W szkołach nie tak dawno zakończyły się zimowe ferie i rozpoczął się nowy semestr, ale wielu uczniów i rodziców już myśli o nowym roku szkolnym i nowych placówkach oświatowych. Właśnie w tym czasie rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli i szkół. Wybór jest trudny, bo raz podjęta decyzja może zaważyć na całym życiu młodego człowieka.
Wśród rodziców najmłodszych dzieci, rozpoczynających przygodę z przedszkolem, krążą opowieści o tym, że do najlepszych placówek trzeba zapisać dziecko zanim jeszcze pojawi się na świecie. Czasem wystarczy rozejrzeć się w najbliższej okolicy, by znaleźć miejsce przyjazne dzieciom i rodzinom, czasem trzeba podjąć wysiłek codziennego pokonywania wielu kilometrów, by ze spokojem pozostawić na długie godziny swój największy skarb w bezpiecznym i serdecznym miejscu. Nie tylko w katolickich rodzinach wysoko punktowane są przedszkola prowadzone przez zgromadzenia zakonne, w których oprócz zabawy i nauki realizowany jest program wychowawczy oparty na chrześcijańskich wartościach, a atmosfera przesiąknięta jest Bożą i ludzką miłością.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W przedszkolu jak w domu
Reklama
Jedną z placówek, w których warto zabiegać o miejsce dla dziecka, jest Przedszkole Integracyjne Niepubliczne Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego im. bł. Ojca Gwidona w Lublinie. Misją prowadzonej od ponad 50 lat placówki jest wszechstronny rozwój dzieci na miarę ich potencjalnych możliwości, wychowanie w duchu miłości do Boga, bliźnich i Ojczyzny, wspomaganie w rozwoju dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz uczenie wrażliwości na potrzeby innych i gotowości do niesienia pomocy. – Jesteśmy przedszkolem integracyjnym o charakterze chrześcijańskim, gotowym do współpracy z rodzinami wychowanków i społecznością lokalną. Mamy swoje tradycje, a jednocześnie jesteśmy otwarci na to, co niesie współczesność. Wspomagamy dzieci z trudnościami rozwojowymi – wylicza dyrektor s. Agnieszka Radziwanowska. – Nasze przedszkole stawia na rozwój dziecka we współpracy z rodziną. Pomagamy odkrywać i rozwijać talenty wychowanków, ale też ich rodziców. W placówce działa teatr „Rodzice – dzieciom”, a ewenementem jest zaangażowanie ojców. W czasach kryzysu ojcostwa otwieramy się na współpracę z nimi i wzajemnie wspieramy dla dobra rodziny – podkreśla siostra dyrektor. Jak dodaje, najlepszą reklamą dla przedszkola są absolwenci, którzy po latach jako rodzice wracają do sióstr i powierzają im swoje dzieci. To pokazuje, że pielęgnowane i przekazywane wartości są ponadczasowe.
Wartość integracji
W budynku przy ul. Dymowskiego 14, położonym niemal w centrum miasta, a jednocześnie w bardzo spokojnej i cichej okolicy, znajdują się przestronne, dobrze wyposażone sale, stołówka z domową kuchnią i ogromny plac zabaw. Trzema 20-osobowymi grupami, w których dobrze czują się dzieci zdrowe, jak i z niepełnosprawnościami, opiekuje się wykwalifikowana kadra, złożona z sióstr zakonnych i osób świeckich. Integracyjny charakter przedszkola wymaga pracy najlepszych specjalistów, jak i najnowocześniejszych sprzętów oraz pomocy dydaktycznych. Dzieci w spektrum autyzmu czy z zespołem Downa mają do dyspozycji m.in. sale doświadczania świata, rehabilitacyjną czy do integracji sensorycznej. – Nasze wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu przedszkola pokazuje, że integracja od najmłodszych lat jest bardzo dobra. Dzieci o specjalnych potrzebach uczą się samodzielności, ale też proszenia o pomoc i korzystania z niej. Z kolei dzieci bez niepełnosprawności uczą się przyjmować swoich rówieśników z trudnościami takimi, jakimi są. U nas panuje wzajemne zrozumienie i współdziałanie, wszyscy traktowani są tak samo, nikt nikomu się nie dziwi, a absolwenci idą w świat bez lęku przed nieznanym – mówi s. Agnieszka Radziwanowska.
Moc modlitwy
Siostra dyrektor podkreśla, że opiekując się dziećmi, zgromadzenie podejmuje piękną, ale wymagającą i odpowiedzialną pracę. – Nasz charyzmat to szeroko pojęta posługa miłosierdzia. Założyciel, bł. ojciec Gwidon z Montpellier, na pierwszej stronie „Reguły Zakonu” umieścił słowa Jezusa z Ewangelii wg św. Mateusza: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40). Te słowa wciąż są inspiracją dla naszej posługi – mówi. – Przedszkole jest dziełem, w którym realizujemy misję miłości miłosiernej. Jak nasz założyciel, wsłuchując się w głos Ducha Świętego i odczytując znaki czasu wychodzimy do tych, którzy nas potrzebują. By mieć do tego siłę, potrzeba dobrej relacji z Panem Bogiem i z ludźmi. Siłę czerpiemy z modlitwy; bez czasu spędzonego każdego ranka na kolanach w kaplicy codzienne życie i praca byłyby trudne. Ale trzeba też dobrych relacji z siostrami, ze świeckimi współpracownikami, a także z rodzicami. Jesteśmy dla siebie wsparciem na wielu płaszczyznach i zawsze możemy na siebie liczyć, a to procentuje. I wreszcie naszą siłą są dzieci; gdy widzimy, jak sobie radzą, jak rozwijają się, pokonują trudności i osiągają sukcesy, mamy w sercach wielką radość, wdzięczność i motywację do pracy, która jest służbą. Ale bez porannej modlitwy nie byłoby tego – podkreśla.
Przyjdź i zobacz
W przedszkolu prowadzonym przez Kanoniczki Ducha Świętego realizowany jest projekt „Przyjdź i zobacz”. To część programu adaptacyjnego realizowanego w placówce od wielu lat. Jak mówi s. Agnieszka, inspiracją do powstania projektu były spostrzeżenia i refleksje z corocznych dni otwartych, a właściwie jeden wniosek: dzień w przedszkolu to za mało, by rodzice poznali placówkę, a dziecko chciało do niej wrócić. – Zdecydowałyśmy się na poprowadzenie warsztatów, do udziału w których zapraszamy zainteresowanych rodziców z dziećmi. Dla niektórych to pierwszy kontakt z przedszkolem, gdzie wszystko jest nowe i nieznane. Podpowiadamy więc, jak przygotować dziecko do przedszkola, na co zwrócić uwagę, ale też pokazujemy, jak wygląda nasza placówka, dajemy możliwość rozmowy z wychowawcami i specjalistami. Dla dzieci prowadzimy zabawy dostosowane do ich wieku. Zaobserwowałyśmy, że dzieci, które biorą udział w takich zajęciach, we wrześniu mają mniejszy problem z adaptacją, a rodzice czują się pewniej, zostawiając z nami swoją pociechę. W ubiegłym roku właściwie już podczas warsztatów utworzyła się najmłodsza grupa przedszkolaków – mówi s. Agnieszka Radziwanowska. Jak dodaje, kolejnym etapem jest tydzień adaptacyjny, w którym uczestniczą rodzice z dziećmi. – Atutem projektu jest to, że przedszkole nie odbiera dziecka rodzicom, ale rodzice wprowadzają swoje dziecko do przedszkola – podkreśla.
Więcej informacji na www.kanoniczki.org.pl.
Przedszkole zaprasza zainteresowanych rodziców z dziećmi w wieku 2,5-5 lat na warsztaty w dniach 4, 11 i 18 marca (godz. 9.30-10.30). Nie ma wcześniejszych zapisów.