Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Z „Niedzielą” i dla „Niedzieli”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę, 21 września odbyła się XVII Pielgrzymka Pracowników, Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę, pod hasłem „Głosić Chrystusa wszystkim”.

Święto „Niedzieli” rozpoczęła uroczysta Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczył biskup Antoni Długosz w koncelebrze redaktora naczelnego tygodnika, ks. inf. Ireneusza Skubisia i księży redaktorów edycji diecezjalnych. Zebranych powitał Ksiądz Redaktor Naczelny pisma. - Przychodzimy na Jasną Górę z radością i pobożnością. Przychodzimy, by zdać raport z naszej działalności Matce Bożej, która jest naszą główną Redaktorką, jest Dowódcą „Niedzieli”. Do Niej przynosimy nasze troski i nadzieje - powiedział m.in. ks. inf. Ireneusz Skubiś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Druga część pielgrzymki miała miejsce w siedzibie Redakcji „Niedzieli”, nieopodal Jasnej Góry, gdzie m.in. wręczono medale „Mater Verbi” („Matka Słowa”) 2013 dla osób zaangażowanych w dzieło apostolatu Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. To nagroda przyznawana rokrocznie przez redaktora naczelnego tygodnika, ks. inf. Ireneusza Skubisia, który w ten sposób pragnie wyrazić swoją wdzięczność kapłanom pracującym w edycjach diecezjalnych „Niedzieli” w Polsce i na świecie, którzy propagują „Niedzielę” i zachęcają do jej lektury oraz ludziom świeckim za ich gorliwą pracę w różnych środowiskach na rzecz „Niedzieli”.

Reklama

Podczas tegorocznej pielgrzymki medale „Mater Verbi” oraz dyplomy otrzymali kapłani oraz osoby świeckie z diecezji sosnowieckiej. Wśród laureatów już po raz drugi do nagrody został nominowany proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Targoszycach, ks. kan. Janusz Rakoczy. Mimo że nie mógł być obecny podczas spotkania, to jednak redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. inf. Ireneusz Skubiś w słowach pełnych wdzięczności i podziwu dziękował za jego służbę na rzecz naszego tygodnika. Z pewnością w niedługim czasie Ksiądz Redaktor Naczelny przybędzie osobiście do Targoszyc, aby w obecności parafian wręczyć Księdzu Proboszczowi zaszczytne wyróżnienie. Tegoroczny laureat, ks. kan. Janusz Rakoczy ze skromnością mówi, że wieść o swojej nominacji do medalu „Mater Verbi” przyjął ze zdziwieniem, ale i prawdziwym zadowoleniem. - Czuję się naprawdę wyróżniony, i to po raz drugi..., ale muszę dodać, że nie jest to tylko moją zasługą i nie jest to tylko moja nagroda, ale przede wszystkim moich parafian, którzy najbardziej lubią „Niedzielę”, bo najchętniej ją kupują i najwięcej jej rozprowadzamy. W każdą niedzielę w parafii rozchodzi się 80 egzemplarzy, a gdy coś o nas napiszą, to nawet dwa razy tyle. Nie ma przy tym żadnych zwrotów. „Niedziela” to naprawdę „drugi wikary” w parafii, który daje komentarze do najistotniejszych wydarzeń i problemów życia społecznego, politycznego, gospodarczego i przede wszystkim duchowego. Z niecierpliwością oczekuję aż dostarczony mi zostanie kolejny numer. I z radością biorę do ręki każdą „Niedzielę” - podkreśla nominowany do medalu „Mater Verbi” 2013 proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Targoszycach, ks. kan. Janusz Rakoczy. W sumie w targoszowickiej wspólnocie sprzedawanych jest kilka katolickich tytułów. Niemal wszystkie rozchodzą się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, ks. inf. Ireneusz Skubiś przyznaniem medalu „Mater Verbi” dziękuje ks. kan. Januszowi Rakoczemu za wspaniałą postawę i wieloletnią, piękną współpracę, otwartość, przychylność i zrozumienie dla dziennikarskich starań oraz za zaangażowanie w promowaniu prasy katolickiej i nieustanne utrwalanie czytelnictwa w swojej wspólnocie parafialnej.

Do grona tegorocznych laureatów medalu „Mater Verbi” należy także ks. kan. Leonard Sobczyk, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Sosnowcu-Milowicach - za swoją „pro-niedzielność”, czyli promocję Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Również osobiście odebrał dyplom i medal „Mater Verbi” 2013 z rąk redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. inf. Ireneusza Skubisia ks. dr Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Nagroda przyznana została za propagowanie wśród katechetów, wychowawców, nauczycieli i uczniów wartości słowa i odpowiedzialności za nie.

Z kolei w imieniu Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej dyplom i medal „Mater Verbi” 2013 - za służbę innym oraz upowszechnianie chrześcijańskich wartości na terenie diecezji sosnowieckiej - odebrał Jan Majzner, prezes diecezjalnej Akcji Katolickiej.

Rycerze Kolumba to młody zakon działający w naszej diecezji, jednak jego członkowie już zaznaczyli swoje przywiązanie do Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Nagrodę „Mater Verbi” 2013 otrzymali także za pomoc potrzebującym oraz krzewienie i propagowanie kultury chrześcijańskiej w diecezji sosnowieckiej. W imieniu Rycerzy Kolumba dyplom i medal „Mater Verbi” odebrał z rąk redaktora naczelnego „Niedzieli”, ks. inf. Ireneusza Skubisia, Sławomir Korczyński - wielki mistrz Rady Sosnowieckiej Rycerzy Kolumba, który często obecny jest na łamach „Niedzieli Sosnowieckiej” z racji udziału w różnych inicjatywach i przedsięwzięciach, opisywanych przez naszych dziennikarzy.

Do grona laureatów medalu „Mater Verbi” 2013, którzy już co prawda nie mieszkają w naszej diecezji, ale nie tylko pracą, ale i sercem związani są z Zagłębiem, należą także państwo Bożena i Jan Kubikowie. Pan Jan, prezes Kasy SKOK „Jowisz” wraz z małżonką także otrzymali wyróżnienie Redaktora Naczelnego „Niedzieli”, bo to nasi stali, wierni Czytelnicy. Swoją obecnością pielgrzymkową wspólnotę „Niedzieli” ubogacił także Czesław Ryszka, czeladzianin, autor wielu publikacji książkowych i artykułów „Niedzieli”. Na Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej podczas pielgrzymki „Niedzieli” obecna była liczna grupa wiernych z parafii pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Trzebiesławicach ze swoim proboszczem, ks. Marianem Czerniejewskim.

2013-10-02 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzyż Twój to moja Arka

Niedziela sandomierska 41/2019, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Święty Krzyż

Łukasz Zarzycki

Na trasie rajdu nie brakowało radosnych chwil

Na trasie rajdu nie brakowało radosnych chwil

Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna 20. edycja Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego, w którym udział wzięło ponad 3 000 osób

Podczas głównych uroczystości na Świętym Krzyżu zgromadziło się 3 484 pielgrzymów z diecezji kieleckiej, radomskiej i sandomierskiej. W tym roku organizatorzy przygotowali dwanaście tras o różnym stopniu trudności i długości – od 2,5 km aż do 40 km. Można było nimi spokojnie pielgrzymować na Święty Krzyż. Najliczniejszą trasę – „Benedyktyńską” z Nowej Huty przemierzyło 667 osób. Najdłuższą – „Mocarnym szlakiem” z Kielc szło 13 osób. Najkrótszą – 2,5-kilometrową trasą „Rodzinną” wędrowało 99 osób.
CZYTAJ DALEJ

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.

Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści. Uroczyste Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się bardzo dokładnie powtarzać wydarzenia z życia Pana Jezusa. W IV w. istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy, co poświadcza Egeria (chrześcijańska pątniczka pochodzenia galijskiego lub hiszpańskiego). Autorka tekstu znanego jako Itinerarium Egeriae lub Peregrinatio Aetheriae ad loca sancta. Według jej wspomnień w Niedzielę Palmową patriarcha otoczony tłumem ludzi wsiadał na osiołka i wjeżdżał na nim do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go z radością, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Następnie wszyscy udawali się do bazyliki Zmartwychwstania (Anastasis), gdzie sprawowano uroczystą liturgię. Procesja ta rozpowszechniła się w całym Kościele. W Rzymie szósta niedziela Przygotowania Paschalnego początkowo była obchodzona wyłącznie jako Niedziela Męki Pańskiej, podczas której uroczyście śpiewano Pasję. Dopiero w IX w. do liturgii rzymskiej wszedł jerozolimski zwyczaj urządzenia procesji upamiętniającej wjazd Pana Jezusa do Jeruzalem. Z czasem jednak obie te tradycje połączyły się, dając liturgii Niedzieli Palmowej podwójny charakter (wjazd i pasja). Jednak w różnych Kościołach lokalnych procesje te przybierały rozmaite formy, np. biskup szedł pieszo lub jechał na oślęciu, niesiono ozdobiony palmami krzyż, księgę Ewangelii, a nawet i Najświętszy Sakrament. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę o procesji w Niedzielę Palmową przekazuje nam Teodulf z Orleanu (+ 821). Niektóre przekazy podają też, że tego dnia biskupom przysługiwało prawo uwalniania więźniów.
CZYTAJ DALEJ

Pięć śmiertelnych ofiar pożaru w Pszowie

2025-04-14 07:59

[ TEMATY ]

pożar

PAP/Jarek Praszkiewicz

Pięć osób zginęło w wyniku pożaru, do którego doszło w niedzielę wieczorem w Pszowie (pow. wodzisławski). Z płonącego budynku ewakuowano dwanaście osób - dwie osoby narodowości ukraińskiej i dziesięć osób narodowości polskiej - powiedział komendant główny PSP nadbryg. Wojciech Kruczek.

W czasie briefingu prasowego późnym wieczorem wojewoda śląski Marek Wójcik poinformował, że z 12 osób, które udało się ewakuować, jedna przebywa w tym momencie w szpitalu, pozostałym zapewniono możliwość noclegu". Pożar wybuchł ok. godz. 18.30.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję