Reklama

Chrystus Królem

Niedziela podlaska 47/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czcigodni Bracia w kapłaństwie, Ukochani Bracia i Siostry Diecezjanie!

Reklama

1. Dzisiejszą uroczystość Chrystusa Króla pragniemy przeżywać w szczególnej łączności z Ojcem Świętym, pamiętając także o różnych sprawach odnoszących się do naszej diecezji i Kościoła w Polsce.
Ta wyjątkowość naszych duchowych przeżyć wiąże się w tym roku z ogłoszeniem przez Jana Pawła II listu apostolskiego - Rosarium Virginis Mariae (Różaniec Panny Maryi), mocą którego Ojciec Święty do istniejących trzech części różańcowych, dodaje czwartą, która w rzeczywistości zajmie miejsce drugiej, a zawiera tajemnice Światła.
W Liście tym są podane przesłanki, które wpłynęły na tego rodzaju postanowienie. Czytamy tam: "Przechodząc od dzieciństwa i życia w Nazarecie do życia publicznego Jezusa, kontemplacja prowadzi nas do tych tajemnic, które ze specjalnego tytułu nazwać można ´tajemnicami światła´. W rzeczywistości całe misterium Chrystusa jest światłem. On jest ´światłością świata´ (J 8, 12). Jednak ten wymiar wyłania się szczególnie w latach życia publicznego, kiedy głosi On Ewangelię Królestwa. Pragnąc wskazać wspólnocie chrześcijańskiej pięć znamiennych momentów - tajemnic ´pełnych światłości´ - tej fazy życia Chrystusa, uważam, że słusznie można by za nie uznać: 1. Jego chrzest w Jordanie; 2. Objawienie siebie na weselu w Kanie; 3. Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia; 4. Przemienienie na górze Tabor; 5. Ustanowienie Eucharystii, będącej sakramentalnym wyrazem misterium paschalnego" (RVM, 21).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2. Każda z tych tajemnic wprowadza nas coraz pełniej w publiczną działalność Zbawiciela i jednocześnie ukazuje nam, jak powinniśmy w naszym życiu podchodzić do tego wszystkiego, co wiąże się z innymi ludźmi, z dobrem wspólnym, z postawą miłosierdzia i służbą pokojowi, abyśmy dawali czytelne świadectwo, że przynależymy do Pana Boga. To przecież w dzisiejszej prefacji mszalnej uwielbiamy Stwórcę za to, że Jego Syn a nasz Zbawiciel całym swoim życiem, śmiercią i zmartwychwstaniem "przekazał nieskończonemu Majestatowi [Bożemu...] wieczne i powszechne królestwo: królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju".
Władza królewska Jezusa Chrystusa jest niezbędną, żeby w świecie mógł panować ład i miłość. Św. Paweł nie waha się napisać do Koryntian: "Trzeba bowiem, ażeby królował, aż położy wszystkich nieprzyjaciół pod swoje stopy. Jako ostatni wróg zostanie pokonana śmierć" (1 Kor 15, 25-26).
Postępując zaś zgodnie z Jego nauczaniem dostąpimy tej radosnej chwili, kiedy to Jezus sam jako Sędzia sprawiedliwy powie do nas: "Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo przygotowane wam od założenia świata" (Mt 25, 34).

Reklama

3. Cieszy nas ta nadzieja, zwłaszcza że Chrystus jako prawdziwy Król nie tylko ukazuje nam te wspaniałe perspektywy, ale pozostawia Kościół, którego zadaniem jest przygotowanie każdej i każdego z nas na to szczególne spotkanie w wieczności.
Jakże wdzięczni jesteśmy naszemu Zbawcy chociażby i za te słowa, które wypowiedział do Apostołów, odchodząc z tego świata: "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!" (Mk 16, 15). I mimo dwudziestu wieków, jakie upłynęły od wydania powyższego polecenia, nie zabrakło tych, którzy nie zwracając uwagi na zewnętrzne trudności podejmowali się misji głoszenia Ewangelii. I nasza diecezja, podobnie jak cała ojczyzna, ma swój udział w dziele ewangelizacji. Potwierdza to najnowsza wiadomość, która z pewnością do nas wszystkich już dotarła, że Ojciec Święty w dzień Matki Bożej Różańcowej powołał na sandomierską stolicę biskupią ks. prał. Andrzeja Dzięgę, dziekana Wydziału Praw Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kapłana diecezji siedleckiej, byłego kanclerza Kurii Polowej, bardzo mocno związanego z naszą diecezją.
Nowy bowiem Biskup Sandomierski jest twórcą naszego Sądu Biskupiego, którym jako sądowy wikariusz biskupi kieruje do dzisiaj, jest także profesorem prawa w naszym Wyższym Seminarium Duchownym, a jako kanonik gremialny wchodzi w skład Prześwietnej Kapituły Katedralnej. Na prośbę wreszcie naszej diecezji został mianowany kapelanem Ojca Świętego. Księdzu Biskupowi Andrzejowi zawdzięczamy sprawne kierowanie pracami Pierwszego Synodu Diecezji Drohiczyńskiej i wiele prac duszpasterskich, chętnie podejmowanych w licznych parafiach, a zwłaszcza w Kosowie Lackim.
Z wdzięcznością wspominam współpracę z Pasterzem Sandomierskim, a ponieważ dzisiaj odbywa się jego konsekracja biskupia, a następnie za kilka dni wypada dzień imienin, dlatego zachęcam całą naszą diecezję do gorącej modlitwy w intencji Biskupa Andrzeja. Niech Pan mu błogosławi, Jezus Chrystus niech prowadzi owocnie po drogach swego Królestwa na ziemi, Duch Święty niech towarzyszy jego posłudze pasterskiej swoim światłem, mądrością i miłością. Z wielką ufnością zawierzamy osobę nowego Biskupa i jego działalność apostolską macierzyńskiej opiece Królowej Różańca Świętego, wierząc głęboko, że tajemnice światła będą mu towarzyszyły, przynosząc jakże potrzebne duchowe owoce.
Wypada także wyrazić nadzieję, że nasza diecezja nadal pozostanie bliską Księdzu Biskupowi Andrzejowi, Pasterzowi Sandomierskiemu.

4. Dzieląc się tą radosną nowiną, nie mogę nie wspomnieć, że uroczystość Chrystusa Króla jest jednocześnie świętem patronalnym naszego Wyższego Seminarium Duchownego, którego profesorem - jak już było wspomniane - jest nowy Biskup. Seminarium jest tym środowiskiem, gdzie młodzi ludzie, podejmując duchowe zaproszenie Jezusa Chrystusa, przygotowują się i to pod każdym względem, do tego, aby jak najlepiej głosić Królestwo Boże, przyczyniać się do jego rozszerzenia. To z tego środowiska wychodzą przyszli kapłani, nasi proboszczowie, prefekci czy kapelani; seminarium jest też kuźnią przyszłych biskupów. Pamiętajmy o nich w modlitwach. Nie zapominajmy prosić Pana Boga o nowe powołania, właśnie do naszego Seminarium. Niech na zawsze pozostają w naszej pamięci słowa Jezusa: "Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo" (Łk 10, 2).
Ten apel kieruję również do was, młodzi ludzie. Nie lękajcie się przyjąć zaproszenia do apostolstwa. Nasze Seminarium na was czeka. Czekają oddani wychowawcy i dobrzy profesorowie.

Reklama

5. Uroczystość Chrystusa Króla jest ponadto świętem, dzięki któremu staje się nam bliższy powszechny wymiar Kościoła. Wszyscy ludzie są zaproszeni do uczestnictwa w tym Królestwie. Wszyscy mogą się zbawić i do wszystkich został posłany Jezus Chrystus jako Nauczyciel i Odkupiciel.
Wiele wszakże zależy od tego, czy ta dobra i radosna nowina o Bożym Królestwie będzie docierała do wszystkich i będzie z radością przyjmowana? Już teraz wiemy dobrze, że nie są w stanie temu zadaniu zaradzić sami kapłani. I dlatego Kościół coraz częściej kieruje apele do katolików świeckich, aby pogłębiając swoją wiarę stawali się równocześnie jej głosicielami.
Temu celowi służy - między innymi - powołanie do istnienia przed stu laty - Akcji Katolickiej, która na terenie Polski po latach prześladowań zaczyna się odradzać. To ona ma przyczyniać się do tego, żeby katolicy świeccy dzielili się między sobą całym dziedzictwem Kościoła, w ten sposób ułatwiając i upowszechniając posługiwanie kapłanów i biskupów.
Nie trzeba chyba specjalnie tłumaczyć, gdyż jest to czymś oczywistym, iż nasza epoka bardzo i to bardzo potrzebuje mocnego oparcia całości naszego ziemskiego życia na tym solidnym fundamencie, którym jest Jezus Chrystus, kamień węgielny każdej budowli cywilizacyjnej, służącej człowiekowi.
Niech świadomość tego wszystkiego zachęci nas do uczestnictwa w formacji i misji Akcji Katolickiej, stowarzyszenia świeckich katolików, wspomagającego poszczególne osoby do pełniejszego bycia katolikiem i do coraz efektywniejszej służby całemu narodowi.

6. Ukochani Bracia i Siostry!
z wielką ufnością kieruję do Was ten List na uroczystość Chrystusa Króla. Wierzę głęboko, że te treści, o których on mówi, są dla nas wszystkich pokrzepiające. Podnoszą na duchu. Ukazują bowiem wspaniałe perspektywy, przed którym stoi każdy człowiek, wierzący w Jezusa Chrystusa. Tę nadzieję niech w nas utrwala modlitwa, którą wespół z kapłanem odmówimy dzisiaj po Komunii św.: "Wszechmogący Boże, Ty nas posiliłeś chlebem dającym życie wieczne; spraw, abyśmy z radością byli posłuszni Chrystusowi, Królowi wszechświata, i mogli z Nim żyć bez końca w królestwie niebieskim".
O to modlę się razem z Wami. A na umocnienie tej nadziei, tym razem z Sandomierza, wespół z Biskupem Andrzejem udzielam Wam błogosławieństwa: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego!

Oddany w Panu

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny królują we wnętrzach

2025-07-03 09:51

[ TEMATY ]

moda

firany gotowe

wzory i tkaniny

wnętrza

firanki

Materiał sponsora

Modne firany i zasłony

Modne firany i zasłony

Trendy w aranżacji wnętrz zmieniają się dość szybko, dlatego wybierając gotowe firanki, powinieneś uwzględnić nie tylko własne preferencje, ale i to, co jest modne w 2025 roku. Ostatnie miesiące to czas, w którym na topie są przede wszystkim motywy, barwy i dekory związane z naturą, jednak projektanci mają także ciekawe inspiracje dla miłośników oryginalniejszych wnętrz. Jakie są najmodniejsze firany na 2025 rok?

W ostatnich miesiącach w aranżacjach wnętrz dominują naturalne kolory i materiały. Dotyczy to także dekoracji okiennych, dlatego gotowe firany w stylu eko należą do najmodniejszych w tym roku. Wyróżniają się spośród innych wzorów za sprawą delikatności i lekkości. Stonowane barwy świetnie komponują się z wyrazistymi akcentami w postaci barwnych, kwitnących kwiatów i intensywnie zielonych roślin egzotycznych, które rosną na parapecie. Dzięki temu firany w duchu eko są świetnym wyborem dla miłośników kwiatów i zieleni, którzy otaczają się licznymi roślinami doniczkowymi w całym domu.
CZYTAJ DALEJ

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy czuję się Jego uczniem?

2025-07-01 20:39

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytania: Czy czuję się Jego uczniem? Czy jestem uczniem Jezusa w moim środowisku życia (w rodzinie, wspólnocie, w pracy…)? Czy wierzę, że tam, gdzie żyję i pracuję, jestem „posłany” przez Jezusa? W kapłaństwie, w rodzinie, w szkole, w pracy, w ośrodku wakacyjnym?

Jezus wyznaczył jeszcze innych siedemdziesięciu dwu uczniów i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie! Oto posyłam was jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie. Gdy wejdziecie do jakiegoś domu, najpierw mówcie: Pokój temu domowi. Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co będą mieli: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiegoś miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże».
CZYTAJ DALEJ

Rzymskie pielgrzymowanie ministrantów z Brzegu

2025-07-05 23:17

Archiwum parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu

Uczestnicy pielgrzymki do Włoch

Uczestnicy pielgrzymki do Włoch

Ksiądz Mateusz Smaza wraz z Liturgiczną Służbą Ołtarza z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu oraz ich rodzicami i rodzeństwem wybrali się na wakacyjne pielgrzymowanie do Włoch. Głównym celem był Rzym wraz z bazylikami jubileuszowymi, ale nie zabrakło innych pięknych miejsc jak Asyż, Padwa, Wenecja czy Florencja.

- Łącznie nasz wyjazd trwa 9 dni. Włochy przemierzamy autobusem. W drodze do Rzymu odwiedziliśmy Florencję. Mieliśmy tam dłuższy postój, była okazja na spacer - opowiada ks. Mateusz Smaza, dodając: - W Rzymie spędziliśmy trzy dni. Przede wszystkim pielgrzymowaliśmy do 4 bazylik papieskich i tam przeszliśmy przez drzwi święte: [Bazylika św. Piotra, Bazylika św. Pawła za Murami, Bazylika Matki Bożej Śnieżnej i Bazylika Św. Jana na Lateranie]
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję