Dnia 23 kwietnia w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie abp Stanisław Nowak przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. ku czci patrona parafii. Z okazji 30. rocznicy rozpoczęcia budowy kościoła w dzielnicy Tysiąclecie Eucharystia była dziękczynieniem za dar świątyni, a także modlitwą za tych wszystkich żyjących i zmarłych, którzy pracą i modlitwą przyczynili się do jej powstania. Mszę św. koncelebrowali księża pracujący na przestrzeni lat w parafii św. Wojciecha z ks. prał. Józefem Słomianem i ks. dr. Kazimierzem Mielczarkiem, księża profesorowie Instytutu Teologicznego i Wyższego Seminarium Duchownego z rektorem ks. prał. Włodzimierzem Kowalikiem, proboszczowie wspólnot, które powstały z parafii wojciechowej, proboszczowie parafii częstochowskich oraz ojcowie paulini. Obecni byli także przedstawiciele władz miejskich, samorządowych, rzemiosła, dyrekcji Izby Rzemieślniczej, starszych cechu, Radia Fiat, Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz siostry zakonne, jasnogórska orkiestra, chór parafialny i rzesza wiernych.
Witając zebranych ks. prał. Stanisław Iłczyk, proboszcz parafii, przypomniał historię budowy wspólnoty parafialnej. Wymagała ona wielu starań, trudów, ofiar zarówno duszpasterzy, jak i „mieszkańców tej dzielnicy Częstochowy, którzy nie chcieli żyć bez Boga, prawdy oraz wolności - podkreślił Ksiądz Proboszcz i dodał: „Niech nasze modlitewne zgromadzenie będzie dziękczynieniem za dar świętego Patrona, a także za ludzi walczących o wiarę, Boga i wierność Ewangelii”.
Parafia z determinacją walczyła przez lata o dom Boży. W homilii Ksiądz Arcybiskup przypomniał sylwetkę Patrona parafii, podkreślając, że „stanął u początku chrześcijaństwa na polskiej ziemi. Wszystko poświęcił Bogu, a Bóg to siła, dobrość nadzwyczajna i miłość. Za cenę krwi zyskał prawdziwe życie. Św. Wojciech niejako wsiał się jak ziarno w naszą ziemię, w dzieje, chrześcijaństwo, państwowość swoim nauczaniem i życiem. Musimy tak jak on oddać wszystko Jezusowi, zmobilizować się, zachwycić pięknem wiary”. Znakiem obecności Boga stał się ten kościół, a trud i zaangażowanie budowniczych są świadectwem wiary oraz darem dla następnych pokoleń. „Dziękujemy za ten kościół, który powstawał w tak trudnych czasach. Dziękujemy, że Bóg oddał się ludziom w tajemnicy Kościoła, więc i parafii. Trzeba się tym radować. Przyjmijmy św. Wojciecha, niech on przewodzi nam i pomaga” - apelował Metropolita Częstochowski.
Uroczystość zakończyła procesja oraz ucałowanie relikwii św. Wojciecha. Obchodom rocznicowym towarzyszy wystawa fotografii dokumentująca dzieje parafii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu