X Dzień Papieski - 10 X 2010
„Jan Paweł II - odwaga świętości”
Reklama
Powołanie każdego człowieka do świętości, ukazywane przez Jana Pawła II w jego życiu i nauczaniu - to temat jubileuszowego, X Dnia Papieskiego, który obchodzony będzie 10 października br. pod hasłem „Jan Paweł II - odwaga świętości”.
Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą kolejną rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jego dziesiąta edycja ma być jednym z etapów duchowego przygotowania wiernych do beatyfikacji Jana Pawła II.
Wyjaśniając hasło X Dnia Papieskiego, ks. Dariusz Kowalczyk - członek Zarządu Fundacji „Dzieło Nawego Tysiąclecia” przypomniał, że w trakcie swojego pontyfikatu Jan Paweł II wyniósł na ołtarze aż 1343 błogosławionych i 482 świętych. - Wskazywał ich pod każdą szerokością geograficzną, w każdym narodzie, języku, powołaniu i zawodzie, w każdej rasie i wieku. W swej „promocji” świętych dawał dowód odważnej wiary w możliwą przemianę świata, niejednokrotnie odchodzącego od Boga - powiedział ks. Kowalczyk.
Centralne obchody Dnia Papieskiego rozpoczną się w środę 6 października o godz. 12 panelem dyskusyjnym w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
W sobotę 9 października po południu na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczyste posiedzenie Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, po którym nastąpi uroczysta gala Nagród TOTUS 2010, których celem jest promowanie osób i instytucji przypominających nauczanie Jana Pawła II.
W niedzielę 10 października o godz. 9 w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie odprawiona zostanie Msza św., której po raz pierwszy przewodniczyć będzie nowy nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.
Ostatnim punktem programu obchodów centralnych będzie koncert „Jan Paweł II - odwaga świętości” o godz. 20 na placu przed kościołem św. Anny. Wezmą w nim udział znakomici polscy i zagraniczni artyści, m.in. Piotr Fronczewski, Lora Szafran, Ewelina Flinta, Grupo Quinteto Cubano i Małe Voo Voo. Podczas koncertu przypomniane zostaną słowa Jana Pawła II o świętości.
Obchodom towarzyszyć będzie przykościelna i publiczna zbiórka pieniędzy na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Od 8 do 15 października pieniądze do charakterystycznych biało-żółtych puszek zbierać będzie 100 tys. wolontariuszy w 250 sztabach w całym kraju.
X Dzień Papieski 10 X 2010
Uwaga, Duszpasterze i Katecheci!
Na stronach internetowych:
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ks. prał. Zdzisław Peszkowski
W Galerii Wielkich Polaków
W 71. rocznicę agresji Sowieckiej na Polskę, 17 września br., w polskiej Galerii Wielkich Polaków w parku im. dr. H. Jordana w Krakowie zostało odsłonięte popiersie ks. Zdzisława Peszkowskiego. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Parku Kazimierz Cholewa powiedział podczas uroczystości, że ks. Zdzisław Peszkowski przypomina Polakom o Katyniu i zbrodniach dokonanych na Wschodzie. Za życia kapłan ten znany był z niezłomnej walki o pamięć i prawdę o pomordowanych w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Jako kapelan Rodzin Katyńskich i prezes Fundacji Golgota doprowadził on do końca budowę cmentarzy w tych miejscach zbrodni.
Popiersie kapelana Rodzin Katyńskich odsłonięto i poświęcono po polowej Mszy św. koncelebrowanej przez bp. Albina Małysiaka w intencji polskich ofiar agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 r. Homilię wygłosił o. Jerzy Pająk OFMCap, kapelan żołnierzy AK i Sybiraków.
Rzeźbę - 40. z kolei ustawioną w parku - wykonał artysta rzeźbiarz ks. Robert Kruczek, salezjanin, a jej fundatorem jest mieszkanka Krakowa Krystyna Korytowska.
W przyszłym roku planowane jest odsłonięcie kolejnych popiersi, m.in.: Andrzeja Małkowskiego, Danuty Siedzikówny „Inki”, Henryka Sienkiewicza, a także generałów Stanisława Maczka i Leopolda Okulickiego. Jak poinformował Kazimierz Cholewa, w Galerii Wielkich Polaków Towarzystwo Przyjaciół Parku chciałoby ustawić również popiersia niektórych ofiar katastrofy smoleńskiej: Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, Anny Walentynowicz oraz gen. bp. Tadeusza Płoskiego.
Adam Wojnar
Zło dobrem zwyciężaj
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko powiedział
Mocny jest lud, gdy w swoim życiu i w swojej Ojczyźnie buduje na prawdzie, miłości i solidarności serc i umysłów, w modlitewnym zjednoczeniu ze Źródłem tych wartości, Ojcem ludów i narodów - Bogiem przedwiecznym.
Krótko
Braknie nam gazu? PGNiG zapowiedział, że po 20 października będzie go dostarczał mniej niż do tej pory. Wszystko przez długie negocjacje z rosyjskim Gazpromem.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że nie zamierza uczestniczyć w pracach Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Jak wyjaśnił, po „sprawie krzyża” nie uważa prezydenta Bronisława Komorowskiego za partnera do rozmowy.
W Trzech Króli, 6 stycznia, będzie dzień wolny od pracy. W Polsce wolny dzień 6 stycznia obowiązywał do listopada 1960 r., kiedy to Władysław Gomułka zniósł go w ramach walki z Kościołem katolickim. Obecnie dzień wolny od pracy w uroczystość Trzech Króli obowiązuje w: Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii.
SLD i wiele organizacji feministycznych chce dymisji Elżbiety Radziszewskiej, pełnomocnika ds. równego traktowania. Lewica nie może jej darować, że w programie telewizyjnym powiedziała o jednym z rozmówców, że jest gejem, czego zresztą ów nigdy nie ukrywał.
Prezes KRRiT Jan Dworak zagroził odebraniem koncesji Radiu Maryja. - Nie zawahamy się podjąć kroków wobec Radia Maryja - powiedział były polityk PO w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”.
Terrorysta, który rzekomo był przetrzymywany i torturowany w tajnym więzieniu CIA w Polsce, poskarżył się do prokuratury o wszczęcie śledztwa w sprawie metod postępowania i przesłuchiwania go w więzieniu.
Rozpoczął się sezon protestów. 22 września w Warszawie protestowali przedstawiciele budżetówki. Pięć tysięcy policjantów, strażaków i innych pracowników budżetówki głośno mówiło „nie” planom zamrożenia wynagrodzeń.
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma nowe helikoptery. Niestety, mogą latać tylko w dzień. W nocy są uziemione, bo nie ma przystosowanych do ich obsługi lotnisk.
„Gazeta Polska” dotarła do dokumentów z IPN, z których wynika, że w 1982 r. Janusz Palikot podpisał zobowiązanie do zachowania w tajemnicy treści rozmów oraz kontaktów z SB. Kilka tygodni wcześniej obecny poseł PO podpisał „lojalkę”.