Reklama

Niedziela Świdnicka

Strzegom ma nowego kanonika

Jego mądrość i dobroć wpisały się na trwałe w pamięć wiernych, gdy był wikariuszem miejscowej bazyliki. Teraz będzie jeszcze gorliwiej zabiegał o kult Maryi i świętych apostołów.

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Strzegom

kapituła kolegiacka

ks. Tomasz Gwizdek

Krystyna Smerd

Ks. kan. Tomasz Gwizdek ma 39 lat i jest najmłodszym kanonikiem kolegiackim w diecezji świdnickiej

Ks. kan. Tomasz Gwizdek ma 39 lat i jest najmłodszym kanonikiem kolegiackim w diecezji świdnickiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mowa o ks. dr. Tomaszu Gwizdku, który został uroczyście włączony do grona honorowych kanoników Strzegomskiej Kapituły Kolegiackiej Matki Bożej Strzegomskiej oraz Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Instalacja

Uroczystemu obrzędowi przewodniczył w niedzielę 2 czerwca bp Marek Mendyk. Biskup świdnicki odebrał od nowego kanonika wyznanie wiary i przysięgę wierności, a następnie nałożył mu dystynktorium i pierścień. Wyniesienie do godności kanonika ks. dr. Tomasza Gwizdka, znanego ze swojej mądrości i dobroci, spotkało się z dużą aprobatą i radością miejscowych parafian. Dodajmy, że o godność kościelną dla byłego wikariusza wnioskował do biskupa prepozyt strzegomskiej kapituły ks. prał. Marek Babuśka oraz rada parafialna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. kan. Tomasz Gwizdek, pochodzi z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 2011 roku, z rąk bp Ignacego Deca w katedrze świdnickiej. Jako neoprezbiter posługiwał w par. Św. Ap. Piotra i Pawła w Strzegomiu (2011-15). W latach 2015-19 odbył specjalistyczne studia z liturgiki, które uwieńczył rozprawą doktorską pt: Eklezjalno-sakramentalny wymiar życia chrześcijańskiego w ujęciu Janusza Nagórnego (1950-2006). Od 2019 roku jest wikariuszem parafii Św. Stanisława i Św. Wacława w Świdnicy, gdzie pełni funkcję ceremoniarza katedralnego.

Przypomnijmy, ze historia Strzegomskiej Kapituły Kolegiackiej sięga 13 kwietnia 2017 roku, kiedy to ówczesny biskup świdnicki bp Ignacy Dec dokonał podniesienia kościoła pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Strzegomiu do godności kolegiaty. Jednocześnie ogłosił powołanie do istnienia Kapituły Kolegiackiej. W skład dwunastoosobowej kapituły weszli prepozyt ks. prał. Marek Babuśka, dziekan ks. kan. Piotr Ważydrąg oraz kanonicy gremialni i honorowi, wśród których znaleźli się zasłużeni księża z różnych parafii.

Historia nauczycielką życia

Po ceremonii związanej z wprowadzeniem nowego kanonika bp Marek Mendyk przewodniczył Mszy świętej, w czasie której zarówno miejscowej młodzieży jak i z parafii Św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie udzielił sakramentu bierzmowania. W wygłoszonej homilii hierarcha przypomniał o 45. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oraz o 27. rocznicy wizyty papieża w Legnicy, podkreślając znaczenie tych wydarzeń dla naszej ojczyzny i całej Europy. Biskup zachęcał młodzież do czerpania nauk z przeszłości, do naśladowania dobrych wzorców oraz do pamiętania o proroczych słowach papieża, które dziś nabierają nowego znaczenia. - Ktoś kiedyś powiedział, że jeśli nie wyciąga się wniosków z historii, to przyjdzie nam potem niektóre wydarzenia, sytuacje przeżyć na nowo! Warto więc wyciągać wnioski. Warto patrzeć jak żyją inni, po to, żeby się uczyć. Dobrych ludzi naśladować, a od innych, tych złych, uczyć się tego, że nie warto ich błędów popełniać – przestrzegał bp Mendyk.

Krystyna Smerd

Krystyna Smerd

Krystyna Smerd

Krystyna Smerd

2024-06-02 20:30

Oceń: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Góra Igliczna. Pielgrzymka z ósmą klasą

[ TEMATY ]

Strzegom

góra Igliczna

ks. Piotr Sipiorski

archiwum prywatne

Ks. Piotr Sipiorski wraz z młodzieżą na szczycie Góry Iglicznej

Ks. Piotr Sipiorski wraz z młodzieżą na szczycie Góry Iglicznej

Miejscowy duszpasterz z bazyliki św. Piotra i Pawła, chociaż nie uczył klas maturalnych, bardzo chciał z młodzieżą pojechać do Matki Bożej, podziękować za szczęśliwe ukończenie szkoły.

- Tradycja wyjazdów klas maturalnych na Jasną Górę jest dobrze znana wśród absolwentów szkół średnich. Maturzyści udają się tam, aby prosić o powodzenie na egzaminie dojrzałości, ale również, by zawierzyć swoje życie Matce Bożej i rozeznać swoje powołanie. Jednak teraz pojawił się pomysł, aby również uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej, mieli okazję nauczyć się zawierzać swoje życie opiece Maryi. To właśnie ks. Piotr Sipiorski, katecheta w miejscowej szkole podstawowej, wpadł na pomysł zabrania uczniów do jednego z diecezjalnych sanktuariów Matki Bożej.
CZYTAJ DALEJ

Podano program drugiego konsystorza zwołanego przez Leona XIV

2026-06-23 08:34

[ TEMATY ]

konsystorz

Leon XIV

‑25 stopni

drugi

Vatican Media

Sprawy świata, medytacje, debaty: drugi konsystorz Leona XIV

Sprawy świata, medytacje, debaty: drugi konsystorz Leona XIV

Jak napięcia, podziały i konflikty na świecie wpływają na życie naszych Kościołów i narodów? Jak budować pojednanie i pokój? – to dwa z wielu pytań, nad którymi będą zastanawiać się i dyskutować kardynałowie zaproszeni przez Papieża na nadzwyczajny konsystorz 26 i 27 czerwca. Kardynałów poproszono o zachowanie najwyższej dyskrecji w sprawie przebiegu obrad, aby utrzymać atmosferę braterskiego dialogu. Jedną z medytacji wygłosi kard. Grzegorz Ryś.

Będzie to drugi konsystorz zwołany przez Leona XIV, po styczniowym spotkaniu, które zgromadziło w Watykanie 170 kardynałów – zarówno elektorów, jak i nieelektorów – z całego świata.
CZYTAJ DALEJ

Tylko w Sercu Jezusa człowiek znajduje to, czego szuka

2026-06-24 07:51

Katarzyna Artymiak

Lubelska parafia pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego przeżywała wymownie swoje święto patronalne.

Choć w cieniu zamkniętego kościoła, od którego pożaru dachu minęło już prawie pół roku, nie zabrakło życzliwości i licznej obecności wiernych, również spoza wspólnoty parafialnej. Doroczny odpust był szczególną okazją do umocnienia, aby z Serca Jezusowego „czerpać miłość, siłę, ufność i wiarę do tego, co potrzebne w trudnym czasie” – podkreślił ks. Wiesław Kosicki, proboszcz sąsiedniej parafii Matki Bożej Fatimskiej, który z okazji odpustu przez cały dzień głosił Słowo Boże.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję