Komunikat biskup kieruje do księży, sióstr zakonnych, katechetów i rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii Świętej, w związku z trwającym stanem epidemicznym, zmieniającymi się zaleceniami sanitarnymi oraz licznymi pytaniami.
Biskup zaleca, aby terminy uroczystości I Komunii Świętej w parafii były ustalane jako „wspólna decyzja proboszcza parafii i rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej”, natomiast „w sytuacji, gdy nie będzie jednomyślności, co do jednego terminu, to dla pozostałej grupy dzieci (…) należy ustalić nowy termin I Komunii Świętej w późniejszym czasie, ale nie później niż do końca 2021 roku”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W organizacji uroczystości konieczne jest uwzględnianie „aktualnie obowiązujących zasad sanitarnych w miejscach kultu”. Gdy będą w danej chwili wymagały tego przepisy sanitarne i okoliczności sanitarne - „należy organizować uroczystość I Komunii Świętej w mniejszych grupach”.
Bp Piotrowski podkreśla także zadania rodziców i przygotowania rodzinnego do sakramentu, traktując rodzinę jako Kościół Domowy.
Reklama
„Przypominam zasadę, że obowiązek przygotowania dzieci do I Komunii Świętej spoczywa przede wszystkim na rodzicach i odbywa się w rodzinach, które są Kościołem Domowym. W tym obowiązku rodzice są wspomagani przez księży, siostry zakonne, czy katechetów świeckich”. Natomiast „na proboszczu parafii spoczywa obowiązek zweryfikowania odpowiedniego przygotowania dzieci do spowiedzi świętej i przyjęcia I Komunii Świętej”.
Niezbędne przygotowania prowadzone w parafiach powinno, według zaleceń biskupa, odbywać się w sposób zdalny, albo w małych grupach. Biskup przypomniał, że dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej mają wcześniej przystąpić do indywidualnej spowiedzi. Ma ona zostać zorganizowana z zachowaniem wymaganych środków sanitarnych.
„Zapraszam i zachęcam dzieci wraz ze swoimi rodzicami, aby poprzez modlitwę i wspólne przeżywanie Mszy św. przygotowywały się do dobrego przyjęcia tego sakramentu” – napisał bp Jan Piotrowski.