Boże Narodzenie 2002 zapamiętamy jako dni piękne i mroźne. Cała archidiecezja w zimowej szadzi jak z pocztówki. Mimo mrozu wiele osób wzięło udział w Pasterkach o północy. Wypełniły się też nasze świątynie w oba świąteczne dni. Pamiętaliśmy o ubogich. Sukcesem zakończyły się przedświąteczne akcje charytatywne. Caritas, PCK i Radio Łódź wspólnie firmowały Wigilię dla 500 osób bezdomnych i ubogich w hali Expo w Łodzi z udziałem bp. Ireneusza Pękalskiego. Bp Adam Lepa uczestniczył w wieczerzy wigilijnej zorganizowanej przez MOPS w Konstantynowie Łódzkim. W każdej gminie przygotowano co najmniej paczki świąteczne dla potrzebujących. Na środowiskowych spotkaniach składano sobie najlepsze życzenia. Abp Władysław Ziółek przełamał się opłatkiem w łódzkiej Radzie Miejskiej. W kościołach ubrano żłóbki. Można je będzie oglądać do 2 lutego. Szopkę z żywymi zwierzętami przed łódzką katedrą zdemontowano 6 stycznia. Minął świąteczny czas. Nadeszła pora wizyt duszpasterskich zwanych kolędą. Pamiętajmy o przygotowaniu święconej wody, wyłączeniu telewizora, zamknięciu w innym pomieszczeniu ujadającego psa i nie bójmy się zachęcać kapłana do chwili rozmowy. To nic, że w dużych miastach księża zwykle bardzo się spieszą, a czasami zamiast oczekiwanego duszpasterza z parafii przychodzi ktoś zupełnie obcy. Lepiej wprost rozmawiać i stawiać pytania dotyczące Kościoła i wiary niż przyjmować i powtarzać niesprawdzone wiadomości.
W kościele św. Alberta Chmielowskiego w dekanacie Łódź Widzew (ul. Bartoka 2) można posłuchać kolęd w znakomitych wykonaniach. 12 stycznia o godz. 17.00 koncert kolęd wykona Orkiestra Koncertowa Wojska Polskiego im. St. Moniuszki oraz soliści. Tydzień później, w niedzielę 19 stycznia również o godz. 17.00 kolędować będą Kazimierz Kowalski i artyści łódzkiej sceny operowej. Wstęp wolny. Ksiądz proboszcz Zygmunt Łukomski serdecznie zaprasza wszystkich miłośników dobrej muzyki.
Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki wystosował apel do właścicieli sklepów, sprzedawców i restauratorów, aby nie łamali przepisów ustawy antyalkoholowej. Straż Miejska ustaliła w wyniku kontroli, że młodzież przed 18. rokiem życia nie ma najmniejszych trudności z nabywaniem alkoholu i papierosów. Istnieje także swoiste społeczne przyzwolenie dla takiego stanu rzeczy. Prezydent apeluje, by prawo było przestrzegane w trosce o zdrowie nieletnich i przyszłość społeczeństwa.
Łódzkie pogotowie ma 10 nowych karetek wyposażonych w nowoczesny sprzęt do reanimacji.
Dwóch bezrobotnych mieszkańców Łodzi wygrało w pierwszej instancji proces z ochroniarzami Tesco o bezpodstawne zatrzymanie i pomówienie o kradzież. Sąd przyznał, że ochroniarze naruszyli wolność i godność osobistą klientów supermarketu i zasądził listowne przeprosiny skrzywdzonych i odszkodowanie na ich rzecz. Godna podziwu jest postawa obu poszkodowanych. Przypomnieli i zaświadczyli, że człowiek ubogi potrafi walczyć o swoją godność.
Koncert charytatywny "Okaż serce", którego atrakcją była licytacja limuzyny prezydenta m. Łodzi, przyniósł ogółem dochód 225 tys. zł. Pieniądze przeznaczone zostaną na zakup respiratorów dla łódzkich hospicjów.
W budżecie Łodzi znalazły się dodatkowe pieniądze na ukończenie hali sportowej w parku 3 Maja. Obiekt zostanie oddany do użytku już w styczniu. Jest także szansa na to, że bezrobotni będą mogli jeździć komunikacją miejską za darmo. Nad tym projektem pracują jeszcze komisje merytoryczne. Na decyzję komisji czeka wiele osób, bowiem zgodnie z ostatnimi informacjami liczba bezrobotnych przekroczyła 20% w kilku powiatach województwa, m.in. zgierskim, radomskim, kutnowskim, tomaszowskim i pabianickim.
W gronie 10 najprzystojniejszych mieszkańców województwa znalazł się ks. kan. Waldemar Sondka, duszpasterz środowisk twórczych, dyrektor Teatru Logos. Ksiądz Kanonik jest także jednym z kandydatów do tytułu Łodzianina Roku 2002. Gratulujemy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu