Reklama

Aspekty diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościoły, które obchodzą święto patronalne tytułu kościoła w dniach 18-24 kwietnia

18 kwietnia - święto Miłosierdzia Bożego:
- kościoły parafialne pw. Miłosierdzia Bożego w Bobowicku, Dychowie, Głogowie, Przemkowie, Świebodzinie, Zielonej Górze, Żarach,
- kościoły i kaplice filialne pw. Miłosierdzia Bożego w Grabicach (par. Strzegów), Kamionce (par. Broniszów), Krępie (par. pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przemkowie), Łomach (par. Chlebowo), Łozach (par. Małomice), Strudze (par. Bytnica), Sudole (par. Leśniów Wlk.).

23 kwietnia - uroczystość św. Wojciecha Biskupa i Męczennika:
- kościoły parafialne pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku, Gorzowie Wlkp., Kargowie, Maszewie Lub., Międzyrzeczu, Trzcielu,
- kościoły i kaplice filialne pw. św. Wojciecha w Drogominie (par. Długoszyn), Lutolu (par. Górzyn), Mościcach (par. Kamień Wlk.), Pomorsku (par. Nietkowice), Sułowie (par. Kowalów), Świętym Wojciechu (par. pw. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu), Tarnowie (par. Lubiszyn).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

24 kwietnia - wspomnienie św. Jerzego:
- kościół parafialny pw. św. Jerzego w Mirocinie Górnym,
- kościoły i kaplice filialne w Gorzupi (par. Dzietrzychowice) i Przyczynie Górnej (par. pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie).

Głogów

Reklama

W dniach od 23 do 25 marca br. w domu Cichych Pracowników Krzyża w Głogowie odbyły się rekolekcje dla nauczycieli i pracowników oświaty rejonu głogowskiego. Duchowe ćwiczenia prowadził bp Edward Dajczak. Ksiądz Biskup wzywał nauczycieli do odnalezienia siebie, czyli do wyjścia na zewnątrz, do otworzenia się na Słowo Boże tak, by „próbować się Nim karmić”. Wyraźnie akcentując potrzebę autentycznej, żywej wiary, Ksiądz Biskup przypominał też, że Pan Jezus „ciągle nas posyła” i jako ludzi, i jako nauczycieli. Nauczał, że jesteśmy umacniani obecnością Chrystusa, byśmy na Jego wzór mogli żyć i działać. „Nie będziemy idealni, ale będziemy odważnie próbowali” - mówił bp E. Dajczak.

W. H.

Gorzów Wlkp.

W dniach 3-4 marca Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. zorganizowało cykl spotkań wielkanocnych. W siedzibie Muzeum Kultury i Techniki Wiejskiej w Bogdańcu (ul. Leśna 22) otwarto wystawę stroju ludowego oraz odbył się pokaz tradycyjnych technik pisankarskich połączony z prezentacją pisanek. W siedzibie Muzeum Warty „Spichlerz” otwarto natomiast wystawę fotograficzną Leszka Mądzika pt. Z drogi, w ramach wernisażu odbyło się także spotkanie z artystą, założycielem Sceny Plastycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od Niedzieli Palmowej w siedzibie Muzeum Warty „Spichlerz” można oglądać prace nagrodzone i wyróżnione w XXXII Ogólnopolskim Konkursie Pisanek im. Michała Kowalskiego.

B. D.

Zielona Góra

Oddział Lubuski Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Zielonej Górze uprzejmie zaprasza wszystkich zainteresowanych na kolejną sesję Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej, która odbędzie się 23 kwietnia (piątek) o godz. 17.00 w sali Kurii Diecezjalnej (nad Księgarnią św. Antoniego) w Zielonej Górze, pl. Powstańców Wlkp. 2. Sesję zakończy Msza św. o godz. 18.30 w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej.
W programie: ks. dr Dariusz Gronowski - wykładowca teorii komunikacji na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie, redaktor „Aspektów” - dodatku do Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, mówić będzie nt. Ewangeliczne korzenie cywilizacji europejskiej i rola współczesnych chrześcijan w ponownym ich odkrywaniu, a dr Małgorzata Witkowska - absolwentka Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, teolog i pedagog nt. Potrzeba dojrzałej wiary zdolnej do krytycznej konfrontacji ze współczesną kulturą europejską.

Z. Ż.

Konkurs

Do 21 kwietnia można jeszcze składać prace w konkursie dla artystów amatorów zajmujących się rękodziełem artystycznym pt. Cztery pory roku zorganizowanym przez Klub Młodzieżowy „Arka” w Zielonej Górze. Prace (rzeźba, płaskorzeźba, tkactwo, hafciarstwo, metaloplastyka, malarstwo, wycinanka, pisanka) można składać w siedzibie Klubu, pl. Matejki 2 w Zielonej Górze codziennie po godz. 15.00. Do 4 maja natomiast można składać prace w konkursie plastycznym pt. Wiosna - ach to ty, skierowanym do uczniów klas IV-VI oraz klas gimnazjalnych. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zatrzymania nagrodzonych i wyróżnionych prac.

Jednym zdaniem

29 marca w Szkole Muzycznej w Gorzowie Wlkp. odbył się koncert pieśni sakralnych w wykonaniu Chóru „Cantabile” pod dyrekcją Jadwigi Kos. W programie koncertu znalazły się m.in. Dies irae Mozarta, chór niewolników z opery Nabucco Verdiego, Modlitwa o pokój N. Blachy.

W dniach 1-3 kwietnia na rynku w Zielonej Górze odbył się Zielonogórski Kiermasz Palm, Wypieków i Pisanek Wielkanocnych „Kraszanka 2004”. Podobny kiermasz wielkanocny rozpoczął się na rynku koło katedry w Gorzowie Wlkp. w Niedzielę Palmową.

2 kwietnia w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Zielonej Górze odbyło się przedstawienie misterium pasyjnego w wykonaniu dzieci z klasy 4b ze Szkoły Podstawowej nr 8. Uczniów do występu przygotowała aktorka Małgorzata Wower.

2 kwietnia odbyła się procesja pasyjna zorganizowana przez parafię pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli, którą poprowadził ks. kan. Jan Truty. Po Mszy św. wierni przeszli ul. Szeroką, pl. Wyzwolenia, pl. Moniuszki i pl. Floriana do krzyża misyjnego. Na 12 stacjach krzyż kolejno przejmowali przedstawiciele władz, straży pożarnej, Akcji Katolickiej, Caritas, nauczycieli, rodziców, młodzieży i rolników.

2 kwietnia uczniowie zielonogórskich liceów i gimnazjów wzięli udział w panelu dyskusyjnym nt. szacunku. Panel odbył się w Zespole Szkół Budowlanych. Z młodzieżą o szacunku w szkole i życiu młodych rozmawiali m. in. prof. Pola Kuleczka i ks. Grzegorz Słupek.

5 kwietnia w Domu Pomocy Społecznej w Kożuchowie odbyło się misterium wielkanocne Chrystus Połamany, które przygotował zespół „Tęcza” i mieszkańcy DPS.

Zaproszenia

Klub Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze zaprasza na wykład ks. Zbigniewa Cieszkowskiego pt. Duchowe wartości antyku w europejskiej kulturze humanistycznej i prawie rzymskim, który odbędzie się 20 kwietnia o godz. 19.00 w salce na plebanii parafii pw. Ducha Świętego.

Duszpasterstwo Służby Zdrowia zaprasza 21 kwietnia na wykład pt. Sekty zagrożeniem życia duchowego, który odbędzie się w sali nad Księgarnią św. Antoniego po Mszy św. o godz. 19.00 (w kaplicy sióstr elżbietanek przy pl. Powstańców Wlkp. 4).

W dniach 23-24 kwietnia odbędzie się Dzień Skupienia dla katechetów z dekanatów: Krosno Odrz., Lubsko, Zielona Góra - św. Jadwigi, Łęknica, Nowa Sól, Rzepin, Sulechów. Spotkanie odbędzie się w Zielonej Górze przy ul. Aliny 7. Rozpoczęcie o godz. 18.00.

Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zaprasza na pielgrzymkę do Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie, która odbędzie się w dniach 20-24 maja. Zapisy i bliższe informacje pod numerem tel. (0-68) 325-31-56 lub w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Krawieckiej 7/9 (III piętro).

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

Płock: Papieskie błogosławieństwo dla wiernych i pielgrzymów w 300-lecie kanonizacji św. Stanisława Kostki

2026-06-25 07:51

[ TEMATY ]

św. Stanisław Kostka

diecezja płocka

BM Sztajner

Św. Stanisław Kostka

Św. Stanisław Kostka

Papież Leon XIV udzielił błogosławieństwa apostolskiego wiernym diecezji płockiej i pielgrzymującym śladami św. Stanisława Kostki w roku jubileuszu 300-lecia jego kanonizacji - przekazała w środę kuria diecezjalna. Św. Stanisław Kostka, pochodzący z diecezji płockiej, jest jej patronem.

Kuria Diecezjalna Płocka poinformowała w środę o liście otrzymanym z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej z pozdrowieniami, które papież Leon XIV skierował do biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego i wiernych tej diecezji z okazji jubileuszu 300-lecia kanonizacji św. Stanisława Kostki.
CZYTAJ DALEJ

25 lat parafii św. Anny w Miliczu

2026-06-25 23:13

ks. Łukasz Romańczuk

Uhonorowani medalami św. Jadwigi

Uhonorowani medalami św. Jadwigi

Dokładnie 25 lat temu erygowana została parafia pw. św. Anny w Miliczu. Była to okazja do świętowania razem z abp. Józefem Kupnym, metropolitą wrocławskim, który odprawił Mszę świętą dziękczynną oraz udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania i wręczył medale św. Jadwigi. Uhonorowano także pierwszego proboszcza parafii śp. ks. Bogdana Buryłę, sadząc na placu kościelnym dąb jego imienia.

Na początku Eucharystii ks. Grzegorz Michalski, proboszcz, przypomniał, że parafia została erygowana 25 czerwca 2001 r. przez kard. Henryka Gulbinowicza. Pierwszym proboszczem był śp. ks. Bogdan Buryła, który posługiwał przez 20 lat. -Po śmierci księdza Bogdana urząd proboszcza powierzono mojej skromnej osobie” — wspominał obecny proboszcz, zaznaczając, że wspólnota przygotowywała się do jubileuszu m.in. poprzez całodobową adorację w ramach „24 godzin dla Pana”, misje parafialne oraz codzienną modlitwę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję