Kto wziął udział
Konkurs był skierowany do dzieci i młodzieży z przeszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Uczniowie mogli wykorzystać dowolną technikę plastyczną przy wykonywaniu stajenki bożonarodzeniowej. By łatwiej było wyłonić zwycięzców i by zmagania były sprawiedliwe, organizatorzy postanowili stworzyć 4 kategorie wiekowe. W sumie napłynęły 92 prace z różnych części naszej diecezji, bo oprócz prac z Będzina, Sosnowca czy Jaworzna pojawiły się także szopki wykonane przez uczniów ze szkół w Jerzmanowicach czy Gotkowicach. "Cieszymy się, że konkurs został tak dobrze przyjęty przez uczniów innych szkół. Ilość nadesłanych prac w pełni nas zadawala i zachęca do kontynuacji podjętego dzieła" - powiedziała Niedzieli Grażyna Cuber, dyrektor SP nr 10 w Będzinie. "W mieście jest organizowanych wiele imprez o charakterze bożonarodzeniwym, bo jest Ogólnopolski Festiwal Kolęd, są koncerty, "Herody", ale brakowało przeglądu szopek. Postanowiliśmy wykorzystać tę lukę i stąd zrodził się pomysł konkursu. A że grono pedagogiczne naszej szkoły jest bardzo dynamiczne i lubi nowe wyzwania, przygotowaliśmy konkurs" - wyjaśnia dyrektor szkoły. "Pielęgnowanie i przekazywanie tradycji jest szalenie ważne w procesie wychowawczym. Pragnęliśmy, by dzieci przybliżyły sobie znaczenie świąt - ich religijny i rodzinny charakter. By nie kojarzyły im się tylko z wolnym czasem i telewizją. Ufam, że zaangażowanie w przygotowanie prac plastycznych przyczyniło się do głębszego zrozumienia świąt Bożego Narodzenia i wartości z nimi związanych" - podkreśla Grażyna Cuber. To nie jedyna impreza dla młodzieży organizowana przez SP nr 10. Placówka jest już znana z tego, że organizuje turniej plastyczny "Malowanie na ekranie". Jest to impreza o zasięgu ogólnopolskim. W tym roku odbędzie się już po raz szósty.
Nagrodzeni
Jury miało nie lada problem z rozstrzygnięciem konkursu. Przewodniczący Romulad Korus, artysta plastyk, chwalił młodych adeptów sztuki za pomysłowość i staranność w wykonaniu szopek. Jury brało jeszcze pod uwagę wkład pracy, samodzielność. Wśród dzieci sześcioletnich I miejsce przyznano Oddziałowi Przedszkolnemu przy SP w Dąbiu, II miejsce zajęła Sandra Wykurz z Przedszkola nr 9 w Będzinie, III miejsce zajął Jacek Ziółkowski z Przedszkola nr 13 w Będzinie. W kategorii szkół podstawowych klasy I-III. Pierwsze miejsce przyznano Kamilowi Jochymkowi ze SP w Jerzmonowicach, II miejsce Sylwi Roś ze SP w Gotkowicach, III miejsce Klaudii i Kamilowi Kwiatek ze SP w Jerzmanowicach. W kategorii klasy IV-VI kolejność wygląda następująco: I miejsce - Milena Krawczyk SP nr 8 w Będzinie, II miejsce - Monika Flasza SP nr 10 w Będzinie, III miejsce - Koło Plastyczne przy SP nr 11 w Będzinie. I wreszcie najlepsze prace gimnazjalistów: I miejsce - Paulina Dorczak, Anna Chęcińska, Ewa Jeżewska z Gimnazjum nr 1 w Będzinie, II miejsce - Agnieszka Tosza z Gimnazjum nr 3 w Będzinie, III miejsce - Katarzyna Knapik, Katarzyna Pochopień z Gimnazjum nr 2 w Jaworznie.
Organizatorzy, by w pełni docenić zaangażowanie uczniów postarali się o cenne nagrody. A są nimi wartościowe albumy, słowniki i encyklopedie, do każdego wyróżnienia dodano także płyty kompaktowe z kolędami i słodycze. "Szkoła nie byłaby w stanie sama zapewnić tak wiele i tak wartościowych nagród. Z pomocą przyszły nam parafie: św. Jadwigi Śląskiej, Trójcy Świętej, Najświętszego Serca Pana Jezusa, Fundacja św. Brata Alberta i Wydział Edukacji UM w Będzinie - wylicza dyrektor Grażyna Cuber.
Nagrodzone prace można jeszcze oglądać w kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej w Będzinie. Zaś od 14 stycznia będą wystawione w Bibliotece Miejsko-Powiatowej w Będzinie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu