Pielgrzymka Akademicka
Otwierać się na głos sumienia
Reklama
Odbywająca się w dniach 25-27 kwietnia 72. Pielgrzymka Młodzieży Akademickiej na Jasną Górę zgromadziła ok. 7 tys. osób: studentów, duszpasterzy akademickich, profesorów i rektorów uczelni. - Fenomenem tej pielgrzymki jest fakt, że nawet w takich trudnych czasach, jak okupacja, nie było przerwy. Ówczesny ks. Karol Wojtyła w latach okupacji, aby nie doszło do przerwania tego corocznego spotykania z Matką Bożą, przybył tutaj z małą grupką studentów. Również dla mnie jest to znak, że to Boża sprawa, i chcemy tę pielgrzymkę kontynuować- zaznacza ks. Bogdan Bartołd, rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie, sekretarz Ogólnopolskiego Collegium Duszpasterzy Akademickich.
25 kwietnia Apel Jasnogórski poprowadził bp Henryk Tomasik, delegat Episkopatu ds. Duszpasterstwa Młodzieży. - Maryjo, Królowo Polski (…) poprowadź polską młodzież akademicką na głębię wiary, która będzie miała kształt miłości - powiedział bp Tomasik. W ramach pielgrzymki miały miejsce konferencje, spotkania z kulturą, koncerty.
26 kwietnia wieczorem z archikatedry częstochowskiej na Jasną Górę przeszła pielgrzymka świata akademickiego. Apelowi Jasnogórskiemu i Mszy św. przed Szczytem przewodniczył bp Marek Jędraszewski. - Nasze uczelnie są szczególnym środowiskiem naszego stawania się i tworzenia. Matko Dobrej Rady, bądź nam wzorem, pokazuj nam nieustannie, że możemy stawać się sobą jedynie wtedy, gdy będziemy wychodzić z ciasnej skorupy własnego „ja”, gdy będziemy otwierać się na głos dobrze ukształtowanego, prawego sumienia i gdy odważnie pójdziemy za tym, do czego nas ono wzywa - mówił bp Jędraszewski. Pielgrzymkę zakończyła w niedzielę 27 kwietnia Msza św. z homilią ks. Piotra Pawlukiewicza. Młodzież ponowiła ślubowania akademickie.
Kierowcy i transportowcy
Przybyli w obawie o swoje miejsca pracy
Około tysiąca uczestników 13. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kierowców i Transportowców przybyło 27 kwietnia na Jasną Górę. Hasłem były słowa: „Z Maryją mocni w wierze”. - Przychodzimy w obawie o swoje miejsca pracy, gdyż w najbliższym czasie planuje się prywatyzację naszych przedsiębiorstw. Przybyliśmy tutaj dzisiaj, by w spokoju i zadumie pomodlić się o lepszy byt, lepsze jutro - mówił Czesław Hadrian, przewodniczący Rady Krajowej Związku Zawodowego Kierowców w Polsce. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył ks. Zbigniew Dudek - duszpasterz kierowców i transportowców. - Przed Matką naszą klękamy pokornie i zwracamy uwagę na trudną, odpowiedzialną pracę kierowców i stosunkowo niskie ich wynagrodzenia - mówił w homilii ks. Dudek. - Spójrzmy dzisiaj w dobre oczy naszej Niebieskiej Matki z Cudownego Obrazu Jasnogórskiego i oddajmy Jej w opiekę nasze życie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
20. Pielgrzymka Kupiectwa
Potrzebny jest handel i usługi
Pielgrzymka Kupiectwa zgromadziła 27 kwietnia na Jasnej Górze ok. 600 przedstawicieli zrzeszeń kupieckich z pocztami sztandarowymi. Przybyły władze Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług z prezesem Zarządu Romanem Derą. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył o. Józef Płatek. - Polskie kupiectwo propaguje przecież polskie wyroby, zdrową polską żywność, służy interesom naszej Ojczyzny - mówił. - Czasem jest spychane przez giganty, zagraniczne supermarkety, ale nie zraża się tymi trudnościami. Kupcy polscy okazują wielkie przywiązanie do naszego narodu, a także do Kościoła, do wiary ojców. Podczas okolicznościowego spotkania wręczono dyplomy z podziękowaniami. Otrzymali je m.in.: o. Józef Płatek, Marian Kaznowski - były prezes, a obecnie honorowy prezes Wojewódzkiego Zrzeszenia Kupiectwa w Częstochowie, wieloletni organizator pielgrzymek na Jasną Górę; Michał Dąbrowski - wiceprezes Zarządu Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług, autor hymnu kupiectwa. - Chciałbym wyrazić wielką wdzięczność Wam, pielgrzymi, kupcy polscy, że Jasnej Góry nie omijacie, ale wręcz przeciwnie, wzrastacie w liczbę - powiedział o. Roman Majewski - przeor Jasnej Góry.
Akademicy na ulicach Częstochowy
W ramach 72. Pielgrzymki Akademickiej miało miejsce wystąpienie rektora PWST w Krakowie Jerzego Stuhra pt. „Stawać się sobą”, wygłoszone w archikatedrze częstochowskiej. Znany aktor i reżyser przedstawił sposoby tworzenia filmowej wizji życia, jednak wnioski dotyczyły człowieka, który z natury jest istotą dobrą i pozytywną. Problem polega na tym, żeby o tym pamiętać i stawać się naprawdę sobą. Manifestacją wiary stał się przemarsz z archikatedry częstochowskiej na Jasną Górę. Za pocztami sztandarowymi podążyli wraz ze studentami: władze polskich uczelni, na czele z prof. Tadeuszem Lutym - przewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich w Polsce, duszpasterze z bp. Markiem Jędraszewskim - delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Akademickiego, a także przedstawiciele władz Częstochowy.
Pokłosiem tegorocznej pielgrzymki jest propozycja duszpasterstwa akademickiego z Bydgoszczy, aby utworzyć tzw. klasy Jana Pawła II. Miałoby to polegać na złożeniu wewnętrznego zobowiązania do codziennego poświęcenia 15 minut na studiowanie myśli i nauczania Papieża Polaka i propagowanie tych wartości w środowisku.
(W.M.)
Krótko
24 kwietnia odbyła się konferencja nt.: „Polska wolna od GMO (Genetycznie Modyfikowanych Organizmów). Etyczny aspekt wprowadzania GMO do polskiego rolnictwa”.
25-26 kwietnia trwało 6. Misyjne Czuwanie Rodziny Arnoldowej. Przybyli misjonarze, misjonarki, ich rodzice, krewni oraz przyjaciele i dobrodzieje misji. Obecny był biskup diecezji ełckiej Jerzy Mazur.
Zapowiedzi
13 maja - Jasnogórskie Spotkania Młodych z Biblią
14 maja - Pielgrzymka Kapłanów Diecezji Włocławskiej
15 maja - Pielgrzymka Szkół im. kard. Stefana Wyszyńskiego
16-17 maja - Ogólnopolski Kongres Odnowy w Duchu Świętym
17 maja - 18. Pielgrzymka Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej
17 maja - Pielgrzymka Kawalerów Maltańskich
18 maja - 11. Ogólnopolska Pielgrzymka Bibliotekarzy
Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00