Reklama

Wiara

Dwa Serca, jedno bicie

Dawniej w wielu domach na ścianach w sypialniach wisiały obok siebie dwa obrazy – Serca Jezusowego i Niepokalanego Serca Maryi. Nic nie trzeba było tłumaczyć. Dziś warto przypominać o jedności i harmonii tych Serc, o ich rytmie, do którego jesteśmy zaproszeni – mówi o. Robert Więcek, jezuita, dyrektor Krajowego Sekretariatu Apostolstwa Modlitwy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna Bandura: Ojcze Robercie, w Fatimie nad miejscem objawień góruje złota figura Najświętszego Serca Pana Jezusa. W jaki sposób kult Niepokalanego Serca Maryi łączy się z kultem Serca Bożego?

O. Robert Więcek: To proste. Jak nie da się rozdzielić Matki i Syna, tak samo nie da się oddzielić Serca Matki od Serca Syna. Ona tak blisko, bo pod sercem, nosiła Jezusa. Pismo Święte mówi o Jej Sercu rzadko. Święty Łukasz Ewangelista w rozdziale drugim tylko dwukrotnie o tym wspomina: „... Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu” (Łk 2, 19) oraz „Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te sprawy w swym sercu” (Łk 2, 51). Pamiętajmy jednak także o Symeonie i jego proroctwie: „... a Twoją duszę miecz przeniknie – aby na jaw wyszły zamysły serc wielu” (Łk 2, 35). Rzekłbym, że jest to połączenie naturalne i oczywiste. Ta, która całkowicie zawierzyła Bogu w swoim nazaretańskim fiat, jakże mogłaby w czymś nie być złączona z Panem?

Uderzające podobieństwo do orędzia z Fatimy przedstawia wcześniejsze wezwanie z Paray-le-Monial św. Małgorzaty Marii Alacoque. Zarówno jedno, jak i drugie przypomina o potrzebie wynagradzania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rzeczywiście, uderzające podobieństwo! Ale czy Matka Pana mogłaby przekazać ludziom coś innego niż to, co Bóg w Synu nam objawia? Żadną miarą. Święty Ignacy Loyola mówi, że Maryja stoi na czele Dworu Niebieskiego – widzi i słyszy samego Boga. Widzi jak On. W Ewangelii wg św. Jana Pan Jezus podkreślił, że mówi to, co słyszał u Ojca, i robi to, co widział u czyniącego Ojca (por. 8, 26-29) – czyż Boża Rodzicielka nie żyje tak samo?

Co to dla nas oznacza? W jaki sposób możemy najpełniej odczytać i realizować wezwania francuskie i portugalskie?

Jedno i drugie orędzie jest zachętą do odwrócenia się od grzesznego życia. Serce Maryi odczuwa ból zadawany Sercu Jezusa. Przyjrzyjmy się temu. Przecież każda matka czuje cierpienie dziecka. To nie tylko cielesna czy psychiczna więź – to duchowy współudział w tym, co przeżywają syn czy córka. Maryja dobrze wie, jak ranione jest Serce Boże.

Najistotniejsze jest to, że Matka Boża tego nie chce! Dlatego w swoim przychodzeniu na ziemię – w poszczególnych orędziach: czy to w Fatimie, bo do niego się odnosimy, w Lourdes czy gdzie indziej – zawsze prosi o nawrócenie, czyli odwrócenie się od grzechów, które są jak ostrza włóczni przebijające Serca Syna i Jej. Potrzeba zatem wynagrodzenia – przylgnięcia do tych serc. Tu tkwi istota wynagrodzenia – zanurzenie w Bogu. Piękna Pani z Fatimy, ale też Małgorzata Alacoque nakierowują nasze serca na Boga.

W jaki sposób Matka Boża może być naszą przewodniczką na drodze do Pana? Słyszymy, że do Serca Jezusa dochodzi się przez Serce Maryi.

Reklama

Czy wołanie o Różaniec nie jest zaproszeniem do kontemplacji Jezusa Chrystusa i Jego Serca? Z reguły jeśli chcesz wiedzieć jak najwięcej o człowieku, to pytasz o to jego matkę. To działa też w przypadku Matki Najświętszej. Serce Maryi najwierniej i najpełniej upodobniło się do Jezusa. Na ile rozważać będziemy cnoty Maryi, na tyle też zbliżymy się do Serca Syna. Papież Paweł VI w 1970 r. w sanktuarium Nostra Signora di Bonaria w Cagliari na Sardynii powiedział: „Jeśli chcemy być chrześcijanami, musimy być maryjni”.

Czy to ze względu na tak ścisłe połączenie tych dwóch Serc ich artystyczne wyobrażenia umieszcza się obok siebie, niejako w lustrzanym odbiciu? Po lewej – Serce Jezusa, a po prawej – Niepokalane Serce Maryi?

Nie inaczej. Skoro serca są tak ściśle połączone, to zawsze występują razem. Dawniej w wielu domach na ścianach w sypialniach wisiały obok siebie dwa obrazy – Serca Jezusowego i Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Nic nie trzeba było tłumaczyć. Nikt się nie zastanawiał. Dziś warto przypominać o jedności i harmonii tych serc, o ich rytmie, do wejścia w który jesteśmy codziennie zaproszeni. Takie współgranie, współodczuwanie. Trochę jak rytm, według którego czynimy kroki i przechodzimy w taniec, czasami wolny i majestatyczny, innym razem skoczny i wirujący.

Kto miał istotny wkład w szerzenie kultu Niepokalanego Serca Maryi?

Reklama

Kult ten rozwijał się równolegle z rozwojem kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jednym z wielkich orędowników Serca Maryi był św. Jan Eudes. Nie sposób nie wspomnieć o objawieniach św. Katarzyny Labouré z 1830 r. związanych z Cudownym Medalikiem, na którego rewersie widnieje Serce Maryi. W XIX wieku rozpowszechnia się nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi. Oczywiście, ogromne znaczenie w propagowaniu i rozwoju kultu Niepokalanego Serca Maryi miały objawienia z 1917 r. w Fatimie, gdzie Matka Boża zaleciła wynagradzanie za grzechy świata przez przyjmowanie Komunii św. wynagradzającej i odprawianie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. W czasie objawień zapytała dzieci: „Jesteście gotowe nieść pociechę memu Niepokalanemu Sercu?”.

Pius IX w 1854 r. ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi. Niecałe 50 lat później Pius XII poświęcił świat Niepokalanemu Sercu Maryi, a 2 lata po tym wydarzeniu, 4 maja 1944 r., wprowadził święto Niepokalanego Serca Maryi w całym Kościele. Obecnie obchodzi się je w sobotę po uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego.

A jak to się odbywało w Polsce?

W Polsce 8 września 1946 r. prymas August Hlond przed Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze poświęcił naszą ojczyznę Niepokalanemu Sercu Maryi. Inny wielki prymas – kard. Stefan Wyszyński, który sam „wszystko postawił na Maryję”, uważał swego poprzednika za wielkiego maryjnego wizjonera i cytował słowa testamentu kard. Hlonda: „Walczcie pod opieką Najświętszej Maryi Panny. Zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie to zwycięstwo Matki Najświętszej”. Akt ten został ponowiony przez Episkopat Polski w czerwcu 2017 r. w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach, a 8 września – we wszystkich kościołach Polski.

Na czym ma polegać zapowiedziane zwycięstwo Maryi? – triumf Jej Niepokalanego Serca?

Triumf polega na ścisłym zjednoczeniu Serca Maryi z Sercem Jezusa. Szczęściem matki jest, gdy dziecko jest pogodne, mądre, dojrzałe. Wtulając się w Serce Jezusa, stajemy się na wzór Matki w Sercu Niepokalanym, które niesie Syna. Triumfem Matki są córki i synowie na wzór Serca Jezusa.

2021-05-18 10:56

Oceń: +12 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Serce Jezusa, hojne dla wszystkich, którzy Cię wzywają...

Jak dużo już powiedzieliśmy o Sercu Pana Jezusa! Jak wiele cech Najświętszego Serca poznaliśmy rozważając kolejne wezwania Litanii. Dziś chcemy poznać kolejne: Serce Jezusa, hojne dla wszystkich, którzy Cię wzywają.

O dobroci Najświętszego Serca Pana Jezusa nikt z nas nie wątpi. Z dobroci Tego Serca każdy z nas otrzymał dar odkupienia. Jezus Chrystus wiedział doskonale, że człowiek nie da sobie sam rady, stąd pozostał wśród ludzi „przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20b). Jego obecność w Najświętszym Sakramencie jest dla człowieka wielkim darem, darem, który rodzi obfite łaski i wsparcie. Adoracja Najświętszego Sakramentu przyniosła tak wiele pożytku dla ludzkości. Człowiek, który z wiarą klęka przed Chrystusem Eucharystycznym i przedstawia swoje prośby, otrzyma to, o co prosi z ufnością. Z adoracji Najświętszego Sakramentu nikt nie odchodzi bez łaski danej przez Jezusa. Jednak nie wszyscy są tego świadomi. Wielu jest ludzi, którzy wątpią o dobroci i hojności Serca Jezusowego, które wciąż bije w Najświętszym Sakramencie, rozlewając strumienie łask, płynących ze źródła Bożego Miłosierdzia. Św. Faustyna tak pisze w swoim Dzienniczku: „O, gdyby dusze wiedziały, kto mieszka w świątyniach naszych, to nie byłoby tyle zniewag i nieuszanowania w tych miejscach świętych” (Dz. 409). I w innym miejscu: „O jak niezbadane jest Miłosierdzie Boże! Ale, o zgrozo – są dusze, które dobrowolnie i świadomie tę łaskę odrzucają i nią gardzą” (Dz. 1698).
CZYTAJ DALEJ

Ks. Gerhard Hirschfelder. Pierwszy błogosławiony diecezji świdnickiej

Niedziela świdnicka 38/2010

Całe jego życie było związane z ziemią kłodzką, gdzie przyszedł na świat, wzrastał, pełnił posługę duszpasterską. To na tej ziemi powołał go Bóg najpierw do swojej służby, a potem do złożenia najwyższego świadectwa - ofiary z życia, wreszcie tutaj znajduje się jego grób. Dla diecezji świdnickiej, i nie tylko, jego beatyfikacja 19 września br. jest wielką łaską - przybędzie nam kolejny patron, którego bezkompromisowa postawa może być szczególnym wzorem dla kapłanów, katechetów i wychowawców.
CZYTAJ DALEJ

Papież: uczciwa praca drogą do odbudowy relacji pomiędzy człowiekiem i Stwórcą

2024-09-19 19:21

[ TEMATY ]

praca

papież Franciszek

PAP/FABIO FRUSTACI

O tym, że prowadzone w Castel Gandolfo projekty formacyjne i gospodarcze wpisują się w wizję „pracy, która pielęgnuje i otacza troską to, co powierzył nam Stwórca” i w ten sposób pomaga w przywróceniu „dobrych relacji pomiędzy rodziną ludzką i stworzeniem”, mówił Ojciec Święty podczas spotkania z członkami Wyższego Centrum Edukacyjnego Laudato si’.

W czwartkowy poranek papież Franciszek przyjął na audiencji członków Wyższej Centrum Edukacyjnego Laudato si’ - instytucji, którą powołał w lutym 2023 r. z myślą o działalności naukowej, edukacyjnej i społecznej, realizującej wezwanie do nawrócenia ekologicznego, zawarte na kartach encykliki „Laudato si’”. Tejże instytucji Biskup Rzymu powierzył projekt Wioska Laudato si’ (wł. Borgo Laudato si’), którego celem było przekształcenie części ogrodów papieskich w Castel Gandolfo w „miejsce formacji ku ekologii integralnej, otwarte dla wszystkich osób dobrej woli”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję