Największa galeria handlowa na Górnym Śląsku zbudowana jest na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego w samym centrum Katowic. Na terenie galerii znajduje się kaplica św. Barbary. Powstała w sąsiedztwie innych budynków pokopalnianych oraz szybu górniczego „Jerzy”, w którym dawniej znajdowała się maszynownia kopalni „Gottwald”. Kaplicę poświęcił 3 grudnia 2005 r. metropolita katowicki abp Damian Zimoń. Od 2012 r. jest ona kościołem rektoralnym. Pierwszym rektorem był ks. Krzysztof Biela, który w 2013 r. zorganizował w kaplicy regionalne spotkanie Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci. Od 2015 r. rektorem kaplicy jest ks. Bogdan Kania, archidiecezjalny moderator ds. nowej ewangelizacji.
W nowoczesnym, nieco surowym wnętrzu kaplicy umieszczono ponadstuletni ołtarz św. Barbary, który wcześniej znajdował się pod ziemią w kopalni. Autorem drogi krzyżowej jest artysta prof. Mariusz Pałka. Na uwagę zasługuje czarna figura św. Barbary wykonana z węgla kamiennego, podarowana przez abp. Wiktora Skworca, który otrzymał ją od górników. W kaplicy znajdują się również obraz z błogosławieństwem Ojca Świętego Franciszka oraz ikona św. Jana Pawła II. Organy zamontowane na chórze kaplicy zostały sprowadzone z kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Katowicach w 2018 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kaplica służy pracownikom centrum handlowego, odwiedzającym je i kupującym, a także mieszkańcom osiedla Dębowe Tarasy. Kilka razy w tygodniu, nie tylko w niedzielę, odprawiane są w niej Msze św., celebrowane są także inne nabożeństwa: adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa różańcowa czy Droga Krzyżowa. Spotykają się w niej wspólnoty, m.in.: katowicka Szkoła Nowej Ewangelizacji Chrystusa Króla, katowicki zespół akademicki NIEBO, Wspólnota Przymierza Rodzin Mamre, kobieca formacja duchowa Opus Dei, organizowane są cykliczne wydarzenia, a także akcje ewangelizacyjne przeprowadzane na terenie samej galerii. W kaplicy cyklicznie organizowana jest też m.in. Noc Konfesjonałów, a raz na kwartał – Modlitwa o dobrą żonę, dobrego męża, której uczestnicy biorą udział we Mszy św. i zajęciach warsztatowych. Dzięki wspólnotom stałym elementem życia galerii stały się m.in. cykliczne koncerty kolędowe na jednym z większych wewnętrznych placów budynku.
Kolędowanie w Silesia City Center odbywa się od kilku lat zaraz po świętach. Gromadzi w największym centrum handlowym Katowic kilkaset osób, które modlą się, śpiewają kolędy i dzielą się świadectwem swojego życia. /i.c.