Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jan Paweł II do Polaków

"Witam pielgrzymów z Polski - jest 7500 osób. Twoja cześć, chwała, nasz wieczny Panie, po wszystkie czasy niech nie ustanie - tak śpiewamy, idąc za Chrystusem - Eucharystią w procesji Bożego Ciała. Oktawa Bożego Ciała w Polsce jeszcze trwa, chociaż tu, w Rzymie, zakończył się wielki Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny ubiegłej niedzieli. Łączę się ze wszystkimi, którzy oddają Chrystusowi Eucharystycznemu cześć na ziemi polskiej. Ze wszystkimi tutaj obecnymi przedstawicielami poszczególnych miejscowości i wspólnot i ze wszystkimi, którzy w Polsce czynią to samo, czcząc Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Twoja cześć, chwała, nasz wieczny Panie, po wieczne czasy, niech nie ustanie. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!"

Audiencja generalna
28 czerwca 2000 r.

Uroczystość Apostołów Piotra i Pawła

Reklama

"Oby Apostołowie Piotr i Paweł wyjednali nam dar jedności chrześcijan" - tymi słowami Jan Paweł II zakończył homilię w czasie Mszy św. 29 czerwca br. z okazji uroczystości patronów Rzymu. Ojciec Święty nałożył podczas Eucharystii paliusze 24 nowym metropolitom. Papież wyraził radość z przyjazdu na te obchody oficjalnej delegacji Patriarchatu Ekumenicznego w Konstantynopolu, na czele której stał metropolita Heliopolis i Thiry Atanazy - ten sam, który wraz z Ojcem Świętym i prymasem Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskupem Canterbury Georgem Careyem otworzył 18 stycznia br. Święte Drzwi w Bazylice św. Pawła za Murami.
Ojciec Święty powiedział m.in.: "Pełna jedność Kościoła! Słyszę w sobie echo tego nakazu Chrystusa. Nakaz ten jak nigdy dotychczas jest palący na progu nowego tysiąclecia. O to więc modlimy się i zabiegamy, nie ustając w nadziei. (...) Oby Pan Bóg pozwolił nam jak najszybciej osiągnąć pełną jedność wszystkich wierzących w Chrystusa".
Zwracając się wcześniej do 24 mianowanych w ostatnich dwunastu miesiącach metropolitów, którzy otrzymali paliusze, Jan Paweł II powiedział: "Obrzęd ten doskonale podkreśla szczególną więź jedności, jaka łączy Was ze Stolicą Piotrową, i wyraża katolickość Kościoła". Ich również Papież wezwał do służby jedności: "Pamiętajcie, drodzy bracia, że jako Pasterze wezwani jesteśmy, by strzec czystości Ewangelii i jedności Kościoła Chrystusowego, zbudowanego na ´skale´ wiary Piotrowej. Wzywa nas do tego Pan; to jest naszą niezbywalną misją - przezornych przewodników owczarni, jaką Pan nam powierzył".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Anioł Pański" z Papieżem

25 czerwca br. w rozważaniach przed południową modlitwą maryjną Anioł Pański Jan Paweł II nawiązał do kończącego się w tym dniu 47. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Papież zapowiedział też, że następne tego rodzaju spotkanie odbędzie się, "jeśli Bóg tego zapragnie", w 2004 r. w meksykańskim mieście Guadalajara. Oto pełny tekst przemówienia Ojca Świętego:
"Dzisiejszego wieczoru uroczystą Statio Orbis na Placu św. Piotra zakończy się Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, który przez ten tydzień uczynił z Rzymu miasto Eucharystii.
W bazylikach i parafiach, w klasztorach i wielu innych miejscach kultu odbywały się liczne Msze św. i nabożeństwa liturgiczne, a także były chwile adoracji i wielka liczba ludzi trwała na modlitwie przed Chrystusem w sakramencie ołtarza. Możemy powiedzieć, że cały Kościół zgromadził się myślowo tu, w Rzymie, aby pozostać w Wieczerniku we wsłuchiwaniu się i rozważaniu Eucharystii.
Chrystus jest Chlebem zbawienia dla człowieka wędrującego i pielgrzymującego po ziemi. Dlatego też w uroczystość Bożego Ciała Eucharystia jest noszona procesjonalnie po ulicach, między domami i budowlami życia codziennego. W Tajemnicy Eucharystycznej Zmartwychwstały zechciał nadal mieszkać wśród nas, aby każdy byt ludzki mógł poznać prawdziwe Jego imię, prawdziwe Jego oblicze i doświadczyć Jego nieskończonego miłosierdzia.
Wierzymy mocno, że Chrystus jest jedynym Zbawicielem świata. Jest On pośrednikiem między nowym a starym Przymierzem (por. Hbr 9, 15), który doprowadził do wypełnienia Przymierza zawartego na Synaju przez Boga z Narodem Wybranym; Przymierza otwartego na wszystkie narody, w perspektywie wielkiej uczty eschatologicznej, zapowiedzianej przez proroków Izraela. W świetle tej prawdy Kościół nie lekceważy tego, co w różnych przejawach religijnych czyni człowiek, aby zbliżyć się do Boga i przyjąć od Niego oczyszczenie, ale nawet popiera owocny dialog międzyreligijny. Jednocześnie musi powiedzieć jasno, że Chrystus jest jedynym Odkupicielem, Synem Bożym, który dla nas przyjął ciało, umarł i zmartwychwstał.
W Tajemnicy Eucharystii Chrystus zechciał pozostać z nami, stając się naszym pokarmem i napojem zbawienia. Dobrze podkreśla to temat Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego: Jezus Chrystus, jedyny Zbawiciel świata, chleb na nowe życie.
Powierzmy Najświętszej Maryi Pannie dojrzewające w tych dniach owoce refleksji i modlitwy. Powierzmy Jej również już teraz najbliższy Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, który, jeśli Bóg zechce, odbędzie się w 2004 r. w Guadalajarze w Meksyku. Niech Maryja, która żyła w bliskiej i stałej wspólnocie z Jezusem, ze Słowem, które stało się Ciałem, pomoże każdemu chrześcijaninowi rozpoznać w Eucharystii żywą obecność Jej Boskiego Syna, przyjąć Go z wiarą i przyzywać z miłością. Umocniony Chlebem Eucharystycznym każdy chrześcijanin nie będzie się wahał ofiarować się w służbie braciom, aby budować nowe człowieczeństwo, bardziej sprawiedliwe i braterskie".

Ośrodek "Corda Cordi" dla opieki nad pielgrzymami polskimi w Rzymie

Niedawno minęło 20 lat od momentu utworzenia Ośrodka "Corda Cordi" w Rzymie. Pisał już na ten temat obecny dyrektor Ośrodka - o. Konrad Hejmo, dominikanin, w 6. numerze Niedzieli, noszącym datę 6 lutego br., w artykule zatytułowanym Wielki Jubileusz - 2000 i mały jubileusz - 20. Pragnę jednak powrócić do tego tematu, gdyż, jako odpowiedzialny za duszpasterstwo Polonii i związane z nim duszpasterstwo pielgrzymów, czuję się w obowiązku uzupełnić niektóre informacje.
Jak wspominał o. Konrad Hejmo, inicjatorem powstania Ośrodka był o. Kazimierz Przydatek, jezuita. Już w Roku Jubileuszowym 1975, gdy do Wiecznego Miasta przybywali liczni pielgrzymi języka polskiego z emigracji i z kraju, pojawiła się szczególna potrzeba objęcia ich troską duszpasterską i udzielania pomocy organizacyjnej. Zadanie to podjął Centralny Ośrodek Duszpasterstwa przy kościele św. Stanisława w Rzymie. Tu też stworzono Polski Komitet Roku Świętego i punkt informacyjny dla pielgrzymów, który działał również po zakończeniu Roku Jubileuszowego. Już wtedy rodziła się myśl o potrzebie stworzenia osobnego ośrodka, który służyłby różnoraką pomocą pielgrzymom. Dojrzała ona po wyborze Ojca Świętego, gdy wydatnie wzrosła liczba Polaków przybywających do Rzymu.
Z prośbą o utworzenie Ośrodka "Corda Cordi" zwrócili się do Ojca Świętego Prymas Polski - kard. Stefan Wyszyński i metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski. Ojciec Święty przychylił się do tej prośby. Dekret zatwierdzający powstanie Ośrodka, z datą 14 marca 1979 r., podpisał ówczesny sekretarz stanu - kard. Agostino Casaroli. Dekret ten postanawiał, iż Ośrodek ma działać jako instytucja podlegająca kościołowi i hospicjum św. Stanisława w Rzymie. Prawne uściślenie tego zapisu znajduje się w dekrecie Rady Stałej Episkopatu Polski z 9 listopada 1979 r., która postanawiała, iż Ośrodek ma być jedną z form aktywności Kościoła i hospicjum św. Stanisława, podległą prawnie prymasowi i arcybiskupowi Krakowa, zaś jego sekretarz i Rada mają działać w porozumieniu z rektorem tegoż kościoła i hospicjum. Równocześnie pierwszym sekretarzem Ośrodka został mianowany o. Kazimierz Przydatek, administratorem - ks. Ksawery Sokołowski, zaś członkami Rady - ks. prał. Józef Kowalczyk, ks. Marian Burniak, chrystusowiec, i s. Benedykta Leśniak, nazaretanka. Regulamin administracji, podpisany tego samego dnia przez Prymasa Stefana Wyszyńskiego i kard. Franciszka Macharskiego, stanowił, iż Ośrodek może w imieniu hospicjum wynajmować lub nabywać na własność nieruchomości na swoje cele, w porozumieniu i za zgodą władz hospicjum św. Stanisława oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu. To rozporządzenie otwarło możliwość wynajęcia od Ojców Salwatorianów części domu przy via Pfeiffer 13, która odtąd miała stać się siedzibą Ośrodka nazwanego "Corda Cordi".
W ciągu minionych 20 lat z tym miejscem zetknęły się setki tysięcy pielgrzymów, znajdując życzliwą pomoc ze strony o. Konrada Hejmo i jego poprzedników oraz sióstr antoninek. Ośrodek nieprzerwanie pomaga grupom i pielgrzymom indywidualnym w znalezieniu zakwaterowania w Rzymie lub okolicach, służy informacją, kontaktuje z przewodnikami, ułatwia wstęp na audiencje i celebracje, którym przewodniczy Ojciec Święty, w różnych formach sprawuje opiekę duszpasterską zarówno nad Polakami przybywającymi z pielgrzymką do progów apostolskich, jak i przebywającymi na stałe w Wiecznym Mieście. Często wiąże się to również z dziełami miłosierdzia i materialną pomocą dla najbardziej potrzebujących i dotkniętych przez różne wypadki losowe. Jako odpowiedzialny za duszpasterstwo Polonii i pielgrzymów we Włoszech, w imieniu wszystkich, którzy korzystali i korzystają z tej wytrwałej i często niełatwej posługi - serdecznie dziękuję.
Szczególne wyrazy wdzięczności kieruję również do Ojców Salwatorianów. To dzięki ich dobroci Ośrodek może skutecznie pełnić misję, dla jakiej został powołany. Od samego początku istnienia Ośrodka użyczali bowiem całego skrzydła domu. Jest to znak miłości do Ojca Świętego i życzliwości dla Polaków, którzy przybywają, aby u grobów Apostołów Piotra i Pawła utwierdzać swoją wiarę.
Umowa wynajmu skrzydła domu, podpisana 15 stycznia 1980 r. przez ówczesnego rektora kościoła i hospicjum św. Stanisława - kard. Władysława Rubina oraz o. Willibalda Ulricha, salwatorianina, zawierała zgodę obu stron, iż w momencie jej wygaśnięcia po 6 latach będzie można ją odnowić lub rozwiązać z rocznym wypowiedzeniem. Tak też stanowiły umowy późniejsze. W ubiegłym roku Ojcowie Salwatorianie zgłosili chęć zakończenia wynajmu, kierując się troską o stan techniczny budynku, który wymaga gruntownego remontu. Równocześnie zaproponowali pomieszczenia zastępcze na mieszkanie i biuro dyrektora Ośrodka " Corda Cordi", tak by umożliwić dalszą działalność na rzecz pielgrzymów, jednak bez możliwości przyjmowania grup i gości indywidualnych na czas trwania remontów. Jako rektor kościoła i hospicjum św. Stanisława, rozmawiałem na ten temat z wyższymi przełożonymi Ojców Salwatorianów. Wynikiem tych rozmów, prowadzonych jeszcze przed ukazaniem się artykułu o. Hejmo, było zapewnienie, iż Ośrodek może funkcjonować w dotychczasowej formie do końca Roku Jubileuszowego, z otwartą perspektywą na przyszłość. Jest to dowód życzliwości i dyspozycyjności Ojców Salwatorianów wobec Ośrodka "Corda Cordi", polskich pielgrzymów, a nade wszystko wobec Ojca Świętego. Raz jeszcze pragnę za to podziękować.
Ojcu Dyrektorowi i wszystkim Pracownikom Ośrodka "Corda Cordi" życzę, by ich posługa była owocna i przyjmowana z uznaniem. Ojcom Salwatorianom wyrażam wdzięczność za ich wielkoduszność. Pielgrzymów pragnę zapewnić, że w Ośrodku przy via Pfeiffer nadal będą mogli znaleźć życzliwe przyjęcie i wszelką możliwą pomoc.

Abp Szczepan Wesoły
przewodniczący Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Emigracyjnego

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

2026-06-22 11:36

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci: Bóg patrzy w serce, a nie w telefon komórkowy

2026-06-22 16:40

Adobe Stock

Leon XIV spotkał się w auli Pawła VI z młodzieżą przebywającą na watykańskim obozie letniem „Estate Ragazzi” (Lato Młodzieży). Odpowiadając na pytania młodych ostrzegał przed pochłonięciem przez kulturę ekranów i smartfonów. Kiedy rodzina się spotyka, to zamiast rozmawiać często patrzy w swój telefon. Trzeba się nauczyć wspólnie przeywać - zachęcał Papież.

Federico opowiedział papieżowi o jednej z obozowych zabaw pod hasłem „Bez telefonu”, która mu się bardzo podobała. „Przez resztę roku, kiedy wracamy do domu” - powiedział młodzieniec - „niemal nie sposób oderwać się od ekranu. Często czujemy się urzeczeni technologią cyfrową i boimy się stracić z oczu naszych prawdziwych przyjaciół”. Papież skomentował:
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję