Reklama

Głos z Torunia

Budowanie świętości

W patronalne święto św. Stanisława Kostki zainaugurowano rok formacyjny Ruchu Światło-Życie diecezji toruńskiej.

Niedziela toruńska 40/2021, str. I

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

formacja

Jacek Nasadzki

Małżonkowie spotkali się przy stole eucharystycznym

Małżonkowie spotkali się przy stole eucharystycznym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół św. Maksymiliana Kolbego na toruńskiej Skarpie wypełnił się małżeństwami z dziećmi oraz sporą liczbą kapłanów. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęto Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem diecezjalnego moderatora Domowego Kościoła ks. kan. Dariusza Aniołkowskiego.

Rodzina Bogiem silna

– Członków Domowego Kościoła w naszej lokalnej wspólnocie nie jest tak wielu, są prawie niewidoczni w gąszczu wszystkich osób wierzących. Co to jest te kilkaset osób? – pytał kaznodzieja. Prawie nas nie widać, tak to jest. Co możemy z tym zrobić, skoro jest nas tak mało? Otóż przy Bożej pomocy, z łaską Chrystusową możemy wiele. Jesteśmy rodzinami, w których są dzieci, które dobrze wychowane i wdrożone w praktyki religijne mogą być zaczynem nowego, lepszego pokolenia. Trudno nie przytoczyć w tym miejscu słów św. Jana Pawła II, który przekonywał, że „rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu”. Recepta jest stosunkowo prosta, wymaga jednak zaangażowania każdego dnia poszczególnych osób (małżonków, dzieci). Będziemy silni jako małżonkowie, rodzice, rodziny, kiedy będziemy dla siebie życzliwi, kiedy będziemy sobie pomagali oraz żyli w zgodzie i miłości. Dzięki temu będziemy, razem z całą wspólnotą Kościoła, kroczyć ku niebu, które jest celem każdego chrześcijanina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Trud formacji

Reklama

Podczas Eucharystii miało miejsce ważne wydarzenie: do Domowego Kościoła wstąpiły nowe, młode małżeństwa. Za każdym razem jest to bardzo radosna chwila i jednocześnie wzruszająca. Małżonkowie zadeklarowali publicznie, wobec całego Kościoła, że pragną formować się według zasad, które obowiązują we wspólnocie Domowego Kościoła. Mogliby w zaciszu swego domu, trochę może egoistycznie, powiedzieć sobie, że będą wspólnie pracowali nad swoim małżeństwem, że będą budowali świętość swojej rodziny przez codzienny trud i wyrzeczenie. Postanowili jednak postawić poprzeczkę nieco wyżej, deklarując trud formacji siebie, swego małżeństwa i rodziny w sposób bardzo uroczysty i oficjalny, czyniąc to przed dziesiątkami małżeństw zgromadzonych w kościele.

Boża obecność i moc

Po celebracji przyszedł czas na dzielenie się radością przeżytych rekolekcji. Małżonkowie opowiadali o tym wszystkim, co Bóg im darował podczas wakacyjnych oaz. Nie zabrakło słów ekscytacji, śmiechu, jak również łez wzruszenia wynikających z faktu Bożej obecności i mocy, która objawiała się poszczególnym osobom i małżeństwom podczas różnych modlitw i aktywności podejmowanych na rekolekcjach.

Tradycyjnie na zakończenie spotkania była agapa, gdzie można było delektować się słodkościami, wypić kawę, a przy tym spędzić czas na radosnych rozmowach, które często były kontynuacją świadectw odwołujących się do przeżytych rekolekcji. W ten sposób Ruch Światło-Życie wkroczył w nowy rok formacyjny pod hasłem: Prawda, krzyż, wyzwolenie.

2021-09-28 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce

[ TEMATY ]

zakony

formacja

zebranie

BOŻENA SZTAJNER

143. Zebranie Plenarne Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce odbędzie się 16 i 17 października w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Spotkanie będzie miało charakter sprawozdawczo-wyborczy, ale również formacyjny.

Podczas zebrania zostanie wybrana nowa konsulta (zarząd) i nowa komisja rewizyjna na lata 2019-2022. Wyżsi przełożeni zajmą się ponadto dwoma ważnymi tematami. Pierwszy z nich przedstawi ks. Wojciech Sadłoń SAC, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, w wystąpieniu „Cel i metodologia badania «Komunikacji nt. intymności, płciowości i seksualności w męskich i żeńskich zakonach w Polsce»”. Drugim tematem będzie dyskusja i zatwierdzenie nowego dokumentu dotyczącego „Zasad obecności i komunikacji osób konsekrowanych w internecie”, który przedstawi o. Jan Maria Szewek OFMConv, przewodniczący Podkomisji ds. mediów.
CZYTAJ DALEJ

Wietnam: Kościół przygotowuje się do wielkiej beatyfikacji

2026-06-24 13:10

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Wietnam

pixabay.com

Po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego w Wietnamie ceremonia beatyfikacyjna wietnamskiego męczennika odbędzie się w jego ojczyźnie. Ks. Franciszek Ksawery Truong Buu Diep, który 80 lat temu oddał życie za swoich parafian, będzie beatyfikowany 2 lipca w sakntuarium Tac Say w diecezji Can Tho w południowym Wietnamie. Oczekuje się, że na uroczystość przybędzie ponad 70 000 osób, poinformowała agencja ucanews.com.

Liturgii przewodniczyć będzie kard. Luis Antonio Tagle, specjalny wysłannik papieża Leona XIV. Na potrzeby tego wielkiego wydarzenia przygotowano pięciohektarowy teren festiwalowy z miejscem dla 47 000 osób, a także dodatkowe obszary wokół kościoła z dużymi ekranami i infrastrukturą dla kolejnych 25 000 pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję