Reklama

Kościół

Abp S. Budzik o spotkaniu grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec

Wojna w Ukrainie, problemu uchodźców, praca nad Synodem Biskupów o synodalności, a także ekologia były głównymi tematami corocznego spotkania grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec – powiedział w rozmowie z KAI jej współprzewodniczący abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Spotkanie odbyło się dniach 25-27 kwietnia br. w Augsburgu. Jego gospodarzem był biskup diecezji augsburskiej Bertram Maier. W tym roku diecezja augsburska przeżywa 1100. rocznicę święceń biskupich i 1050. śmierci św. Ulryka, patrona diecezji. Obchody jubileuszowe przebiegają pod hasłem: „Usłyszeć sercem”. Z tej okazji biskupi Polski i Niemiec odprawili Mszę św. w augsburskiej Bazylice św. Ulricha.

[ TEMATY ]

Niemcy

biskupi

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas spotkania dyskutowano na temat niemieckiej „Drogi Synodalnej”. Zwrócono uwagę, że także w Niemczech są biskupi, którym inicjatywa ta się nie podoba.

Wiele miejsca poświęcono rosyjskiej agresji na Ukrainę. „Ze swej strony opowiadałem o pomocy jaką Kościół świadczy Ukrainie, o roli Caritas Polska, transportach pomocy humanitarnej i wielu innych inicjatywach. Opowiadałem o wyprawie polskich biskupów do Lwowa i Kijowa w maju ub.r., w której obok mnie wzięli udział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i abp Wojciech Polak, prymas Polski. Była to pierwsza wizyta przedstawicieli Kościoła z Zachodu w kraju ogarniętym pełnowymiarową wojną. Dowiedziałem też od biskupa Bertrama, że oni też pojechali naszym śladem i to nie długo po nas. Była też dyskusja o odbudowie Ukrainy. Podkreślaliśmy, że w żadnym wypadku wojna nie może nam zobojętnieć. Dalej, wszelkimi środkami, musimy wspierać Ukrainę” – powiedział abp Budzik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podczas spotkania poruszono także tematykę ekologiczną. „Dowiedzieliśmy się, że Kościół w Niemczech przygotowuje się do przestawienia się na „zieloną energię”, co jest związane z ogromnymi kosztami. Niemieckie państwo wspiera Kościół w tej transformacji. Ze swej strony zwróciliśmy uwagę, że także polskie państwo także wspiera Kościół w tym przedsięwzięciu, czego przykładem jest termomodernizacja, pozyskiwanie energii słonecznej, czy instalacja pomp ciepła. Podkreślono, że nasze Kościoły w tym aspekcie kierują się papieską encykliką `Laudato Si`” – powiedział metropolita lubelski.

W czasie obrad grupy kontaktowej podjęto też temat ataków na Jana Pawła II w Polsce. „Także do Kościoła w Niemczech dotarły głosy o tym i z zainteresowaniem wysłuchano naszego stanowiska na ten temat. Sprawę tę zreferował kard. Kazimierz Nycz, były biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, który przez wiele lat był świadkiem czasów, gdy Karol Wojtyła był arcybiskupem w Krakowie. Kardynał wskazał na jednostronność zarzutów. Opowiedział o różnych wydarzeniach w czasach komunizmu oraz zwrócił uwagę na bezkrytyczne `zaufanie` do raportów komunistycznych służb bezpieczeństwa. Przypomniał o jednym z przypadków, kiedy to wysokiej rangi oficer prowadzący inwigilację Kościoła został skazany jeszcze przez komunistów za fałszowanie raportów” – powiedział abp Budzik.

Ze strony Kościoła niemieckiego została poruszona problematyka związana z faktem, że jest on jednym z największych pracodawców w kraju, tysiące osób pracuje w strukturach kościelnych. Np. w kurii biskupiej w Augsburgu jest zatrudnionych ok. 500 osób. „Dlatego pojawia się kwestia wymagań moralnych wobec pracowników Kościoła zwłaszcza jeśli mają kanoniczną misję nauczania” – powiedział arcybiskup.

Reklama

Strona niemiecka pytała o nowe zasady obecności duchownych katolickich i świeckich pracowników Kościoła w środkach masowego przekazu w Polsce nawiązując do uzupełnionego na ten temat dokumentu z 2004 roku. „Został on rozszerzony o media społecznościowe, które obecnie stały się dominujące. Jest to apel do duchownych i wszystkich ludzi Kościoła, aby budowali dobro i głosili Dobrą Nowinę” – powiedział abp Budzik.Podczas spotkania miało miejsce pożegnanie byłych członków grupy kontaktowej: ze strony niemieckiej – abp. Ludwiga Schicka, emerytowanego arcybiskupa Bambergu, oraz ze strony polskiej – bp. Jana Kopca, biskupa seniora diecezji gliwickiej.

„Abp Ludwik Schick, wieloletni przewodniczący w episkopacie Niemiec odpowiedzialny za sprawy Kościoła na świecie, były przewodniczący zespołu kontaktowego naszych episkopatów jest wielkim przyjacielem Polaków. Przypomniał historię swojej pracy i jak zachwycił się Janem Pawłem II, gdy był na placu św. Piotra w czasie jego wyboru w 1978 r. Jest bardzo zaangażowany w Fundację Maksymiliana Kolbego powołaną przez oba episkopaty w kontekście polsko – niemieckiego pojednania. Wspominał o fundamencie dobrych relacji polsko-niemieckich jakim była wymiana listów obu episkopatów w 1965 roku i zaapelował, aby to dzieło pojednania między naszymi narodami było kontynuowane. Zaznaczył jak niezwykle ważne dla Europy są dobre relacje między Polską, Niemcami i Francją.

Przypomniał, że dzieło pojednania z Francją też było fundamentalne wobec wojen jakie toczyły te dwa kraje. Tu także Kościół katolicki zainicjował dzieło pojednania, co miało później skutki polityczne i społeczne, dlatego nie można nam tego utracić i trzeba nad tym dalej pracować” – powiedział abp Budzik.Z kolei biskup Jan Kopiec opisywał swoją historię życia na Śląsku, gdzie się urodził i mieszka. „Opowiadał o kontaktach z Niemcami oraz ludnością niemiecką tych terenach, które były zawsze żywe i intensywne. Bp Kopiec był przez 18 lat w grupie kontaktowej i uważa, że trzeba nadal intensywnie prowadzić dialog polsko-niemiecki, rozmawiać o historii, ale również o sprawach aktualnych jak ochrona życia, stosunki Kościół państwo czy jak się Kościół odnajduje w świecie współczesnym” – zrelacjonował abp Budzik.Kolejne spotkanie grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec odbędzie się w Lublinie.

Między sesjami roboczymi członkowie grupy nawiedzili również dwa miejsca pielgrzymkowe diecezji augsburskiej: katedrę Najświętszej Maryi Panny w Diessen, gdzie mieszkała rodzina św. Jadwigi Śląskiej oraz klasztor benedyktyński w Andechs, gdzie się urodziła. Jest ona czczona jako patronka obu narodów, a jej kult przyczynia się do pojednania polsko-niemieckiego.W spotkaniu wzięli udział: ze strony niemieckiej – bp Bertram Maier z Augsburga, kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, bp Wolfgang Ipold z Görlitz oraz szef komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer; ze strony polskiej obecny był abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, oraz ks. prał. Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski.Delegacji polskiej towarzyszył również ks. prof. Grzegorz Chojnacki, obserwator niemieckiej „Drogi Synodalnej” z ramienia KEP.tom (KAI) / Lublin

2023-04-28 13:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezentacja synodu o Amazonii

[ TEMATY ]

synod

biskupi

Amazonia

Włodzimierz Rędzioch / Niedziela

80 tys. mieszkańców Amazonii wzięło udział w konsultacjach poprzedzających specjalny Synod Biskupów poświęcony temu regionowi świata. Prace nad przygotowaniem tego wydarzenia trwały dwa lata. W tym czasie odbyło się prawie 200 różnych spotkań konsultacyjnych, podczas których mieszkańcy Amazonii dali usłyszeć swój głos, co znalazło odzwierciedlenie w „Instrumentu laboris”, czyli 60-stronnicowym dokumencie roboczym.

Rozpoczynające się w niedzielę spotkanie synodalne zostało dziś zaprezentowane w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej. Kard. Baldisseri przypomniał, że choć mamy do czynienia z synodem specjalnym, czyli dotyczącym problemów określonego regionu, to dotyczy on całego Kościoła. Właśnie dlatego obrady odbywają się w Watykanie, a nie w jakimś odległym zakątku amazońskiej dżungli. Sekretarz generalny synodu wskazał, że w spotkaniu wezmą też udział m.in. przedstawiciele terenów dorzeczy Konga, które borykają się z podobnymi problemami środowiskowymi, kościelnym i ewangelizacyjnymi.
CZYTAJ DALEJ

Portugalia: nowy rekord - 55 meczetów w całym kraju

2025-05-06 22:24

[ TEMATY ]

meczet

Portugalia

PackShot/Fotolia.com

Na terenie Portugalii działa rekordowa liczba meczetów - co najmniej 55, wynika z najnowszych statystyk władz tego kraju. Większość z muzułmańskich świątyń działa na terenie stolicy kraju, Lizbony, bądź na jej przedmieściach.

Jak odnotowują portugalskie media w zdominowanej przez katolików Portugalii, przybywa nie tylko wyznawców islamu, głównie imigrantów zarobkowych z Azji Środkowej, jak też muzułmańskich domów modlitewnych. Część z planowanych meczetów jest, jak odnotowują media, blokowane przez władze samorządowe w związku z brakiem odpowiednich decyzji urzędowych. Zaznaczono, że w niektórych gminach, jak np. w Samora Correia, w środkowej Portugalii, nasilają się protesty lokalnej społeczności, zdominowanej przez katolików, przeciwko budowie meczetu. Jedną z kontestowanych przez okoliczną ludność kwestii jest lokalizacja meczetu, który miałby stanąć naprzeciwko jednostki straży pożarnej, co zdaniem krytyków tej budowli, zagrozi bezpieczeństwu mieszkańców portugalskiej gminy.
CZYTAJ DALEJ

Nawrocki ws. kawalerki w Gdańsku: zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne

2025-05-07 15:40

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

PAP/Szymon Pulcyn

Karol Nawrocki przekazał, że razem z żoną Martą podjął decyzję, by przekazać kawalerkę w Gdańsku na cele charytatywne. Zdaniem popieranego przez PiS kandydata na prezydenta wątpliwości ws. mieszkania "mają ci, którzy nie potrafią sobie wyobrazić, że można pomagać drugiemu człowiekowi bezinteresownie".

Nawrocki w środowym oświadczeniu dla mediów stwierdził, że "zło trzeba zwyciężać dobrem". "Dlatego wczoraj podjąłem decyzję wspólnie ze swoją żoną Martą, aby przekazać to mieszkanie na cele charytatywne jednej z organizacji charytatywnych, która będzie nadal wykonywała tę misję, którą ja wykonywałem wobec pana Jerzego" - powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję