Unikat w religijnej literaturze średniowiecza stanowią Pisma św. Franciszka z Asyżu. Ponad 237 stron wprowadzeń, komentarzy, objaśnień przekazanych w wierny, a jednocześnie prosty sposób. Ponad 3150 haseł i tematów w indeksach: cytatów biblijnych, cytatów liturgicznych, autorów Kościoła, tematycznym, nazw geograficznych, osobowym. Dzieła po raz pierwszy tłumaczone z języków oryginalnych na język polski; tłumaczenia z kodeksów uznanych za najważniejsze; wstępy i komentarze oparte na najnowszych badaniach naukowych; mądra i pewna wiedza, przekazana w sposób prosty; pomoc w poszukiwaniach naukowych i służbie duszpasterskiej; pewne wsparcie w poznawaniu i rozwijaniu duchowości franciszkańskiej.
Niełatwo znaleźć innego założyciela zakonu, który pozostawiłby podobne dossier odnośnie do swoich zamiarów i nauk. Jest to cenny i wyjątkowy zapis, powstały w wyniku doświadczeń i myśli z nich wypływających. Przez długi czas - pominąwszy reguły - „Pisma” były przekazywane i czytane wyłącznie jako najlepsze teksty pouczające o pobożności i cnotach ascetycznych. Dziś odzyskiwaniem i badaniem „Pism” interesuje się coraz więcej wspólnot zakonnych związanych z nauczaniem św. Franciszka, stawiając sobie za cel wyjaśnienie przyczyn owego dziejowego ograniczenia, a dzięki temu stworzenie znaczącego rozdziału w historii duchowości i praktyk religijnych.
Dzieło jest rezultatem szerokiej współpracy oraz badań ostatnich dziesięcioleci.
Tom zamyka próba odtworzenia historycznej intuicji Waddinga, który wydał obok „opuscula” św. Franciszka, również „słowa”, którym tradycja hagiograficzna i kronikarska Zakonu przypisywała autorstwo Świętego. Jako tekst zasadniczy do niniejszego wydania „Pism św. Franciszka” wykorzystano: K. Esser, „Die Opuscula des hl. Franziskus von Assisi”, Rzym 1989, oraz, kodeks asyski, 338, pozostawiając jednak redaktorom poszczególnych tekstów swobodę korygowania, poprawiania, zmieniania, wyboru „lezioni” alternatywnych zgodnie z najnowszymi osiągnięciami poszukiwań naukowych.
Wydawnictwo Franciszkanów „Bratni Zew”, ul. Grodzka 54, 31-044 Kraków, tel. (12) 428-32-40,
Pomóż w rozwoju naszego portalu