Częstochowa
Arturo Mari spotkał się z mieszkańcami miasta
Reklama
Arturo Mari, który był fotografem sześciu papieży, ponownie przebywał w Częstochowie. Przybył na zaproszenie Krzysztofa Witkowskiego - twórcy Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Spotkał się m.in. z abp. Wacławem Depo - metropolitą częstochowskim, nawiedził Jasną Górę. 7 i 8 lutego odbył spotkania z mieszkańcami miasta - w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II oraz w kościele akademickim pw. św. Ireneusza w miasteczku studenckim. Arturo Mari uczestniczył tam w Mszy św., której przewodniczył ks. Marek Bator - duszpasterz akademicki. Arturo Mari był również gościem rodziny w pobliskiej Blachowni.
- Częstochowa zajmuje szczególne miejsce w moim życiu, czuję się tu jak w domu - mówił papieski fotograf. Zapytany o to, jak widzi Częstochowę siedem lat po śmierci Jana Pawła II, Arturo Mari powiedział: - Jeśli każdego dnia stajecie do Apelu Jasnogórskiego, jeśli tutaj jest Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, jedyne takie na świecie, to on jest tutaj z wami. Przypomniał, jak wielkie znaczenie w życiu Jana Pawła II odgrywały: modlitwa, pokora, miłość do drugiego człowieka, ale także cierpienie, krzyż. - To krzyż Chrystusa był dla niego punktem odniesienia. W nim szukał siły. Jego życie było wpisaniem w tajemnicę krzyża. A wszystko, co Jan Paweł II zrobił, zaczęło się od pokory.
On miał głęboką wiarę. Słowami Ewangelii dawał siłę młodym ludziom - mówił Arturo Mari.
Podczas spotkania papieski fotograf wspominał swojego syna kapłana, który pracuje na misji w Ameryce Łacińskiej w bardzo trudnych warunkach.
(xmf)
Wrocław
Biblia o finansach
We Wrocławiu 4 lutego br. odbyła się konferencja Edukacji Finansowej Crown pt. „Biblia o finansach”. Prelekcje miały miejsce w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego.
Mówcy zwracali uwagę, że wielu ludzi we współczesnym świecie doświadcza trudności z powodu długów, frustrującej pracy, ciągłego stresu i braku wystarczającej ilości pieniędzy. Zauważyli również, że nadmierny konsumpcjonizm wpędza ludzi w kłopoty finansowe i ograbia z pokoju ducha. Podkreślali rolę budżetu domowego, a raczej uczyli sposobu jego prowadzenia, podając warianty, jak tworzyć plan wydatków.
Zdzisław Miara, koordynator krajowy Edukacji Finansowej Crown, mówił o tym, jak być zadowolonym z tego, co się ma, jak nauczyć się oszczędzać oraz jak nauczyć dzieci mądrego korzystania z pieniędzy.
Artur Kalicki, jeden z prowadzących, zauważył zdziwienie wielu osób, gdy usłyszeli o finansach w kontekście Biblii. - Czasami ludzie pytają, czy nie mieszamy tu czegoś, czy nie mylimy porządków. Ale gdy już przychodzą na konferencję i dowiadują się np., że Biblia zawiera ok. 2350 wersetów na temat pieniędzy, finansów, zarządzania nimi i tym, co dostaliśmy w posiadanie, otwierają się im szeroko oczy - zauważa.
Organizatorami konferencji były Edukacja Finansowa Crown oraz Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „TALENT”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Damian Pelczarski
List bp. Meringa
W sprawie Telewizji Trwam
Biskup włocławski Wiesław Mering - przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego skierował kolejny list do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka w sprawie Telewizji Trwam. Wyjaśnia, że zabiera głos powtórnie, chociaż nie otrzymał odpowiedzi na swój pierwszy list. „Widocznie brak Panu merytorycznych argumentów i odpowiedź nie może być sensowna” - pisze. Zwraca uwagę na liczne protesty przeciw decyzji KRRiT w sprawie odmówienia Telewizji Trwam częstotliwości, o którą zabiegała. „Chciałbym przypomnieć zdanie ministra obecnego Rządu, p. Michała Jana Boniego, który sprawę «ACTA» nazwał wielką lekcją dla ludzi pracujących w administracji. Czas odczytać także lekcję, której udziela Panu milion widzów Telewizji Trwam!” - napisał bp Mering. Uważa on decyzję KRRiT za niesprawiedliwą, jątrzącą społecznie i uwarunkowaną ideologią.
Cudzysłów
Nie Kościół ma się przystosować do świata, tylko świat ma się przystosować do Ewangelii.
* * *
Każda rzecz wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe.
Stefan Kardynał Wyszyński
Krótko
Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zaprosiła Benedykta XVI do naszego kraju na 2015 r., z sugestią zorganizowania tu Światowego Dnia Młodzieży. Ponadto abp Stanisław Gądecki zaprosił Ojca Świętego do Poznania na obchody 1050. rocznicy chrztu Polski.
18 lutego w Warszawie odbędzie się Marsz w Obronie Wolnych Mediów, zorganizowany przez Stowarzyszenie Solidarni 2010 i Poznański Klub Gazety Polskiej. Start przed Sejmem RP o godz. 13.
Dolnośląscy radni podczas XX sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przegłosowali wniosek w sprawie poparcia dla Telewizji Trwam, której Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odmówiła dostępu do multipleksu cyfrowej telewizji naziemnej. Uznano to za ograniczanie swobody do wypowiadania się.
Wiceszef BOR-u gen. Paweł Bielawny usłyszał zarzut w sprawie katastrofy smoleńskiej. Prokuratura zarzuca mu niedopełnienie obowiązków w związku z organizacją lotów do Smoleńska.
Edmund Klich został odwołany ze stanowiska przewodniczącego Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.
Platforma Obywatelska gwałtownie traci poparcie społeczne. Jeszcze nigdy w badaniach TNS OBOP nie miała tak niskiego poparcia - 28 proc. Drugie ugrupowanie - PiS ma 26 proc. poparcia.
Dwa miliony Polaków nie ma pracy. W najbliższych miesiącach może jeszcze przybyć bezrobotnych.
W Krakowie 3 lutego br. zmarł prof. Andrzej Szczeklik - wybitny lekarz, naukowiec, humanista, twórca i wieloletni kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był m.in. członkiem Papieskiej Akademii Nauk.
Aż 2,5 tys. szkół zlikwidowano od 2007 r., czyli w czasie kadencji Donalda Tuska.
Polskie Linie Lotnicze LOT usunęły kontrowersyjne wytyczne zabraniające personelowi pokładowemu noszenia biżuterii obrazującej symbole religijne. Firma przeprosiła wszystkich, którzy takim zamiarem poczuli się urażeni.