Zuzanna Ustaszewska: Niewiele ponad miesiąc dzieli nas od kolejnych Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Jak wyglądają ostatnie przygotowania?
Zuzanna Boryczko: Portugalczycy bardzo poważnie podeszli do organizacji ŚDM. Pierwsze prace zaczęły się po ogłoszeniu, że kolejne spotkanie młodzieży z Ojcem Świętym odbędzie się w Lizbonie. Natomiast w zeszłym roku przystąpiono do realizacji działań na poziomie diecezjalnym. Obecnie jest więc prawie wszystko przygotowane.
W Polsce mówimy: „prawie robi ogromną różnicę”...
(Śmiech) Znam to powiedzenie. Mówiąc „prawie” miałam na myśli to, że ciągle nie jest znana dokładna liczba młodych, którzy przyjadą na ŚDM. A właśnie z tą liczbą związane jest np. przygotowanie wolontariuszy, ilość punktów wydawania posiłków, transport, itd. Niemniej i te prace są już na finiszu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jakie są najnowsze informacje dotyczące liczby młodych, którzy wybierają się na spotkanie z Franciszkiem?
Zapisało się już ok. 700 tys. osób z całego świata. Liczba ta ciągle wzrasta, a biskup pomocniczy Lizbony Americo Aguiar, kierujący komitetem organizacyjnym, poinformował niedawno, że do stolicy Portugalii przybędzie ponad milion pielgrzymów.
Reklama
Ponad milion dodatkowych osób w państwie trochę ponad 10 mln uświadamia skalę wyzwania przed jakim stanął cały kraj...
Portugalczycy dadzą sobie radę, nie mam żadnych wątpliwości! A znając ich gościnność i gotowość do niesienia pomocy, uważam, że młodzież czeka nie tylko wspaniałe wydarzenie duchowe, ale równocześnie doskonała okazja, by poznać lokalnych mieszkańców i ich kulturę, zwiedzić okoliczne miasta i zabytki.
Z diecezji warszawskich przyjedzie ok. 1800 osób (1100 z archidiecezji i 700 z diecezji praskiej – przyp. ZU). Młodzi z Archidiecezji Warszawskiej pierwszy tydzień spędzą w diecezjach w Coimbrze, Porto i Leirze-Fatimie. Co może Pani opowiedzieć o tych miejscach?
Coimbra to pierwsza stolica Portugali i najstarszy ośrodek uniwersytecki kraju. Polecam odwiedzić romańską katedrę, kościół Świętego Krzyża z grobami pierwszych królów Portugalii oraz klasztor św. Klary. Tam znajdują się doczesne szczątki św. Elżbiety, patronki miasta i królowej Portugalii z przełomu XIII i XIV w.
Coimbra związana jest również z postacią siostry Łucji.
Zgadza się. Najstarsza z trojga pastuszków z Fatimy spędziła większą część życia w Karmelu św. Teresy. To także obowiązkowy punkt odwiedzin. Na miejscu można zwiedzić zabudowania klasztoru wraz z celą siostry Łucji.
A co wyróżnia diecezję Porto i samo miasto?
Jest to miasto portowe, pełne ciasnych zaułków, kolorowych kamieniczek spadających z granitowych wzgórz do poziomu rzeki Duero. A także licznych, ciekawych architektonicznie mostów. Jeden z nich został zaprojektowany przez samego Gustava Eiffel’a.
Reklama
Godny obejrzenia jest budynek dworca św. Benedykta, wyłożony ponad 20 tysiącami ceramicznych płytek azulejos. Polecam także nawiedzenie świątyni pod wezwaniem św. Franciszka z bogatym barokowym wnętrzem oraz zbudowanego na planie owalu kościoła Kleryków z wieżą widokową.
Trzecia diecezja to Leira-Fatima jest znana na całym świecie...
To prawda. Jest ona położona w centralnej części kraju, a słynie oczywiście z jednego z największych sanktuariów Maryjnych – Fatimy. Ale na terenie diecezji znajdują się również jedne z najpiękniejszych i najciekawszych zabytków architektury sakralnej w Portugalii – klasztory w Alcobaça i Batalha oraz Zakon Templariuszy w Tomarze. Klasztor w Alcobaça zbudowany został przez Cystersów, którzy osiedli tu jeszcze w początkach XIII w. Opactwo w Batalha, należące niegdyś do ojców dominikanów, to jeden z najpiękniejszych przykładów późnego gotyku, a Tomar to labirynt korytarzy i krużganków służących kiedyś templariuszom za główną siedzibę na terenie Portugalii.
Czy po Dniach w Diecezjach, dokładnie w 17 diecezjach, młodzież przyjedzie bezpośrednio do Lizbony?
Nie, plany organizatorów są inne. 31 lipca i 1 sierpnia pielgrzymi przybędą na teren 3 diecezji: Lizbona, Santeren i Setubal. I właśnie z nich będą dojeżdżać do Lizbony, a dokładnie na tereny Parku Tejo.
Co o tym miejscu może nam Pani powiedzieć?
Tejo oznacza rzekę Tag. Jest to rozległy teren nadrzeczny o powierzchni ponad 100 ha zlokalizowany we wschodniej części miasta, nieopodal dzielnicy Oriente. Tu powstał ołtarz główny, sektory i cała infrastruktura potrzebna do obsługi pielgrzymów.
Reklama
Na terenie Parku Tejo, 1 sierpnia, będzie sprawowana Msza św. otwarcia, celebrowana przez patriarchę Lizbony, kard. Manuel Clemente. Natomiast w dniach od 2 do 6 sierpnia odbędzie się cykl spotkań z papieżem.
Jakie jeszcze inne wydarzenia czekają na młodych?
Przez czas ŚDM wspólnej modlitwie będą towarzyszyły wydarzenia kulturalne i sportowe z udziałem młodzieży z całego świata. Ważną częścią będzie tzw. Miasto Radości – przestrzeń do kontaktu między młodymi a zgromadzeniami kościelnymi, instytucjami charytatywnymi i fundacjami non profit przedstawiającymi możliwości wolontariatu.
Czy znany jest już dokładny plan pobytu na ŚDM papieża Franciszka?
Tak. Ojciec Święty przyleci do Lizbony 2 sierpnia. Pierwszy dzień ma charakter oficjalny, kolejny – to spotkania ze studentami oraz młodzieżą i uroczyste powitanie w Parku Edwarda VII. W piątek, 4 sierpnia, najważniejszym wydarzeniem będzie Droga Krzyżowa. Dzień później papież odwiedzi sanktuarium Matki Bożej w Fatimie, następnie będzie nocne czuwanie już w stolicy. A na zakończenie ŚDM tradycyjnie Msza św. rozesłania. Pomiędzy tymi wydarzeniami Franciszek będzie uczestniczył m.in. we wspólnej modlitwie z młodymi czy adoracji Najświętszego Sakramentu.
W Portugalii odbędzie się więc wspaniałe spotkanie. Warto do niego dołączyć!
Zuzanna Boryczko mieszka w Portugalii, prowadzi biuro pielgrzymkowe specjalizujące się w organizacji wyjazdów do Portugalii i Hiszpanii. Żona i mama 2 dzieci. W Polsce ukończyła dziennikarstwo i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim