Kilka powodów jednocześnie było, aby w ostatnią niedzielę lipca odwiedzić kościół w Branwi. Obchodzone było 90-lecie powstania parafii, 60-lecie posługi kapłańskiej byłego ks. proboszcza i jednocześnie odpust św. Anny. Branew jest położona w powiecie janowskim wśród roztoczańskich pagórków i wzgórz. Corocznie w pierwszą niedzielę po 26 lipca obchodzony jest odpust św. Anny w parafii pod jej wezwaniem. W naszej diecezji św. Anna patronuje jeszcze parafiom w Annopolu i w Janikowie k. Ożarowa. W tym roku uroczystości w Branwi wypadły właśnie 26 lipca. Tutejsza parafia została erygowana 18 lipca 1919 r. dekretem bp. Mariana Leona Fulmana, co dało nam drugą uroczystość - 90. rocznicę powstania parafii. Wcześniej była w miejscowości parafia greckokatolicka z drewnianym kościołem, który po kasacie unii, podczas zaborów zamieniono w 1875 r. w cerkiew. Jednak już po 44 latach, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, cerkiew została oddana katolikom. Współcześnie istniejącą świątynię wybudowano w latach 1936-46 wg projektu wybitnego architekta Tadeusza Witkowskiego z Lublina, jako kościół murowany, jednonawowy w stylu neoklasycystycznym. Uroczyście poświęcono budynek 22 czerwca 1950 r. przez bp. Zdzisława Golińskiego. W 1992 r. w ołtarzu głównym umieszczono piękną, głęboko rzeźbioną w drzewie dębowym nadstawę, obrazującą tajemnice radosne Różańca św. i centralnie umieszczono zabytkowy obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1772 r. Parafia liczy ok. 900 wiernych i obejmuje Branew Szlachecką i Ordynacką, Branewkę, Kolonię Branewkę i Sapy. Proboszczem aktualnie sprawującym posługę kapłańską w parafii od 2003 r. jest ks. Bartosz Rachwał. Natomiast w latach 1984 - 1997 duszpasterzował tutaj, obchodzący 60-lecie święceń, ks. kan. Józef Kuśmierczyk, którego jubileusz był także obchodzony podczas Sumy odpustowej 26 lipca br. Parafianie i liczni goście modlili się wspólnie ze zgromadzonymi księżmi, z których trzech odprawiało Mszę św. koncelebrowaną, pod przewodnictwem Dostojnego Jubilata. Najstarszy z janowskich kapłanów wygłosił homilię, za którą otrzymał od zgromadzonych gromkie oklaski. Mówił zarówno o powstaniu parafii, jak i o patronce św. Annie, ale także o zagrożeniach dzisiejszych czasów. Nawiązał ponadto do postaci marszałka Józefa Piłsudskiego i przykładów jego świadectwa wiary. Ks. Józef po Mszy poprowadził procesję, w której niósł monstrancję z Najświętszym Sakramentem.
Dodatkowym jubileuszem obchodzonym na tej samej Mszy była także 60. rocznica zawarcia sakramentu małżeństwa przez Leona i Teklę Dudek. Oboje byli obecni w kościele i otrzymali wiązankę róż.
Na taką niecodzienną okazję tylu jubileuszy i uroczystości przyjechało wyjątkowo dużo znakomitych gości. Byli księża z dekanatu janowskiego, reprezentacje władz gminnych i powiatowych oraz profesorowie z wyższych uczelni. Honorowymi gośćmi byli m.in.: poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Mirosław Piotrowski, starosta powiatu janowskiego Zenon Sydor, prof. Jolanta Juza, prof. Roman Siedlarz, pułk. Adam Buliński i mecenas Władysław Liwak, były poseł i wojewoda tarnobrzeski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu