Reklama

Niedziela Małopolska

Tarnów

Młodzi dla młodych

Niedziela małopolska 12/2019, str. V

[ TEMATY ]

dzień skupienia

animatorzy

Katarzyna Antosz

Pełne Zanurzenie 2.0 to czas spotkania animatorów parafialnych i dekanalnych młodzieży z diecezji tarnowskiej

Pełne Zanurzenie 2.0 to czas spotkania animatorów parafialnych
i dekanalnych młodzieży z diecezji tarnowskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Hali Gumniskiej w Tarnowie odbyła się druga edycja dnia skupienia dla animatorów młodzieży. Był to czas modlitwy i integracji; młodym towarzyszyli ich duszpasterze. W sobotę 9 marca w Pełnym Zanurzeniu 2.0 wzięło udział łącznie prawie 1000 osób.

Natalia z Pustkowa-Osiedla uczestniczyła w spotkaniu jako wolontariuszka. Jak twierdzi, chce dać przykład innym, że warto się angażować. – Żeby dawać świadectwo młodym ludziom, że robimy to dla siebie – młodzi robią to dla młodych. Trzeba pokazywać, że warto się angażować, i że Bóg powołuje nas do pomocy innym – mówi. W parafii Łężkowice animatorami są Mateusz i Kuba. – Myślę, że to może być fajne wydarzenie i cieszymy się, że w ogóle coś takiego jest organizowane. Nowe doświadczenie, praca z młodzieżą, to jest dla nas fajna zabawa – mówi Mateusz, a Kuba dodaje: – Liczymy, że dowiemy się czegoś ciekawego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Młodzież usłyszała także świadectwa rówieśników. Jedno z nich opowiedział Adam Sołtys z Wadowic Górnych. – Chciałem pokazać to, jak Bóg działa na mnie przez inne osoby, przez przypadki czy przez różne zespoły. On pokazuje, że wokół mnie są osoby wierzące także przez wspólnotę; w moim przypadku przez KSM, który dał mi innych młodych ludzi, żyjących takimi samymi problemami jak ja. Nawet nie wiedząc o tym, pomagali mi mówić o wierze, myśleć na ten temat, wgłębiać się – opowiada Adam.

Reklama

Ola Małochleb z Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie mówi, że takie wydarzenie jest okazją, aby wskazać młodym ludziom ich miejsce w Kościele. – Jeżeli nie zanurzymy się w Panu Bogu, jeżeli nie weźmiemy od Niego tego ognia, to nie będziemy mieli czego dać innym – podkreśla Ola i dodaje: – Dlatego my chcemy siebie napełniać, chcemy siebie zapalać, żeby iść do tych młodych i mieć się czym dzielić.

– Taka jest logika myślenia człowieka: łatwo jest sobie poukładać i posegregować, przydzielić miejsca – powiedział podczas homilii bp Leszek Leszkiewicz i nauczał: – Jednak to może mieć mało wspólnego z logiką Pana Boga. My jesteśmy grzeszni. Nie jesteśmy sprawiedliwi. Ale Bóg się tym nie brzydzi, Bóg nie brzydzi się nami. Bóg przychodzi, aby z nami być. Choćbyśmy nie wiem jak starali się zawalczyć o sprawiedliwość bez Boga, nie będziemy sprawiedliwi. Potrzebujemy Boga, aby była w nas sprawiedliwość.

Pełne Zanurzenie zakończyło wspólne synodowanie. Uczestnicy mogli zadawać pytania i dzielić się swoim doświadczeniem Kościoła. – W czasie Synodu chcemy usłyszeć głos młodych – mówi dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży ks. Marcin Baran. – Chcemy usłyszeć, czego oczekują od Kościoła. Chcemy to usłyszeć przede wszystkim od Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży, żeby dobrze służyć. Nie chcemy dawać wytycznych, ale chcemy posłuchać, jakie oni przeżywają trudności i radości, i jakim doświadczeniem chcą się podzielić. Synodowanie to wspólne kroczenie – podsumowuje kapłan.

2019-03-20 09:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień skupienia dla kobiet we Wschowie

[ TEMATY ]

dzień skupienia

Wschowa

kobiety

bł. Marcelina Darowska

Krystyna Pruchniewska

Parafia pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie 2 kwietnia gościła Siostry Niepokalanki, s. Rut CSIC i s. Benedyktę CSIC z Szymanowa, które wraz z zaproszonymi kobietami próbowały wniknąć w "Tajemnicę Serca Kobiety " podążając śladami bł. Marceliny Darowskiej CSIC, założycielki zgromadzenia Niepokalanek.

Bł. Marcelina Darowska zajmując się edukacją kobiet, obrała za cel i zadanie, aby kobieta, która jest pomocą daną od Boga dla świata, rozpalona charyzmatem miłości do rodziny, miłości do Ojczyzny, miłości do Kościoła, z uporządkowanym sercem, już nie z rozdarciem "To rozumiem, Tamto czuję, Tego chcę" ale z ufnością w Bożą Miłość, Boże prowadzenie, służyły mądrze, wg Woli Bożej i z radością: Bogu, Ojczyźnie, Rodzinie. Rekolekcje są rozpoczęciem i zaproszeniem do udziału w cyklicznych, comiesięcznych spotkaniach dla kobiet, na których będzie pogłębiana wiedza religijna, rodzinna, społeczna, patriotyczna uczestniczek, w oparciu o myśli bł. Marceliny Darowskiej CSIC wg książki i programu spotkań "Cztery pogadanki rekolekcyjne.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

We Wrocławiu będzie można "dotknąć" dziedzictwa języka polskiego

2026-06-23 13:41

Mateusz Cieniawski

Księga henrykowska

Księga henrykowska

W ramach Festiwalu „Mostem” we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najcenniejsze zabytki języka polskiego, przechowywane w instytucjach naukowych i muzealnych stolicy Dolnego Śląska. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawicieli świata kultury, nauki i podkreślali wyjątkową rolę Wrocławia w ochronie polskiego dziedzictwa piśmienniczego.

Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się Księga Henrykowska i zapisane w niej pierwsze zdanie w języku polskim. - Słowa te wypowiedział czeski rycerz do swojej małżonki w Brukalicach miejscowości blisko Henrykowa. Choć całość księgi spisana jest po łacinie, to właśnie polskie zdanie stanowi wyjątkowy świadek rozwoju języka i kultury duchowej średniowiecza. - zaznaczył ks. Łukasz Piłat, reprezentujący Muzeum Archidiecezjalne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję