Komentarz
Tory i pociągi
Reklama
Honorowy zwierzchnik Kościoła anglikańskiego, arcybiskup Canterbury Rowan Williams, za wszelką cenę próbuje ratować pękającą od dłuższego czasu jedność anglikańskiej wspólnoty. W tym celu wprowadził dziwne pojęcie dwutorowego Kościoła, który uznawałby dwie drogi tożsamości anglikańskiej. Jedną, która nie zgadza się na błogosławienie homoseksualnych związków, wyświęcanie homoseksualistów na księży i biskupów, oraz drugą, która nie widzi w tym nic niewłaściwego.
To dziwne stanowisko jest odpowiedzią na decyzję Kościoła episkopalnego, amerykańskiej części światowej Wspólnoty Anglikańskiej, który niedawno zgodził się, aby osoby pozostające w związkach homoseksualnych mogły być wyświęcone na biskupów.
To pewnie nie ostatnie problemy Wspólnoty Anglikańskiej z utrzymaniem jedności. Wcześniej czy później pojawią się kolejne, które będą wymagały dalszych ustępstw i karkołomnych uzasadnień. Cóż bowiem przeszkadza, w świetle oświadczenia arcybiskupa Canterbury, aby wkrótce Kościół Anglikański był trzy-, cztero- czy pięciotorowy. Tyle że nie jest powiedziane, czy pociągi mknące po różnych torach będą zmierzały w tym samym kierunku.
Kiedyś mówiło się o bardzo zaawansowanym dialogu ekumenicznym między Kościołem katolickim i anglikańskim. Kolejne decyzje synodów oddaliły perspektywę jedności, która - według niektórych - była na wyciągnięcie ręki. Teraz jest ona coraz dalsza. Zresztą nie wiadomo, z przedstawicielami którego toru rozmawiać.
Ks. Paweł Rozpiątkowski
Wietnam
Masowe prześladowania
Wietnamscy katolicy masowo protestują przeciw przemocy władz w mieście Dong Hoi. Ofiarą brutalności policji padli m.in. dwaj kapłani. Policjanci i bojówki wyłapują z ulicy ludzi, którzy noszą symbole religijne. Władze nie ukrywają, że chcą ze 103-tysięcznego miasta uczynić strefę „wolną od katolików”.
Kuria Diecezjalna w Vinh opublikowała oświadczenie potępiające ataki nieumundurowanych policjantów i bojówek na dwóch księży: Paula Nguyena Dinh Phu i Petera Nguyena The Binh oraz świeckich. Obydwaj w stanie krytycznym znajdują się w szpitalu w Dong Hoi. Pierwszy ma połamane żebra i obrażenia głowy, drugi znajduje się w stanie śpiączki po pobiciu i zrzuceniu z drugiego piętra. W dokumencie zaprotestowano również przeciw brutalnym atakom sił, powołanych do utrzymania porządku, na bezbronne kobiety i dzieci.
Prześladowania wiernych w Dong Hoi spowodowały fale protestów katolików w całym kraju. Czuwania modlitewne w intencji wolności religijnej odbyły się 27 lipca w Mieście Ho Chi Minha, Hanoi, a także w innych miastach Wietnamu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
USA
Pielęgniarka oskarża szpital
Reklama
Katolicka pielęgniarka wniosła pozew przeciw nowojorskiemu szpitalowi Mount Sinai w związku z tym, że przełożeni kazali jej asystować przy aborcji. Według 35-letniej Catheriny Cenzon-DeCarlo, zagrożono jej, że jeśli odmówi uczestniczenia w późnej aborcji, straci pracę i prawo do wykonywania zawodu.
Pielęgniarka twierdzi, że aborcja nie musiała być przeprowadzona w trybie nagłym, gdyż zgodnie ze szpitalną nomenklaturą przyznano temu przypadkowi tzw. kategorię II, oznaczającą, że sytuacja nie zagrażała bezpośrednio życiu pacjentki.
Ludzie
Kard. Carlo Maria Martini
Kard. Carlo Maria Martini ujawnił na łamach „Corriere della Sera”, że wielokrotnie stawiano przed nim pytanie o głos Kościoła w sprawie niemoralnego zachowania premiera Włoch. „Wiele osób pisze do mnie, by poskarżyć się na milczenie oficjalnego Kościoła w kwestii moralności politycznej - pisał kard. Martini. - Być może w wielu przypadkach mamy do czynienia z niedomówieniami bądź strachem przed powiedzeniem tego, co powiedzieć należy. Prawdą jest jednak, że istnieje wiele ambon, by prawić kazania, od tego najwyższego po najbardziej ukryte, które w pewnych przypadkach są najskuteczniejsze. Oficjalny Kościół nie wymienia nazwisk konkretnych osób, ponieważ w ten sposób stałby się stroną polityczną. Może i powinien protestować przeciwko rujnującemu i niemoralnemu postępowaniu, które stoi w sprzeczności z dobrem wspólnym, i musi zachować ostrożność w przyjmowaniu czy okazywaniu szacunku pewnym postaciom. Nie zawsze jednak łatwo to ustalić i być może w pewnych okresach grzeszy się z powodu niedostatku, w innych zaś - z powodu przesady”.
Cudzysłów
W mojej diecezji jest wiele osób, które chciałyby przejść na katolicyzm, ale sprzeciwiają się temu liderzy protestanckich wspólnot. W ostatnim czasie sytuacja się pogorszyła. Jeżeli nie byłoby tego sprzeciwu, mielibyśmy mnóstwo konwersji na katolicyzm.
Bp Jose Mukala o sytuacji w północnowschodnich Indiach
Kościół nadal jest uzależniony od państwa pod względem ekonomicznym: państwo nadal, jak w okresie dyktatury komunistycznej, ma w rękach cały majątek kościelny. Nie mówię już o sprawie katedry.
Kard. Miloslav Vlk
Krótko
Rosja nie potwierdza wrześniowej wizyty w Polsce premiera Władimira Putina. Putin chce gwarancji, że podczas obchodów 60. rocznicy wybuchu II wojny światowej ZSRR nie będzie obciążany winą.
Pakistańczycy aresztowali Szaha Abdula Aziza. Jest podejrzany o wydanie rozkazu zamordowania polskiego inżyniera Piotra Stańczaka. Aziz negocjował z pakistańskim rządem uwolnienie Stańczaka.
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy trafił do szpitala po zasłabnięciu podczas treningu. Po przejściu badań Pałac Elizejski podał, że był to skutek przemęczenia, a lekarze zalecili odpoczynek. Jeden z francuskich polityków zdradził, że powodem zasłabnięcia było serce.
ETA zaatakowała w Hiszpanii. Najpierw, 29 lipca bomba wybuchła w Burgos raniąc 66 osób. Dzień później w Palmanova na Majorce. Zginęło dwóch funkcjonariuszy służby cywilnej.
Chiny uratują gospodarkę świata. Wielu ekonomistów patrzy na ten kraj z nadzieją. Tegoroczny wzrost gospodarczy w Państwie Środka będzie imponujący i wyniesie od 7 do 8,5 proc., na dodatek Chińczycy mają olbrzymie rezerwy walutowe sięgające 2 bilionów dol.
Wiceprzewodniczący austriackiej Rady Narodowej Martin Graf zażądał powrotu Tyrolu Południowego do Austrii. Od czasu zakończenia I wojny światowej należy on do Włoch.
Patriarcha moskiewski Cyryl przebywał z 10-dniową wizytą na Ukrainie. Przeciwko niej protestowały ugrupowania nacjonalistyczne. Cyryl nawoływał wszystkich chrześcijan do jedności.
Holenderski statek „Aurora”, na którym holenderskie feministki proponowały zabijanie dzieci nienarodzonych kobietom z krajów, gdzie prawo tego zabraniało, nie będzie już pływał po morzach. Nowe holenderskie prawo zabroniło istnienia klinik aborcyjnych poza lądem.
Chiny - państwo, gdzie do tej pory wykonywano blisko 2 tys. wyroków śmierci rocznie - zapowiedziały, że zmienią politykę karną w kierunku mniejszej liczby najsurowszych kar.
Rosyjskie MSZ wezwało ambasadora Ukrainy w Moskwie i zażądało zakończenia misji w Rosji 2 ukraińskich dyplomatów: doradcy ambasady oraz konsula w Petersburgu. Krok ten uzasadniło „nieprzyjaznymi działaniami” Kijowa wobec dyplomatów rosyjskich.