Chórzyści śpiewają pieśni religijne, patriotyczne oraz rozrywkowe. Uświetniają liturgie ważniejszych uroczystości religijnych i szkolnych w kościołach Jasła i powiatu. Prowadzą koncerty w Jaśle i okolicach.
– Przez ponad dziesięć lat istnienia chóru w jego działalność włączyło się ponad dwustu uczniów naszej szkoły. Chórem dyryguje Monika Twarduś, ja zaś sprawuję opiekę duchową na chórem – mówi ks. Łukasz Mariuszyc. Poprzez dziesięcioletni okres istnienia chóru jego prezesami byli: Agnieszka Dybaś, Katarzyna Pater, Michał Handzel, Alicja Pikul, Mateusz Wielgosz, obecnie tę funkcję pełni Oliwia Augustyn – dodaje.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Trzeba także wspomnieć o duchowym aspekcie chóru „Soli Deo”. Każdy z członków chóru w większym lub mniejszym stopniu doznaje przeświadczenia, że muzyka w swej najszlachetniejszej wartości jest przeznaczona na chwałę Bożą. Stąd nazwa chóru zaczerpnięta została z frontonu kościoła św. Stanisława i wskazuje, że ci młodzi ludzie śpiewając, oddają cześć Jedynemu Bogu. Podczas prób podkreśla się wartość muzyki liturgicznej, porównując ją do pieśni Aniołów stojących przed Panem, gdyż przez swoistą zdolność do pobudzania ludzi do uwielbienia i kontemplacji pozwala adorować Boga wraz z Aniołami, czego nie może dać muzyka świecka – bez względu na jej piękno. Wspólna modlitwa i adoracja Stwórcy jednoczy członków chóru i pozwala utrzymać właściwy kierunek jego działalności – a mianowicie oddawanie chwały Bogu.
– Chór „Soli Deo” najczęściej śpiewa w 4-głosowym układzie, chociaż bywały utwory, gdzie chórzyści dzielili się na 8 głosów. Repertuar jest szeroki, obejmujący utwory eucharystyczne związane z rokiem liturgicznym. W tym roku chór „Soli Deo” został zaproszony do wykonania Mszy C-dur W. A. Mozarta wraz z chórem i orkiestrą Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie – mówi Monika Twarduś, dyrygentka chóru. – Młodzież łączy nie tylko zamiłowanie do śpiewu, ale także wartościowe spędzanie wolnego czasu, np. czuwania modlitewne, wyjazdy integracyjne. Chór wyróżnia się subtelnym, ciepłym brzmieniem, co związane jest oczywiście z emisją głosu, ale także wzajemnym szacunkiem i sympatią. Praca z chórem „Soli Deo” przynosi mi wiele przyjemności i satysfakcji z wykonywanej pracy – dodaje.
Bardzo ważną aktywnością chóru jest również wspólna modlitwa obecna podczas każdej próby chóru. Aspekt duchowy realizowany jest także poprzez comiesięczne spotkania modlitewne – Adoracje Najświętszego Sakramentu (zapraszamy w każdą pierwszą środę miesiąca do jasielskiego „kościółka”). Chór przeżywa także swoje rekolekcje połączone z warsztatami muzycznymi.
Reklama
– Efektem pracy chóru jest liczny udział w konkurach i festiwalach chóralnych. Chór zdobywa wiele laurów w konkurach ogólnopolskich i międzynarodowych. Wszystkie dyplomy zdobyte przez chór można obejrzeć w I Liceum Ogólnokształcącym w sali nr 15 – mówi ks. Łukasz Mariuszyc.
W 2014 r. chór podjął współpracę z zespołem „New Day”, którego liderem jest Rafał Boniśniak pochodzący z Lipinek. Została nagrana płyta zespołu, na której wystąpił chór „Soli Deo”. 17 marca 2014 r. w Szymbarku został zrealizowany program i zostały nagrane teledyski do programu, który wyemitowała TV Trwam. W klimacie afrykańskich chat, indiańskiego tipi, igloo, domu z Andów został zrealizowany teledysk do piosenki zespołu „New Day” i chóru „Soli Deo” pt. „Dzieci z miasta Wau”. Piosenka opowiada o dzieciach ulicy z Sudanu Południowego.
W 2015 r. chór wraz z Zespołem Instrumentów Historycznych „Risonanza” wydał płytę zatytułowaną „In Excelsis Deo” – Muzyka Bożego Narodzenia, która stanowi fragment koncertu z 4 stycznia w kościele św. Stanisława w Jaśle.
Chór w swoim dorobku ma także wydanie pięciu własnych płyt audio i dwóch przy współpracy z zespołami „New Day” i „Risonanza”. Płyty zawierają utwory: pasyjne, kolędy i pastorałki oraz kolędy staropolskie, utwory religijne. Ukazała się również płyta wydana z okazji 5-lecia istnienia chóru.