Reklama

Międzynarodowa współpraca polskiej Akcji Katolickiej

Od Londynu po Lwów

Niedziela Ogólnopolska 47/2011, str. 36-37

Archiwum Akcji Katolickiej

Członkowie Sekretariatu Generalnego Międzynarodowego Forum AK wraz z asystentem kościelnym bp. Domenico Sigalinim, po wizycie w Sekretariacie Stanu w Watykanie. Pierwsza z prawej - prezes AK w Polsce Halina Szydełko

Członkowie Sekretariatu Generalnego Międzynarodowego Forum AK wraz z asystentem kościelnym bp. Domenico Sigalinim, po wizycie w Sekretariacie Stanu w Watykanie. Pierwsza z prawej - prezes AK w Polsce Halina Szydełko

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. MARCIN NABOŻNY: - Jak zrodził się pomysł nawiązania współpracy między polską Akcją Katolicką a inicjatorami reaktywowania stowarzyszenia we Lwowie?

HALINA SZYDEŁKO: - Od trzech lat Polska Akcja Katolicka jest we władzach światowych stowarzyszenia. Z racji naszego usytuowania w Europie powierzono nam zadanie inicjowania powstania Akcji Katolickiej w krajach naszych sąsiadów. Jesteśmy naturalnym łącznikiem między wschodem a zachodem Europy i mamy realną szansę, aby dobrze wywiązać się z tego zadania. Są już pierwsze efekty, ponieważ udało nam się to już zrealizować na Ukrainie. Od lat współpracuję z ks. dr. Jackiem Uliaszem, rektorem Instytutu Teologicznego we Lwowie, z którym znamy się jeszcze z czasów duszpasterstwa akademickiego. Korzystając z jego zaproszenia, udaliśmy się do Lwowa w gronie przedstawicieli Zarządu Krajowego Akcji Katolickiej, aby podzielić się swymi doświadczeniami. To pierwsze spotkanie, w którym uczestniczyła również Maria Grazia Tibaldi, reprezentująca Międzynarodowe Forum Akcji Katolickiej, zaowocowało reaktywowaniem Akcji Katolickiej Archidiecezji Lwowskiej, co uroczyście ogłosił abp Mieczysław Mokrzycki podczas uroczystej Mszy św. w katedrze lwowskiej 22 maja tego roku.

- Jakie są dalsze plany dotyczące wzajemnej współpracy?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Chcemy wspierać przyjaciół z Ukrainy w ich dalszych działaniach. Pomogliśmy im w pozyskaniu środków na organizowaną przez nich konferencję. Zapraszamy na nasze spotkania. W ubiegłym roku byliśmy organizatorami międzynarodowej konferencji Akcji Katolickiej, która odbyła się w Krakowie. Był na niej dr Franciszek Kowalski ze Lwowa, który teraz, wspólnie z ks. Uliaszem, jest na etapie tworzenia tymczasowych władz i struktur stowarzyszenia w archidiecezji lwowskiej. Miałam okazję jeszcze kilka razy spotkać się z nimi, aby zastanowić się nad dalszą współpracą. Na wiosnę przyjadą do Polski, aby przyjrzeć się, jak funkcjonują nasze struktury stowarzyszenia.

- Jakie są perspektywy rozwoju Akcji Katolickiej na Ukrainie?

- Archidiecezja lwowska jest pierwszą, która formuje struktury stowarzyszenia. Trzeba pamiętać, że kilka lat temu powstała tam Akcja Katolicka młodych pod nazwą KTM. Jest to odpowiednik naszego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Chcielibyśmy zaangażować ich w działania struktur międzynarodowych. Są pewne trudności, choćby wizowe. My możemy poruszać się swobodnie po Europie, w ich przypadku jest to bardziej skomplikowane i wymaga więcej wysiłku. Są to jednak trudności do pokonania i wierzę, że integracja z Międzynarodowym Forum Akcji Katolickiej, przy naszym pośrednictwie, będzie możliwa.

- Czy Ukraina to jedyny kraj Europy Wschodniej z którym polska Akcja Katolicka nawiązała współpracę?

Reklama

- To pierwszy kraj, z którego organizacjami katolickimi współpracujemy oficjalnie. Staramy się rozszerzyć tę współpracę również na inne państwa. W sierpniu tego roku byłam w tej właśnie sprawie w Ełku, gdzie zechciał mnie przyjąć bp Jerzy Mazur - ordynariusz diecezji ełckiej, który obecnie jest przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Ksiądz Biskup obiecał nam pomoc w nawiązaniu kontaktu z przedstawicielami laikatu na Litwie, Białorusi i w Rosji. Będziemy ogromnie wdzięczni za tę pomoc, ponieważ do tej pory przyjeżdżały do nas osoby przypadkowe i za każdym razem inne. My chcemy, aby była to stała grupa, która z czasem będzie zdolna do tego, aby tworzyć struktury Akcji Katolickiej w swoich krajach.

- A zatem Polska Akcja Katolicka we współpracy zagranicznej koncentruje się na krajach Europy Wschodniej?

- Niezupełnie. Współpracujemy bardzo aktywnie z Instytutem Polskim Akcji Katolickiej w Wielkiej Brytanii. Jest tam przecież spora grupa naszych rodaków. Przekazujemy nasze materiały formacyjne do Londynu, wymieniamy się doświadczeniami, a prezes IPAK Zenon Handzel jest stałym gościem na naszych posiedzeniach Rady Krajowej oraz pielgrzymkach na Jasną Górę. Nawiązaliśmy również współpracę z Akcją Katolicką w Szwajcarii. We wrześniu tego roku miałam okazję uczestniczyć w konferencji w Lugano, gdzie wygłosiłam referat na temat zagrożeń, jakie dotykają Kościół we współczesnym świecie i jak Akcja Katolicka im się przeciwstawia.

- A jaka jest przyszłość polskiej Akcji Katolickiej w wymiarze międzynarodowym?

- W przyszłym roku kończy się kadencja Sekretariatu Międzynarodowego Forum AK. Mamy nadzieję, że dobrze wypadniemy w wyborach i pozostaniemy we władzach światowych stowarzyszenia. Myślę, że dobrze wywiązujemy się z postawionych przed nami zadań. Podczas posiedzeń Sekretariatu w Rzymie często słyszę słowa uznania dla naszej aktywności. To nas motywuje. Przygotowujemy teraz prezentację naszych działań. Przedstawimy ją w sierpniu na Walnym Zebraniu Forum, które tym razem odbędzie się w Rumunii.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacyjne Spotkanie Misjonarzy – misjonarze o radościach i trudnościach

2026-06-25 18:00

[ TEMATY ]

misje

misjonarze

Karol Porwich/Niedziela

O tym, jak w krajach misyjnych problemem wychowawczym stają się wszechobecne telefony, o tym, jak sztuczna inteligencja może pomagać w pracy misyjnej, o sektach ekonomicznych, katechezie parafialnej, o tym, że trudno jest czekać na owoce oraz o tym, jak z czasem kraj misyjny staje się największą miłością - opowiadali misjonarze w rozmowach z KAI. W Centrum formacji Misyjnej w Warszawie trwa Wakacyjne Spotkanie Misjonarek i Misjonarzy 2026. Uczestniczy w nim ok. 90, które pełnią posługę w różnych częściach świata.

Zakochany w Argentynie
CZYTAJ DALEJ

Rzym: czuwanie modlitewne w przeddzień wręczenia paliuszy

2026-06-25 16:17

[ TEMATY ]

Rzym

paliusz

Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych

W niedzielę, 28 czerwca w przeddzień uroczystości wręczenia paliuszy trzem polskim arcybiskupom-metropolitom odbędzie się czuwanie modlitewne - informuje Administrator Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie, ks. Tomasz Jarosz.

Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył arcybiskup metropolita łódzki, kard. Konrad Krajewski, a homilię wygłosi metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś. Natomiast adorację eucharystyczną od 19.00 do 20.00 poprowadzi arcybiskup metropolita katowicki, Andrzej Przybylski. Organizatorzy przewidują na zakończenie także spotkanie na dziedzińcu kościoła św. Stanisława.
CZYTAJ DALEJ

Gdańsk: Uruchomiono inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie za ok. 1 mln euro

2026-06-26 14:11

[ TEMATY ]

Kijów

Adobe Stock

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Podczas Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy URC 2026 w Gdańsku zainaugurowano międzynarodową inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie, która przewiduje rozpoczęcie praktycznych prac renowacyjnych i pozyskanie około 1 mln euro na realizację projektu - podała Maria-Teresa Szybanowa, członkini rady opiekuńczej kościoła.

„W ramach współpracy międzynarodowej podpisano szereg dokumentów, które faktycznie rozpoczynają praktyczny etap ratowania świątyni. Przede wszystkim podpisano umowę między Polimex Mostostal SA a parafią św. Mikołaja w Kijowie, dotyczącą udostępnienia rusztowań budowlanych i niezbędnego sprzętu do przeprowadzenia najpilniejszych prac w świątyni” - napisała Szybanowa na platformie społecznościowej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję