Reklama

Aspekty

Jedyne takie miejsce w diecezji

– Działamy na różne sposoby i robimy wszystko, żeby parafia żyła. A to wszystko na chwałę Boga i pożytek ludu Bożego – mówi ks. Paweł Konieczny.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 7/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Żary

Karolina Krasowska

Cieszymy się, że świątynia została zaliczona do kościołów jubileuszowych

Cieszymy się, że świątynia została zaliczona do kościołów jubileuszowych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Roku Jubileuszowym wyruszamy szlakiem ustanowionych przez bp. Tadeusza Lityńskiego miejsc świętych w diecezji. Nawiedzając je można uzyskać jubileuszowe odpusty. Jako pierwszy postanowiliśmy przedstawić kościół i parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żarach z grobem bł. Marii Edelburgis. W tym roku przypada 120. rocznica jej urodzin, a także mija 80. lat od jej męczeńskiej śmierci.

Zadbał o szczegóły

Reklama

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żarach to prawdziwa perełka. Co ciekawe, został zbudowany w zaledwie 3 lata, w trudnym okresie I wojny światowej, w latach 1914-17, a jest dopracowany w każdym szczególe. Zadbał o to jego budowniczy ks. Karol Pensens. – Kiedy poznawałem historię tego kościoła, byłem pełen podziwu dla jego budowniczego. To był bardzo rzutki kapłan jak na początek XX w., który mimo wybuchu wojny, rozpoczął budowę. To wszystko, co dzisiaj możemy podziwiać, a więc cały kościół, plebanię i cały teren wokół, wybudował w 3 lata. Świątynia została konsekrowana 8 września 1917 r. przez kard. Adolfa Bertrama i tym samym całkowicie oddana do użytku. Od samego początku ten kościół był katolicki i zawsze pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To się nie zmieniło nawet, gdy wybuchła II wojna światowa, a także po jej zakończeniu, gdy zmienił się zarządca tych ziem – mówi proboszcz ks. Paweł Konieczny. – Ks. Ponsens pozostał wierny swojemu kościołowi i parafii. Nie opuścił tego miejsca nawet, gdy po wojnie zaczęła się tu organizować polska administracja kościelna. Pracował i pomagał duszpastersko, uczył się polskiego, chciał służyć do końca. Zmarł w 1949 r., a jego doczesne szczątki spoczywają przy kościele – dodaje proboszcz. W kolejnych latach po wojnie na parafię przybywali już polscy kapłani. Ich portrety wiszą w jednym z pomieszczeń na plebanii. Wśród nich wyróżnia się postać zakonnika o. Kazimierza Klee (1946-47), który działał w podziemiu antykomunistycznym i był Żołnierzem Wyklętym represjonowanym przez ówczesny aparat bezpieczeństwa. W pamięci niektórych parafian trwale zapisał się śp. ks. Tadeusz Demel. To on najdłużej posługiwał w parafii. Po nim funkcję tę pełnili jeszcze ks. Edward Welzandt i ks. Tadeusz Dobrucki. Dziś posługę proboszcza pełni ks. Paweł Konieczny, który, co ciekawe, powrócił tutaj po latach, gdyż jeszcze kilkanaście lat wcześniej posługiwał tu jako wikariusz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kult błogosławionej

Reklama

Ksiądz Karol Ponsens w 1926 r. do pomocy w parafii zaprosił siostry elżbietanki z Wrocławia. W przyszłym roku będą one obchodzić 100-lecie obecności w Żarach. Siostry, wypełniając charyzmat, posługiwały głównie w szpitalach. W ten sposób pojawiła się tutaj dwukrotnie, przed i w trakcie wojny, dziś już bł. s. Maria Edelburgis, która pracowała jako pielęgniarka ambulatoryjna, zarówno w przyszpitalnych przychodniach, a także pielęgnując chorych w domach. 9 lutego przypadała 120. rocznica jej urodzin, a 20 lutego będzie 80. rocznica jej śmierci. 3 lata temu, 11 czerwca 2022 r. we Wrocławiu, odbyła się beatyfikacja s. Edelburgis i jej 9 towarzyszek. Męczenniczki zginęły w 1945 r. z rąk żołnierzy Armii Czerwonej. Choć siostra została oficjalnie ogłoszona błogosławioną 3 lata temu, to jednak jej kult w parafii zaczął się rozwijać już wcześniej. – W każdy poniedziałek po Mszy św. wieczornej modlimy się za jej wstawiennictwem. W kościele przy jej ikonie stoi specjalna skrzynka, do której każdy może złożyć swoją intencję. Siostry elżbietanki systematycznie wybierają te karteczki i później, przez 9 dni nowenny, omadlają te wszystkie sprawy w kaplicy klasztornej – opowiada ks. Konieczny. – To pokazuje jak żywy na naszym terenie jest kult błogosławionej. Może w niedalekiej przyszłości powstanie u nas sanktuarium s. Edelburgis, bo w diecezji teren naszej parafii jest jedynym takim miejscem męczeństwa. Tu, w budynku plebanii, przez rosyjskiego żołnierza została zastrzelona s. Edelbrurgis, a przy naszym kościele znajduje się jej grób – dodaje.

Prężne duszpasterstwo

Parafia liczy 6800 mieszkańców i działa dość prężnie duszpastersko. W tygodniu odbywają się różne nabożeństwa. W poniedziałek, jak już wspomnieliśmy, jest to modlitwa do bł. s. Marii Edelburgis i s. Marii Luizy Merkert, założycielki Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, z błogosławieństwem jej relikwiami. We wtorek – Litania do św. s. Faustyny Kowalskiej z błogosławieństwem relikwiami; w środę – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy; w czwartek – Litania do bł. Michała Sopoćki z błogosławieństwem relikwiami, a w piątek – Litania do Miłosierdzia Bożego z błogosławieństwem relikwiami św. Jana Pawła II. W pierwsze piątki miesiąca o godz. 15 odmawiana jest Koronka do Bożego Miłosierdzia i odprawiana Msza św. z kazaniem, a w pierwsze soboty miesiąca – nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi. W każdą niedzielę, pół godziny przed Mszą św. o godz. 9 wierni śpiewają Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP, zaś w każdą drugą niedzielę miesiąca ma miejsce błogosławieństwo relikwiami bł. Rodziny Ulmów. Od maja do października każdego 13. dnia miesiąca odbywa się tu czuwanie fatimskie.

Symptom dobra

W tym roku parafia Wniebowzięcia NMP już po raz 10. była organizatorem Żarskiego Orszaku Trzech Króli. W tym roku minie także 30 lat, odkąd w parafii ukazuje się gazeta parafialna Wspólnota – Widzialny Symptom Dobra, która ukazuje się w parafii od 1 listopada 1995 r. To chyba najdłużej systematycznie wychodząca gazeta parafialna w diecezji. – Ukazuje się w 200 egzemplarzach i jest poczytna, bo nakład się rozchodzi. Od ponad 18 lat wydajemy parafialny kalendarz, który zawsze jest związany z wydarzeniami ogólnokościelnymi, diecezjalnymi i państwowymi, ale przede wszystkim związanymi z parafią. Jego zdjęcia i ilustracje zawsze są związane z kościołem – opowiada ks. Paweł Konieczny. W 2016 r. z inicjatywy proboszcza w parafii powstał Pomnik Żołnierzy Wyklętych. Od tamtej pory, każdego 1 marca, odbywają się tutaj uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Co roku uroczystości odpustowe w parafii 15 sierpnia, poprzedzają czuwanie fatimskie oraz Akatyst ku czci Bogarodzicy. Natomiast główne uroczystości odpustowe są połączone z festynem parafialnym, na którym od 10 lat można usłyszeć np. artystów z zagranicy. W ostatnich latach był to chór gospel z Nowego Jorku, a także gwiazda muzyki country.

W Roku Jubileuszowym

Kościół Wniebowzięcia NMP w Żarach jest jednym z kościołów jubileuszowych w diecezji. Jak wyglądają jubileuszowe nabożeństwa w parafii? – W każdy wtorek o godz. 17.30 jest nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, o godz. 18 jest Msza św. jubileuszowa, a po niej jest możliwość ucałowania relikwii św. s. Faustyny Kowalskiej. Cieszymy się, że świątynia została zaliczona do kościołów jubileuszowych. Zachęcamy parafian do tego, aby korzystać z łask i przywilejów Roku Jubileuszowego – mówi ks. Paweł Konieczny. – W przedsionku świątyni jest kaplica Najświętszego Sakramentu, gdzie przez cały dzień można adorować Pana Jezusa, a tym samym spełnić jeden z warunków uzyskania odpustu. Od 2 lutego w kościele jest wyłożona Jubileuszowa Księga Miłosierdzia, w której można zapisywać nawet najprostsze uczynki miłosierdzia. Mogą to być modlitwa w czyjejś intencji, odwiedziny potrzebującego sąsiada czy jakakolwiek pomoc bliźniemu. To już są te uczynki miłosierdzia, które nie wymagają od nas wielkiego wysiłku, a dają dużo dobra, o które prosi papież Franciszek – podsumowuje proboszcz parafii.

2025-02-11 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup poświęcił nowy budynek wojskowego szpitala w Żarach

[ TEMATY ]

szpital

Żary

Karolina Krasowska

Biskup Tadeusz Lityński dokonał poświęcenia nowego budynku szpitala wojskowego w Żarach

Biskup Tadeusz Lityński dokonał poświęcenia nowego budynku szpitala wojskowego w Żarach

Bp Tadeusz Lityński 2 marca dokonał poświęcenia nowego budynku 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach.

W budynku znajdują się następujące oddziały: Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Chirurgii i Urologii oraz Blok Operacyjny z dwoma nowoczesnymi salami operacyjnymi. Na dole obiektu znajduje się centralna sterylizatornia wyposażona w sprzęt najwyższej jakości, pracownie endoskopowe, gdzie będzie możliwe wykonywanie badań gastroskopii, kolanoskopii oraz gabinety konsultacyjne. Cała inwestycja była realizowana od 2016 roku i wyniosła ok 30 mln zł, a była możliwa dzięki Ministerstwu Obrony Narodowej.
CZYTAJ DALEJ

Jestem w Kępnie czyli o Bogu, który jest obecny

2025-05-13 16:03

[ TEMATY ]

koncert

Kępno

mat. prasowy

„Wiara jest dynamicznym przejściem od centrum mojego jestestwa do serca Boga. Tu nie chodzi po prostu o umysłowe dojście do pewnych poglądów czy zasad. Jest to aktywne i dynamiczne poświęcenie się sprawom, za które Jezus oddał życie” (Jose Maniparambil). Jezus oddał życie za nas i wielokrotnie prosił uczniów, czyli także nas, byśmy tę nowinę głosili całemu światu. Prosił byśmy nie żyli sami dla siebie w zamkniętej przestrzeni kościoła tylko szli, byli w ruchu, ogłaszali Jego Królestwo na ziemi. Misję taką otrzymujemy także w Ewangelii św. Mateusza: „Idźcie więc i pozyskujcie uczniów we wszystkich narodach… A oto ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do kończenia świata”. Jako osoby wierzące, jako Kościół jesteśmy wezwani i zobowiązani do pójścia za słowami Jezusa i czynienia uczniów, jesteśmy wezwani do dawania świadectwa, do ogłaszania Jego żywej obecności w świecie, Jego zainteresowania losami człowieka.

W Kępnie (południowa Wielkopolska) potraktowaliśmy te słowa bardzo poważnie i wychodzimy z orędziem zmartwychwstałego Jezusa na ulicę m.in. organizując od trzech lat plenerowe eventy ewangelizacyjne. W minionych dwóch latach opieraliśmy się na propozycji Witka Wilka i Fundacji ZaNim, będąc współorganizatorami trzydniowej Strefy Mocy. Na spotkaniach tych słuchaliśmy konferencji Witka oraz Krzysztofa Sowińskiego, ale także braliśmy udział w uwielbieniu m.in. z udziałem Michała Króla, Scholi Adonai, Mocnych w Duchu, Marty Ławskiej-Zawadzkiej, czy Redhead Hero. Oba spotkania odbywały się w przestrzeni miejskiego amfiteatru i przyciągnęły kilka tysięcy uczestników.
CZYTAJ DALEJ

100 lat Eucharystycznego Ruchu Młodych w Polsce

2025-05-14 11:00

Archiwum prywatne

Ks. Eryk Dobrzański, Diecezjalny Moderator ERMu z grupą dzieci należących do ERM-u

Ks. Eryk Dobrzański, Diecezjalny Moderator ERMu z grupą dzieci należących do ERM-u

Eucharystyczny Ruch Młodych (ERM) to jedna z propozycji pogłębienia i ożywienia życia religijnego wśród dzieci i młodzieży. Wspólnoty ERM-u działają na całym świecie. W Polsce są obecne w kilkunastu diecezjach.

Początki ruchu wiążą się z Kongresem Eucharystycznym w Lourdes w 1914 r. Jego uczestnicy zauważyli potrzebę głębszego wdrożenia dzieci w temat Eucharystii. Zrodził się więc pomysł, aby stworzyć wspólnotę, która się tym zajmie. Nazwano ją Ligą Eucharystyczną, później przybrała ona nazwę Dziecięcej Krucjaty Modlitwy. – Rok 1914 to czas, kiedy papież Benedykt XV widział już niebezpieczeństwo wojny i prosił, żeby szczególnie dzieci i młodzież, zaangażowani w taką krucjatę modlitwy, modlili się o pokój. I dzięki tym dwóm wydarzeniom, kongresowi i prośbie papieża, powstała grupa modlitewna dzieci, która od 1915 r. przyjęła nazwę Krucjata Eucharystyczna. To właśnie ona miała na celu gromadzić najmłodszych, którzy stanowili taką armią papieską i omadlali intencje papieża. Później nazwa została zmieniona na Eucharystyczny Ruch Młodych – mówi o początkach ruchu ks. Eryk Dobrzański, diecezjalny moderator ERM-u i dodaje, że również dzisiaj ERM ma za zadanie zanosić modlitwę w intencjach, które papież nosi w swoim sercu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję