Reklama

Wiadomości

100 lat Polskiego Towarzystwa Geograficznego

[ TEMATY ]

towarzystwo

Magdalena Kowalewska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polskie Towarzystwo Geograficzne świętuje jubileusz stulecia swojego istnienia. Z tej okazji w Pałacu Staszica w Warszawie odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu PTG

Spotkanie rozpoczęło się od uczczenia minutą ciszy geografów, którzy odeszli na wieczną wartę. – Sto lat temu grupa wybitnych uczonych i społeczników zdecydowała o powołaniu Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Powstało ono dziesięć miesięcy przed odzyskaniem oficjalnie przez Polskę niepodległości, co umożliwiło włączenie się PTG w odbudowywanie naszego państwa – mówił wybitny geograf i dydaktyk prof. Antoni Jackowski z Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor kilkuset publikacji geograficznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Przez cały okres istnienia PTG geografowie udowodnili jak ważna dla rozwoju społecznego, gospodarczego i kulturalnego kraju oraz wychowania patriotycznego jest nasza dyscyplina wiedzy. Gdy myślę dziś o Polskim Towarzystwie Geograficznym widzę setki wybitnych geografów, działaczy, nauczycieli i młodzież – zaznaczył prof. Jackowski. Podkreślił, że mimo różnych zawirowań historycznych środowisko geografów potrafiło zawsze zachować wierność i nie ulegać żadnym koniunkturalnym wpływom politycznym.

Reklama

– Wszystkim geografom życzę, aby w roku stulecia PTG pamiętali o tym, że tworzymy jedną wspólnotę – mówił prof. Jackowski, który wygłosił wykład na temat stu lat działań na rzecz polskiej geografii.

Z kolei o perspektywach rozwoju polskiej geografii mówił , przewodniczący Komitetu Nauk Geograficznych PAN profesor Marek Degórski . – Życzę, aby ten jubileusz był okazją do wielkiej radości wszystkich geografów – mówił do zebranych naukowców.

Magdalena Kowalewska

Patronat honorowy nad obchodami stulecia powstania PTG objął Andrzej Duda. List od prezydenta odczytał prof. Konrad Raczkowski. Prezydent w liście „w uznaniu pracy i dorobku polskich geografów i ich wielkich zasług dla rozwoju Rzeczypospolitej” dziękował organizatorom obchodów stulecia PTG. Życzył dalszych sukcesów w pracy naukowej i dydaktycznej oraz wyraził nadzieję, że „całoroczne wydarzenia jubileuszowe przyczynią się do popularyzacji osiągnieć polskiej geografii i określenia nowych wyzwań badawczych.

Rok 2018 został uchwalony przez Komitet Nauk Geograficznych Polskiej Akademii Nauk Rokiem Polskiej Geografii.

Reklama

W przededniu uroczystego posiedzenia Zarządu Głównego PGT Sejm wyraził uznanie i szacunek dla tej instytucji naukowej oraz całego środowiska polskich geografów. Za przyjęciem uchwały „w sprawie uczczenia 100-lecia Polskiego Towarzystwa Geograficznego” głosowało 406 posłów, przeciwko było 3 parlamentarzystów. „Na szczególne podkreślenie zasługuje wielki wkład Towarzystwa i jego członków w budowę niepodległej Polski, poznanie i określenie terytorium państwa polskiego, rozwój polskiej nauki, a także proces kształtowania tożsamości narodowej, wychowania obywatelskiego oraz postawy patriotycznej społeczeństwa, w tym wielu pokoleń młodzieży” - zaznaczono w uchwale.

Twórcy uchwały podkreślili ważną rolę w integracji terytorialnej Polski po okresie zaborów oraz włączania się w proces odbudowy zniszczonej Polski, w tym zagospodarowania tak zwanych ziem odzyskanych. „Opracowania geografów, zwłaszcza prof. Eugeniusza Romera, istotnie ułatwiły wytyczenie podczas konferencji paryskiej granic odrodzonej Polski. Po odzyskaniu niepodległości geografowie podjęli prace nad efektywnym rozwojem kraju oraz szeroką akcję edukacyjną, patriotyczną i wychowawczą służącą podniesieniu świadomości narodowej i społecznej. Towarzystwo działało też w latach II wojny światowej, kiedy to z rąk niemieckich i sowieckich okupantów zginęło wielu jego członków” – napisano w uchwale. „Geografowie brali udział w opracowaniu wszystkich koncepcji zagospodarowania przestrzennego kraju i zmian podziału administracyjnego, w diagnozowaniu i prognozowaniu zmian przyrodniczych i społeczno-gospodarczych, a także w pracach nad planami ochrony środowiska i krajobrazu” – czytamy w dokumencie.




UCHWAŁA S E JMU R ZECZYPO S P O L IT EJ POLS K IEJ z dnia 26 stycznia 2018 r. w sprawie uczczenia 100-lecia Polskiego Towarzystwa Geograficznego

Reklama

27 stycznia 1918 roku w Warszawie zostało założone Polskie Towarzystwo Geograficzne – jedna z pierwszych organizacji naukowych powstających wraz z odradzaniem się Rzeczypospolitej Polskiej. Jego założycielami byli wybitni uczeni, nauczyciele, społecznicy, patrioci.

Towarzystwo odegrało niezwykle ważną rolę w integracji terytorialnej Polski po okresie zaborów. Opracowania geografów, zwłaszcza prof. Eugeniusza Romera, istotnie ułatwiły wytyczenie podczas konferencji paryskiej granic odrodzonej Polski. Po odzyskaniu niepodległości geografowie podjęli prace nad efektywnym rozwojem kraju oraz szeroką akcję edukacyjną, patriotyczną i wychowawczą służącą podniesieniu świadomości narodowej i społecznej. Towarzystwo działało też w latach II wojny światowej, kiedy to z rąk niemieckich i sowieckich okupantów zginęło wielu jego członków.

Potem aktywnie włączyło się w proces odbudowy zniszczonej Polski, w tym w zagospodarowanie tzw. ziem odzyskanych. Geografowie brali udział w opracowaniu wszystkich koncepcji zagospodarowania przestrzennego kraju i zmian podziału administracyjnego, w diagnozowaniu i prognozowaniu zmian przyrodniczych i społecznogospodarczych, a także w pracach nad planami ochrony środowiska i krajobrazu.

Reklama

W 100. rocznicę powstania Polskiego Towarzystwa Geograficznego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie i szacunek dla tej instytucji naukowej oraz całego środowiska polskich geografów. Na szczególne podkreślenie zasługuje wielki wkład Towarzystwa i jego członków w budowę niepodległej Polski, poznanie i określenie terytorium państwa polskiego, rozwój polskiej nauki, a także proces kształtowania tożsamości narodowej, wychowania obywatelskiego oraz postawy patriotycznej społeczeństwa, w tym wielu pokoleń młodzieży.

MARSZAŁEK SEJMU

/ – / Marek Kuchciński

2018-01-29 13:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólnota wiary i modlitwy

Niedziela lubelska 13/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

towarzystwo

Mateusz Wójcik

Rzesza przyjaciół seminarium spotkała się już po raz czwarty

Rzesza przyjaciół seminarium spotkała się już po raz czwarty

Towarzystwo Przyjaciół Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie powstało w 2009 r. z inicjatywy abp. Józefa Życińskiego jako wyraz troski wiernych archidiecezji lubelskiej o kandydatów do kapłaństwa. Od tego czasu liczba jego członków - skupionych w grupach parafialnych i szkolnych kołach - systematycznie rośnie. Obecnie towarzystwo liczy ponad 14 tys. osób

Czwarte spotkanie członków i przyjaciół towarzystwa odbyło się 2 marca. Witając i wyrażając radość ze spotkania z liczną grupą przyjaciół tworzących wspólnotę wiary, ks. prał. Marek Słomka, rektor seminarium, prosił o modlitwę o powołania, by w kolejnych latach nie mniejsza grupa alumnów przygotowywała się do pracy w parafiach archidiecezji. Ksiądz Rektor przypomniał wizytę kard. Josepha Ratzingera w seminarium lubelskim 23 października 1988 r., podczas której spotkał się z wychowawcami i alumnami, złożył wpis do księgi pamiątkowej i przewodniczył Mszy św. Obecność kard. Ratzingera w Lublinie była związana z uroczystością nadania mu tytułu doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ks. Marek Słomka dziękował za piękny i mądry pontyfikat Papieża z Niemiec, który był kontynuacją pontyfikatu Papieża z Polski.
CZYTAJ DALEJ

Końskie – stolica politycznego spektaklu. Dlaczego wszyscy chcą debatować właśnie tam?

2025-04-10 07:13

[ TEMATY ]

Andrzej Sosnowski

Adobe Stock

W polskiej polityce są miejsca, które więcej znaczą niż wskazywałaby na to ich wielkość. Jednym z nich jest niewielkie miasto w województwie świętokrzyskim – „Końskie”. To właśnie tutaj od kilku lat politycy przyjeżdżają nie tylko na kiełbasę wyborczą, ale by... „wygrać Polskę”. A teraz znów oczy całego kraju będą skierowane na Końskie – bo to tu ma się odbyć „debatowy pojedynek Trzaskowski–Nawrocki”, który może zaważyć na kształcie przyszłości polskiej sceny politycznej.

Kiedy w 2020 roku prezydent Andrzej Duda zorganizował w Końskich „debatę bez konkurencji”, wielu obserwatorów podśmiewało się z tego wydarzenia. Z jednej strony – był to pomysł taktycznie przemyślany: zamiast stanąć do starcia z Rafałem Trzaskowskim w telewizyjnym studiu, prezydent przyjechał do serca Polski powiatowej i przemówił do swoich wyborców bez ryzyka, za to z wyraźnym przekazem: „jestem blisko ludzi”.
CZYTAJ DALEJ

Świdnica. 29. OKWB. Młodzi znawcy Pisma Świętego

2025-04-10 18:20

[ TEMATY ]

Civitas Christiana

bp Adam Bałabuch

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

okwb

Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana

Joanna Rudy

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bartosz Pajdak, zwycięzca diecezjalnego etapu 29. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, wraz z komisją konkursową i swoją katechetką Anetą Klinke-Osadnik

Bartosz Pajdak, zwycięzca diecezjalnego etapu 29. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, wraz z komisją konkursową i swoją katechetką Anetą Klinke-Osadnik

Na progu Wielkiego Tygodnia 10 kwietnia, w murach Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy odbył się diecezjalny etap 29. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W zmaganiach wzięło udział 18 uczniów szkół średnich z Wałbrzycha, Świdnicy, Dzierżoniowa i Ząbkowic Śląskich.

Zanim młodzież przystąpiła do części pisemnej, uczestnicy zgromadzili się na Eucharystii w seminaryjnej kaplicy. Mszy świętej przewodniczył bp Adam Bałabuch, który w homilii mocno podkreślił, że nie wystarczy tylko znać treść Pisma Świętego – trzeba nim żyć. – Można mieć dużą wiedzę na temat Pisma Świętego. Ale o ile ważniejsze jest to, czy ja tym żyję? Czy to słowo oświeca moje życie? Przekłada się na moje uczynki, moją codzienność? – pytał biskup pomocniczy. – Prawdziwe zwycięstwo to życie słowem, które prowadzi do przemiany relacji z Panem Bogiem i drugim człowiekiem – dodał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję