Będzie wiele wydarzeń związanych z 15-leciem istnienia stowarzyszenia i hospicjum, ale to, które teraz rozpoczynamy, jest najważniejsze - mówił bp Stefan Regmunt na początku Mszy św. w hospicjum 24 kwietnia. - Przybywam jakby do domu osób chorych, rozkładam jakby przy ich łóżku ołtarz, składam ofiarę Jezusa Chrystusa po to, by ten ich pobyt był najpiękniejszym miejscem spotkania z Bogiem.
Rzeczywiście, pośród wielu hucznych wydarzeń rocznicowych, w centrum stoi tu miłość Boża, z którą spotykają się unieruchomieni w swych łóżkach chorzy. To dla nich jest hospicjum, to dla nich „Dni Nadziei”, to dla nich śpiewali Natalia Kukulska, Marek Torzewski i inni. Dlatego tak istotnym elementem świętowania była czwartkowa Eucharystia w hospicjum pod przewodnictwem bp. Regmunta, w której uczestniczyli przede wszystkim chorzy, a także ks. prał. Władysław Pawlik - prezes Zarządu Stowarzyszenia Hospicjum św. Kamila, ks. Adam Koźmiński - kapelan, marszałek Elżbieta Płonka, zarząd hospicjum, siostry w nim pracujące na czele z s. Michaelą Rak, lekarze, pielęgniarki, wolontariusze, pracownicy, dobroczyńcy, harcerze i rodziny chorych. Wszyscy dziękowali Bogu za dzieło hospicjum i za to, że mogą służyć. - Jeśli ktoś nie żyje po to, żeby służyć, to nie zasługuje na to, aby żyć - mówił w homilii Biskup Stefan.
Po Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił tablicę upamiętniającą 15-lecie istnienia hospicjum. Ciekawym akcentem było wręczenie bp. Regmuntowi przez Siostrę Michaelę pamiątkowego obrazu, namalowanego przez wolontariuszkę hospicjum, przedstawiającego kruche zapałki. My, ludzie, jesteśmy takimi kruchymi zapałkami...
W ciągu 15 lat istnienia, od 1993 r., gorzowskie hospicjum udzieliło pomocy ponad 43 tys. osób - chorym na chorobę nowotworową, niepełnosprawnym oraz samotnym. Co roku pomaga ok. 3 tys. pacjentów, utrzymując się głównie z ofiar i darowizn.
„Dni Nadziei”, których celem jest propagowanie idei hospicyjnej i podziękowanie osobom wspierającym działalność hospicjum, rozpoczęły się 24 kwietnia wykładem marszałka Sejmu Marka Jurka i Mszą św. w hospicjum pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego. Główne obchody miały miejsce w niedzielę 27 kwietnia w centrum miasta, a akcentem kończącym obchody 28 kwietnia był wykład Romana Kluski „Etyka - czynnikiem sukcesu w biznesie”.
Rozmach, z jakim zostały zorganizowane i przebiegały „Dni Nadziei”, był naprawdę imponujący. Jak zauważył obecny na czwartkowej Mszy św. radny Gorzowa Tadeusz Iżykowski, taką działalność trzeba popierać i się jej uczyć. To, co robią działacze Stowarzyszenia Hospicjum św. Kamila, zasługuje na wieli szacunek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu