List na Dzień Papieski
In vitro jest niegodne człowieka
Przestrogę do wiernych przed stosowaniem in vitro, antykoncepcji i pigułek wczesnoporonnych skierowali biskupi w liście pasterskim na XV Dzień Papieski, obchodzony w niedzielę 11 października br. pod hasłem: „Jan Paweł II – Patron Rodziny”.
Biskupi przypominają znaczenie małżeństwa w świecie i wymieniają współczesne zagrożenia rodziny. Wskazują, że powołaniem każdego mężczyzny i każdej kobiety jest bycie mężem i żoną, ojcem i matką. Przywołując spostrzeżenie kard. Gianfranca Ravasiego, zauważają, że pierwszy człowiek chciał mieć kogoś, z kim mógłby spotkać się jak równy z równym. „Kobieta nie została stworzona ze stóp mężczyzny, by jej nie szanował, ani z jego głowy – by ona nim rządziła. Została natomiast utworzona z boku mężczyzny i to od strony serca, aby być mu równą i kochaną” – czytamy w liście.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Autorzy listu zwracają też uwagę, że postępujący kryzys kulturowy i ideowy wpływa na zniekształcony obraz tradycyjnego, nierozerwalnego małżeństwa i rodziny, czego przykładem są ludzie młodzi mieszkający razem bez ślubu kościelnego oraz małżonkowie, którzy odkładają decyzję o posiadaniu potomstwa do czasu, gdy zrobią karierę zawodową.
Reklama
Biskupi przypominają również wypowiedź papieża Franciszka skierowaną do włoskich lekarzy, że in vitro jest niegodne człowieka. Zwracają uwagę, że nie jest ono sposobem leczenia niepłodności, „gdyż nawet po urodzeniu dziecka tą metodą kobieta pozostaje bezpłodna”. W liście przypomniano także nauczanie Jana Pawła II o rodzinie i wezwano do modlitwy o świętość polskich małżeństw.
(BP KEP)
Weto prezydenta
Andrzej Duda nie podpisał ustawy o uzgodnieniu płci
Prezydent Andrzej Duda nie podpisał ustawy o uzgodnieniu płci. Ustawa – przegłosowana przez PO i lewicę – miała uprościć procedurę zmiany płci wpisanej m.in. do aktu urodzenia, jeśli ta nie odpowiada płci odczuwanej przez daną osobę.
To pierwsze weto Andrzeja Dudy, który 2 października br. podjął decyzję o skierowaniu ustawy o uzgodnieniu płci do ponownego rozpatrzenia. W opinii prezydenta Dudy, ustawa ta jest pełna luk i nieścisłości, a także stoi w sprzeczności z dotychczasową praktyką orzeczniczą. Rozwiązania przyjęte przez parlament dopuszczają m.in. wielokrotną zmianę płci metrykalnej na podstawie uproszczonych procedur oraz nie wymagają wykazania trwałości poczucia przynależności do określonej płci. Ustawa dopuszcza także zawarcie małżeństwa przez osoby tej samej płci biologicznej oraz adopcję dzieci przez takie pary. Aby prezydent ustawę podpisał, Sejm musi ją teraz ponownie przegłosować 3/5 głosów.
(Red.)
Petycja do Ojca Świętego
Polacy modlą się za synod o rodzinie
Zinicjatywy organizacji CitizenGO, która swoją działalność opiera na chrześcijańskiej wizji człowieka, „Polacy piszą do Papieża i modlą się za synod o rodzinie”. Pod petycją do Ojca Świętego i uczestników synodu podpisało się dotychczas prawie 15 tys. osób.
Reklama
Magdalena Korzekwa – dyrektor polskiej sekcji CitizenGO zwraca uwagę, że synod o rodzinie to jedno z najważniejszych wydarzeń w Kościele. – Jednocześnie potrzebuje ono ogromnego wsparcia modlitewnego wszystkich wierzących. Zapewnijmy o naszym wsparciu papieża Franciszka i pozostałych uczestników synodu. Módlmy się w tej intencji indywidualnie, w naszych rodzinach i większych wspólnotach – apeluje Korzekwa.
Petycję można podpisać pod linkiem: citizengo.org/pl/30020-polacy-pisza-do-papieza-i-modla-sie-za-synod.
(KAI)
Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego
Może człowiekowi wydawać się niekiedy, że wszystko w nim zamarło, że znikąd żadnej nadziei i pomocy – nawet Bóg milczy – a jednak i w takim momencie jest przy nas Maryja. Ona stoi nie tylko pod krzyżem Chrystusa, ale pod krzyżem każdego z nas. Jest naszą Nadzieją jedyną.
Krótko
• Ojciec Święty mianował pochodzącego z Cieszyna o. Tadeusza Kusego OFM, od 2014 r. biskupa koadiutora diecezji Kaga-Bandoro w RŚA, biskupem diecezjalnym w tej diecezji.
• W Warszawie w dniach 6-7 października br. odbyło się 370. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi zapoznali się z socjologicznym obrazem sytuacji młodzieży w Polsce, a także wysłuchali refleksji duszpasterzy. Szczególnym kontekstem refleksji były Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.
• Do Polski w ciągu dwóch lat trafi z Syrii i Erytrei 7 tys. uchodźców, którzy po okresie wstępnej adaptacji w rządowych ośrodkach dla azylantów mają być rozesłani po kraju.
• Siergiej Andriejew, rosyjski ambasador w Polsce, po rozmowie w MSZ tłumaczył, że był niedostatecznie precyzyjny. W wywiadzie telewizyjnym ambasador stwierdził, iż Polska była częściowo odpowiedzialna za wybuch II wojny światowej.
Reklama
• Ambasada Ukrainy w Polsce ostro skrytykowała wizytę wicepremiera nieuznawanego przez Unię Europejską rządu Krymu. Dmitrij Połonski był w Warszawie na konferencji Biura ds. Praw Człowieka OBWE. Polscy urzędnicy tłumaczyli, że został wpuszczony przez pomyłkę.
• Dziura z podatku VAT może w tym roku wynieść aż 53 mld zł. Luka wynika z wyłudzeń tego podatku.
• Szef NIK Krzysztof Kwiatkowski odwiesił się i wrócił do pracy, mimo że nadal nie wyjaśniono sprawy ustawiania konkursów w Izbie, a prokuratura dalej prowadzi śledztwo.
• Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął, że karanie właścicieli samochodów, którzy nie wskazali, kogo fotoradar przyłapał na drodze w ich aucie, jest zgodne z konstytucją.
Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.