Reklama
Obserwator
6-7
temat numeru
Praktyki wschodnie są nie do pogodzenia z duchowością chrześcijańską – mówi ks. prof. Marek Tatar, b. prezes Polskiego Stowarzyszenia Teologów Duchowości.
Świętość to miłość Boga i bliźniego – mówi ks. prof. Stanisław Urbański, teolog duchowości
8-11
treści wiary
Dlaczego Kościół katolicki z taką łatwością orzeka dziś nieważność małżeństwa? I to nawet w sytuacji, gdy małżonkowie mają już dorosłe dzieci? Czy nie jest to wyraz relatywizowania małżeństwa sakramentalnego? – pyta czytelnik.
Czym są apokryfy? Czy zawierają choć ziarno prawdy o Jezusie? Czy katolik może je czytać?
12-15
liturgia tygodnia
Tym razem sięgamy do trzeciej części Księgi Izajasza. Jej teksty są zakorzenione w nauce tego wielkiego proroka, ale powstały wśród kolejnego pokolenia jego uczniów i wiązały się z czasem powrotu Hebrajczyków z wygnania babilońskiego oraz odbudową ich życia w ziemi judzkiej.
Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem.
To siostra bliźniaczka św. Benedykta z Nursji i matka duchowa wszystkich benedyktynek.
17-20
życie kościoła
Szerszej opinii publicznej ks. Sławomir Oder dał się poznać jako postulator w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym Jana Pawła II. W styczniu papież Franciszek mianował ks. Odera biskupem gliwickim
Długo przyszło czekać wiernym Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego na Ojca Świętego
Rodzic ma stać po stronie swojego dziecka, lekarz ma dbać o małego pacjenta, silniejszy ma chronić słabszego.
21-27
28-29
punkt widzenia
Uroczystości 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego przypomniały, że przeciwko carskiej tyranii obok Polaków walczyli także Litwini, Białorusini i Ukraińcy.
Do tego, że niektórzy politycy Konfederacji powielają rosyjską propagandę, opinia publiczna zdążyła się już przyzwyczaić. Niestety, dołączył do nich były szef polskiej dyplomacji, europoseł Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski.
32-33
listy
Co robić, by młodzi ludzie nie poszli drogą wytyczoną przez lewicę – „nie ma Pana Boga, wszystko wolno”? Bo tak wygląda „postęp i nowoczesność” tej ideologii. Mimo starań min. Przemysława Czarnka przeciwników wychowania młodzieży w wierze i prawdzie jest coraz więcej.
36
40-41
dobre rady
Nie tylko masz trudności z podejmowaniem decyzji, ale także czujesz się wyczerpany z powodu konieczności podejmowania ich zbyt wielu? Jest to typowy przypadek zmęczenia decyzyjnego. Jak temu zaradzić?
Ból głowy jest jedną z najczęstszych dolegliwości. Doskwiera seniorom, osobom w sile wieku, młodzieży, a nawet dzieciom
Czy można się skarżyć na przewlekłość postępowania sądowego?
46-48
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
Nieco przewrotności w ukazaniu głównego bohatera, odrobina zachwytu nad estetyką świata przedstawionego i szczypta banalności w poważnej w istocie sprawie. Brzmi intrygująco?
Na wzgórzu katedralnym w Kielcach, u stóp kieleckiej bazyliki, w księgarni Jedność – budynku, który przed laty mógł codziennie mijać Stefan Żeromski – trwa ruch wokół publikacji Benedykta XVI i książek traktujących o nim.
Polszczyzna po 1989 r. jak gąbka chłonie zapożyczenia z języka angielskiego.
51-64
64
Niedziela Plus
Niedziela bielsko-żywiecka
Ewangelia św. Mateusza była lekturą 15. Ekumenicznego Maratonu Biblijnego w Bielsku-Białej.
Nie zamieniłbym Chrystusowego Kościoła będącego wspólnotą wiary na cokolwiek innego – taką deklaracją bp Piotr Greger zakończył pierwszą w tym roku Katechezę w Bazylice.
W Milówce otwarta została Galeria Dziadów Noworocznych i Szlachciców.
Niedziela częstochowska
W Olsztynie k. Częstochowy otwarto Centrum Rehabilitacji i Wsparcia Psychospołecznego im. św. Jana Pawła II.
Najważniejsze jest głoszenie kerygmatu. My na ziemi nigdy nie osiągniemy doskonałości. Musimy najpierw uwierzyć w Bożą miłość – mówi ks. Rafał Glen.
Pochodzę z rodziny, w której historię Polski traktowaliśmy, jakby była naszą drugą matką – zwierza się Justyna Siemion.
Niedziela podlaska
Nieznajomość Ewangelii jest nieznajomością Chrystusa – powiedział bp Piotr Sawczuk.
Za nami nie tylko okres Bożego Narodzenia, ale i święto Ofiarowania Pańskiego, po którym znikają ostatnie z naszego otoczenia dekoracje, upamiętniające przyjście na świat Mesjasza. Zdarzają się jednak pewne – i to uzasadnione – wyjątki.
Przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 w Sokołowie Podlaskim działa Szkolne Koło Caritas im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W tym roku świętowało 20-lecie istnienia.
Niedziela kielecka
O pomocy chorym, kruchości życia i diecezjalnych obchodach Dnia Chorego z ks. dr. Janem Jagiełką rozmawia Katarzyna Dobrowolska.
Świąteczno-noworoczne spotkanie Grona Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego to już tradycja. Członkowie stowarzyszenia – ok. 4.4 tys. osób – modlą się za przyszłych i obecnych kapłanów.
W pierwszej połowie stycznia mieszkańcami południowych dzielnic Kielc wstrząsnęła informacja o zdewastowaniu dwóch kapliczek na Stadionie Leśnym, który jest traktowany jako skarb miasta: jako zielone płuca, miejsce rekreacji i uprawiania sportów, ale także jako przestrzeń pamięci narodowej, gdzie masowo Niemcy mordowali patriotów.
Niedziela małopolska
Jestem głęboko przekonana, że zawartość tej wystawy wzbudzi wiele pozytywnych wrażeń, odczuć i refleksji – mówiła kuratorka ekspozycji.
Ludzie chcą się inspirować takimi osobami w swojej relacji z Bogiem – powiedział ks. dr Paweł Wróbel, salwatorianin.
Ponad trzydzieści cennych eksponatów sztuki barokowej można podziwiać w Zamku Królewskim na Wawelu!
Niedziela lubelska
Biskup Mieczysław Cisło świętuje 25-lecie sakry biskupiej.
„Na ten powstańczy rok, co nam dał go Bóg, wyjrzyj pani gospodyni, nowe latko w twojej sieni” – takie życzenie śpiewano na Lubelszczyźnie w zapusty 1863 r. i na kolędę w 1864 r.
Handel ludźmi to największe źródło dochodów organizacji przestępczych.
Niedziela legnicka
„Czyńcie dobro, szukajcie sprawiedliwości” – pod takim hasłem od 18 do 25 stycznia był obchodzony Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. św. Joanny Beretty Molli w Lubinie podsumowała działalność w 2022 r.
W Środę Popielcową już po raz 12 rozpocznie się modlitewna akcja „40 Dni dla Życia”, organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji legnickiej. Trwają zapisy chętnych do udziału w nieustannej sztafecie modlitewnej w obronie życia.
Niedziela łódzka
O ciekawych inicjatywach podejmowanych przez Pocztę Polską w Łodzi, z jej dyrektorem – Januszem Michalukiem – rozmawia ks. Paweł Gabara.
Podczas zimowej przerwy od nauki salezjańskie Oratorium im. św. Dominika Savio w Łodzi zorganizowało „Ferie po łódzku”.
Tylko misjonarze Przymierza Miłosierdzia i im podobni, ludzie odważni, pełni współczucia i miłości są gotowi służyć w tych miejscach – wspomina ks. Zbigniew Tracz, kanclerz kurii łódzkiej.
Niedziela przemyska
Wspólnota Posłani w Duchu Świętym, która działa przy sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Ojców Franciszkanów w Przemyślu, zorganizowała rekolekcje z modlitwą o uzdrowienie za wstawiennictwem św. Charbela.
Śródroczny odpoczynek od szkoły nie oznacza wcale, że ferie są czasem bezkarnego leniuchowania. Młodzież archidiecezji przemyskiej uczestniczyła w tym czasie w szeregu inicjatyw duszpasterskich organizowanych i prowadzonych przez ruchy i stowarzyszenia katolickie.
W Dubiecku k. Przemyśla, gdzie najprawdopodobniej została napisana kolęda Bóg się rodzi, odbył się wyjątkowy koncert dla uczczenia 230. rocznicy powstania tej wspaniałej pieśni.
Niedziela rzeszowska
„Nigdy nie jesteśmy gotowi na chorobę. (...) Dlatego tak ważne jest, aby cały Kościół skonfrontował się z ewangelicznym przykładem dobrego Samarytanina, aby stać się wartościowym «szpitalem polowym»” – napisał w Orędziu na XXXI Światowy Dzień Chorego papież Franciszek.
„Żaden człowiek nie jest samotną wyspą, każdy stanowi ułamek kontynentu, część lądu. Morze zmyje choćby grudkę ziemi, Europa będzie pomniejszona. Śmierć każdego człowieka umniejsza mnie, albowiem jestem zespolony z ludzkością”.
O pamięci o styczniowym zrywie powstańczym mówi phm Maciej Kilarski, komendant Szczepu 51. Drużyn Harcerskich Żuawi.
Niedziela sandomierska
Dzieci oraz młodzież przynależąca do wspólnot LSO i Scholi przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu odpoczywali na świeżym powietrzu.
Pod szyldem Duszpasterstw Kobiet organizowane są spotkania formacyjne dla kobiet w każdy drugi i czwarty wtorek miesiąca.
W 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego w wielu miejscach społeczności lokalne pamiętały o tych, których walka miała doprowadzić do wyzwolenia kraju.
Niedziela sosnowiecka
Połowa roku szkolnego za nami. Za nami też rozstrzygnięcia kilku konkursów organizowanych przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.
W mieście powstanie jedna z najnowocześniejszych stacji Rejonowego Pogotowia Ratunkowego. 19 stycznia rozpoczęto pierwsze prace budowlane.
O pracy badawczej genealoga z Jolantą Sikorą z Małopolskiego Towarzystwa Genealogicznego rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.
Niedziela świdnicka
W naszej diecezji, dzięki towarzystwu jej imienia, od dwóch dekad pielęgnowana jest pamięć o wspaniałej wychowawczyni młodzieży w latach trwania reżimu komunistycznego w powojennej Polsce.
Biskup świdnicki spotkał się z pracownikami diecezjalnego trybunału, by podziękować im za wytężoną pracę i zaangażowanie w minionym roku. Kierujący pracami oficjał sądu przekazał natomiast ważną informację.
Nasze postrzeganie ciała kształtujemy przez całe życie, a nawet najdrobniejsze sytuacje i jeden „niewinny żart” potrafią odcisnąć trwałe piętno – wskazują młodzi aktorzy.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Rok temu 14 lutego miasto zyskało Sanktuarium Chrystusa Króla.
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej otworzył 10 stycznia swoją księgarnię.
Ekspozycja o działalności związku podróżowała po Polsce, uświetniając całoroczne obchody 100-lecia Związku Polaków w Niemczech. To hołd dla założycieli i drogowskaz dla kolejnych pokoleń.
Niedziela toruńska
Słońce, przebijając się przez witraże, dodaje kolorów dostojnej chełmżyńskiej katedrze. Równie barwny jest tłum wiernych, który przyszedł świętować. A to niebagatelny jubileusz – 110. urodziny błogosławionego.
Uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała towarzyszą nam od najm-łodszych lat, bo już wtedy się o nich uczyliśmy. Czy nauczanie może być aktem miłosierdzia?
Jak budować przyjaźń? Czasem wystarczą małe rzeczy, na przykład pyszna kawa z ekspresu w wielkim kubku czy rozmowa z nieznanymi osobami, które właśnie pojawiły się na spotkaniu.
Niedziela warszawska
O wychowaniu personalistycznym, budzeniu nadziei i pomysłach od Ducha Świętego z Martą Bejnar-Bejnarowicz rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Osobę i dziedzictwo kard. Józefa Glempa w 10. rocznicę śmierci wspominano w czasie konferencji w Domu Arcybiskupów Warszawskich i Mszy św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.
Dziś to jedna z licznych podwarszawskich miejscowości, ale w ciągu stuleci istnienia Radzymina wiele wydarzeń na jego terenie wpływało na sytuację ogólnopolską. 5 lutego parafia Przemienienia Pańskiego kończy 550 lat.
Niedziela wrocławska
Karnawał to dobra okazja do zabawy. Wielu osobom kojarzy się ona z alkoholem. Tymczasem świetna zabawa może odbywać się bez tego trunku. Kluczową rolę ma w takich sytuacjach osoba prowadząca daną imprezę.
Z okazji wspomnienia św. Tomasza z Akwinu święto obchodził Papieski Wydział Teologiczny.
Już wkrótce w naszej archidiecezji rozpoczną się zimowe ferie. Ciekawą propozycję spędzenia wolnego czasu przygotowali m.in. wrocławscy salezjanie.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W kościele św. Bartłomieja Apostoła w Goraju odbył się koncert kolęd w wykonaniu rodziny Pospieszalskich.
Niezwykłe wydarzenie miało miejsce 15 stycznia w Muzeum Kresów w Lubaczowie.
W sali katechetycznej przy parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbyło się spotkanie członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rejonu biłgorajskiego.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie to, jak wielu młodych ludzi chce przyjąć po kolędzie księdza – mówi ks. Krzysztof Hołowczak, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przytoku.
Często dostajemy prośby, żeby się za kogoś pomodlić. To jest piękne, bo też po to jesteśmy, żeby towarzyszyć duchowo ludziom. Ale myślę, że my, szczególnie dzisiaj, również potrzebujemy tej modlitwy – mówi s. Dalia Matusiak.
Urodziłam się i wychowałam na Górnym Śląsku, chociaż moja rodzina pochodzi z Mazowsza, więc słaba ze mnie Ślązaczka (uśmiech).