Ojciec Święty Benedykt XVI w Papieskich Intencjach Misyjnych na 2008 r. podał następującą intencję na czerwiec: „Aby Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Quebecu w Kanadzie pomógł nam lepiej zrozumieć, że Eucharystia jest sercem Kościoła i źródłem ewangelizacji”.
Benedykt XVI został zaproszony na 49. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny przez prymasa Kanady kard. Marca Ouelleta - gospodarza tego wielkiego zgromadzenia katolików w dniach 15-22 czerwca 2008 r. Miasto i prowincja Quebec oraz cała Kanada czekają na Ojca Świętego i na pielgrzymów z całego świata. Miasto Quebec świętuje również w tym roku jubileusz 400-lecia istnienia.
Ostatnie dwa kongresy z udziałem setek tysięcy osób odbyły się w meksykańskiej Guadalajarze w 2004 r. i w Rzymie w 2000 r. W Kanadzie będzie to drugi kongres eucharystyczny po prawie stu latach. Poprzedni odbył się w 1910 r. w Montrealu.
W zbliżającym się kongresie spodziewany jest udział ponad 100 tys. osób z całego świata, bardzo liczy się na przybycie pielgrzymów z Polski - ojczyzny Jana Pawła II, który jeszcze za swego życia zaplanował czas i miejsce 49. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego.
Quebec - francuskojęzyczna prowincja Kanady zawsze była bardzo katolicka, jednak od lat 60. ubiegłego wieku zaczęła ulegać i nadal ulega silnej sukcesywnej laicyzacji. Miejscowy Kościół ma ogromną nadzieję, że kongres eucharystyczny przyczyni się do ożywienia życia chrześcijańskiego i praktyk religijnych. - Prawdziwą bolączką naszej tożsamości nie jest ani miejsce religii w życiu publicznym, ani integracja społeczna imigrantów czy ich żądania, ale duchowa pustka, która zagraża kulturze Quebecu, wywołując poczucie niepewności - taką opinię wyraził prymas Kanady. Przedstawił on także tezę, że „mieszkańcy Quebecu lepiej akceptowaliby i przyjmowaliby imigrantów, gdyby powrócili do wiary katolickiej. Wielu Kanadyjczyków żyje w duchowej pustce, która powoduje zamęt wśród młodzieży, niechęć do zawierania małżeństw, co wraz ze zwiększeniem liczby dokonywanych aborcji i samobójstw powoduje spadek przyrostu naturalnego. - Nasze społeczeństwo - twierdzi prymas - potrzebuje powrotu ku swym głębokim wartościom duchowym oraz nowego przymierza między wiarą a powszechną kulturą. Zdaniem kard. Marca Ouelleta, w takiej sytuacji imigranci stanowią wielkie bogactwo dla społeczności Quebecu, wnosząc swe wartości kulturowe i religijne. Niezrozumiała jest przy tym wrogość, z jaką często spotyka się Kościół katolicki w kanadyjskich mediach.
Prymas Ouellet uważa, że obecnie „francuskojęzycznej Kanadzie potrzebny jest większy szacunek dla wszystkich religii i nieuleganie laickim integrystom, którzy roszczą sobie pretensje do wyłączności w sferze publicznej”.
Przygotowania do kongresu trwają już tu, na miejscu, oraz we wszystkich katolickich krajach. „Zawsze wierna” Polska ma w tym niemały udział. W diecezjach jest już kolportowany przekład polskojęzyczny Dokumentu Teologicznego 49. MKE w Kanadzie, a także inne materiały kongresowe. Przede wszystkim jednak potrzeba gorącej modlitwy, aby czerwcowa intencja Benedykta XVI trafiła do serc i umysłów nas wszystkich i pozwoliła przyjąć z wiarą, że „Eucharystia jest sercem Kościoła i źródłem ewangelizacji”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu