Reklama

Głos z Torunia

U stóp Matki Bożej Łaskawej

W grudziądzkiej bazylice na początku września wierni gromadzą się przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, by w szczególny sposób dziękować Jej za opiekę i prosić o dalsze łaski

Niedziela toruńska 39/2018, str. II

[ TEMATY ]

Matka Boża

ks. Paweł Borowski

Mszy św. w grudziądzkiej bazylice przewodniczy bp Wiesław Śmigiel

Mszy św. w grudziądzkiej bazylice przewodniczy bp Wiesław Śmigiel

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przygotowania do odpustu Matki Bożej Łaskawej w bazylice pw. św. Mikołaja w Grudziądzu rozpoczęły się rekolekcjami zatytułowanymi „Jesteśmy narzędziami w ręku Boga”, które w dniach 5-6 września prowadził ks. Mariusz Wojnowski.

W przeddzień odpustu w asyście kapłanów pochodzących z Grudziądza i związanych z sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Mszę św. sprawował i homilię wygłosił biskup senior Andrzej Suski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prawdziwa Matka

W słowie Bożym bp Andrzej zwrócił uwagę na niezwykły pokój, który emanuje z obrazu Maryi. – To prawdziwa Matka, która koi nasze serca swoim wizerunkiem. Była taką samą matką jak każda kobieta, którą cechuje pracowitość i troska o dom, a jednocześnie Matką Króla królów – mówił kaznodzieja. Zauważył, że tak jak Jej Syn nie przyszedł na świat po to, aby Mu służono, ale po to, by służyć innym, tak samo Maryja pełna troski służyła Mu aż po Kalwarię. To dobry przykład dla nas i naszych rodzin. – Módlmy się do Matki Bożej Łaskawej o dobre katolickie rodziny i dziękujmy Jej za nieustającą opiekę nad nami – zakończył bp Andrzej. W czasie Mszy św. Ksiądz Biskup odebrał odnowienie ślubowania od członków Apostolatu Margaretka, modlących się codziennie za kapłanów i o nowe powołania do służby Bożej.

Reklama

Tego samego dnia o godz. 20.30 pod przewodnictwem uczestników 30. Pielgrzymki Pieszej z Grudziądza na Jasną Górę odmówiona została modlitwa różańcowa zakończona Apelem Jasnogórskim.

Panna wierna

W dniu odpustu 8 września wierni rankiem odśpiewali Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny; a o godz. 10 została odprawiona Msza św. dla chorych z błogosławieństwem lurdzkim. Suma sprawowana pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla została poprzedzona Różańcem w intencji mieszkańców miasta. Na wstępie proboszcz ks. kan. Dariusz Kunicki odczytał dekret bp. Wiesława o nadaniu grudziądzkiej bazylice herbu składającego się z elementów nawiązujących do historii tej najstarszej w Grudziądzu parafii. Fakt ten zgromadzeni w kościele nagrodzili oklaskami.

Maryja prowadzi

Reklama

Słowo Boże wygłosił bp Śmigiel. Maryja od początku trwała przy swoim Synu, aż po Jego śmierć na krzyżu, będzie też z Kościołem aż do końca. Co więcej, „będzie świadkiem ostatecznego zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i słabością każdego człowieka” – zapewnił bp Wiesław. Każdy człowiek posłuszny Panu Bogu otrzymuje wiele łask, ale trzeba się na nie otworzyć. Ci, którzy są najbliżej Pana Jezusa, ufają Mu, z łatwością dostrzegają Jego wielkość i miłosierdzie. Dzisiaj brakuje nam komunikacji z Bogiem. Trudno zabiegać o piękno Kościoła, kiedy widzimy grzech, zawsze jednak możemy go pokonać, wzywając pomocy Matki Bożej. Ona przychodzi nam z pomocą i podnosi z upadku. – Kościół to wielu ludzi rozmodlonych, którzy wyszli z nałogów, pokonali swoje słabości i nie tylko są w drodze do świętości, lecz także są świętymi z sąsiedztwa. (…) Jesteśmy wezwani, by być blisko Jezusa, być Jego uczniami, a Maryja nas do tego doprowadzi – zakończył.

Po Mszy św. bp Wiesław Śmigiel poprowadził procesję eucharystyczną wokół bazyliki, a na zakończenie odmówił modlitwę zawierzenia Matce Bożej Łaskawej i udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem wszystkim obecnym.

Od godz. 20 przy obrazie Maryi czuwanie modlitewne poprowadzili członkowie scholi parafialnej Pueri Sancti Nicolai, a uroczystości odpustowe zakończyły się wspólną modlitwą o godz. 21 Apelem Jasnogórskim.

2018-09-25 11:55

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

Randy OHC / Foter / CC BY

Tak bliska, Matko nasza. Tyś bliższa niż ktokolwiek, Bo komu bym powierzył dni swoje, złe czy dobre, jak je powierzam Tobie? (Modlitwa do Wspomożycielki Wiernych) Święto ustanowiono dekretem św. Kongregacji Obrzędów, z dnia 15 września 1815 r., jako wyraz wdzięczności papieża Piusa VII względem Matki Bożej za wyzwolenie z niewoli napoleońskiej, gdy po blisko pięcioletniej nieobecności na Stolicy Piotrowej - 24 maja 1814 r. uroczyście wrócił on do Rzymu. Święto obchodzono z początku tylko w ówczesnym Państwie Kościelnym, obecnie w licznych prowincjach kościelnych i niektórych zakonach. Episkopat Polski uzyskał w 1958 r. dekret św. Kongregacji Obrzędów z dnia 4 grudnia 1958 r.- zezwolenie Jana XXIII na obchód tego święta. 5 października 1962 r. został zatwierdzony nowy formularz mszalny i brewiarzowy. W nowym kalendarzu rzymskim figuruje jako wspomnienie 24 maja.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji bydgoskiej

2026-06-23 17:48

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

diecezja.bydgoska.pl

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji bydgoskiej.

Ks. Dominik Grolewski mianowany wikariuszem Parafii Rzymskokatolickiej świętego Wawrzyńca w Nakle nad Notecią
CZYTAJ DALEJ

Bp Marek Solarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji radomskiej

2026-06-23 14:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Diecezja radomska

Nominacje otrzymali również nowi proboszczowie i wikariusze zmieniający parafie oraz tegoroczny neoprezbiter. Dekrety odebrali również księża wyznaczeni do urzędów diecezjalnych. Uroczystość odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Ks. Kałuziński Zdzisław, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Głowaczowie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję