Reklama

Z Polski

Zaniepokojenie z powodu podjęcia przez Sejm prac nad ustawą o równym statusie kobiet i mężczyzn wyraziło 22 kwietnia br. w specjalnym oświadczeniu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Oświadczenie zostało przesłane na ręce marszałka Sejmu Józefa Oleksego.
Poniżej publikujemy pełny tekst oświadczenia:

Niedziela Ogólnopolska 18/2004

Poświęcenie kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu

Poświęcenie kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sprzeciw Episkopatu wobec „ideologicznej” ustawy o równości płci

Oświadczenie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski
Równość kobiety i mężczyzny leży u podstaw godności osoby ludzkiej - obecnej w nauczaniu Kościoła. Równość nie oznacza jednak identyczności, w której zostałaby zagubiona różnica ról wzajemnie dopełniających się płci.
W związku z prowadzonymi w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej pracami nad projektem ustawy o równym statusie kobiet i mężczyzn, wyrażamy zaniepokojenie, że tego rodzaju ideologiczne inicjatywy zaprzątają czas i uwagę posłów w tak trudnym dla naszego kraju okresie.
Wobec utrzymującego się wysokiego bezrobocia, któremu towarzyszy redukcja świadczeń socjalnych, w sytuacji głębokiego kryzysu rolnictwa i załamania się publicznej służby zdrowia, forsowanie w parlamencie ustaw o charakterze demagogicznym, które rozmijają się z podstawowymi problemami i oczekiwaniami zdecydowanej większości obywateli - budzi uzasadniony niepokój i sprzeciw.
Zwracamy się więc do parlamentarzystów wszystkich opcji politycznych o większą wrażliwość i skupienie uwagi na rozwiązywaniu kluczowych dla państwa i społeczeństwa problemów, budując tym samym w rodzinie narodów Europy obraz odpowiedzialnego myślenia obywatelskiego o najważniejszych sprawach kraju.

Abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Abp Stanisław Gądecki - zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski
Bp Piotr Libera - sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 21 kwietnia 2004 r.

Ogień Miłosierdzia w Łagiewnikach

Do Łagiewnik na uroczystości Miłosierdzia Bożego pielgrzymi przybywali już od kilku dni. Wśród nich znalazły się liczne grupy z Ukrainy, Słowacji, Chorwacji, Węgier, a także z obu Ameryk, Australii, Japonii, Indii oraz innych krajów. Tysiące wiernych tworzyły gigantyczne kolejki, aby oddać cześć relikwiom św. s. Faustyny. W 70 konfesjonałach, ustawionych na terenie sanktuarium, trwała spowiedź. Niedzielna Suma przy ołtarzu polowym została odprawiona pod przewodnictwem kard. Franciszka Macharskiego. W homilii Metropolita Krakowski za św. s. Faustyną przypomniał, że ze spowiedzią i przyjęciem Eucharystii w tym dniu związana jest największa obietnica - zupełnego odpuszczenia win i kar. Na zakończenie Mszy św. przemówił kard. Christoph Schönborn, metropolita wiedeński, który wyznał, że pielgrzymuje do Łagiewnik, by modlić się za kraje jednoczącej się Europy o to, by „wspólnie patrzyły na Chrystusa”. Po Mszy św. kard. Macharski poświęcił kaplicę Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, do której po Godzinie Miłosierdzia przeniesiono Najświętszy Sakrament. W kaplicy zapłonął „ogień miłosierdzia”, osobiście zapalony i pobłogosławiony przez Jana Pawła II 16 grudnia 2003 r.
Wierni oddawali szczególną cześć Miłosierdziu Bożemu w pierwszą niedzielę po Wielkanocy już od czasów II wojny światowej. Oficjalnie święto to ustanowił najpierw w swojej diecezji metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski w 1985 r., a następnie inni biskupi wprowadzali je w swoich diecezjach. W 1995 r., na prośbę Episkopatu Polski, Stolica Apostolska wydała dekret zezwalający na obchodzenie tego święta we wszystkich diecezjach Polski. Podczas kanonizacji s. Faustyny (30 kwietnia 2000 r.) Papież Jan Paweł II ustanowił Niedzielę Miłosierdzia Bożego w całym Kościele powszechnym.
Sanktuarium w Łagiewnikach jest światowym centrum kultu Miłosierdzia Bożego dla pielgrzymów z Polski i innych krajów świata.

Tadeusz A. Janusz

Tydzień w Polsce

Przedstawiciele władz miasta Wrocławia i Dolnego Śląska pożegnali kard. Henryka Gulbinowicza, metropolitę wrocławskiego, który przechodzi na emeryturę.

Biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej - delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji Ryszard Karpiński obchodził 45-lecie święceń kapłańskich. W intencji Jubilata oraz jego kolegów z roku Mszę św. w archikatedrze lubelskiej odprawił arcybiskup senior Bolesław Pylak, a homilię wygłosił abp Józef Życiński - metropolita lubelski.

Przemiany polskiego języka religijnego, zwłaszcza w odniesieniu do kazań i katechezy, a także odnotowanie nowych zjawisk z pogranicza języka i wiary były głównymi tematami obrad Komisji Języka Religijnego w Krakowie.

Posłowie z sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych uznali, że fakty na temat Orlenu ujawnione przez Wiesława Kaczmarka powinna zbadać specjalna sejmowa komisja śledcza. Z ujawnionego przez media raportu MSZ wynika, że dzięki fuzji z węgierskim koncernem paliwowym MOL do Orlenu mogliby wejść Rosjanie (Jukos). Jednocześnie Komisja ds. Służb Specjalnych stwierdziła, że b. szef UOP Zbigniew Siemiątkowski (obecnie szef Agencji Wywiadu) kłamał 2 lata temu w zeznaniach dotyczących zatrzymania b. prezesa Orlenu Andrzeja Modrzejewskiego. Siemiątkowski podał się do dymisji, ale premier jej nie przyjął.

„Iluzoryczna i nierealna próba naprawy systemu ochrony zdrowia” - tak niektórzy posłowie ocenili projekt nowych zapisów w ustawie o Narodowym Funduszu Zdrowia, przedstawiony przez ministra zdrowia Leszka Sikorskiego. Dokument przewiduje m.in. współpłacenie przez pacjentów za niektóre świadczenia medyczne oraz za pobyt w szpitalu. Zdaniem opozycji, nie poprawi to sytuacji sytemu i narazi zubożałe społeczeństwo na dodatkowe koszty.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa o biopaliwach (autorstwa SLD-UP) narusza konstytucję, interesy kierowców-konsumentów oraz producentów paliw.

Bogusław Michalski (dotychczas zastępca prokuratora apelacyjnego w Warszawie) objął po Zbigniewie Kapuście funkcję prokuratora apelacyjnego w stolicy.

Zbigniew Romaszewski, Stefan Niesiołowski i Jan Rulewski założyli partię Suwerenność, Praca, Sprawiedliwość.

Już po raz 3. umorzono śledztwo w sprawie publicznego znieważenia Ojca Świętego Jana Pawła II i obrazę uczuć religijnych przez ministra Marka Siwca. Prokuratura Rejonowa w Ostrzeszowie w wydanym uzasadnieniu stwierdziła m.in., że wydarzenia z 1997 r. nie noszą znamion przestępstwa.

Były prezes PZU SA Władysław Jamroży zasiadł na ławie oskarżonych stołecznego sądu pod zarzutem działania na szkodę spółki PZU i spowodowania w niej niemal 11 mln zł strat. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Kard. Franciszek Macharski poświęcił w Krakowie pomnik upamiętniający rzeź 1,5 mln Ormian, dokonaną przez Turków w 1915 r. Wcześniej rząd turecki starał się storpedować inicjatywę budowy pomnika.

XIII Marsz Żywych przeszedł w Oświęcimiu z byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz do obozu zagłady KL Birkenau.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kanada wprowadza prawo umożliwiające karanie za cytowanie Biblii

2026-06-25 08:01

[ TEMATY ]

Kanada

Karol Porwich/Niedziela

Kara za cytowanie Biblii w Kanadzie. Tamtejszy parlament uchwalił ustawę o zwalczaniu nienawiści zwaną C-9, która będzie kryminalizowała cytowanie Biblii m.in. na temat homoseksualizmu. To budzi poważne obawy o wolność słowa i wolność religijną - informuje Radio Maryja.

Dotychczas Kodeks karny Kanady zezwalał na wyrażanie poglądów religijnych w dobrej wierze, w oparciu o teksty religijne. Ustawa C-9 jest nowelizacją Kodeksu karnego Kanady. Jej celem – według liberalnego rządu – jest skuteczniejsza walka z przestępstwami z nienawiści. Jedną z kluczowych zmian jest usunięcie dotychczasowej klauzuli ochronnej dla wypowiedzi religijnych, w tym cytowania Pisma Świętego. Konserwatywny parlamentarzysta Brad Redekopp po głosowaniu powiedział w mediach społecznościowych, że nastał czarny dzień dla Kanady.
CZYTAJ DALEJ

Relikwie św. Teresy z Lisieux i jej rodziców wyruszą w ogólnopolską peregrynację

2026-06-25 11:46

[ TEMATY ]

św. Teresa z Lisieux

pixabay.com

Relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz jej świętych rodziców - Zelii i Ludwika Martin - przybędą z francuskiego Lisieux do Polski i od 2 lipca do 10 sierpnia będą peregrynować po kraju. Duchowe wydarzenie organizowane przez Ojców Karmelitów Bosych Prowincji Warszawskiej rozpocznie się w Szczecinie. Hasłem peregrynacji są słowa: „Przez ufność do miłości”, nawiązujące do „małej drogi” świętości, którą głosiła patronka misji i doktor Kościoła.

Ogólnopolska peregrynacja relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz jej rodziców, świętych Zelii i Ludwika Martin rozpocznie się od Szczecina. Relikwie zostaną przywiezione z Lisieux we Francji i przez ponad miesiąc odwiedzą dziesiątki wspólnot karmelitańskich, parafii i sanktuariów w całej Polsce. Zakończenie peregrynacji zaplanowano na 10 sierpnia.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV rozpoczął konsystorz: trzy wskazania dla kardynałów

2026-06-26 09:28

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

Watykan

konsystorz

Vatican Media

Wiara wyzwalająca od lęku, pokój jako obowiązek całej rodziny ludzkiej oraz posłuszeństwo rodzące jedność – to trzy kierunki rozeznawania, które Papież wskazał kardynałom na rozpoczęcie nadzwyczajnego konsystorza. Podkreślił również, że w Kościele prawdziwy autorytet rodzi się ze słuchania, a nie z wydawania poleceń.

Rozpoczynając nadzwyczajny konsystorz Mszą św. celebrowaną w Bazylice św. Piotra, Leon XIV przypomniał, że kardynałowie przybyli do Rzymu z różnych stron świata, niosąc w sercu swoje Kościoły lokalne, doświadczenia duszpasterskie oraz troski wiernych. Podkreślił, że wszystkie te różnorodne doświadczenia odnajdują jedność w Chrystusie – „prawdziwym krzewie winnym”, z którego Kościół czerpie życie i siłę do wydawania owoców.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję