Wierni, gromadzący się na Mszach św. w kościele rektoralnym pw. św. Judy Tadeusza w Lublinie, mieli szczególną okazję do zapoznania się z posłannictwem Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Podczas Mszy św. w niedzielę, 20 kwietnia, słowo Boże głosił redaktor odpowiedzialny „Niedzieli Lubelskiej” ks. dr Antoni Nadbrzeżny, a zwieńczeniem była popołudniowa Eucharystia z ks. inf. Ireneuszem Skubisiem, redaktorem naczelnym „Niedzieli”. Okazją do spotkania było wręczenie medalu „Mater Verbi” ks. prał. Tadeuszowi Pajurkowi, rektorowi kościoła i ekonomowi archidiecezji lubelskiej, od 10 lat odpowiedzialnemu za kolportaż „Niedzieli” w Lublinie. Medal - dowód wdzięczności „Niedzieli” za szczególny wkład w dzieło katolickiego Tygodnika - odebrał także Jan Czępiński z Wojciechowa.
Rozpoczynając Mszę św., która zgromadziła wielu kapłanów i zaproszonych gości, w tym rodzinę ks. Pajurka oraz współpracowników „Niedzieli Lubelskiej”, gospodarz miejsca zwrócił się ze słowami powitania do Księdza Infułata. Zgromadzonym wiernym przedstawił kapłana, pod kierownictwem którego „Niedziela” spełnia szczególne posłannictwo wobec Kościoła, ojczyzny i polskiej kultury. „Witam Księdza, który reaktywował «Niedzielę» i dzięki któremu każdego tygodnia możemy zabierać do naszych domów gazetę, która oprócz wielu cennych informacji niesie Boże słowa i nadzieję - mówił ks. Pajurek. - Witam kapłanów z archidiecezji, którzy swoją obecnością podkreślają więź z «Niedzielą». Chcemy wspólnie modlić się w dniu promocji «Niedzieli», abyśmy zawsze mogli pamiętać, że jest taki tygodnik, który dla całej rodziny niesie słowa prawdy i nadziei”. Jak przypomniał, «Niedziela» obok treści kościelnych, wyrażanych zgodnie z nauczaniem papieskim i stanowiskiem hierarchii Kościoła w Polsce, stanowi forum, na którym prezentowani są najwybitniejsi polscy twórcy, a także osoby, które na co dzień pracują w swoich „małych ojczyznach”, chroniąc dorobek wieków przed zapomnieniem.
Do misji „Niedzieli” jako katolickiego tygodnika, skierowanego do polskich rodzin, odwoływał się także ks. Skubiś. W homilii przypomniał słowa założyciela bp. Teodora Kubiny, który powtarzał, że „Niedziela jest wikarym dla proboszcza i sufraganem dla biskupa”. Ksiądz Infułat mówił także o jednoczącej i kształcącej roli mediów, dzięki którym następuje dziś bardzo szybki przepływ informacji, pozwalający na współuczestnictwo w wielu ważnych wydarzeniach, jak w pogrzebie Jana Pawła II, czy aktualnie przeżywanej wizycie Benedykta XVI w Stanach Zjednoczonych. „Media winny zawsze troszczyć się o ład moralny i służyć prawdzie - apelował, - a dziennikarze powinni być ludźmi prawdy i wartości”. W kontekście służby objawionej przez Chrystusa prawdy, Ksiądz Infułat przedstawił założenia programowe „Niedzieli”. „Od założenia tygodnika w 1926 r. staramy się, by «Niedziela» niosła do naszych domów słowa prawdy i nadziei - mówił. - Nasi dziennikarze swoją pracą wspomagają pracę duszpasterzy”. Jako przykład podał małą parafię z archidiecezji łódzkiej, gdzie w dwutysięcznej parafii rozprowadzonych jest 340 egzemplarzy „Niedzieli”. Zachęcając do lektury, Ksiądz Redaktor mówił: „Proboszcz tamtej parafii powtarza, że dzięki «Niedzieli» jest mu łatwiej prowadzić działalność duszpasterską, bo jeśli czegoś nie zdąży wyjaśnić w kościele, zawsze może odesłać wiernych do prasy katolickiej, do artykułów dokumentujących działalność Papieża i Stolicy Apostolskiej, do tekstów napisach przez teologów, filozofów czy historyków”. „Niedziela” pomaga w zrozumieniu współczesnego świata; pokazuje, jak w natłoku różnych informacji zachować chrześcijańskie spojrzenie na wartości fundamentalne. Będąc pismem wolnym i niezależnym od obcego kapitału, może pozwolić sobie na przedstawienie własnego punktu widzenia, w którym podstawowym jest odniesienie do Chrystusa i Jego Ewangelii. „Niedziela broni dobrego imienia Polaków i pokazuje, że w naszej ojczyźnie możemy żyć swoim własnym życiem, bez obcych naleciałości; że idąc w przyszłość możemy i powinniśmy pamiętać o przeszłości - mówił ks. Skubiś. - Służymy prawdzie i ojczyźnie; temu, co Polskę stanowi”.
Ważnym elementem spotkania było wręczenie przez Księdza Infułata dorocznych nagród „Niedzieli”. We wrześniu 2007 r., podczas pielgrzymki „Niedzieli” na Jasną Górę, medale otrzymali dziekan dekanatu turobińskiego ks. Władysław Trubicki i Marta Matysek. 20 kwietnia do grona laureatów dołączył ks. prał. Tadeusz Pajurek i Jan Czępiński. „Jestem pełen uznania dla ks. Tadeusza Pajurka za jego wielką życzliwość - mówił ks. inf. Skubiś. - Wręczam mu medal «Mater Verbi» i stułę w poczuciu wdzięczności za jego zaangażowanie i pracę na rzecz «Niedzieli» na terenie archidiecezji lubelskiej”. Ks. prał. Pajurek, przyjmując medal, podkreślił, że jest to dla niego szczególne wyróżnienie - pierwsze, które otrzymał od instytucji kościelnej. Z wielkim wzruszeniem medal „Matki Słowa” odebrał także Jan Czępiński, najstarszy korespondent „Niedzieli Lubelskiej”, który w tym roku świętuje 60-lecie swojej współpracy z mediami. Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele wspólnoty kościoła rektoralnego podziękowali ks. Subisiowi za wspólną modlitwę i skierowane słowa oraz za „skuteczne realizowanie misji wyznaczonej przez założyciela pisma, która mimo upływu lat nie traci na aktualności”, a także życzyli obfitych owoców w szczególnej pracy dziennikarza katolickiego.
Po Mszy św. w gościnnych progach „Misericordii” odbyło się spotkanie redaktorów i współpracowników „Niedzieli”. Na program złożył się m.in. wykład Katarzyny Siedleckiej nt. „Ja wobec innych - psychologiczne aspekty relacji międzyludzkich”. W tej części spotkania udział wzięli współpracownicy edycji lubelskiej, m.in. Zofia Peroń, Marta Matysek, Ewa Jachimek, Katarzyna Link, Jan Czępiński, Grzegorz Jacek Pelica, Katarzyna i Stanisław Sadowscy, którzy mieli okazję do rozmowy z redaktorami edycji lubelskiej, a przede wszystkim z gośćmi z Częstochowy - red. Mariuszem Książkiem i ks. inf. Ireneuszem Skubisiem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu