Reklama

Z życia diecezji

W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia, przy głogowskim moście odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika św. Jana Nepomucena.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głogów

Powrót świętego

Reklama

Przez wieki rzeźba tego Świętego patronowała głogowskiej przeprawie przez Odrę. Pomnik, który stał tu wcześniej (z 1705 r.) został najprawdopodobniej zniszczony podczas działań wojennych w latach czterdziestych ubiegłego stulecia. Podjęte w ostatnich latach próby odszukania w nurtach rzeki rzeźby Świętego nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, dlatego też Bractwo św. Jana Nepomucena wraz z Towarzystwem Ziemi Głogowskiej postanowiło na dawnym miejscu ustawić zupełnie nową figurę. Obecnie stojący pomnik wyszedł spod dłuta głogowskiego artysty-rzeźbiarza Dariusza Maściucha. Jest to półtorametrowa figura wykonana z piaskowca, z kilkoma metalowymi elementami. Rzeźba ta nie przypomina raczej pierwotnego pomnika, daleka też jest od klasycznych sposobów przedstawiania osoby tego Świętego. Choć utrzymana jest w konwencji sztuki współczesnej, to na szczęście jednak zawiera pewne charakterystyczne cechy postaci św. Jana Nepomucena, takie jak chociażby krzyż czy stylizowaną głowę. Krótka uroczystość odsłonięcia tego pomnika, odbyła się (tuż po zakończeniu porannej Mszy św. w kaplicy przy głogowskiej kolegiacie) w obecności lokalnych władz, sponsorów i mieszkańców miasta. Poświęcenia figury dokonał dyrektor Ośrodka Centrum Ochotników Cierpienia Cichych Pracowników Krzyża w Głogowie ks. Janusz Malski, któremu podoba się takie przedstawienie Świętego.
Tak więc po 58 latach nad przeprawą mostową na Odrze znów czuwa św. Jan Nepomucen. Jak wiadomo temu czeskiemu Świętemu przypisuje się również troskę o ochronę miejscowości przed powodzią. Sądząc po reakcjach i wypowiedziach osób zgromadzonych na uroczystości, powrót figury Świętego był dobrym pomysłem, a nowa rzeźba szybko stanie się kolejnym charakterystycznym elementem głogowskiego krajobrazu.

Waldemar Hass

Sokola Dąbrowa

Palmowe arcydzieła

W tym roku proboszcz ks. Stanisław Stefańczyk już po raz szósty zorganizował konkurs palm w Niedzielę Palmową w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sokolej Dąbrowie. Tym razem najwyższą palmę w parafii wykonała Klaudia Wojtaś (8,5 m) z Nowej Wsi. Kolejne miejsca zajęli: Marek Piskorski (7,6 m) z Osiecka oraz Szymon Michno (4,2 m) z Sokolej Dąbrowy. W Sokolej Dąbrowie w konkursie palm brali udział: Szymon Michno, Angelika Rozwadowska, Barbara Stopa, Karolina Woźniak, Emil i Daria Sidorowicz, a w Nowej Wsi: Klaudia Wojtaś, Rafał Staszewski i Karolina Boryń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stanisław Kowalczyk




Nawiązując do pisma JE Kardynała Józefa Glempa Prymasa Polski (...), proszę o przeprowadzenie w dniu 11 maja (niedziela) zbiórki pieniężnej do puszek przy kościołach na terenie diecezji na pomoc dla poszkodowanych w wyniku wojny w Iraku. Będzie to dar od Polaków symbolicznie wręczony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II podczas Pielgrzymki Narodowej w dniu 18 lub 19 maja. (...)
Niech tej akcji przyświecają nam słowa listu Ojca Świętego na Wielki Post: "Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu".
Z serca błogosławię
+ Adam Dyczkowski - Biskup zielonogórsko-gorzowski

Głogów

Uczniowie Gimnazjum nr 5 w Głogowie co roku starają się wykorzystać w inny sposób czas Wielkiego Postu, by w ten sposób przygotować się do pełnego i świadomego przeżywania Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych. W tym roku postanowili przybliżyć wydarzenia zbawcze pacjentom głogowskiego szpitala. 13 kwietnia zaprosili chorych do szpitalnej kaplicy, gdzie mogli oni obejrzeć Misterium Paschalne w wykonaniu uczniów pod kierunkiem s. G. Węglarz i E. Szajnik. Inscenizację rozpoczęła scena Ostatniej Wieczerzy. Po zdradzie Judasza Piłat wraz z kapłanami osądzili Jezusa, wydali wyrok i obarczając Go krzyżem i wysłali na Drogę Krzyżową. Jezusowi w drodze towarzyszyła Matka, był Szymon z Cyreny i odważna Weronika. Sceny sądu nad Jezusem, drogi i ukrzyżowania przeplatane były wielkopostnymi śpiewami. Przedstawienia zakończyło się jednak radosnym Alleluja na cześć Zmartwychwstałego Chrystusa.

E. Sz.

Zielona góra

24 kwietnia w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. K. Norwida w Zielonej Górze odbyło się otwarcie wystawy prac plastycznych pod hasłem: "Najważniejsza jest radość tworzenia". Prace zostały wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 pod kierunkiem Małgorzaty Gattner. Organizatorem wystawy jest Zielonogórski Ośrodek Kultury, a prace plastyczne uczniów można oglądać codziennie w godzinach otwarcia biblioteki w Galerii Młodych na Piętrze.

B. D.

Zaproszenia

Grupy Odnowy w Duchu Świętym rejonu zielonogórskiego zapraszają na swoje spotkania:
- w niedzielę po Mszy św. wieczornej: kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej,
- w niedzielę o godz. 19.00: salka pod kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego,
- w niedzielę o godz. 19.00: kościół pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Starym Kisielinie,
- we wtorek o godz. 19.00: salka przy kościele pw. św. Józefa Oblubieńca,
- w środę po Mszy św. wieczornej: kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (Chynów),
- w środę o godz. 19.00: salka parafialna przy kościele pw. Ducha Świętego,
- w czwartek o godz. 18.00: kościół pw. św. Jadwigi,
- w czwartek po Mszy św. wieczornej: kościół pw. Najświętszego Zbawiciela.

Akcja Katolicka przy parafii pw. św. Stanisława Biskupa we Wschowie zaprasza 18 maja o godz. 17.00 na spotkanie z dr. Stanisławem Krajskim na temat: "Czy grozi nam kolejny rozbiór Polski?". Spotkanie odbędzie się w domu katechetycznym przy kościele farnym we Wschowie.

24 maja odbędzie się V Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Przyjaciół Radia Maryja w Częstochowie. Mszę św. odprawi i homilię wygłosi bp Edward Dajczak. Zapisy w Biurze Radia Maryja przy konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze.

Jednym zdaniem

16 kwietnia w Ośrodku Informacji o Sektach i Ruchach Destrukcyjnych w Zielonej Górze odbył się wieczór filmowo-dyskusyjny na temat: "Święte miejsca i mistyczne duchy".

17 kwietnia w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze Ryszard Peryt, pochodzący z Zielonej Góry aktor i reżyser, zaprezentował "Tryptyk rzymski" Jana Pawła II.

18 kwietnia bp Edward Dajczak poprowadził Drogę Krzyżową ulicami Gorzowa Wlkp. Rozważania przygotowali uczniowie z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza z Akwinu.

19 kwietnia w Wielką Sobotę młodzież z Ochotniczej Straży Pożarnej czuwała przy Grobie Chrystusa w kościele pw. Najświętszej Trójcy w Ochli.

23 kwietnia w konkatedrze pw. św. Jadwigi odbyło się spotkanie modlitewne wszystkich grup Odnowy w Duchu Świętym z Zielonej Góry.

23 kwietnia bp Adam Dyczkowski spotkał się w Seminarium Duchownym w Paradyżu ze swoimi kolegami kursowymi.

W dniach 17-20 kwietnia wspólnota "Pustynia w mieście" poprowadziła Triduum Paschalne w domu wspólnoty w Lesznie Dolnym, w którym mogli uczestniczyć wierni spoza wspólnoty.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieci ukarane za odmowę zapisania na „edukację zdrowotną”

2026-06-26 08:57

[ TEMATY ]

edukacja zdrowotna

Adobe Stock

Wójt gminy Baranów wydała zarządzenie przyznające uczniom klas IV–VIII 800 zł dofinansowania do wakacji wyłącznie pod warunkiem uczęszczania na nieobowiązkową w roku szkolnym 2025/2026 „edukację zdrowotną” - informuje Ordo Iuris.

Ordo Iuris ocenia to jako finansowy przymus i zakazaną prawem dyskryminację, godzącą w konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, dlatego prawnicy Instytutu zaoferowali rodzicom bezpłatną pomoc prawną w zaskarżeniu zarządzenia, ostrzegając, że zły przykład Baranowa może rozlać się na inne gminy. Sprawa wpisuje się w forsowaną przez minister Barbarę Nowacką obowiązkową „edukację zdrowotną”, którą w 2025 roku odrzuciło ponad 70% rodziców.
CZYTAJ DALEJ

Ormiański biznesmen wznosi największy na świecie pomnik Jezusa

2026-06-25 13:23

[ TEMATY ]

pomnik

Karol Porwich/Niedziela

Ormiański biznesmen i polityk Gagik Tsarukyan zamierza pozostawić po sobie trwały ślad w historii kraju, budując najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Monument o wysokości 101 metrów wznoszony jest na górze Hatis, około 25 kilometrów na wschód od Erywania i ma górować nad stolicą Armenii.

Tsarukyan, jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi w Armenii, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “The Guardian”, twierdzi, że projekt ma podkreślić chrześcijańskie dziedzictwo kraju. „Chrześcijaństwo stanie się nową marką Armenii” - przekonuje. Pomnik ma przewyższyć zarówno słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jak i Statuę Wolności w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

Paliusz – znak jedności z Następcą św. Piotra

2026-06-26 13:54

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

archidiecezja łódzka

kard. Konrad Krajewski

Papież Leon XIV

Bożena Sztajner

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

Już 29 czerwca, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, kard. Konrad Krajewski – metropolita łódzki – otrzyma w Watykanie paliusz z rąk papieża Leona XIV. Czym jest ten wyjątkowy znak, jaka jest jego historia i dlaczego od wieków symbolizuje jedność z Następcą św. Piotra? O znaczeniu paliusza z ks. dr. Karolem Litawą, rektorem Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń, rozmawia redaktor „Niedzieli Łódzkiej” ks. Paweł Gabara.

Ks. Paweł Gabara: 29 czerwca, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, papież Leon XIV nałoży paliusz nowym metropolitom. Czym właściwie jest paliusz i dlaczego papież przekazuje go metropolitom?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję