21 marca. Diecezja Legnicka ma nowego biskupa. Jak już informowaliśmy został nim 66-letni dotychczasowy biskup pomocniczy archidecezji katowickiej Stefan Cichy. Decyzję Ojca Świętego Jana Pawła II o mianowaniu nowego biskupa legnickiego ogłoszono w katedrze legnickiej. Biskup Stefan Cichy jest młodym biskupem. Sakrę przyjął niespełna siedem lat temu. Jak powiedział Radiu Plus ks. Piotr Nowosielski - rzecznik legnickiej Kurii Biskupiej - nowy biskup jest doktorem teologii oraz przewodniczącym komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski. Nowy biskup legnicki Stefan Cichy przejmie obowiązki po uroczystym ingresie, czyli wprowadzeniu do katedry. Nastąpi to 30 kwietnia. Do tego dnia obowiązki nadal sprawować będzie pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak. Biskup Stefan Cichy przyjedzie do Legnicy 2 kwietnia na uroczystą Mszę św. z okazji 13. rocznicy powstania diecezji legnickiej.
21 marca. Jasna Góra po raz kolejny przeżyła oblężenie. W poniedziałek blisko 5 tysięcy maturzystów z diecezji legnickiej przyjechało do Częstochowy, by przed obrazem Matki Bożej prosić o dar mądrości. Dla wielu z nich pobyt w tym miejscu był okazją do zastanowienia się nad wyborem swojej drogi życiowej. Uroczystej Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył biskup legnicki Tadeusz Rybak. W homilii zaapelował do młodzieży o wierność Chrystusowi i Ewangelii.
21 marca. W Wielki Poniedziałek przypada dzień skazanych. Tradycyjnie już bp Stefan Regmunt odwiedził więźniów w jedynym na terenie diecezji legnickiej Zakładzie Karnym w Zarębie. Spotkał się z dyrekcją i personelem zakładu, a więźniów odwiedził w celach. Podczas Mszy św. w więziennej kaplicy 15 skazanych przyjęło sakrament bierzmowania.
22 marca. „Ubogich zawsze będziecie mieć u siebie” - te słowa Jezusa przypominają nam o potrzebie okazywania miłosierdzia. Po raz piąty legnicka Caritas rozpoczęła wielkanocną akcję pod hasłem „chlebki miłości”. Jak mówi ks. Czesław Włodarczyk z legnickiej Caritas, kupując chlebek za 3 symboliczne złote, pomagamy najbardziej potrzebującym. Dodatkowo część pieniędzy ze sprzedaży chlebków trafi do Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego Caritas w Jeleniej Górze. Leczy się tam około 80. ciężko chorych pacjentów. 44 tysiące „chlebków miłości” będzie rozprowadzonych w kościołach diecezji legnickiej do Wielkiej Soboty.
22 marca. Przygotowując stół wielkanocny, nie zapomieliśmy o najbiedniejszych. To oni czekają na naszą pomocną dłoń. W kościołach wystawiono kosze, do których można było wkładać produkty dla potrzebujących. Z zebranych darów zostały przygotowane paczki świąteczne. W kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w Złotoryi kosze wystawiono już 2 tygodnie przed świętami. Wierni wrzucali tam m.in. kasze, ryż, mąkę i cukier. Marta Grocka już drugi rok pomaga przy zbiórce żywności i jak sama mówi nie zawsze ten, kto ma więcej, dzieli się z tym, co ma mniej. „Często te dary to taki wdowi grosik” - mówi Marta. Z zebranych produktów w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek zostały zrobione paczki świąteczne dla najbiedniejszych rodzin. Paczek mogłoby być więcej, ale zdarza się, że kosze są po prostu puste. To najbardziej martwi, bo potrzebujących jest coraz więcej.
25 marca. Tradycyjnie już w Wielki Piątek rzesze wiernych uczestniczyły w Drodze Krzyżowej ulicami Legnicy. Po raz 13. nabożeństwu przewodniczył biskup legnicki Tadeusz Rybak. Droga Krzyżowa rozpoczęła się w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, a zakończyła się w katedrze. Rozważania do poszczegółnych stacji przygotowali wierni legnickich parafii, którzy nieśli na swoich ramionach ciężki drewniany krzyż. Wierni całą drogę śpiewali pieśni pasyjne, słychać było odgłosy kołatek, które na znak smutku do Niedzieli Zmartwychwstania zastępują dzwonki. Reakcje legniczan były różne, niektórzy przyłączali się, inni przynajmniej na chwilę przystawali. Były i takie osoby, dla których to wydarzenie jest obojętne i w natłoku przedświątecznych przygotowań okazywali zdenerwowanie. Nad bezpieczeństwem modlących się czuwali funkcjonariusze policji, którzy kierowali ruchem. Również w Lubinie, Krzeszowie i Jeleniej Górze wierni rozważali tajemnice cierpienia i męki Chrystusa. W południe blisko 1000 osób z dwóch jeleniogórskich parafii: św. Jana i Ewangelisty oraz św. Wojciecha w procesji udało się do Krzyża Jubileuszowego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu