Reklama

Parafia pw. Świętego Krzyża w Szczecinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liczba parafian: 18 471

Kapłani: proboszcz - ks. prał. Wenancjusz Borowicz; wikariusze: ks. Piotr Grygowski, ks. Henryk Marczak, ks. Roman Wójciak; ks. Józef Leszkowicz - rezydent, ks. dr Arkadiusz Wieczorek (pracownik Kurii Metropolitalnej)

Siostry zakonne: Zgromadzenie Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo III Zakonu św. Franciszka z Asyżu (siostry felicjanki) - Paulina (przełożona i katechetka), Lilioza (zakrystianka), Brygida i Inwioleta (katechetki), Maria Eryka (pracownica Kurii Metropolitalnej)

Wspólnoty: Akcja Katolicka, Parafialny Zespół Caritas, Oaza Rodzin, Poradnictwo Rodzinne, ministranci, lektorzy, Rodzina Radia Maryja, Żywy Różaniec, Różaniec Fatimski, Różaniec młodzieżowy i dziecięcy - podwórkowy, Młodzieżowa Grupa Biblijna, Odnowa w Duchu Świętym, schola młodzieżowa, schola dziecięca, Misyjna Grupa Dzieci, Rada Parafialna, Grupa dzieci kolonijnych, harcerze

Czasopisma: "Miłujcie się", "Jaś", "Dominik", " L´Osservatore Romano", "Rodzina Radia Maryja", "Arka", "Apostolat Chorych", "Niedziela" - 110 egzemplarzy.

Parafia pw. Świętego Krzyża została erygowana 17 maja 1951 r., jednak jej działalność rozpoczęła się tuż po II wojnie światowej. Życie religijne początkowo skupiało się wokół protestanckiej kaplicy, zbudowanej w 1834 r. i mieszczącej najwyżej 500 osób. Tę kaplicę poświęcono 15 sierpnia 1946 r. Pierwszym proboszczem nowej wspólnoty parafialnej został ks. prał. Franciszek Kotuła (1947-48). Jednak rozwijające się miasto i wzrastająca liczba mieszkańców wymagały w dzielnicy Szczecin-Pogodno budowy nowego kościoła. Rozbudowie nie sprzyjały ówczesne przepisy państwowe. Wniosek na zezwolenie, ponawiany co roku, uzyskał wreszcie w 1971 r. - po 25 latach - aprobatę władz. Było to pierwsze zezwolenie w skali całej diecezji, sformułowane jednak w ten sposób, by nie budować nowej świątyni, lecz rozbudowywać istniejącą. Prace nad projektem podjął Zbigniew Abrahamowicz ze Szczecina, który przedłożył do wyboru dwie koncepcje: pierwsza na planie prostokąta, druga o układzie centralnym, amfiteatralnym. Bp Jerzy Stroba zdecydował w 1972 r. o wyborze układu centralnego.

Budowę kościoła podjął proboszcz - ks. prał. Franciszek Kotula, kontynuował to dzieło ks. prał. Stefan Kałużny od 1974 r., a od 1977 r. proboszcz - ks. Franciszek Moździerz. Poświęcenia nowej świątyni dokonał bp Jerzy Stroba 8 grudnia 1978 r. Od 1983 r. proboszczem parafii został ks. prał. Tadeusz Ciepłuch.

W skład wyposażenia wnętrza świątyni wchodzą: oszklenie witrażowe w prezbiterium (zostało wykonane w 1978 r. przez artystów z Krakowa), ławki i żyrandole (zaprojektowane przez architekta Z. Abrahamowicza), pasja Chrystusa odlana w brązie (zaprojektowana i wykonana przez Bolesława Chromego), stacje drogi krzyżowej (wykonał je w technice sgraffito - artysta rzeźbiarz Kazimierz Bieńkowski w 1985 r.), tabernakulum, ołtarz, ambona i sedilia (wykonane w 1989 r. wg projektu ks. Tadeusza Furdyny SDB z Łodzi).

W latach 1982-83 dobudowano do bryły kościoła dom dla Sióstr Felicjanek. Kompozycja całej budowli składa się z kościoła dolnego (mamy tu do czynienia z kościołem wbudowanym w kościół - to jedyne takie rozwiązanie w skali diecezji) oraz, w dolnej kondygnacji, z szeregu salek katechetycznych, biur i magazynów. Górny, właściwy kościół ma układ amfiteatralny z widokiem na prezbiterium w najniższej części. Ławki rozchodzą się promieniście, od prezbiterium ku najwyższym kondygnacjom świątyni. Cała bryła świątyni zwieńczona jest nowoczesną wieżą. Dach pokryty został blachą miedzianą. Stary kościółek zachowano według wymogów władz, wtopiony w nowoczesną architekturę. Spełnia on rolę dodatkowej kaplicy. Ciekawostką budowlaną jest brak filarów i innych podpór. W dużej przestrzeni kościoła zastosowano strop wiszący, wsparty na obwodzie ścian.

Na terenie przykościelnym budynek przedwojenny przy ul. Wieniawskiego 4 jest użytkowany jako plebania, drugi, przy ul. Wieniawskiego 5, funkcjonuje jako siedziba Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Obecny proboszcz - ks. prał. Wenancjusz Borowicz, który rozpoczął posługę w tutejszej parafii 1 lipca 1991 r., kontynuuje to wspólne dzieło. Jak sam powtarza, ciągle jesteśmy w "trakcie budowy kościoła". Obecnie kończona jest elewacja zewnętrzna, następnie założone zostaną witraże, a w najbliższej przyszłości będą kontynuowane prace nad elewacją wewnętrzną świątyni. "Tutaj chciałbym podziękować - mówi Ksiądz Proboszcz - wszystkim parafianom oraz Witoldowi Krukowskiemu, który wraz z Radą Parafialną i innymi wspólnotami zbiera co niedzielę fundusze na renowację kościoła".

Równolegle z upiększaniem świątyni prowadzona jest intensywna posługa nad pięknem ludzkiego ducha. Mocny nacisk kładziony jest na sprawowanie sakramentów św., a także na dzieło katechizacji i służby charytatywnej. Cenną pomocą w tym Bożym wysiłku są prężnie działające różne wspólnoty.

Msze św. w parafii w niedziele są sprawowane o godz.: 7.00, 8.30, 10.00 (dla młodzieży), 11.30 (dla dzieci starszych), 13.00 (Suma), 14.00 (chrzcielna, sprawowana raz na dwa tygodnie), 16.00 (dla dzieci najmłodszych), 17.00 (w małym kościele dla chorych) i o godz. 18.00. W tygodniu zaś o godz.: 6.30, 7.00, 7.30, 9.00 ( licznie uczęszczana, codziennie jest na niej ok. 80 osób), 18.00. W pierwszy piątek miesiąca jest odprawiana Msza św. dla dzieci o godz. 17.00, natomiast w pierwszą sobotę miesiąca po Mszy św. o godz. 18.00 jest wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja trwająca do Apelu Maryjnego. Apel Maryjny jest prowadzony w każdą sobotę, natomiast w maju codziennie przy figurce Matki Bożej. W tygodniu sprawowane są również różne nabożeństwa: w środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a w piątek do Miłosierdzia Bożego; we wtorek o godz. 18.30 odbywa się katecheza dla dorosłych prowadzona przez księdza Romana, a w czwartek ma swoje spotkanie Odnowa w Duchu Świętym, prowadzona przez księdza Henryka. Codziennie w małym kościele odmawiany jest Różaniec Fatimski (cały) o godz. 15.00, prowadzony przez s. Liliozę. Każda Eucharystia jest obsługiwana przez liczne grono ministrantów i lektorów prowadzonych przez księdza Piotra. W tej istotnej posłudze kapłańskiej miejscowych duszpasterzy, na miarę swoich zdrowotnych możliwości, wspomaga ks. Józef Leszkowicz ( odprawia Msze św. i spowiada). W tygodniu na Msze św. przychodzi do kościoła powyżej 200 osób. W niedziele ok. 25-30% wszystkich parafian. Liturgię niedzielnej Mszy św. ubogaca śpiewem organistka Anna Goliszek. Należy zaznaczyć, że wierni po każdej Eucharystii mają okazję spotkać się na agape w parafialnym klubie.

Ksiądz Prałat zaznacza, że ta dobra atmosfera liturgiczna ma swoje przedłużenie w codzienności: "Jako kapłani doświadczamy od parafian wielkiej życzliwości. Po kolędzie przyjmuje nas ok. 65-70% wiernych. Przy czym dużo jest mieszkań-pustostanów, stąd też ten wskaźnik procentowy nie oddaje rzeczywistego stanu".

Księży wspomagają siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Felicjanek, które głównie zajmują się katechizacją, ale również prowadzeniem zakrystii, a także różnych grup. W czasie ferii i wakacji organizują na miejscu półkolonie, które cieszą się wielkim uznaniem parafian. W katechizację włączone są również katechetki: Jolanta Liber, Bożena Szoplik, Beata Konwisarz i Elżbieta Kasperowicz, gdyż na terenie parafii mamy różne i liczne szkoły: podstawowe nr 3, 48 i 53, gimnazja nr 1 i 40 i Liceum Ogólnokształcące nr 7, a także trzy przedszkola.

"Współcześnie posługa charytatywna nabiera jeszcze większego znaczenia - mówi Ksiądz Proboszcz. - Nasza parafialna Caritas jest pierwszym zespołem powstałym w archidiecezji. Podzielona jest na pięć rejonów. Raz w tygodniu organizowane jest spotkanie w oddziale, na którym poruszane są istotne tematy bieżącej działalności. Caritas udziela ciągłej pomocy, zarówno materialnej, jak i duchowej. Dlatego prowadzone są nieustannie wywiady środowiskowe, by potrzebującym osobom spieszyć z właściwą pomocą. Również co roku z naszej parafii wyjeżdża z księdzem Piotrem ok. 50 dzieci na kolonie, niezależnie od organizowanych przez archidiecezję, na które też posyłamy dzieci. W tym roku dzieci były w Trzęsaczu, ubiegłego roku w Przybiernowie. Należy jeszcze wspomnieć, że w najbliższym czasie otworzymy świetlicę środowiskową.

Parafia jest dla nas Wspólnotą Wspólnot. Działają liczne grupy. Trudno jest wszystkie omówić. Wspomnę chociażby tylko Akcję Katolicką, która bardzo prężnie działa, dbając ciągle o swoją formację duchową i intelektualną (na spotkania zapraszani są często różni prelegenci), czy też Oazę Rodzin (4 kręgi), które prowadzi ksiądz Piotr. W trzecią niedzielę miesiąca przygotowywane i prowadzone są przez nich Msze św. (czytania, śpiewy i komentarze).

Patrząc na oblicze parafii, trzeba powiedzieć, że mieszka w niej dużo ludzi starszego pokolenia. Są to przeważnie byli pracownicy wyższych uczelni Szczecina: Akademii Handlowej i Szkoły Inżynierskiej, jak i ci, którzy jako pierwsi odbudowywali Szczecin. Po wojnie Pogodno nie było zniszczone, dlatego się tutaj osiedlali. Tak więc parafia jest scalona i z tradycjami. Parafianie są bardzo gorliwi, jak również życzliwi i kulturalni. Żyją problemami swojej wspólnoty. Rozumieją Kościół i przychodzą chętnie z pomocą. Należy również podkreślić dobrą współpracę ze szkołami, radą osiedla i Stowarzyszeniem na Rzecz Pogodna.

Wraz z kapłanami i siostrami chciałbym podziękować parafianom za ich otwartość i życzliwość, przede wszystkim za rozumienie Kościoła i życzyć, aby ta Boża atmosfera ciągle się pogłębiała".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Olszewski nie wydawał na cele prywatne publicznych pieniędzy

Żadne pieniądze z rachunku Fundacji Profeto nie poszły na prywatne wydatki ks. Michała Olszewskiego - informuje mec. Krzysztof Wąsowski, pełnomocnik ks. Michała Olszewskiego. Gazeta Wyborcza w jednym ma jednak rację – budynek z projektu „Archipelag. Wyspy wolne od przemocy” został wybudowany. I stoi.

Gazeta Wyborcza przeprowadziła dziś frontalny atak na ks. Michała Olszewskiego, który w piątek na mocy decyzji Sądu Apelacyjnego wyszedł z aresztu śledczego w Warszawie. Na łamach poniedziałkowej Gazety Wyborcze zarzucono kapłanowi, że część pieniędzy, które Fundacja Profeto dostała z Funduszu Sprawiedliwości, szła na prywatne wydatki księdza Michała. "Miliony wydano na sprzęt do produkcji telewizyjnych i skarpetki” – czytamy w gazecie.
CZYTAJ DALEJ

Decyzja Stolicy Apostolskiej dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

2024-10-28 21:00

[ TEMATY ]

odpust

bp Tadeusz Lityński

Zielona Góra

Stolica Apostolska

Karolina Krasowska

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Stolica Apostolska potwierdziła praktykę odpustów w kościołach filialnych. Uczyniła to poprzez dekret Penitencjarii Apostolskiej na prośbę Biskupa Tadeusza Lityńskiego.

23 września 2024 roku Penitencjaria Apostolska udzieliła diecezji zielonogórsko-gorzowskiej łaski odpustu zupełnego w dni wspomnienia patronalnego 525 kościołów i kaplic filialnych, czyli tych, które nie są świątyniami parafialnymi ani kaplicami zakonnymi czy szpitalnymi. Prośbę o tę łaskę wniósł Pasterz naszej diecezji 25 kwietnia 2023 roku.
CZYTAJ DALEJ

Nowy administrator diecezji toruńskiej

2024-10-30 12:32

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

Piotr Litwic/Diecezja Toruńska

Bp Józef Szamocki

Bp Józef Szamocki

W związku z objęciem kanonicznym archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej przez dotychczasowego biskupa toruńskiego Wiesław Śmigla, dnia 30 października br. na podstawie kan. 421 §1 Kodeksu Prawa Kanonicznego kolegium konsultorów wybrało na urząd administratora diecezji toruńskiej biskupa pomocniczego Józefa Szamockiego.

Biskup Józef Szamocki pełnić będzie urząd administratora do czasu kanonicznego objęcia naszej diecezji przez nowego biskupa toruńskiego mianowanego przez Ojca Świętego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję