Dehydroepiandrosteron (DHEA) jest naturalną substancją wytwarzaną w organizmie człowieka. Największe stężenie DHEA występuje w okresie młodości, po czym następuje powolny spadek, u osób w wieku 80 lat DHEA stanowi zaledwie ok. 10-20 proc. stężenia substancji występującej u trzydziestolatka. Twierdzi się wręcz, że DHEA stanowi wyznacznik wieku biologicznego człowieka lub nawet marker spodziewanej długości życia. Ponadto istnieją dowody wskazujące, że niedobór DHEA może być nie tylko objawem, ale również czynnikiem sprawczym wielu niekorzystnych procesów związanych ze starzeniem się organizmu. W świetle takich założeń celowa wydaje się terapia zastępcza, wyrównująca deficyt DHEA, której celem byłoby poprawienie jakości życia osób w wieku powyżej 40. roku życia.
Pozytywne aspekty wieku
Mając lat trzydzieści i mniej, najczęściej nie zastanawiamy się, jak zmienia się nasz organizm wraz z upływającym czasem. Żyjemy pełnią życia, wszystko nas ciekawi. Z wiekiem nabieramy „rozumu” i doświadczenia, wspartego wiedzą, które pozwalają spojrzeć na wiele rzeczy ze zdrowym dystansem, ale to słowo „chcę…” nadal w nas pozostaje. Właśnie po 40. roku życia zaczynamy ponownie „czuć wolność”. Powoli uwalniamy się z obowiązków macierzyńskich, powracamy do swoich zainteresowań z lat młodzieńczych albo rozpoczynamy jakieś nowe przedsięwzięcia. Mając więcej wolnego czasu, chętniej podróżujemy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Organizm mówi „stop”
Reklama
Po 40. roku życia w końcu mamy czas dla siebie. I wtedy właśnie organizm mówi „stop”, zaczyna upominać się o właściwą pielęgnację. Nagle szybciej niż kiedyś pojawia się zmęczenie, a co gorsza trudniej jest nam je opanować. Męczą nas obowiązki domowe, dłuższą podróż musimy dzielić na kilka etapów. Dodatkowo pogarsza nam się pamięć i koncentracja, co powoduje frustrację. W pracy zaczyna wydłużać nam się czas potrzebny na realizację zadań. Jeszcze niedawno „rzucaliśmy” się na każdy nowy projekt i po kilku nieprzespanych dniach i nocach oddawaliśmy rezultat naszej pracy, a dziś realizację liczymy w tygodniach, dziwnie zaniepokojeni problemem z zebraniem myśli.
DHEA żeby mieć więcej siły
Po 40. roku życia wszystkich czekają podobne dolegliwości, każdy organizm ulega procesom starzenia. Można go jednak opóźnić, spróbować załagodzić, aby nadal być aktywnym. Możemy skorzystać z osiągnięć nauki, stosować leki, uzupełniać braki i niedobory występujące w organizmie. Należy pamiętać, że poziom naturalnej substancji DHEA w organizmie znacząco się obniża wraz z wiekiem i wskazane jest, aby po ukończeniu 40. roku życia rozpocząć jego suplementację. Badania wskazują, że niedobór DHEA może być przyczyną niekorzystnych zjawisk związanych z procesem starzenia się, takich jak np.:
Uzupełnienie niedoboru DHEA przeciwdziała wspomnianym zjawiskom, a w efekcie poprawia stan zdrowia i jakość życia osób po 40. roku życia.
(DHT)