Pelplin
Zmarł bp Jan Szlaga
W wieku 72 lat 25 kwietnia zmarł biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga. Był pierwszym ordynariuszem diecezji pelplińskiej, która powstała w 1992 r.
Bp Jan Bernard Szlaga urodził się 24 maja 1940 r. w Gdyni. Święcenia kapłańskie przyjął w czerwcu 1963 r.; pracował jako wikariusz w Łęgu i Jabłonowie Pomorskim. W 1968 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskał tytuł magistra teologii oraz stopień licencjata teologii w zakresie nauk biblijnych. W latach 1972-73 odbył studia specjalistyczne w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Trzy lata później habilitował się na Wydziale Teologicznym KUL, po czym w 1979 r. został powołany na stanowisko docenta i kierownika Katedry Egzegezy Ksiąg Narracyjnych Nowego Testamentu. W 1988 r. został podniesiony do godności biskupa tytularnego i pomocniczego chełmińskiego, a 19 marca 1992 r. został mianowany biskupem diecezji chełmińskiej, która 25 marca 1992 r. zmieniła nazwę na pelplińską. Uroczysty ingres do bazyliki katedralnej w Pelplinie miał miejsce 24 maja 1992 r.
Ogólnopolski Konkurs
Polak Wszechczasów
Reklama
Jan Paweł II czy marszałek Józef Piłsudski? Fryderyk Chopin, a może Adam Mickiewicz lub ks. Jerzy Popiełuszko? - rozpoczęła się ogólnopolska kampania społeczna mająca wyłonić Polaka Wszechczasów.
Oprócz wyboru Polaka Wszechczasów, konkurs ma promować historię Polski oraz przypomnieć polskiemu społeczeństwu ważne, ciekawe i zasłużone postaci historyczne, z których możemy być dumni. Wśród ambasadorów kampanii jest wiele znanych osobistości filmu, teatru, sportu czy estrady.
Poza takimi postaciami, jak Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz, Józef Piłsudski czy Mikołaj Kopernik do tytułu nominowanych jest m.in. kilka wybitnych osobistości Kościoła, w tym Jan Paweł II, św. Maksymilian Maria Kolbe, kard. Stefan Wyszyński, kard. Aleksander Kakowski, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, abp Józef Życiński, św. Faustyna Kowalska, ks. prał. Zdzisław Peszkowski, św. Urszula Ledóchowska, ks. Piotr Skarga czy ks. Jan Twardowski. Na razie do konkursu zgłoszono ponad 360 nazwisk.
Inicjatywie towarzyszy seria 30-sekundowych klipów, w których ambasadorzy kampanii opowiadają o wybranych postaciach historycznych. Każdy użytkownik Internetu może także zaproponować własnego bohatera, dołączać multimedia i uzupełniać biografie.
Organizatorem kampanii społecznej jest zespół produkcyjny Oko i Ucho pod patronatem Biblioteki Narodowej, Narodowego Centrum Kultury, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Ośrodka Karta przy współpracy Wydawnictwa Naukowego PWN.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Częstochowa
Lekarze dyskutowali o in vitro
Wauli Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie odbyła się 21 kwietnia konferencja na temat in vitro, NaProTechnologii oraz antykoncepcji, zorganizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich. O NaProTechnologii mówił dr Tadeusz Wasilewski z Białegostoku, który przez 14 lat pracował w klinice in vitro. Wyjaśnił, że zabiegi in vitro wykonywał z głębokim pragnieniem niesienia pomocy parom małżeńskim, borykającym się z problemem bezpłodności. Na pewnym etapie niepokoił go jednak fakt, że podczas realizacji programu in vitro nie wszystkie ludzkie istnienia mają szansę na przeżycie. Doszedł do wniosku, że jest to metoda niegodziwa, i rozpoczął nowy etap działalności zawodowej, wykorzystując zdobyty potencjał naukowy do leczenia niepłodności małżeńskiej. Z inicjatywy dr. Wasilewsiego w 2009 r. w Białymstoku powstała pierwsza w Polsce klinika leczenia niepłodności małżeńskiej metodą NaProTechnologii.
Podczas konferencji wykład na temat nowoczesnego spojrzenia na antykoncepcję wygłosił dr Marek Kośmicki z Warszawy. Omówił destrukcyjny wpływ środków hormonalnych na zdrowie i płodność kobiety.
(Red.)
Krótko
W niedzielę 29 kwietnia w Kościele katolickim rozpoczął się 49. Tydzień Modlitw o Powołania.
W Częstochowie rozpoczęła się 23 kwietnia głodówka działaczy opozycji demokratycznej z okresu PRL w obronie polskiej szkoły. Jest to ten sam kroczący protest głodowy, który miał początek jeszcze w marcu w Krakowie, a potem w Warszawie, Siedlcach, Tarnowskich Górach i w innych miastach. Głodujący sprzeciwiają się nowym ramowym planom nauczania w szkołach publicznych, w szczególności zmniejszeniu liczby godzin historii w szkołach ponadgimnazjalnych.
Marsz w obronie wolnych mediów i Telewizji Trwam odbył się w Częstochowie 27 kwietnia. Po Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej uczestnicy Marszu wyruszyli na plac Biegańskiego w centrum miasta, gdzie odbyła się manifestacja.
Rząd przedstawił w Sejmie projekt reformy emerytalnej. Różni się on od zapowiedzi tym, że algorytm wydłużania wieku emerytalnego, który miał wzrastać o jeden miesiąc po każdych czterech miesiącach roku, został skrócony do trzech miesięcy. Opozycja jest oburzona.
W sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpienia go możliwością odpisu 0,3 proc. od podatku nie ma jeszcze porozumienia Episkopatu Polski z rządem. Rozmowy będą kontynuowane.
Kobiety z organizacji katolickich zaapelowały do rządu, aby nie ratyfikował Konwencji Rady Europy w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet. Ich zdaniem, zaproponowane w dokumencie środki godzą w tradycję i religię, antagonizują płcie i mogą wzmagać agresję.
Liczba Polaków identyfikujących się z rządzącą partią spadła o jedną trzecią. Jeszcze półtora roku temu było to 48 proc. Dziś już tylko 32 proc.
W Polsce po raz pierwszy od 25 lat przebywał chiński premier Wen Jiabao. Polska ma nadzieję na kolejny krok do jeszcze bliższej współpracy z Chinami i przyciągnięcie chińskich inwestorów.
W wieku 56 lat 26 kwietnia zmarł nagle Marek Krawczyk, przewodniczący Rady Programowej Telewizji Polskiej, zasłużony działacz opozycji demokratycznej, człowiek ogromnej kultury i szerokich horyzontów, dawny bliski współpracownik Jerzego Giedroycia.
Cudzysłów
Człowiek ma prawo poznać myśl Bożą, ma prawo pytać, ale gdy otrzyma oświecenie dla swej rozumnej woli i umysłu, dobrze czyni, skłaniając głowę z głęboką wiarą.
Gdy światu nie imponuje już wiedza, gdy ludzie wątpią w mądrość wszystkich filozofów świata, zawsze jeszcze pozostaje w nich tęsknota za Ewangelię Chrystusową.
Radość wewnętrzna jest groźniejszą bronią przeciwko szatanowi, który jest smutny "z urodzenia".
Stefan kardynał Wyszyński