Pielgrzymi uczestniczyli w Drodze Krzyżowej z rozważaniami, które przygotowali państwo Bogumiła i Antoni Buchałowie. Po zejściu z góry Ukrzyżowania i ustawieniu obok ołtarza krzyża oraz feretronu z kopią cudownego obrazu Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej wzięli udział we Mszy św. W wygłoszonej homilii abp Marek Jędraszewski przytoczył słowa św. Pawła: „Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra”. Nauczał: – Błogosławieństwo Boga spoczywa na kobiecie i mężczyźnie, jednoczących się w jedno ciało po to, by mieć własne potomstwo, a w konsekwencji budować naród i w tym rozwoju z pokolenia na pokolenie upatrywać nieomylnych znaków Bożego błogosławieństwa. Zaznaczył, że współczesna kultura, negując wartości, odrzuca Boga. I zauważył: – Stwierdzono, że istotą człowieka nie jest rozum, ale ciemne siły związane z seksem. Głosi się to dzisiaj w postaci ideologii gender i LGBT. Próbuje się to systematycznie wprowadzać w życie społeczeństw i narodów poprzez kartę WHO.
Metropolita krakowski apelował o powrót do nauczania św. Jana Pawła II. Przypomniał, że człowiek może zrozumieć swoją godność tylko dzięki Chrystusowi i zachęcał do przekazywania kolejnym pokoleniom trwałych wartości wypływających z sakramentalnego małżeństwa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przed błogosławieństwem ks. Paweł Gałuszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie, podziękował metropolicie krakowskiemu, prezydentowi RP oraz wszystkim pielgrzymom za dar wspólnego spotkania i modlitwy. Na zakończenie Eucharystii tradycyjnie abp Marek Jędraszewski poświęcił ziarno, aby rodziny mogły zabrać je do domów.
Hasłem tegorocznej pielgrzymki, której organizatorem jest Wydział Duszpasterstwa Rodzin archidiecezji krakowskiej, były słowa „Oblubieniec jest w wami”, zaczerpnięte z listu św. Jana Pawła II do rodzin.