Reklama

W parafii o ośmiowiekowych tradycjach

6 kwietnia wspólnota parafialna w Zakrzewie gościła u siebie bp. Romana Marcinkowskiego, który nawiedził dwie świątynie znajdujące się na terenie parafii oraz odwiedził podopiecznych zakrzewskiego Domu Pomocy Społecznej

Niedziela płocka 19/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Historia tej parafii sięga XII wieku. Pierwsza wzmianka o budowli sakralnej w Zakrzewie pochodzi z końca XIV stulecia, chociaż prawdopodobnie istniała tutaj już wcześniej. Jej losy zakończył niszczycielski wylew Wisły w 1619 r. Obecny kościół parafialny powstał w 1620 r. z fundacji Marcina Lasockiego, członka rodu, do którego przez 3 wieki należał zakrzewski majątek. Jest to niewielka drewniana świątynia orientowana, o konstrukcji zrębowej, na kamiennej podmurówce. Jej główna nawa została zbudowana na planie zbliżonym do kwadratu z węższym i niższym prezbiterium. W zakrzewskiej świątyni znajduje się barokowy ołtarz główny i dwa boczne. Na przestrzeni kilku wieków była ona wielokrotnie remontowana, m.in. w 1775 r. staraniem Wojciecha Nakwaskiego, a także kolejnych duszpasterzujących tu kapłanów.
Tymczasem w latach 1785-1786 w pobliskiej wsi Kępa Polska należącej do parafii podkomorzy wyszogrodzki Klemens Nakwaski ufundował murowany kościół, który został konsekrowany pod wezwaniem św. Klemensa w roku 1786. Przez długi czas świątynią nie zarządzał proboszcz, lecz duchowni z ustanowienia dziedzica. Siedziba proboszcza parafii Zakrzewo została przeniesiona tutaj w połowie XIX wieku. Kościół w Kępie wybudowano z cegły; w jego neobarokowym ołtarzu zdobionym we fragmenty snycerskie i rzeźby został umieszczony obraz Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny z XVII wieku, przeniesiony z dawnej kapliczki, gdzie ponoć miała ukazywać się Matka Boża.
Od 20 czerwca 2007 r. administratorem parafii w Zakrzewie z siedzibą w Kępie Polskiej jest ks. mgr Grzegorz Dobrzeniecki.

Duszpasterstwo

Reklama

Chociaż duszpasterską pieczę nad tą parafią ks. Dobrzeniecki sprawuje stosunkowo krótko, nie oznacza to, że jego praca jest mała i niewidoczna. Wręcz przeciwnie, albowiem powierzona mu parafia skupiająca ponad 1,5 tys. wiernych gromadzi się wokół dwóch kościołów znajdujących się na jej terenie. Duszpasterzowanie rozkłada się zatem na sprawowanie posługi w dwóch miejscach, ponadto na terenie parafii znajduje się Dom Pomocy Społecznej. Tam również administrator parafii regularnie odprawia Msze św. dla jego mieszkańców, a w razie potrzeby odwiedza ich możliwie często.
„Jednak najważniejsza jest dla mnie troska o zbawienie parafian, których Ksiądz Biskup raczył powierzyć mojej skromnej osobie. Są dla mnie bardzo życzliwi, chętnie spieszą z pomocą - podkreślał ks. Grzegorz, dziękując tym samym swoim parafianom. - Dołożę wszelkiej troski, by godnie prowadzić moich parafian na spotkanie z Jezusem. Jestem jednak świadom, że sam nie dam rady. Potrzebuję mocy z wysoka. Potrzebuję wsparcia łaską Bożą, opieki Maryi - Matki kapłanów, potrzebuję modlitwy, ale również potrzebuję was”. Mówiąc to, duszpasterz szczególnie podziękował tym parafianom, którzy swoim zaangażowaniem w różnych grupach parafialnych wspomagają swego duszpasterza w dziele ewangelizacji.
Przysłowiową „prawą ręką” administrującego parafią jest rada duszpastersko-gospodarcza, która wspólnie planuje i pomaga realizować prace niezbędne do wykonania w kościołach i na terenie całej parafii. Modlitwą na różańcu wyprasza potrzebne łaski 6 istniejących w parafii kół Żywego Różańca, do których należy 86 osób. W posłudze przy ołtarzu ks. Dobrzenieckiego wspomaga 40 ministrantów, zaś w upiększanie ważniejszych uroczystości religijnych czynnie włącza się asysta procesyjna. Wśród tych kilku grup, w które angażują się parafianie w różnym przedziale wiekowym, jest też taka, która skupia najmłodszych. To Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci, które przede wszystkim modlitwą i ofiarą wspierają misje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Osiągnięcia materialne

Troska o parafię to także dbanie o jej wymiar materialny. Duszpasterz w wygłoszonym sprawozdaniu podkreślił, że duże osiągnięcia w tym względzie to ogromna zasługa poprzednich proboszczów, którzy zatroszczyli się o piękny wygląd obiektów sakralnych. Za czasów ks. Jerzego Drozdowskiego kościół został odnowiony i pokryty blachą. Dalsze prace renowacyjne prowadził ks. Wojciech Hubert. Z kolei w latach 1999-2000 ks. Wojciech Brzozowski dokonał wymiany instalacji elektrycznej i malowania kościoła w Kępie Polskiej. Uporządkował także teren przy kościele i wokół plebanii, zakonserwował elewację zewnętrzną dzwonnicy, plebanii i stodoły, zmienił część podłóg w domu parafialnym oraz wymienił część ogrodzenia.
„Moim zadaniem - mówił duszpasterz - jest dokończenie podjętych oraz zaplanowanych prac, przede wszystkim zaś troska o utrzymanie dobrego stanu kościoła, dzwonnicy, plebanii i budynków gospodarczych”. Ks. Dobrzeniecki w planach na przyszłość uwzględnia zakup nowego konfesjonału oraz mebli do zakrystii. Do równie ważnych zadań zaliczył uporządkowanie prezbiterium w taki sposób, by wyodrębnić miejsce przewodniczenia. „Ważnym elementem moich działań jest także troska o infrastrukturę zewnętrzną. Podjąłem już wstępne rozmowy z inżynierem w sprawie budowy z kostki granitowej chodnika procesyjnego wokół kościoła. Później przyjdzie czas na zmianę blachy na dachu oraz tynku na frontonie kościoła” - wyliczał kolejne zamierzenia. Dokończenie prac remontowych planowane jest także na plebanii, w której generalnemu remontowi zostanie poddana kuchnia, korytarz przed kuchnią i jeden pokój oraz strych.
„Ważne są sprawy materialne, ale najważniejsze są sprawy duchowe. Mam więc świadomość, że bez Jezusa nic uczynić nie zdołam. Dołożę wszelkiej troski, by godnie prowadzić moich parafian na spotkanie z Jezusem. Jestem jednak świadom, że sam nie dam rady. Potrzebuję mocy z wysoka i od was, moi Kochani Parafianie. Przede wszystkim potrzebuję modlitwy” - powiedział na zakończenie sprawozdania ks. Dobrzeniecki, prosząc tym samym Biskupa Romana o modlitwę i pasterskie błogosławieństwo.

Przebieg wizytacji

Biskup Roman odprawił najpierw poranną Mszę św. w kościele parafialnym w Zakrzewie. Przedstawiciele wspólnoty parafialnej, a w szczególności działających tutaj grup, witając dostojnego gościa, wspomnieli o podejmowanych przez nich inicjatywach i pracach. Eucharystię zakończyła modlitwa za parafian spoczywających na cmentarzu przy kościele i za zmarłych duszpasterzy. Potem Ksiądz Biskup udał się do pobliskiego Domu Pomocy Społecznej, prowadzonego przez dyr. Iwonę Paradowską. W tej instytucji pod całodobową opieką przebywa obecnie 86 mieszkańców upośledzonych umysłowo, jak i psychicznie chorych; ponadto są prowadzone Warsztaty Terapii Zajęciowej dla osób dojeżdżających. W maleńkiej kaplicy Domu na wspólnej modlitwie z dostojnym gościem zgromadziło się kilkunastu podopiecznych DPS. Później odbyło się krótkie spotkanie z pracownikami.
W południe zaś w Kępie Polskiej rozpoczęła się Msza św. ingresowa, którą poprzedziło sprawozdanie ks. Grzegorza Dobrzenieckiego z życia parafii. Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania 25 gimnazjalistom. Do nich zwrócił się w swoim kazaniu, mówiąc: „Zanim wasz kościół został wzniesiony, musiał powstać jakiś projekt, pomysł. Ktoś musiał tę budowlę zaprojektować. Podobnie ktoś zaprojektował szkołę, do której chodzicie, dom, w którym mieszkacie. A kto zaprojektował wasze życie, czy życie w ogóle trzeba projektować?” - pytał. Podkreślił też, że życie młodego człowieka kształtują do pewnego wieku rodzice; oni pokazują mu, co jest godne, a co nie. Przychodzi jednak taki czas, że człowiek musi stać się samodzielny, sam dokonywać wyboru. „W przyjmowanym dziś sakramencie - mówił Ksiądz Biskup do młodzieży - otrzymujecie siłę, by sprostać tym zadaniom, by umocnić się w wierze, którą zaszczepili wam wasi rodzice”.
Biskup Roman, kończąc swoją pasterską wizytę w parafii Zakrzewo, wyraził wdzięczność jej mieszkańcom oraz jej duszpasterzom, tak poprzedniemu, jak i obecnemu, za pracę, troskę i dbałość o świątynie.

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zakrzewie (z siedzibą w Kępie Polskiej)

Patron parafii: Święci Piotr i Paweł
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Świętych Piotra i Pawła w Zakrzewie, kościół filialny pw. św. Klemensa w Kępie Polskiej
Dekanat: bodzanowski
Miejscowości: Chylin, Kępa Polska, Podgórze Parcele, Podgórze Wieś, Rakowo, Starzyno, Zakrzewo
Administrator parafii: ks. mgr Grzegorz Dobrzeniecki
Katecheta: Maria Kaźmierczak
Organista: Sławomir Gałczyński
Zakrystian: Zdzisław Sobek
W parafii działają: rada parafialno-gospodarcza, koła Żywego Różańca (6), asysta procesyjna, ministranci, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci
Współpraca: OSP Zakrzewo, Kępa Polska, Rakowo, Podgórze, Chylin
Msze św. w niedzielę: 8, 12 w Kępie Polskiej, 10 w Zakrzewie

2008-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Narodowe Święto Niepodległości: wolności nie można tylko posiadać, trzeba ją stale tworzyć!

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

11 listopada

Karol Porwich/Niedziela

Papież Jan Paweł II podczas audiencji dla wiernych z Białorusi w 1998 roku mówił: „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego”. Doskonale wiedział, o czym mówi - urodził się w 1920 roku i należał do pierwszego pokolenia Polaków urodzonych w wolnej Polsce.

11 listopada obchodzimy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Co roku świętujemy dzień, w którym po 123 latach zaborów nasz kraj stał się wolnym i niezależnym państwem.
CZYTAJ DALEJ

Dla wszystkich. Do końca

Niedziela warszawska 23/2020, str. VII

[ TEMATY ]

zmartwychwstanki

Bł. s. Alicja Kotowska

Reprodukcja Łukasz Krzysztofka

Bł. s. Alicja Kotowska z wychowankami zmartwychwstanek

Bł. s. Alicja Kotowska z wychowankami zmartwychwstanek

Żarliwa modlitwa, patriotyzm, praca wychowawcza z młodzieżą i służba drugiemu człowiekowi – w niespełna 40-letnim życiu bł. s. Alicji Kotowskiej zawiera się wszystko, co charakteryzuje siostry zmartwychwstanki.

Zginęła, oddając życie za Chrystusa. Mimo wiedzy o grożącym jej niebezpieczeństwie, nie skorzystała z możliwości ucieczki. Bł. s. Alicja Kotowska wolała pozostać razem ze swoimi siostrami. Do końca była spokojna i ufna. Przebaczyła nawet temu, który na nią donosił.
CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: To jest wolność? To jest niepodległa Polska? Polska, którą chce się odciąć od Boga?

2024-11-11 12:31

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Arcybiskup podkreślił, że 11 listopada w wielu miastach Polski powtarzane są słowa „Bóg, honor, Ojczyzna”. - Wypowiadając te trzy święte dla nas słowa, mamy jednocześnie świadomość, jak wszystkie te trzy są dziś podważane - przyznał. Zauważył, że chce się wykluczać obecność Boga w życiu publicznym, zdejmując krzyże ze ścian urzędów. - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. za Ojczyznę, odprawionej w kościele św. Mikołaja w Liszkach.

W niedzielę 10 listopada popołudniu arcybiskup wraz z wiernymi modlił się na cmentarzu parafialnym, a następnie wraz z przedstawicielami lokalnych władz złożył wieńce pod pomnikiem zamordowanych w pacyfikacji Liszek. - Gromadząc się przed tym pomnikiem, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, pragniemy przypomnieć wszystkich tych, którzy na tych ziemiach ponieśli śmierć w różnego rodzaju aktach terroru i bestialstwa - podkreślił ks. Paweł Gałuszka, proboszcz parafii św. Mikołaja. Zebrani pomodlili się również przy grobie bp. Stanisława Rosponda.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję