Reklama

Niedziela Małopolska

Jest z nami od pokoleń

Z całym szacunkiem powinniśmy podchodzić do służącego od wieków instrumentu, jakim jest Dzwon Zygmunt – przekonuje w rozmowie z Niedzielą ks. prał. Zdzisław Sochacki.

Niedziela małopolska 28/2021, str. VI-VII

[ TEMATY ]

dzwon Zygmunta

Archiwum MFS

Od pięciuset lat towarzyszy Kościołowi i Polakom

Od pięciuset lat towarzyszy Kościołowi i Polakom

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maria Fortuna-Sudor: Księże Proboszczu, ile dzwonów dzwoni w katedrze wawelskiej?

Ks. prał. Zdzisław Sochacki: Na Wieży Srebrnych Dzwonów dzwonią cztery na Anioł Pański lub na inne modlitwy, nabożeństwa i uroczystości, np. podczas procesji we wspomnienie św. Stanisława, biskupa i męczennika czy procesji Bożego Ciała. Co kwadrans odzywają się dzwony umieszczone na wieży zegarowej, tylko one są instrumentami, które zamiast serca mają młoteczki – wybijają kwadranse, godziny i przypominają nam o upływającym czasie. A przede wszystkim jest Zygmunt, najsławniejszy i do niedawna także największy dzwon, który od pięciuset lat towarzyszy Kościołowi, mieszkańcom Krakowa, ale też całemu naszemu narodowi.

Zygmunt bije w najważniejsze święta i uroczystości kościelne oraz narodowe, ale także w chwilach szczególnych. Kto i na jakiej zasadzie decyduje, że dane wydarzenie zasługuje na upamiętnienie przez uruchomienie tego dzwonu?

Opiekunem dzwonu, gospodarzem i kustoszem katedry wawelskiej jest zawsze jej proboszcz. I to on uzgadnia z metropolitą krakowskim, gospodarzem całej archidiecezji, kiedy dodatkowo ma Zygmunt dzwonić. Oczywiście, są takie szczególne wydarzenia w życiu Kościoła, kiedy te uzgodnienia nie są konieczne. To np. śmierć papieża, ale też wybór nowego Ojca Świętego. W takich sytuacjach dzwon Zygmunt, poruszany siłą ludzkich rąk, obwieszcza radosne lub smutne nowiny Krakowowi, okolicy, a przez media – wszystkim Polakom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspomniał Ksiądz, że podobnie jak przed wiekami, dzwon jest uruchamiany ręcznie. Kim są dzwonnicy, na jakiej zasadzie są dobierani do pełnienia tej funkcji?

W przeszłości byli to ludzie wyznaczani przez króla, przez władze. W gronie dzwonników znajdowały się także osoby z kręgu pracowników zatrudnionych przy katedrze. Również dzisiaj w grupie ok. 30 osób dzwoniących Zygmuntem są m.in. pracownicy katedry. Dzwonnikami są także krakowianie reprezentujący różne zawody. Dla nich ta praca to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim wyróżnienie. W tej grupie są tacy, którzy dzwonienie przejęli po ojcach. Zanim jednak mistrzowie dzwonnicy uznają, że daną osobę proboszcz katedry może przyjąć do grupy, wcześniej taki kandydat musi się do tego zadania przygotować, nauczyć się, sprawdzić, czy da radę tę ciężką pracę wykonywać. To powinien być człowiek zdrowy, sprawny fizycznie i odpowiedzialny za siebie i za tych, z którymi dzwoni, bo trzeba pamiętać, że dzwonienie może zagrażać bezpieczeństwu dzwonników.

Reklama

Czy za czasów proboszczowania Księdza zdarzały się sytuacje niebezpieczne?

Kiedy zostałem proboszczem katedry, przedstawiono mi problem lin, za które pociągają dzwonnicy, aby uruchomić dzwon. Zdecydowaliśmy się je pogrubić, bo dzięki temu są one cięższe, co przeciwdziała takim sytuacjom jak np. okręcenie liny wokół nogi czy ręki dzwonnika, czy pociągnięciu go do góry, co stwarzało zagrożenie dla zdrowia dzwonników.

Dzwon Zygmunt to wspaniały, liczący 500 lat instrument, o który trzeba dbać. Kto się tym zajmuje?

Rzeczywiście, to jest instrument, który ma swoje imię, swój początek i wielowiekową historię. Toteż powinniśmy do niego podochodzić z całym szacunkiem. Dzwon wymaga cyklicznych kontroli, którymi zajmuje się, należący do zarządu dzwonników, mechanik dzwonu. To on sprawdza, czy np. nie pojawiły się na dzwonie jakieś rysy, czy zawieszenie serca jest właściwe, czy wszystkie śruby mechanizmu są dokręcone. To okresowe przeglądy, których rejestr jest prowadzony w specjalnej księdze. Natomiast w sytuacji, gdy pojawi się choćby przypuszczenie jakiegoś niebezpieczeństwa związanego z uruchamianiem dzwonu, wówczas zwracamy się w tej sprawie do firmy zajmującej się naprawą takich usterek.

Reklama

Jaką rolę, zdaniem Księdza, pełni Zygmunt w życiu Kościoła, Krakowa, Polski?

Dzwon Zygmunt ma wielorakie role. Przede wszystkim, jak to zostało napisane, to dzieło, które powstało na chwałę Pana Boga, Matki Najświętszej, św. Stanisława i św. Zygmunta. Fundator dzwonu miał świadomość, jak wiele rzeczy, które osiągnął w królestwie, jest oczywiście, owocem pracy rąk ludzkich, mądrości, wiedzy, ale także pomocy Bożej. I dlatego ten dzwon, który ufundował, był także reklamą Zygmunta Starego, jego królestwa, jego panowania. To ważne dla nas, dla narodu polskiego, że możemy się pochwalić wyjątkowymi oznakami, nie tylko potęgi, ale także mądrości i wiedzy naszych przodków, którzy ten dzwon odlali, a kolejne pokolenia o niego dbały. I dziś możemy być także z tego dumni.

Ale dzwon Zygmunt to również nasza historia, wiekopomne wydarzenia, o których informował przez wieki. Te szczególne chwile współtworzyły naszą tożsamość narodową, naszą wielkość, ale także chrześcijańską tradycję. Poza tym Zygmunt jest rozpoznawalnym symbolem Krakowa – miasta królewskiego, miasta, które potrafi pielęgnować, zachowywać oraz przekazywać piękne karty tego wyjątkowego miejsca. Dla człowieka wierzącego Dzwon Zygmunt stanowi ponadto przypomnienie o dziełach Pana Boga w historii człowieka, bo my uruchamiamy ten dzwon właśnie w święta liturgiczne, przypominające o wielkich wydarzeniach zbawczych. A ponadto Zygmunt przypomina historię naszego narodu, bo także w ważne dla Polski rocznice, szczególnie te związane z naszą niepodległością, z jej utratą i odzyskaniem, rozbrzmiewa z Wawelskiego Wzgórza.

A co czuje Proboszcz katedry wawelskiej, słysząc bijący Dzwon Zygmunt?

Za każdym razem, kiedy na Wzgórzu Wawelskim rozlega się głos Dzwonu Zygmunt, który jest słyszalny w katedrze wawelskiej, odczuwam jakąś wyjątkową więź wewnętrzną, pozwalającą mi nie tylko zauważyć jego historyczną rolę w życiu katedry, Krakowa i naszej ojczyzny, ale także docenić wartość i doświadczenie ludzi, którzy podjęli się fundacji, a zarazem wykonania tego dzwonu. On jest na chwałę Bogu, ale także świadczy o ludziach tej epoki, tej historii, która jest zapisana w wydarzeniach kościelnych oraz narodowych.

2021-07-07 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: 500. rocznica zawieszenia Dzwonu Zygmunt

[ TEMATY ]

Kraków

dzwon Zygmunta

pl.wikipedia.org

W czasie Mszy św. w katedrze na Wawelu z okazji 500. rocznicy zawieszenia Dzwonu Zygmunt abp Marek Jędraszewski modlił się, aby jak najczęściej dzwonił „Kościołowi na chwałę, Polsce na wielkość, Polakom na nadzieję”.

W homilii metropolita krakowski zwrócił uwagę, że zarówno wielkie dzieła Chrystusa, takie jak Zmartwychwstanie czy Wniebowstąpienie, a także wydarzenia, o których mówi dzisiejsza liturgia: ustanowienie prymatu Piotra, uwolnienie go z więzienia czy pożegnalny list Pawła do Tymoteusza dokonywane są w ciszy.

CZYTAJ DALEJ

„Jesteśmy dla pielgrzymów” - rozpoczęły się praktyki paulińskich kleryków

2024-07-04 20:13

[ TEMATY ]

Jasna Góra

klerycy

Paulini

BPJG

Na Jasnej Górze rozpoczęły się praktyki paulińskich kleryków. Jest zwyczajem, że w wakacje bracia z Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów z krakowskiej Skałki przybywają tutaj, by pełnić różne posługi m.in. w Kaplicy Matki Bożej, Bazylice, zakrystii, ale też np. w refektarzu. Jak podkreślają najważniejszy jest dla nich czas spędzony z pielgrzymami.

- Każde praktyki na Jasnej Górze są inne i z każdych wynosimy coraz więcej. Na czwartym roku przyjmujemy posługę akolitatu czyli mamy możliwość np. udzielania wiernym Komunii Świętej, dla mnie to najpiękniejsza służba, bo „dajemy Boga innym” – powiedział br. Mateusz Konkol z IV roku. Zauważył, że przyjmowanie intencji mszalnych w jasnogórskiej zakrystii i pomaganie pielgrzymom jest dla niego „wchodzeniem w ich życiowe problemy”, ale też możliwością wsłuchania się w historie o cudach, które wydarzyły się za wstawiennictwem Matki Bożej, np. jak zostali uzdrowieni z ciężkiej choroby czy doświadczyli nawrócenia.

CZYTAJ DALEJ

Watykan zmodernizował swój najważniejszy teleskop w Arizonie

2024-07-04 20:32

[ TEMATY ]

Watykan

obserwatorium

www.vaticannews.va/pl

Główna siedziba Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w Castel Gandolfo

Główna siedziba Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w Castel Gandolfo

Watykan zmodernizował swój najważniejszy teleskop, który znajduje się na górze Mount Graham w Arizonie w Stanach Zjednoczonych. Dzięki automatycznemu systemowi sterowania będzie go można obsługiwać zdalnie z Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w Castel Gandolfo. System sterowania został zbudowany przez czeską firmę ProjectSoft, która na co dzień zajmuje się automatyką przemysłową m.in. w browarach.

Watykańskie obserwatorium od ponad 30 lat posiada teleskop o zaawansowanej technologii, który wyróżnia się doskonałą optyką i lokalizacją o wyjątkowej jakości atmosfery. Zainstalowany obecnie system sterowania znacznie ułatwi jego obsługę. Korzystający z niego astronom nie będzie już musiał ręcznie uruchamiać każdego podsystemu teleskopu. Szybsze będzie też ustawianie ostrości oraz znajdywanie celów na niebie. W najbardziej zaawansowanym programie system sam uruchomi sekwencję czynności przygotowanych przez astronoma bez jego bezpośredniej kontroli.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję