Reklama

Z wizytą w parafii

Reformę świata trzeba zaczynać od rodziny

W prawdziwie zimowej aurze powitała Biskupa płockiego parafia w Jeżewie podczas wizyty kanonicznej 6 kwietnia. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych parafianie jeżewscy tłumnie zgromadzili się w swej świątyni, aby uczestniczyć m.in. we Mszy św., sprawowanej przez Biskupa Stanisława, a potem, na cmentarzu, modlić się za zmarłych kapłanów i swoich bliskich.

Niedziela płocka 18/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Bartłomieja w Jeżewie
Patron parafii: św. Bartłomiej
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Bartłomieja
Dekanat: drobiński
Miejscowości: Grąbiec, Grzędowo, Jeżewo, Kęsice, Krajewice Duże, Krajewice Małe, Makomazy, Młotkowo, Poświętne, Rękowo, Schabajewo, Skoczkowo, Stropkowo, Sulencice, Szumanie Bakalary, Szumanie Gośliny, Szumanie Pejory, Szumanie Pustoły, Wola Grąbiecka, Wróblewo, Zalesie, Zgagowo, Żytowo
Proboszcz: ks. mgr Marek Piotrowski
W parafii działają: Rada Parafialna, Koła Żywego Różańca, chór parafialny, ministranci, lektorzy, służba liturgiczna
Współpraca: zespół Ochotniczej Straży Pożarnej
Msze św. w niedziele: 8.00, 10.00, 11.30.

Charakterystyka parafii

Reklama

"Podobnie jak całe społeczeństwo, tak i nasza parafia przeżywa troski, kłopoty i trudności, jakie niosą te niespokojne czasy. Jednak z całą cierpliwością i przy Bożej pomocy staramy się przezwyciężać to, co nas oddziela od miłości Boga" - zapewnił Ordynariusza płockiego proboszcz ks. Marek Piotrowski, składając sprawozdanie z życia parafii. Wszyscy mieszkańcy parafii, poza pięcioma rodzinami świadków Jehowy, deklarują przynależność do Kościoła rzymskokatolickiego. Znaczna część wiernych korzysta z posług religijnych. Każdego roku - mówił ks. Marek Piotrowski - parafianie jeżewscy uczestniczą licznie w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych, a także przystępują do sakramentów pokuty i Komunii św. Wielu także uczestniczy w nabożeństwie różańcowym i w Drodze Krzyżowej. Jednocześnie, jak zauważył Ksiądz Proboszcz, praktyka pierwszych piątków miesiąca i nabożeństwa majowego powinna spotkać się z większą gorliwością parafian.
Dużym zainteresowaniem cieszą się także pielgrzymki do sanktuariów m.in. w Koziebrodach. Ponadto parafianie jeżewscy, jak zapewnił ks. Marek Piotrowski, uczestniczą dość licznie w uroczystościach dekanalnych i diecezjalnych, a w okresie dożynek przygotowują okazałe wieńce.
Pełny obraz każdej wspólnoty parafialnej zawiera w sobie nie tylko blaski, ale i cienie. W parafii jeżewskiej, w ocenie Księdza Proboszcza, wielu ludzi żyje wciąż w myśl peerelowskiej zasady "wierzący, ale niepraktykujący". Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego, która ma rozpocząć się w najbliższej przyszłości, być może przyczyni się do zmiany tego typu postaw.
"Nie brakuje jednak powodów do radości - dodał ks. Piotrowski. - Znakomita część parafian to ludzie głęboko wierzący, religijni; swoją systematyczną obecnością w kościele dają piękne świadectwo". A szczególnym źródłem tej radości jest fakt powołań, które swoje korzenie mają właśnie w parafii św. Bartłomieja. Obecnie w diecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym studiuje dwóch jeżewskich parafian, którzy tego dnia otrzymali posługę lektoratu i akolitatu. Ksiądz Proboszcz wspomniał także o licznych dziełach charytatywnych podejmowanych w powierzonej mu wspólnocie.

Dokonania materialne

Ofiarność jeżewskich wiernych swój wyraz znajduje również we wsparciu materialnym licznych prac gospodarczych, przeprowadzanych w kościele i budynkach parafialnych. Dzieje się tak - jak zauważył ks. Marek Piotrowski - mimo pogłębiającego się zubożenia mieszkańców parafii. W zakres istotnych dokonań materialnych od ostatniej wizyty kanonicznej w parafii św. Bartłomieja wpisuje się przede wszystkim odnowienie wnętrza kościoła parafialnego, ambony oraz ołtarzy i chrzcielnicy. Ponadto odnowiono i wyzłocono kielichy i monstrancje. W kościele wymieniono także instalację elektryczną, a nad salą katechetyczną położono nowy dach. Cmentarz grzebalny wyłożono ok. 300 m˛ kostki brukowej. Na cmentarzu został też ustawiony krzyż Nowego Milenium.
W budynku plebanii przeprowadzony został gruntowny remont, zaś na dwa tygodnie przed tegoroczną wizytą Biskupa płockiego założono nowoczesne nagłośnienie w kościele. "Jest więc z czego się cieszyć i jest za co dziękować Panu Bogu i ludziom - stwierdził Proboszcz parafii św. Bartłomieja, kończąc swoje sprawozdanie. - Wielorakich potrzeb jest jednak jeszcze bardzo dużo. W miarę naszych możliwości będziemy się starali im zaradzać w przyszłości".

Wizyta kanoniczna

Swoje uznanie, a także radość z faktu zaangażowania wiernych jeżewskich w płaszczyznę duchową i materialną życia parafii wyraził Biskup Stanisław w kazaniu, wygłoszonym podczas porannej Mszy św. "Wszyscy jesteśmy równi wobec Boga i posiadamy wielką godność ludzką - mówił Ordynariusz płocki. - Cieszę się, że to rozumiecie, że przybywacie do tej świątyni, bierzecie udział w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych, przystępujecie do sakramentów świętych, że macie na uwadze dobro waszej duszy. Jest to bardzo ważne w naszych czasach, które charakteryzują się ogromną agresją materializmu, szczególnie materializmu teoretycznego, który głosi, że Boga nie ma i że człowiek decyduje o tym, co jest dobre, a co złe. Ta agresja oddziałuje w sposób niezauważalny nawet na tych, którzy są katolikami. Ta agresja dotyka każdego z nas, zwłaszcza młode pokolenia, które są szczególnie wrażliwe na to i bardzo chłoną fałszywe idee".
Odnosząc się do słów powitania wypowiedzianych przez jednego z parafian w imieniu wszystkich tutejszych rodzin, bp Stanisław Wielgus przypomniał, że wspólnota rodzinna jest jedyną ustanowioną przez Boga instytucją i jako jedyna kieruje się prawem nie stanowionym przez człowieka, lecz prawem naturalnym. Niestety, tradycyjny model rodziny przeżywa obecnie poważny kryzys. "Tym bardziej - podkreślił Biskup płocki - potrzebna jest mobilizacja wszystkich ojców i matek. Reformę świata trzeba bowiem zaczynać od siebie, od własnego nawrócenia i od własnej rodziny".
Dobrą płaszczyzną pracy nad sobą, do której wzywał Biskup płocki, są rozmaite grupy parafialne, o różnych charyzmatach i zadaniach. Nie brak ich i w jeżewskiej parafii. Podczas oddzielnego spotkania z Biskupem Stanisławem swoje działania i krótką autocharakterystykę zaprezentowały: tutejsza rada parafialna, Kółka Żywego Różańca, służba liturgiczna, ministranci, chór parafialny, Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej, a także środowisko nauczycielskie. Bp Stanisław Wielgus, zwracając się do nich powiedział m.in.: "Wy należycie do aktywu Kościoła parafialnego w Jeżewie. To wy nadajecie kształt temu Kościołowi. Wy jesteście drożdżami ewangelicznymi, które powodują, że wiara Chrystusowa umacnia się w waszej parafii i kwitnie w waszych rodzinach. To wielka odpowiedzialność, a jednocześnie wielki zaszczyt być kimś takim blisko ołtarza, Kościoła. Z całego serca dziękuję wam za to, że jesteście wiernymi uczniami Chrystusa".
Podczas wizyty kanonicznej swój ważny moment przeżywali gimnazjaliści, którzy otrzymali sakrament bierzmowania. Pomimo szalejącej zawieruchy śnieżnej parafianie jeżewscy na czele z Biskupem Stanisławem nawiedzili także cmentarz, gdzie modlono się za zmarłych kapłanów i członków rodzin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tarnów: uroczystości pogrzebowe bp. seniora Władysława Bobowskiego

2025-07-10 18:46

[ TEMATY ]

pogrzeb

#Tarnów

bp Władysław Bobowski

fot. ks. Tomasz Śpiewak - Diecezja Tarnów

Uroczystości pogrzebowe śp. biskupa - seniora Władysława Bobowskiego odbyły się dziś w Tarnowie. W Domu Księży Emerytów została odprawiona Msza święta żałobna w intencji Pasterza, który nieustannie dawał świadectwo pokory. Przewodniczył jej biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej bp Stanisław Salaterski.

,,Dobro było jego troską, jego ciągłym staraniem’’ - wspominali Zmarłego uczestnicy uroczystości. - Odejście do Domu Ojca śp. biskupa Władysława jest ogromną stratą. Biskup Bobowski był człowiekiem, który nieustannie dzielił się dobrem, który troszczył się o ludzi. Jego śmierć pozostawiła w naszych sercach wiele refleksji, dotyczących spotkań z nim, słów jakie głosił, miłością jaką od niego otrzymaliśmy" mówił bp Salaterski, który w homilii przypomniał słowa Pana Jezusa, który mówił, że wszystko co jest naszym udziałem jest darem Boga. Tak właśnie żył śp. Biskup Władysław - wszystko traktował jako łaskę. Życzliwi ludzie, których spotykał w biedzie, możliwość ukończenia szkoły, powołanie do kapłaństwa - to wszystko było darem od Boga.
CZYTAJ DALEJ

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny królują we wnętrzach

2025-07-03 09:51

[ TEMATY ]

moda

firany gotowe

wzory i tkaniny

wnętrza

firanki

Materiał sponsora

Modne firany i zasłony

Modne firany i zasłony

Trendy w aranżacji wnętrz zmieniają się dość szybko, dlatego wybierając gotowe firanki, powinieneś uwzględnić nie tylko własne preferencje, ale i to, co jest modne w 2025 roku. Ostatnie miesiące to czas, w którym na topie są przede wszystkim motywy, barwy i dekory związane z naturą, jednak projektanci mają także ciekawe inspiracje dla miłośników oryginalniejszych wnętrz. Jakie są najmodniejsze firany na 2025 rok?

W ostatnich miesiącach w aranżacjach wnętrz dominują naturalne kolory i materiały. Dotyczy to także dekoracji okiennych, dlatego gotowe firany w stylu eko należą do najmodniejszych w tym roku. Wyróżniają się spośród innych wzorów za sprawą delikatności i lekkości. Stonowane barwy świetnie komponują się z wyrazistymi akcentami w postaci barwnych, kwitnących kwiatów i intensywnie zielonych roślin egzotycznych, które rosną na parapecie. Dzięki temu firany w duchu eko są świetnym wyborem dla miłośników kwiatów i zieleni, którzy otaczają się licznymi roślinami doniczkowymi w całym domu.
CZYTAJ DALEJ

Informator pielgrzyma - W trosce o bezpieczeństwo

2025-07-10 21:03

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymi

informator

BP Jasnej Góry

Jasna Góra jest najbardziej rozpoznawalnym miejscem sakralnym w Polsce, głównym celem pielgrzymek. W ubiegłym roku w sezonie letnim tylko w pielgrzymkach pieszych, rowerowych oraz biegowych przybyło 101 627 pątników. Choć najważniejszą płaszczyzną troski o pielgrzymów jest sfera duchowa, to także w tej zewnętrznej, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, nie brakuje starań.

24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu bezpieczeństwo na Jasnej Górze zapewnia Straż Jasnogórska. Jej zadaniem jest ochrona sanktuarium jako obiektu oraz zapewnienie bezpieczeństwa pielgrzymom, utrzymywanie porządku podczas uroczystości. Straż współpracuje z Policją, Strażą Miejską i Pogotowiem Ratunkowym w Częstochowie, a w czasie wizyt szczególnych gości – z Biurem Ochrony Rządu. Straż Jasnogórska jest odpowiedzialna przede wszystkim za bezpieczeństwo pielgrzymów oraz mienie, które się znajduje na terenie sanktuarium i terenach przyległych. Działa według wytycznych planu ochrony. Na całym obiekcie wyznaczone są posterunki, gdzie dana osoba pełniąca swoją służbę dyżurną, odpowiada za dany odcinek. Pracownicy Straży Jasnogórskiej są umundurowani, stąd widoczni przez pielgrzymów, więc każda osoba, która poczułaby się zaniepokojona jakąkolwiek sytuacją, ma w zasięgu wzroku pracownika straży. Jak sami uśmiechają się, najczęściej pełnią funkcję informacyjna, bo to właśnie ich pielgrzymi pytają o różne punkty sanktuarium jak np. muzea. Przedstawiciele Straży Jasnogórskiej ostrzegają przed nadmierną niefrasobliwością, jeżeli chodzi o widoczne trzymanie dokumentów, telefonów itp. Przestrzegają też przed ludźmi, którzy trudnią się procederem wyłudzania pieniędzy w zamian za np. przypinkę w formie krzyżyka, obrazka itp. To tzw. „przypinacze”, którzy deklarują, że otrzymane ofiary idą na rzecz sanktuarium. Nie ma to nic wspólnego z działalnością Jasnej Góry. Ofiary na rzecz renowacji sanktuarium czy na pomoc ubogim pielgrzymi mogą składać tylko w wyznaczonych miejscach do oznakowanych skarbonek. Z takiej ofiary też np. płynie dotacja na rzecz Jasnogórskiego Punku Charytatywnego, z którego pomocy materialnej korzysta wielu potrzebujących przez cały rok.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję