Audiencja Generalna
Nie litera prawa, ale miłość
O modlitwie, która rodzi się ze spotkania ze słowem Bożym, mówił 9 listopada Benedykt XVI w kolejnej środowej katechezie poświęconej sztuce modlitwy. Od kilku tygodni Ojciec Święty rozważa wybrane Psalmy. W ostatniej katechezie omówił Psalm 119. Jak tłumaczył Papież, u źródeł wierności jest nie litera prawa, ale pełne miłości spotkanie z Panem.
Ojciec Święty podczas audiencji zaapelował o modlitwę w intencji wszystkich ofiar ostatnich powodzi, osuwisk, które nawiedziły kraje Ameryki Łacińskiej i Azji Południowo-Wschodniej. Wśród licznie zgromadzonych pielgrzymów z Polski byli wierni z diecezji świdnickiej świętującej 10-lecie istnienia oraz członkowie rodzin, których bliscy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.
Rodziny Smoleńskie w Watykanie
Złożenie urny z ziemią z miejsca katastrofy
W Watykanie przebywali przedstawiciele rodzin ofiar smoleńskich zrzeszeni w Stowarzyszeniu Rodzin Katyń 2010. Byli wśród nich wdowa po prezesie IPN-u śp. Januszu Kurtyce - Zuzanna Kurtyka z synem Krzysztofem, Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska - matka śp. Przemysława Gosiewskiego, Andrzej Melak, Dariusz Fedorowicz, Helena Kotzbach, przedstawiciele rodzin śp. Andrzeja Karwety i śp. Ewy Bąkowskiej. Podczas audiencji generalnej 9 listopada bliscy ofiar smoleńskich złożyli na ręce Ojca Świętego urnę z ziemią z miejsca katastrofy, zroszoną krwią członków ich rodzin, zawierającą również fragmenty wraku Tu-154 M, oraz list zbolałej matki tragicznie zmarłego wicepremiera Przemysława Gosiewskiego. W liście, napisanym w imieniu Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010, czytamy m.in.: „Przed 70 laty, w czasie II wojny światowej, w Katyniu sowieccy oprawcy wymordowali jeńców wojennych - oficerów Wojska Polskiego.10 kwietnia 2010 r., aby oddać im hołd podczas Eucharystii celebrowanej na ich grobach, leciała do Katynia delegacja z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim wraz z 95 wybitnymi przedstawicielami naszego kraju. Samolot w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach uległ rozbiciu nad Smoleńskiem. Nie było akcji ratunkowej, a szczątki naszych ukochanych przez wiele tygodni poniewierały się w błocie smoleńskiego lotniska.
Im więcej czasu upływa od tej tragedii, tym bardziej boli mnie bezradność i brak możliwości wyjaśnienia okoliczności ich śmierci, przez co wzmaga się moja rozpacz i rozpacz wielu osób, które w tej tragedii straciły swoich Najbliższych - ojców, matki, mężów, żony, dzieci, braci i siostry. Jako matka, która w tym nieszczęściu straciła jedynego Syna, coraz bardziej czuję, że nasz rząd stara się o tej tragedii jak najszybciej zapomnieć.
Spotkanie z Waszą Świątobliwością jest dla mnie i pozostałych zbolałych rodzin ogromnym wsparciem, a jednocześnie nadzieją, że prawda o śmierci naszych Najbliższych zostanie wyjaśniona. Brak zaangażowania, jak dotychczas, instytucji międzynarodowych dodatkowo pogłębia nasz ból. Przekazując na ręce Jego Świątobliwości to, co dla nas jest najcenniejsze - ziemię z miejsca katastrofy wraz ze szczątkami samolotu - prosimy o modlitwę za naszych zmarłych oraz o błogosławieństwo dla nas, którzy walczymy o wyjaśnienie okoliczności ich śmierci”.
Zuzanna Kurtyka przedstawiła Benedyktowi XVI członków rodzin ofiar ze Smoleńska. - Papież był poruszony, gdy dowiedział się, że są bliskimi tych, którzy zginęli w katastrofie - powiedziała. - Ojciec Święty bardzo serdecznie i ze wzruszeniem uścisnął nam dłonie - dodała.
Spotkanie przedstawicieli rodzin z Benedyktem XVI poprzedziła Msza św., celebrowana przez o. Waldemara Gonczaruka CSsR przy grobie bł. Jana Pawła II.
Lidia Dudkiewicz
Siewca wyszedł siać
Benedykt XVI naucza
Szafarz Ewangelii to ten, kto pozwala się pochwycić Chrystusowi, kto potrafi z Nim „przebywać”, kto jest z Nim zgodny, trwa w przyjaźni z Nim, aby wszystko wypełniło się tak, „jak Bóg chce”, zgodnie z Jego wolą miłości, z wielką wewnętrzną wolnością i głęboką radością serca.
Z przemówienia do pracowników i studentów rzymskich uczelni papieskich, 4 listopada 2011 r.
Prawdziwą mądrością jest korzystanie z życia śmiertelnego, aby pełnić dzieła miłosierdzia, gdyż po śmierci nie będzie to już możliwe. Gdy staniemy na Sądzie Ostatecznym, sprawdzi się to na gruncie miłości praktykowanej w życiu ziemskim (por. Mt 25, 31-46). A miłość ta jest darem Chrystusa, wlanym w nas przez Ducha Świętego.
Podczas modlitwy „Anioł Pański”, 6 listopada 2011 r.
Pragnę wyrazić moją bliskość wobec wszystkich, którzy cierpią z powodu klęsk żywiołowych, zachęcając jednocześnie do modlitwy za ofiary i ich bliskich, a także do solidarności, aby instytucje i ludzie dobrej woli wielkodusznie współpracowali, by pomóc tysiącom ludzi doświadczonych przez te katastrofy.
Podczas audiencji generalnej, Watykan, 9 listopada 2011 r.
Witam i pozdrawiam polskich pielgrzymów, a szczególnie wiernych ze Świdnicy z biskupami, Kapitułą Katedralną z okazji 10-lecia utworzenia diecezji. Jednoczę się z wami w dziękczynieniu i zawierzam was opiece błogosławionych patronów: Jana Pawła II i Gerharda Hirschweldera. Wszystkim tu obecnym niech Bóg błogosławi. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Pozdrowienie w języku polskim podczas audiencji generalnej, Watykan, 9 listopada 2011 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu