Audiencja Generalna
Polecajmy chorych Niepokalanej
Podczas audiencji generalnej w Watykanie 9 lutego br. Benedykt XVI poświęcił swoją katechezę postaci św. Piotra Kanizjusza (1521-1597) - jezuicie, wybitnemu teologowi i kaznodziei, Doktorowi Kościoła. Pozdrawiając Polaków, Papież nawiązał do obchodzonego w Kościele 11 lutego Światowego Dnia Chorego. Powiedział: - Serdecznie witam pielgrzymów polskich. W piątek przypada wspomnienie Matki Bożej z Lourdes i Światowy Dzień Chorego. W modlitwie polecajmy Niepokalanej Matce chorych i tych, którzy z miłością pochylają się nad nimi w szpitalach i domach opieki, i w rodzinach. Zobaczmy w oczach osób chorych oblicze cierpiącego Chrystusa. Niech umacniają nas słowa św. Piotra: krwią Jego ran zostaliście uzdrowieni. Wszystkim chorym, wam tu obecnym i waszym bliskim z serca błogosławię.
Siewca wyszedł siać
Benedykt XVI naucza
Owo dążenie ku temu, co wielkie i dobre, to tęsknota za Odkupicielem, za samym Bogiem, nawet tam, gdzie się Jemu zaprzecza.
Z homilii podczas Mszy św. połączonej z wyświęceniem nowych biskupów, 5 lutego 2011 r.
Życzę, aby wszyscy zaangażowali się w to, aby wzrastała kultura życia, aby postawić w centrum, we wszelkich okolicznościach, wartość istoty ludzkiej. Zgodnie z wiarą i rozumem, godności osoby nie wolno sprowadzać do jej zdolności i możliwości, jakie może okazywać, i dlatego nie jest ona mniej warta, gdy sama osoba jest słaba, niepełnosprawna lub potrzebuje pomocy.
Podczas modlitwy „Anioł Pański”, 6 lutego 2011 r.
Praca wychowawcza staje się coraz trudniejsza, ponieważ w kulturze, która zbyt często czyni z relatywizmu swoje credo, zaczyna brakować światła Prawdy, owszem, uważa się za rzecz niebezpieczną mówienie o Prawdzie, wpajając w ten sposób powątpiewanie w podstawowe wartości życia osobistego i wspólnotowego.
Z przemówienia do uczestników posiedzenia plenarnego watykańskiej Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, 7 lutego 2011 r.
Pełnometrażowy dokument
„Jan Paweł II. Szukałem Was...”
W Filmotece Watykańskiej zaprezentowano 9 lutego br. pełnometrażowy polski dokument „Jan Paweł II. Szukałem Was...”. Jest on dziełem młodego reżysera Jarosława Szmidta, który jest również obok Mariusza Wituskiego współautorem scenariusza. Muzykę do filmu, nakręconego w technice HD, napisał Michał Lorenc. Obraz wejdzie na ekrany polskich kin 11 marca.
Autorzy starali się ukazać uniwersalizm przesłania Jana Pawła II, choć nie zabrakło w nim odniesienia do najnowszych dziejów Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Znalazły się w nim nigdzie dotąd niepublikowane archiwalne materiały dotyczące Papieża Polaka i wypowiedzi przedstawicieli światowych religii: duchowego przywódcy Tybetańczyków - Dalajlamy XIV, naczelnego rabina Izraela w latach 1993-2003 Israela Meira Laua czy patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I.
W watykańskiej prapremierze wzięli udział m.in. prymas Polski abp Józef Kowalczyk, ambasador RP przy Watykanie Hanna Suchocka, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu abp Claudio Maria Celli i były rzecznik Stolicy Apostolskiej Joaquín Navarro-Valls. - Jan Paweł II działał nie po to, abyśmy mieli piękne wspomnienia, ale aby te wspomnienia stanowiły życiowe wskaźniki, bodźce dla życia ludzkiego. Chciałbym zaapelować do wszystkich oglądających ten film, aby podjęli taki wysiłek, abyśmy naprawdę skorzystali z przesłania Jana Pawła II - powiedział Navarro Valls.
Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej
Internet wśród kleryków
O roli internetu w formacji seminaryjnej dyskutowali uczestnicy sesji plenarnej Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Owocem tegorocznego spotkania ma być dokument kongregacji o internecie w formacji kandydatów do kapłaństwa. W spotkaniu uczestniczyli trzej Polacy, kardynałowie Zenon Grocholewski i Stanisław Dziwisz oraz abp Józef Życiński.
Wpływ internetu na współczesną kulturę kard. Grocholewski porównał do rewolucji przemysłowej, która naznaczyła wiek XIX i XX. Prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej w wywiadzie dla Radia Watykańskiego zaznaczył, że konieczne jest inteligentne i roztropne rozeznanie, by tych środków komunikacji używać poprawnie i w dobrym celu. Zdaniem kard. Grocholewskiego, z internetem wiążą się pewne niebezpieczeństwa, które dokument stara się przewidzieć. Zdajemy sobie sprawę, że pojawiają się przypadki uzależnienia od internetu, które wymagają leczenia - zauważył purpurat. - Widać więc, że w pewnych okolicznościach może dojść do uszkodzenia osobowości, podobnie jak ma to miejsce w uzależnieniach od alkoholu i narkotyków. A wtedy ewangelizacja jest już niemożliwa - podkreślił prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.
- Internet sprzyja również powierzchowności w spojrzeniu na otaczający świat. Ulega się złudzeniu, że zna się wszystko dzięki nadmiarowi informacji, a tak naprawdę nie wie się nic. W czasie studiów przygotowujących do kapłaństwa konieczne jest natomiast pogłębienie wiedzy i refleksja - mówił kard. Grocholewski.
Na blogach piszą
Niedawno w Niemczech zatrzymano mężczyznę, który kilka miesięcy wcześniej porwał, molestował, a następnie zabił chłopca. Całe Niemcy były wstrząśnięte tą sprawą. Dziennikarze pisali o zboczeńcu, że był trzykrotnie żonatym, nierzucającym się w oczy wiernym ojcem rodziny. Po jakimś czasie słowo „wierny” zniknęło i pojawiło się określenie „treu sorgender” - co dosłownie znaczy „wiernie troszczący się”. I tu pies pogrzebany. Bo o ile błędy w życiu się zdarzają, o tyle nie można nazwać trzykrotnie żonatego wiernym.
Laura_kinga
Inżynieria społeczna niecnotę w „cnotę” przemienia i odrzucając naszą grzeszność wmawia nam, że „bogami” jesteśmy i że wszystko od nas zależy. Niestety, popadamy często w pułapkę i wynaturzenia przyjmujemy jako nasze - lub czyjeś - prawo do… czynienia zła i niegodziwości. Suma zła, które „wyzwolony” człowiek, współczesny „bóg” czyni, powoduje to, że zło jednostek kumuluje się w złu popleczników i sympatyków, a w konsekwencji cierpi cała społeczność.
Kk0606
Pomóż w rozwoju naszego portalu