Reklama

Zasłużeni dla diecezji

Kościół to wspólnota ludu Bożego pielgrzymująca ku niebieskiemu Jeruzalem. To tam jest nasza Ojczyzna wieczna i to Niebo jest dla nas, wierzących, największą i jedyną nagrodą. W tej drodze pomagamy sobie wzajemnie. Jakże często słyszymy od bliźniego słowo „dziękuję” za pomoc i wsparcie. Kapłani i wierni świeccy swoim zaangażowaniem na rzecz Kościoła lokalnego pomnażają dobro wspólnoty diecezjalnej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W naszej diecezji jest zwyczaj, że niektórzy spośród wiernych świeckich, którzy wyróżnili się szczególnym oddaniem i zaangażowaniem w życie Kościoła, zostają odznaczeni przez biskupa diecezjalnego specjalnym medalem. Jest on wyrazem wdzięczności biskupa i całego Kościoła lokalnego za dobro, które czynią odznaczeni. W tym roku medale zostaną wręczone w katedrze gorzowskiej w poniedziałek 10 września o godz. 18. Na uroczystość są zaproszeni sami odznaczeni wraz z księżmi proboszczami, rodziny zasłużonych oraz przedstawiciele parafii. W tej uroczystości mogą także uczestniczyć wszyscy diecezjanie. Mszy św. przewodniczyć będzie i medale wręczy biskup diecezjalny Stefan Regmunt. W tym roku medale otrzymają:

SŁAWOMIR GRUSZEWSKI

Urodził się 25 lipca 1965 r. w Sławie. Pochodzi z parafii pw. św. Michała Archanioła w Sławie. Zamieszkały w miejscowości Przybyszów. Stanu wolnego. Prowadzi własną działalność w branży budowlanej.
Zaangażowany w działalność lokalnego środowiska. Jest zakrystianem w kościele filialnym w Przybyszowie. Zatroskany o dobro Kościoła. Wkłada wiele pracy w należyte utrzymanie świątyni. Osobiście malował kościół oraz dba o jego otoczenie. Aktywnie uczestniczy w życiu religijnym swojej wspólnoty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

IRENEUSZ STANISŁAW KULCZYŃSKI

Reklama

Urodził się 5 stycznia 1961 r. we Wrocławiu. Związany z parafią pw. św. Jakuba Apostoła w Jakubowie. Zamieszkały w miejscowości Sucha Górna na terenie parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach. Żonaty z Małgorzatą, ojciec Tomasza i Katarzyny. Radca prawny.
Przyczynił się do erygowania sanktuarium pielgrzymkowego św. Jakuba Starszego Apostoła. Współautor statutu sanktuarium. Wspiera prawnie działalność Stowarzyszenia Bractwo św. Jakuba. Jako wiceprezes OSP dba o piękno uroczystości kościelnych w sanktuarium.

MARIA I STANISŁAW KOWALKOWSCY

Maria Kowalkowska z domu Jesionowska urodziła się 10 czerwca 1937 r. w Paniewie Pomorskim. Stanisław Kowalkowski urodził się 8 marca 1938 r. we Lwowie. Sakramentalny związek małżeński zawarli w katedrze 2 czerwca 1962 r. Pochodzą z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie. Rodzice czterech synów.
Od początku powstania parafii i rozpoczęcia budowy kościoła państwo Kowalkowscy czynnie uczestniczą w życiu miejscowej wspólnoty. P. Maria dbała o czystość szat i paramentów liturgicznych oraz o wystrój kościoła i terenu kościelnego. Pracowała także w Instytucie Formacji Katolickiej dla Świeckich. Członek Bractwa Męki Pańskiej.
P. Stanisław od początku budowy kościoła parafialnego włączył się w prace przy świątyni. Przez 27 lat był zakrystianem, pełniąc swoją funkcję z dużym oddaniem.

JAN WYSOKIŃSKI

Reklama

Urodził się 25 maja 1958 r. w Ciemicach. Pochodzi z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Leśniowie Wielkim. Zamieszkały w miejscowości Łagów gmina Dąbie. Żonaty z Zofią. Ojciec Łukasza, Mariusza i Krzysztofa. Pracownik Urzędu Gminy w Dąbiu.
Zaangażowany w sprawy Kościoła. Pełni funkcję zakrystiana. Pomaga we wszystkich pracach remontowych i porządkowych przy kościele w Łagowie oraz pomaga przy kościele parafialnym w Leśniowie. Mając uprawnienia sędziowskie, często udziela się przy organizowaniu i sędziowaniu lokalnych zawodów. Angażuje się także w pielgrzymki i uroczystości religijne.

KAZIMIERZ BOCH

Urodzony 3 marca 1949 r. w Zgorzelcu. Mieszka w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowogrodzie Bobrzańskim. Jest mężem Krystyny i ojcem córki Barbary. Obecnie przebywa na emeryturze.
Od 47 lat bezinteresownie służy w parafii jako organista. Angażuje się również w wiele prac w kościołach całej parafii. Jest bardzo skromny i ofiarny.

BOGDAN LUBAS

Urodził się 19 listopada 1943 r. w Okuluszu. Pochodzi z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Leśniowie Wielkim. Zamieszkały w miejscowości Łagów gmina Dąbie. Żonaty z Lucyną. Ojciec Sławomira, Małgorzaty i Mirosława. Obecnie na emeryturze. Sołtys.
Zaangażowany w sprawy Kościoła. Kierował pracami przygotowawczymi do generalnego remontu kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Łagowie. Systematycznie pomaga przy wszystkich pracach przy kościele w Łagowie. Pomaga również przy kościele parafialnym w Leśniowie Wielkim. Od ponad 20 lat pełni funkcje sołtysa i żywo angażuje się w sprawy lokalnej społeczności.

GRZEGORZ KNOSKI

Reklama

Urodził się 10 stycznia 1958 r. w Krośnie Odrzańskim. Pochodzi z parafii pw. Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika w Maszewie Lubuskim. Zamieszkały w Lubogoszczy. Żonaty z Marią. Ojciec dwojga dzieci. Prowadzi własną działalność w branży budowlanej.
Bardzo mocno zaangażowany w życie wspólnoty parafialnej. Mobilizuje mieszkańców Lubogoszczy, którzy dzięki jego zaangażowaniu podjęli budowę zakrystii, remont dachu oraz malowanie prezbiterium i całego kościoła. Na forum parafii pełni bezinteresownie funkcję inspektora nadzoru przy inwestycjach parafialnych w Rybakach i Maszewie.

LEOKADIA MAJ

Urodzona w 1934 r. Pochodzi z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Żarach.
Od początku istnienia parafii czynnie uczestniczyła w tworzeniu wspólnoty parafialnej. Przez długie lata, prowadząc parafialny sklepik, wspierała finansowo budowę kościoła, dodatkowo sama dbała o czystość obrusów ołtarzowych, alb i komży. Nadal troszczy się o wystrój kościoła, szczególnie dbając o układanie kwiatów. W nowej parafii zakładała struktury Żywego Różańca i jest zelatorką jednej z nich i koordynatorką zaangażowania wszystkich róż w życie parafii. Należy również do Trzeciego Zakonu św. Franciszka.

HELENA JAGODA

Urodzona 2 sierpnia 1932 r. w Będnowie. Mieszka wraz z mężem Antonim w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze. Mama trójki dzieci: Mirosława, Małgorzaty i Piotra. Jest emerytowaną ekonomistką.
Od kilkunastu lat inicjuje różnego rodzaju działania na rzecz Radia Maryja i TV Trwam. Współorganizowała wiele transmisji radiowych i telewizyjnych w różnych parafiach miasta. Przez szereg lat, gdy była sekretarzem zespołu charytatywnego i parafialnej Caritas, organizowała wypoczynek i posiłki dla dzieci z parafii oraz wiele parafialnych pielgrzymek. Od 2008 r. jest poważnie chora. Swoje cierpienia ofiarowuje w intencji Ojca Świętego, Kościoła i Radia Maryja.

JANINA NOWICKA

Reklama

Urodzona 2 stycznia 1938 r. w miejscowości Gruszka Duża. Mieszka w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu. Żona Zenona i matka trójki dzieci: córki Elżbiety i dwóch synów kapłanów - o. Jerzego (redemptorysta, zmarły w 2002 r.) i ks. Tomasza pracującego w naszej diecezji.
Od ponad 20 lat zaangażowana w dzieło Żywego Różańca, do którego należy 150 osób. Należy również do grupy „Przyjaciół Paradyża” propagując w parafii modlitwę o powołania kapłańskie i zakonne. Aktywnie działa w Parafialnym Zespole Caritas oraz dba o wystrój kościoła parafialnego.

STANISŁAW ŁOZIŃSKI

Urodził się 2 maja 1952 r. w Strzełkowie. Mieszka w parafii św. Michała Archanioła w Olbrachtowie. Jest mężem Danuty oraz ojcem trzech synów: Piotra, Pawła i Konrada. Z zawodu jest technikiem budowlanym.
Od ponad 40 lat służy przy ołtarzu i jest opiekunem ministrantów. Od 20 lat opiekuje się kościołem w Olbrachtowie, od 6 lat współtworzy Radę Parafialną, a od 5 lat jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii św. Nie tylko sam jest zaangażowany w życie parafii, ale mobilizuje do tego innych. Tak było ostatnio m.in. przy remoncie kościoła filialnego w Piotrowie.

TADEUSZ SURYNT

Urodził się 25 września 1960 r. w Zielonej Górze. Mieszka w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Koźli Kożuchowskiej. Żonaty, ma dwoje dzieci. Z zawodu jest stolarzem.
Należy do Rady Parafialnej. Przez szereg lat świadczy wieloraką pomoc stolarską w pracach remontowych we wszystkich kościołach parafii. Wykonuje ławki, ołtarze, ambonki i elementy ozdobne także w innych parafiach.

ZOFIA I ROMAN BOROWSCY

Oboje pochodzą z Wrocławia. Zofia urodziła się 15 stycznia 1958 r., a Roman 23 lipca 1958 r. Sakrament małżeństwa przyjęli 4 lipca 1981 r. Od 30 lat mieszkają w Żaganiu w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Mają czworo dzieci: Krzysztofa, Alicję, Joannę i Piotra.
Od ponad 20 lat zaangażowani w Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie. W latach 2006-2010 byli parą diecezjalną tego ruchu. Animowali tworzenie wspólnot Domowego Kościoła w wielu parafiach. Należą do Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej. Zaangażowani w budowanie dobra duchowego i materialnego parafii, dla swojej rodziny są wzorem chrześcijańskiego życia.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed nami diecezjalna inauguracja Roku Jubileuszowego

2024-12-27 11:51

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko ‑ gorzowska

rok jubileuszowy

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył celebracji w konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze

Bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył celebracji w konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze

W najbliższą niedzielę w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, odbędzie się otwarcie, ogłoszonego przez papieża Franciszka, Roku Jubileuszowego, któremu towarzyszy hasło: "Pielgrzymi nadziei".

Zgodnie z postanowieniem Ojca Świętego Franciszka zawartym w bulli „Spes non confundit” Rok Jubileuszowy rozpoczął się otwarciem Drzwi Świętych Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie w uroczystość Narodzenia Pańskiego. Natomiast w niedzielę 29 grudnia 2024 r. inauguracja Jubileuszu będzie celebrowana w Kościołach partykularnych. W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędą się dwie takie celebracje: w katedrze gorzowskiej pw. Wniebowzięcia NMP - pod przewodnictwem bp. Adriana Puta i w konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze - pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. W obu kościołach liturgia rozpocznie się o godz. 12.00. Przed rozpoczęciem celebracji inauguracyjnej uczestnicy zgromadzą się na placu przed katedrą (konkatedrą). Tam zostanie odczytany fragment Ewangelii wg św. Jana, w którym Jezus nazywa siebie "drogą, prawdą i życiem", a także wyjątki z bulli papieskiej ogłaszającej Rok Jubileuszowy. Następnie zebrani wyruszą w procesji za krzyżem do kościoła. Na progu katedry biskup wzniesie krzyż i zachęci wiernych do oddania mu czci. Po wejściu do kościoła przez główne drzwi świątyni biskup wraz z asystą uda się do chrzcielnicy, skąd będzie przewodniczył obrzędowi pokropienia wiernych. Od chrzcielnicy uda się do ołtarza, gdzie rozpocznie się sprawowanie mszy św. stanowiące szczyt obrzędu otwarcia Roku Jubileuszowego.
CZYTAJ DALEJ

Projektant zabawek erotycznych dla dorosłych prezentuje szopkę na wystawie watykańskiej

2024-12-26 11:08

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Nie osłabły kontrowersje wokół maskotki o nazwie „Luce”, jaką dla Watykanu na Rok Jubileuszowy zaprojektował Simone Legno, włoski twórca marki Tokidoki. Nie tak dawno okazało się, że firma współpracowała także z brytyjskim producentem zabawek erotycznych Lovehoney. Podobnie jak nowa maskotka, wraz z towarzyszącymi jej dodatkowymi maskotkami o imionach Fe, Xin i Sky, erotyczne zabawki są inspirowane japońską estetyką kiczu – podaje portal „Life Site News”. Firma Tokidoki promowała też miesiąc gejowskiej „Dumy” materiałami podobnymi w stylu do watykańskich maskotek. Teraz Simone Legno zaprezentował swoją szopkę w ramach wystawy „100 szopek w Watykanie”.

Lovehoney zainicjowała we współpracy z Tokidoki nową serię swoich erotycznych produktów w październiku 2016 r. Pooneh Mohajer, współzałożycielka Tokidoki, stwierdziła wówczas, że nowy projekt ma na celu promowanie „znaczenia zdrowia seksualnego i ogólnego dobrego samopoczucia”. Docelowy klient to dla obu firm osoby w wieku od 18-30 ze względu na popularność w tej grupie kultury japońskiej.
CZYTAJ DALEJ

W tej polskiej parafii finansami zajmują się świeccy, a nie proboszcz

2024-12-27 21:23

[ TEMATY ]

pieniądze

taca

Karol Porwich/Niedziela

Na Łacinie finansami zajmują się świeccy, a nie proboszcz. "Ksiądz jest od odprawiania Mszy św., spowiadania i ewangelizacji, a nie od zbierania pieniędzy. W naszej parafii działa rada ekonomiczna, mamy księgową – to ich zadanie" – wyjaśnił ks. Radek Rakowski, proboszcz parafii Imienia Jezus w Poznaniu.

Jedną z parafii, której proboszcz postanowił całkowicie zrezygnować z tradycyjnego zbierania pieniędzy na tacę, jest parafia Imienia Jezus w Poznaniu, popularnie zwana Łaciną. Zdaniem proboszcza ks. Radka Rakowskiego dzięki zastąpieniu składania ofiar na tacę formami bardziej przystającymi do współczesności finanse parafii są bardziej transparentne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję