Włodzimierz Rędzioch: - Jak to się stało, że diecezja Rzymu wybrała właśnie Twoje zdjęcie Jana Pawła II na plakat i medale beatyfikacyjne?
Grzegorz Gałązka: - Od sześciu lat, tzn. od kiedy wydawany jest miesięcznik postulacji „Totus Tuus”, współpracuję z jego redakcją, dostarczając regularnie zdjęcia Jana Pawła II. Postulacja działa przy Wikariacie Rzymskim, który jest Kurią Diecezji Rzymskiej, a co za tym idzie - moje zdjęcia były tam dobrze znane. Dlatego pozwoliłem sobie zaproponować kilka zdjęć do wykorzystania w czasie beatyfikacji.
- Dlaczego Wikariat Rzymu zajmuje się beatyfikacją?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Jan Paweł II był biskupem Rzymu, a zatem jego beatyfikacją zajmuje się „jego” diecezja. Dlatego proces beatyfikacyjny prowadziła diecezja rzymska i ona też jest odpowiedzialna - współpracując z Watykanem - za organizację beatyfikacji. Wynika z tego, że najważniejsze decyzje podejmuje kardynał wikariusz Agostino Vallini.
- Ile zdjęć przedstawiłeś w wikariacie?
Reklama
- Przygotowałem kilka zdjęć, które uznałem za najlepsze. Kard. Valliniemu najbardziej spodobało się zdjęcie z placu Hiszpańskiego zrobione w 1999 r. Niestety, w Watykanie stwierdzono, że lepiej byłoby wybrać zdjęcie młodszego Papieża. Zabrałem się natychmiast do pracy i po półtora dnia intensywnych poszukiwań wybrałem następne zdjęcia, które zostały „opracowane” graficznie przez Giuseppe Sabatellego, mojego długoletniego włoskiego współpracownika. Ta propozycja spodobała się zarówno w Wikariacie, jak i w Watykanie - w ten sposób wykonany przeze mnie portret Jana Pawła II zostanie odsłonięty na fasadzie Bazyliki św. Piotra w czasie Mszy św. beatyfikacyjnej.
- Czy możesz powiedzieć, o jakie zdjęcie chodzi?
- Mogę wyjawić jedynie, że jest to zdjęcie zrobione w 1989 r. w jednej z rzymskich parafii. Na razie nic więcej nie mogę powiedzieć.
- A co stało się ze zdjęciem, które tak podobało się Kardynałowi Wikariuszowi?
- Rzeczywiście, z pewnych źródeł dowiedziałem się, że kard. Vallini był zachwycony zdjęciem Jana Pawła II z placu Hiszpańskiego - ukazuje ono Papieża modlącego się przy słynnej kolumnie z Matką Bożą; ma on intensywny wyraz twarzy, jego oczy zwrócone są ku figurze Maryi, a podniesiona ręka przywołuje gest błogosławieństwa. Dlatego Kardynał Wikariusz zlecił, by umieszczono je na plakacie diecezji rzymskiej oraz na pamiątkowych medalach, które będą wybite w brązie, srebrze i złocie. Ich projekt został już zaprezentowany dziennikarzom. Poza tym - to samo zdjęcie wykorzystano do wykonania znaczka pocztowego, który Poczta Włoska wypuści do obiegu w czasie beatyfikacji.
- Gratuluję tego wielkiego wyróżnienia i życzę dalszych sukcesów w pracy zawodowej.
- Nie ukrywam, że jestem nie tylko wzruszony, ale i zadowolony.