Reklama

Głos z Torunia

Jubileusz „Dobrego Pasterza”

Niedziela toruńska 1/2016, str. 2

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Archiwum wspólnoty

Tort na 20. urodziny wspólnoty

Tort na 20. urodziny wspólnoty

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Dobry Pasterz” 12 grudnia ub.r. obchodziła 20-lecie swojego istnienia.

W kościele pw. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny w Toruniu dziękczynną Mszę św. koncelebrowali obecny i poprzedni opiekunowie, pod przewodnictwem proboszcza i inicjatora powstania grupy Odnowy w Duchu Świętym w tej parafii ks. prał. Stanisława Majewskiego. W Eucharystii udział wzięli także przedstawiciele innych grup działających w parafii i wspólnot Odnowy z diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świętowanie 20 lat domagało się urodzinowego tortu, którym w sali cotygodniowych spotkań modlitewnych wspólnoty częstowali – lider Zofia Olkiewicz oraz liderzy założyciele – Bożena i Jan Szwechowiczowie. Dużo było radości ze spotkań po latach, wspominania zdarzeń przeżywanych we wspólnocie i tych, które sprawiły, że trafialiśmy w to miejsce, w ramiona Jezusa Dobrego Pasterza.

Reklama

Pojawiło się wiele wspomnień także z początków, gdy w 1995 r. na rekolekcje adwentowe proboszcz zaprosił jezuitę o. Józefa Kozłowskiego z grupą wokalno-ewangelizacyjną „Mocni w Duchu”. Sługa Boży o. Józef, znany w Toruniu duszpasterz akademicki, w 1985 r. założył 3 grupy Odnowy w Duchu Świętym, nad którymi duchową pieczę sprawował także po wyjeździe do Łodzi. Z „Pojednania” wywodzili się pierwsi liderzy i kilkoro uczestników budujących „Dobrego Pasterza”. Przypomniano anegdotę o pierwszym spotkaniu, na które zapraszał rekolekcjonista, ponieważ owocem tych rekolekcji miała być grupa Odnowy w Duchu Świętym w parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Termin spotkania był wyjątkowo niekorzystny, ponieważ przypadał na 3 dni przed wigilią Bożego Narodzenia. Przyszło 12 osób i Ksiądz Proboszcz. Oczywiście, wszyscy mieli ewangeliczne skojarzenia. Niezwykłe było również to, że charyzmat i nazwa grupy zostały wymodlone i rozeznane już na zakończenie rekolekcji.

„Dobry Pasterz” liczy obecnie ok. 50 osób, ale w ciągu 20 lat przez naszą wspólnotę przeszło kilkaset osób, które uczestniczyły w czwartkowych spotkaniach modlitewnych i przeżywały prowadzone każdego roku Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy (REO). Wprowadzają one uczestników w osobistą relację z Jezusem Zbawicielem i poddają kierownictwu Ducha Świętego. Wiele osób podczas tych rekolekcji odkryło swoje powołanie i miejsce w Kościele, podejmując wezwanie do życia kapłańskiego, konsekrowanego, pracy charytatywnej czy działalności społecznej w naszej diecezji, a także za granicami Polski.

11 lat temu wspólnota po rozeznaniu i wielomiesięcznych przygotowaniach przez post, modlitwę, adorację Jezusa Miłosiernego pod kierownictwem ówczesnego opiekuna ks. dr. Andrzeja Kowalskiego podjęła posługę na Mszach św. z modlitwą o uzdrowienie, które nieprzerwanie odbywają się każdą ostatnią sobotę miesiąca w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu. Przygotowaniem do takiej Eucharystii jest całonocna adoracja w ciszy rozpoczynająca się w piątkowy wieczór, poprzedzona krótką katechezą „W szkole miłosierdzia” i indywidualną modlitwą wstawienniczą prowadzoną przez posługujące grupy. Już w pierwszym roku to dzieło Boże poprowadził egzorcysta ks. kan. Józef Kiełpiński.

Od początku wspólnota angażowała się w różne przedsięwzięcia ewangelizacyjne. Wiązało się to z podejmowaniem przez 3 kadencje (12 lat) przez ówczesnych liderów Bożenę i Jana Szwechowiczów, funkcji diecezjalnego koordynatora wspólnot Odnowy w Duchu Świętym. Animatorzy „Dobrego Pasterza” pomagali w innych parafiach w prowadzeniu REO, organizowaniu rekolekcji wakacyjnych dla wszystkich wspólnot Odnowy, wyjazdów na czuwania na Jasnej Górze i spotkań charyzmatycznych w Łodzi, przygotowywali modlitewne czuwania przed Zesłaniem Ducha Świętego, posługiwali modlitwą wstawienniczą, współpracując z ks. dr. Andrzejem Kowalskim, ks. kan. Józefem Kiełpińskim, ks. prał. dr. Romanem Sadowskim i ks. dr. Arturem Szymczykiem.

Obecnie w każdy 2. czwartek miesiąca w kościele parafialnym na Koniuchach mają miejsce charyzmatyczne Msze św. dla wspólnot toruńskiej Odnowy.

2015-12-23 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

29. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym

By odnowić nadzieję – na Jasnej Górze odbywa się 29. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. Spotkanie wpisuje się w obchody Roku Jubileuszowego. Wśród gości specjalnych są José Prado Flores, założyciel Międzynarodowej Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Andrzeja, a także siostry z USA z Domu Arki i Gołębicy - miejsca, gdzie rodziła się katolicka odnowa charyzmatyczna.

Uczestnicy czuwania modlą się za papieża Leona XIV. – Wybór papieża to też nowe. Wszystko od-nowa, widzimy, że tak się dzieje w Kościele. Papież wybrany w tym Roku Jubileuszowym pod znakiem nadziei, staje się również i dla nas pielgrzymem nadziei - mówi Dorota Drążkiewicz, zastępca przewodniczącego Stowarzyszenia Krajowego katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja kaliska: Dekret w sprawie powołania Rady ds. Posług i Święceń Diakonatu Stałego

2026-06-24 10:03

[ TEMATY ]

Diecezja Kaliska

diakonat stały

Adobe Stock

W związku z kan. 230, 236, 1032– 1039 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz normami prawa powszechnego i diecezjalnego dotyczącymi wymagań określonych dla kandydatów do przyjęcia posług i święceń diakonatu stałego, po należytym rozważeniu sprawy, z dniem 01 lipca 2026 roku powołuję Radę ds. Posług i Święceń Diakonatu Stałego w Diecezji Kaliskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję