to, gdzie jesteś i co robisz, zawsze jest czas na to, aby Pan Bóg ci w tym towarzyszył. Diecezja płocka zaprasza na ciekawe inicjatywy on-line.
Niedziela bielsko-żywiecka
Dziesięć lektorskich drużyn rywalizowało w finałach BoskoCup halowej piłki nożnej rozegranych w Bielsku-Białej.
Takiej Drogi Krzyżowej w diecezji chyba jeszcze nie było. W piątek 8 marca wierni będą mogli wziąć udział w oryginalnym projekcie w parafii św. Stanisława w Andrychowie.
Premierowa prezentacja poetyckiej opowieści o „Życiu i narodzinach dla nieba św. Barbary” nastąpi 12 marca po Mszy św. o godz. 19.
Niedziela częstochowska
Nasi czytelnicy dzielą się z nami, jak przeżywają Rok Modlitwy ogłoszony przez papieża Franciszka.
Obdarzony był szczególnym charyzmatem rozumienia spraw społecznych, był zaangażowany w rozwój Akcji Katolickiej, pełnił funkcję redaktora naczelnego Niedzieli w latach 1937-39.
Widzę potrzebę miejsca, w którym młodzi ludzie mogliby zadawać trudne pytania, takie, których nie mogą z różnych względów zadać w domu rodzinnym – mówi Nina Parzęczewska.
Niedziela podlaska
Papież Franciszek w Adhortacji Apostolskiej o miłości w rodzinie Amoris laetitia napisał, że „Dialog jest sposobem niezbędnym by żyć, rozwijać i wyrażać miłość. Wymaga on jednak długiej i mozolnej praktyki.”
W Bielsku Podlaskim odbył się Diecezjalny Turniej Ministrancki Piłki Nożnej, w którym wzięło udział ponad 250 ministrantów w 29 drużynach z całej diecezji.
150 osób w deszczu i niesprzyjającej pogodzie wzięło udział w 5. Drodze Krzyżowej z Brańska do sanktuarium w Domanowie.
Niedziela kielecka
Wyjątkowy krucyfiks gościł na wystawie na Wawelu i mogło go obejrzeć aż 90 tys. ludzi. Krzyż wrócił już do Szańca, gdzie jest eksponowany w Wielkim Poście.
Ośrodek wiślicki za czasów Jagiellonów miał duże znaczenie polityczne i religijne, a pamiątką po bytności św. Jadwigi Królowej jest do dzisiaj ornat, wyeksponowany w Muzeum Parafialnym mieszczącym się w Domu Długosza.
Zaczynali 25 lat temu od karczowania zarośniętego drzewami i krzakami kamienistego wzgórza. Każdy, kto temu się przyglądał, pewnie zastanawiał się po co? Po co tych dwóch kapłanów z dalekiej Polski przyjechało właśnie tam, w to miejsce na pustkowiu, z dala od ludzkich osiedli. Tak właśnie zaczynała się historia parafii w Maggotty na Jamajce, kwitnącej parafii.
Niedziela małopolska
Pomysł koncertów ma swoje źródło w sprawach Bożych – mówi Michał Zdanowski.
Najdziwniejsza rzecz, jaką widziałem w konkurencji zjazdu na „byle czym”, to był pojazd w kształcie monstrancji – wspomina Grzegorz Lenartowicz.
Każdy naród ma własną pamięć, która jest istotnym elementem budowania wspólnoty – przypomina dr Jarosław Szarek.
Niedziela lubelska
Krzyż Chrystusa jest wołaniem o miłość – powiedział abp Stanisław Budzik.
Przedszkole jest dziełem, w którym realizujemy misję miłości miłosiernej – mówi s. Agnieszka Radziwanowska ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia.
W czasach kryzysów Kościół wchodził na drogę do odnowy.
Niedziela legnicka
Wielki Post to czas podejmowania ważnych postanowień. Po raz kolejny Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zaprosiło do udziału w łańcuchu modlitewnym „Wielki Post dla Życia”.
Gościem 101. Salezjańskiego Kociołka Kultury 16 lutego w Lubinie był ks. Josef Suchár z Neratova w górach Orlickich na pograniczu polsko-czeskim.
16 lutego w różnych miejscach Polski i świata, w tym także w diecezji, miała miejsce kolejna „Noc walki o błogosławieństwo dla Polski”. W sposób szczególny wydarzeniu patronuje Matka Boża, pośredniczka i orędowniczka, a także św. Andrzej Bobola, męczennik za wiarę i patron Polski.
Niedziela łódzka
Anastazy Pankiewicz, bernardyn, 25 lat temu został włączony przez św. Jana Pawła II w poczet błogosławionych Kościoła katolickiego.
Dzięki uczestnictwu w Drodze Krzyżowej, czytaniu rozważań, dzieci czują, że są bliżej wydarzeń, które miały tak ogromny wpływ na losy świata – stwierdza Agnieszka Olejnik.
W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi odbyła się prezentacja komiksu Warszyc, poświęcona Stanisławowi Sojczyńskiemu w 77. rocznicę jego śmierci.
Niedziela przemyska
Wierni z Jarosławia przeszli ulicami miasta, rozważając Mękę Pańską w Drodze Krzyżowej.
Przybyli całymi rodzinami. Zabrali ze sobą znajomych i przyjaciół. Zjednoczeni we wspólnej modlitwie, modlili się za Polskę.
Życie i działalność tych trzech kapłanów stały się symbolem niezłomności w obliczu komunistycznego totalitaryzmu. Widowisko w Krośnie pokazało ich determinację, wiarę i nieustępliwość.
Niedziela rzeszowska
Około pięć tysięcy osób przeszło 16 lutego br. ulicami stolicy Podkarpacia, rozważając stacje Drogi Krzyżowej.
To, że każdy uczeń czeka na ferie, aby odpocząć od nauki, jest oczywiste, ale to, że wielu młodych wykorzystuje ten czas na głębsze spotkanie z Panem Bogiem, może czasem umknąć naszej uwadze.
W warszawskim więzieniu na Mokotowie 1 marca 1951 r. zastrzelono przywódców tzw. podziemia niepodległościowego.
Niedziela sandomierska
W Zamku Królewskim odbyła się VI Gala Orderu Rzeki Wisły.
Nie wojujemy mieczem, nienawiścią czy złą mową lecz modlitwą, przebaczeniem i miłością w myśl słów św. Pawła „zło dobrem zwyciężaj” – podkreślił ks. Tomasz Lis.
Po prawie dwuletniej przerwie spowodowanej generalnym remontem, Katolicki Dom Kultury im. św. Józefa to właściwie całkiem nowy obiekt na mapie diecezji i Sandomierza.
Niedziela sosnowiecka
Sporo ostatnio w Niedzieli sosnowieckiej materiałów o parafialnych jubileuszach.
– Można z całą pewnością stwierdzić, że osoba m. Teresy Kierocińskiej to dobry przykład żarliwości o chwałę Bożą; zarówno o chwałę Bożą w swoim sercu i w swojej duszy, jak i o chwałę Bożą w otoczeniu oraz warunkach, w których się aktualnie żyje, pracuje czy przebywa – powiedział ks. Mariusz Trąba.
Przygotował nas do momentu swojej śmierci długim i obfitującym w dobre czyny życiem. Jego dokonania za życia będą kroczyć za nim do wieczności.
Niedziela świdnicka
W samo południe 24 lutego w 20. rocznicę ustanowienia diecezji świdnickiej wierni zgromadzili się katedrze, by uczestniczyć w dziękczynnej Eucharystii, której przewodniczył biskup senior Ignacy Dec.
– Rzeczą ludzką jest upaść, ale rzeczą szatańską jest trwać w grzechu – tę parafrazę słów św. Augustyna przypomniał kapłanom o. Krystian Pieczka podczas jednego z czterech dni skupienia.
– Wasza obecność i zaangażowanie są dla mnie źródłem wielkiej radości i inspiracji – tymi słowami ks. Łukasz Basisty przywitał się 17 lutego br. z nadzwyczajnymi szafarzami Komunii świętej.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Kilka ciepłych słów, uściski dłoni i indywidualne błogosławieństwa od papieża były wzruszającym obrazem, który zapewne pozostanie na długo w ich pamięci.
Pyrzyce Zastanawiając się nad rolą tego miejsca w procesie ewangelizacyjnym Pomorza Zachodniego warto postawić sobie pytanie: dlaczego św. Otton zaczął od Pyrzyc? – mówi proboszcz ks. Grzegorz Harasimiak.
Nie wolno nam unikać refleksji nad tym, jak urządzić świat po wojnie w Ukrainie.
Niedziela toruńska
Jak to możliwe, że taki mały dom mógł pomieścić tak dużą rodzinę i ośmiu Żydów? Jak osiągnąć świętość?
Przyjechali nawiedzeni z tych rekolekcji i wódki nie chcą! – usłyszeli o sobie Maria i Andrzej Kowalikowie. Dzisiaj ich znajomi chętnie przychodzą do nich na spotkania rodzinne czy towarzyskie. A państwo Kowalikowie dalej nie stawiają alkoholu.
Rekolekcje o miłującym Bogu zaraz na początku Wielkiego Postu? Tak, to właśnie ten czas, aby na nowo nawiązać relację ze Stworzycielem i odkryć piękno i godność swojego powołania.
Niedziela warszawska
O mądrej Edycie, kultywowaniu pamięci współpatronki Europy oraz o etosie i geniuszu kobiety, z Marią Kromp-Zaleską rozmawia Monika M. Zając.
Propozycji duszpasterskich na Wielki Post w parafiach jest sporo. Ale na pewno nie obędzie się bez rekolekcji.
Centrum Myśli Jana Pawła II rozpoczyna cykl spotkań poświęconych teologii ciała. Wydarzenie składa się z warsztatów i debat. Pierwsza już 7 marca.
Niedziela wrocławska
Mam nadzieję, że relikwie bł. rodziny Ulmów staną się impulsem dla odnowienia świętości sakramentu małżeństwa, rodziny i ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci – mówił ks. Jan Kleszcz, proboszcz parafii na wrocławskim Brochowie.
W marcu odbędą się we Wrocławiu wielkopostne rekolekcje dla małżeństw i narzeczonych. O tym, że małżeństwo „to coś więcej niż myślisz” z o. prof. Kazimierzem Lubowickim, który poprowadzi rozważania dla par, rozmawia Magdalena Lewandowska.
W naszym wielkopostnym cyklu kolejny uczynek miłosierdzia względem ciała: „podróżnych w dom przyjąć”. A w nim o tych, którzy szukają schronienia przed piekłem wojny.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W Zamościu odbyły się obchody 32. Światowego Dnia Chorego.
Być może jeszcze nie każdy wie, że w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej istnieje Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. o. Pio z siedzibą w Zamościu. Rozpoczął się nabór do klas pierwszych na rok szkolny 2024/25. O szczegółach rekrutacji z dyrektorem szkoły, ks. Mariuszem Skakujem rozmawia Joanna Suszko.
W kościele św. Jerzego w Biłgoraju odbyło się szczególne nabożeństwo pod hasłem „Ucałuj obrączkę”.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie 24 lutego odbył się pierwszy dzień skupienia dla powstałego niedawno Diecezjalnego Zespołu Liturgicznego.
Młodzi z Liturgicznej Służby Ołtarza w parafii Przemienienia Pańskiego w Drezdenku służą nie tylko przy ołtarzu. Odwiedzają też chorych i samotnych, roznoszą paczki żywnościowe na święta. Ale najważniejsza jest dla nich służba Panu Bogu.
Wciąż trwa wojna na Ukrainie, a sytuacja mieszkańców staje się coraz trudniejsza, szczególnie ze względu na pogłębiający się niedostatek.